Lauri

Eesti ulmetähed


Reaktor alustab sel kuul uue rubriigiga. Selles uurime, mida loevad ja fännavad Eesti ulmemaastikul rohkem tuntud tegelased. Esimeseks küsitletuks sai Lauri Lukas, kes selle idee Reaktorile välja pakkus. Lauri on nii baasist kui Estconilt paljudele tuttav ulmefänn, kes oma sõnavõttudega pikalt ei keeruta, kuid kelle lugemuses ning kriitilises meeles kahtlust ei ole.

1. Mida praegu loed?
Täheaeg 11
Adam Bahdaj "Koolivaheaeg vaimudega"
Zmitrok Bjadulja "Hõbedane nuusktubakatoos"
Vladimir Sorokin "Sinine pekk"

Ühte söögi juurde, ühte peldikus, 2 teist "põhi" lugemiseks

2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Raamatu külge naelutab mind eelkõige miski huvipakkuv nüanss süžees, miski raskestikirjeldatav ja tabamatu detail, aga ka muidugi uudishimu, et mis siis saab ja kuidas lõpeb

3. Ulme kolm lemmikut (film, sari, raamat, koomiks)? Paari lausega neist lugejaile.
Konkreetset lemmarit on väga raske nimetada, igas meeldivas asjas on mitu nüanssi mis meeldivad, aga nimetame siis hetkel just lõpetatud Joe Abercrombie "Red Country" (ja kogu Styria-sarja), mis on ultravägivaldne, naturalistlik, küüniline, sarkastiline moodne fantasy, vaba žanri vaevavatest klišeedest; koomiksites aga Jonah Hex, mis sarnaneb väga eelmisele lemmikule, ainult et western koomiksi stiilis, mõningates osades on üleloomulikku elementi, mõnedes mitte. Tasuks lapata vanu Reaktoreid, seal on keegi Kauri Lepik teinud põhjaliku ülevaate sarjast; ja viimaseks „12 Ahvi“, mis on vana lemmarfilm, sünge, tumedates toonides ja unhappy endiga, või õieti lõppu polegi, film moodustab ringi, millest ei saa läbi murda.

Algernonile taas hing sisse puhutud


reaktor

Reaktori toimetusel on hea teatada, et pikka aega suisa varjusurmas viibinud Algernon ehk edaspidi "hiir" on teinud suure sammu edasi. Täpsemalt siis on Ats Miller võtnud kätte ning kolinud algernoni hoopis uuele ja perspektiivikamale platformile, näinud vaeva kujundusega, taasavanud jutulabori ja teinud veel mitmeid pisemat sorti ideoloogilisi ümberarvestusi. Kuue loo ja artikliga hiir on senistest numbritest üle aastate üks asjalikumaid.

Reaktori rahval on seejuures eriti hea meel, et nii kaudselt kui otseselt on vajaminevat energiatõuget saadud just tuumahiiu tegutsemisest. Mainib ju Ats enda sõnavõtus otseselt:

"Samas, selliste madala või puuduva avaldamislatiga kohtade vajadus on ilmselt olemas, sest miks muidu sündisid „Jutulabor” ja Reaktor”? Teatud mõttes oli nende sünd meie jaoks ka peegliks või kriisi indikaatoriks – me võime ju tahta teha korralikku kirjandusajakirja... aga siis tuleb seda teha teistmoodi! Alates kasvõi kõige materiaalsemast – eesti keeles ei anta praktiliselt midagi välja kulka toetuseta, kulka aga toetab paberit..."

Arvestades veel, et uues hiires on ilmunud tekst värske Reaktori toimetaja Tõnis Hallaste sulest ning Ahvide Tarzani "Saladuslik saast", mis samuti inspireeritud kahe Reaktori toimetaja ühismaailmast, võib ehk julgelt öelda, et ilma Reaktorita poleks ka uut hingamist hiire sisse tulnud.

Seetõttu tunneme ka meie konkurendi jalule tõusmise üle siirast headmeelt ning soovime neile jõudu-jaksu edaspidiseks, kuna väike hõõrdumine turgutab ja see on Eesti ulmemaastikul kindlasti vajalik - eks saa nemadki meile näpuga näidata, kui peaksime algse hoo kaotama. Kui peaks aga jälle juhtuma, et värskelt aatomikiirgusega re-animeeritud rott kipub taas seisma jääma - andke aga kohe teada, lükkame voolujuhtme külge ning anname uue laengu sutsakat! Meil kahju pole, tasuta energiat jätkub kõigile!

Pildi autoriks: Virge

„Kääbikut“ vaatamas


The-Hobbit

J.R.R. Tolkieni „Kääbiku“ ainelisest filmist on kaua unistanud nii tõsiusklikud Tolkieni-fännid kui lihtsalt fantaasiasõbrad, ning 2012. aasta detsembris sai pikk ootamine lõpuks tasutud. „Sõrmuste Isanda“ triloogia režissöör Peter Jackson teeb ka „Kääbikust“ kolm filmi ning esimene neist on äsja kinodesse jõudnud „Kääbik: Ootamatu teekond“.

Eesti Tolkieni Seltsi Keskmaa Ordu liikmed tähistasid filmi linastumist kostümeeritud ühiskülastusega Tallinnas ja Tartus. 13. detsembri eel-esilinastusele Coca-Cola Plazas läksid kostüümides fännid kohale rongkäigus läbi Tallinna vanalinna, Tartus võis päkapikke, haldjaid, kääbikuid ja muid loomi näha 14. detsembril Cinamonis.

Eestis on väike aga lojaalne Tolkieni sõprade kogukond, kes suhtleb aktiivselt (ja kohati kattub) ka ulmikute ja rollimängijate seltskonnaga. Arvamusi on ilmselt sama palju kui inimesi ja kindlasti on muljed väga erinevad, kuid pettuma ei pea need, kes ootavad samasugust eepilisust kui „Sõrmuste Isanda“ filmitriloogias. Tolkien kirjutas „Kääbiku“ eelkõige lasteraamatuks, Peter Jackson on aga oma versiooni teinud märksa tõsisema, sidudes selle väga tugevalt Sõrmuste Isanda looga. Kääbik Bilbo kõrval on filmis kesksel kohal päkapikud, kes (oma nudidest habemetest hoolimata) on kinolinale toodud tõeliselt usutavalt. Nii „Kääbiku“ raamatus kui „Sõrmuste Isanda“ filmis olid päkapikud rohkem halenaljakaks vahepalaks, tänu rõhuasetuse muutmisele paljastub nüüd aga kogu nende rahva hiilgus ja traagika.

Erinevalt „Sõrmuste Isandast“ kaldub „Kääbiku“ esimene film raamatust tunduvalt vähem kõrvale, lisandused ja lihtsustused on pigem kosmeetilised. Kas ja kuidas need raamatu austajatele meeldivad, on ilmselt maitse asi. Järgmisest filmist suure osa peaks aga moodustama see, mida tegi Gandalf, kui ta vahepeal ära käis (ehk Surnumanaja väljaajamine Dol Guldurist), millele raamat pühendas vaid paar lauset. Kuuldavasti olid filmitegijate kasutada materjalid, mida Tolkieni pärijad seni avalikustanud ei ole, mistõttu on kõrged nii fännide kui skeptikute ootused.

Igal juhul on selge, et „Kääbik: Ootamatu teekond“ pakub kindlasti kõneainet veel pikaks ajaks.

Marilin Rappu
Keskmaa Ordu ordumeister

dragon logo suur

Dragon.ee larpiaasta kokkuvõtteküsitlus


Dragon.ee seadis üles tänavuse larbiaasta kokkuvõtteküsitluse, milles uurib mängijatelt kogetu kohta ning püüab reastada parimaid kostüüme ja rekvisiite. Küsitluse tulemused selguvad järgmise aasta algul. Vastamiseks tuleb logida dragon.ee foorumisse, ja leida ülalt menüüst kokkuvõtteküsitluse viide. Mitmekordsel hääletamisel jääb kehtima viimane hääl.

Kuna hääletajad saavad hääli muuta pole ka üleni hilja lisada uusi nominente kas fotodena dragon.ee administratsiooni kaudu või larbi piire nihutavate innovatsioonide või lemmikmängijate puhul ka lausa iseteeninduse korras.

Kuu arvustus


Obladii, obladaa, käes on aeg nimetada novembrikuu parim arvustus.

Kuu pikimad viis arvustust kirjutas Aasa Tamm, kellele ma ei pidanud viisakaks tiitlit tagasi põrgatada. Tuntud headuses esinesid ka mitmed tavapäraselt aktiivsed arvustajad, kuid minu sõelale jäid sedapuhku järgmised retsensioonid

Arvi Nikkarevi arvustus Andrei Stoljarovi jutule "Non-stop"

Indrek Rüütli arvustus Lois McMaster Bujoldi romaanile "Mirror Dance"

Mis eriti tore - kumbki neist pole kuu arvustajaks varem saanud. Olin juba tiitlit ulatamas Nikkarevile, kuna tema arvustus tekitas loo vastu huvi kuni mõistsin, et teeksin seda paljuski seepärast, et tagantjärgi tunnustada Arvi tegevust BAASi algusaastatel (igal juhul on tore Arvit jälle peale pikka pausi arvustamas näha).

Seega on kuu arvustajaks Indrek Rüütel ning nimetuse pälvinud arvustuses köidab mind siiras rõõm loetu üle ja oskus seda ehedalt väljendada. Edu edaspidiseks!

Andri Riid

Aasta viimane labürint


Aasta viimane Tartu ulmehuviliste koosviibimine leidis aset endises labürindi (nüüdse klubi80) ruumides Ülikooli raamatukogu taga 14. detsembril. Koguneti baariruumi, sest kaminasaal oli kahjuks juba hõivatud. Selle korvamiseks korraldasid aga koha omanikud meile väikese üllatuse (kaks pudelit veini ja hulgaliselt suupisteid)

Kohal oli ka Eva Luts, kes müüs üheteistkümnendat täheaega, Viimast
Ambri sarja raamatut ja veel muid teoseid. Kõik täheaja ostjad said seejuures rariteetse autogrammi kohalviibinud Maniakkide Tänavalt ja Metsavanalt ;)

Muud ulmeskene üritused


Tartlasi oli Tallinna kogunemisel vähe ning külmatõve tõttu jäi ära ka plaanitud järelpidu laupäeval. Samas kui Tartu järelpeole Reaktori toimetus ei jaksanud tulla, kuna reedel oli üle pingutatud. :P
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0626)