ESFA logoKuna Estconile on tulnud palju uusi inimesi (ja loodame, et see tendents jätkub), siis on mõistlik teha kavast kommenteeritud versioon, et tekiks ettekujutus, mida oodata.

Reede, 15. juuli

16:00 Saabumine, registreerumine, majutamine, asjade paigutamine.
17.00 Estconi algus. Jällenägemisrõõm ja vaba suhtlus.
18.00 Andri Riid. Tõusud ja mõõnad Eesti ulmes
Andri on see inimene, tänu kellele on meil Ulmekirjanduse Baas. Estconidel on ta ennegi Baasi statistikal põhinevaid ettekandeid pidanud. Kuna ta jälgib moderaatorina pidevalt Baasis toimuvat, siis on päris huvitav, milline on tema nägemus kodumaise ulme seisust.
20:00 Juha Jyrkäs Soomest


jyrkas


Juha kirjutab ulmet, mängib elektrikannelt (metal) ja õpetab runo värsimõõdus kirjutamist. Tal endal on ilmunud luule-eepos Ouramoinen, kus ta miksib enda sõnul soome runosid, barbar Conanit ja Manowari. On kirjutanud laulusõnu folkmetal ansamblile Korpiklaani ja tõlkinud näiteks Metsatöllu laulusõnu soome keelde. Juha on olnud külalisena Finnconil ja Ropeconil ning Helsingi ja Turu raamatumessidel. Juha on õppinud Tartu Ülikoolis soome-ugri keeli ja kultuuri ning seetõttu saame suhelda eesti keeles.
Juunikuu Reaktoris ilmub enne Estconi eeltutvustusena ka tema lühijutt „Velese raamat“.

22.00 Ulmedisko. Metal. Ulmelised animeeritud videod. Veiko Belials
Sõna „disko“ tekitas eelmisel aastal lõbusa segaduse, sest leidus inimesi, kes esmakordselt Estconil olles arvasid tõsimeeli, et tuleb tantsulka. Tegelikult on tegu nüüdseks juba traditsiooniliseks muutunud hilisõhtuse ettekandega, mis lõpetab avapäeva ja kus vaatluse all on muusika ja ulme seosed. Alguse sai traditsioon 2013. aastal, kui ma lõpetasin Strugatskite „Hääbuva linna“ tõlkimise ja tegin ettekande „Labrakas laulu ja tantsuga Strugatskite Linnas“. 2014. aastal oli teemaks „Ulmeraamatud Eesti bändide loomingus“ ning 2015. aastal „Ulmelise sisuga videod Eesti bändide loomingus“. Seekord siis metal-bändide animeeritud videod, mille sisuks on midagi ulmelist.
Vaatame-kuulame teemat iseloomustavaid näiteid. Eelistan lugude valikus (sõltumata käsitletavast teemast) alati kas head visuaali ja teostust või ootamatut-harjumatut vaatenurka. Igal kord võib valikus leida midagi, mis on naljakas jabur või kurioosne.

Laupäev, 16. juuli

10:00 hommikusöök
11:00. Ilmselt tuleb siia Maniakkide Tänava juhendatud ulmejuttude kirjutamise töötuba, mis ei ole ka esimest korda kavas ja mis on rahva hulgas rõõmuga vastu võetud. Kõik kes oskavad (ja ka need, kes ei oska, aga kangesti tahavad), saavad oma kirjutamisoskuse proovile panna. Pärast leotakse vastastikku ette, saab nalja ja kriitikat.

12:30 Autoritund: Heinrich Weinberg.
Heinrich on uus autor, kes on jõuliselt kodumaise ulmeühiskonna ukse lahti löönud. Esimene Stalker on käes, esimene raamat kaante vahel. Toome tagasi kaua varjusurmas olnud rubriigi, kus vesteldakse autoriga ja tutvustatakse teda lugejatele. Estconi algusaastatel oli see üks põhilisi rubriike, sest autorid ja lugejad ei tundnud veel üksteist. Nüüd läheb seda tarvis eelkõige uute tegijate puhul (ja hea, et on uusi tegijaid, keda tutvustada).

14:00 lõunasöök
15:00 Stalker 2016. Kuulutatakse välja tulemused ning kohalolevaid võitjaid ka õnnitletakse pidulikult.
16.00 Ühispilt. Kohalolijad seatakse aparaadi ette ja tehakse ühispilt.
16:30 Kirjastuste plaanid: mida on kavas avaldada
17.30 Mälumäng. Taivo Rist esitab küsimusi ja otsustab vastuste õigsuse üle.
Üks pikema traditsiooniga sündmusi Estconil, mida kõik ootavad. Klassikaline mälumäng, kus ajud sõlme väänatakse. Küsimused on Taivo Ristilt ja Rauno Pärnitsalt.

19:30 Külalise tund. Mart Sander
Marti tunnevad kõik. Muusik, laulja, dirigent, lavastaja, kunstnik, galerist, saatejuht jne jne. Lisaks kirjutab ta ulmet, on õudukafänn ja teeb parajasti filmi.

21.00 Einar Kuusk. Lühifilm „The Most Beatiful Day“ ja vestlus autoriga.
Ajalehed on Einarit nimetanud internetikuulsuseks ja kuulsaks youtuberiks. Olulisem aga on, et Einar tegi suht põlve otsas valmis igati korraliku postapokalüptilise pooletunnise ulmefilmi. Vaatame selle koos autoriga ära ja siis saavad kõik küsida, mis on tema edasised plaanid.


Pühapäev, 17. juuli

10:00 hommikusöök
11:30 Sash Uusjärv. Joss Wheadon maailmad
Sash on tuntud tõlkijana ja noortele suunatud ulme asjatundjana (sel teemal on ta teinud ka Estconil ettekande). Ettekanne Joss Wheadonist oli plaanis juba aasta eest, aga siis ei saanud Sash kahjuks tulla. Katsetame siis uuesti.
Joss Wheadon – kui nimi on võõras, siis saavutused mitte. Vampiiritapja Buffy, Firefly, Serenity, Agents of S.H.I.E.L.D., The Avengers jne. Wheadon on lavastaja, käsikirjade ja koomiksite autor.

13.00 Jüri Kallas ja Joel Jans. Kes minevikku ei mäleta… Vestlusring Nõukogude Eesti ulmehuvilistest (Matti Vaga, Henn-Kaarel Hellat, Martin Roogna)
Ettekanne põhineb asjaosaliste mälestustel, kirjandusallikatel ja Roogna kirjavahetusel, mis on Kirjandusmuuseumis fondides.

14:30 Vaba mikrofon: lõpusõnad

Kava kommenteeris Veiko Belials
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0550)