kristakaer1. Oled olnud tõlkija juba pea 40 aastat. Kuidas Sa selle töö peale sattusid?

Sattusin nii, et läksin ennast koos Kersti Undiga tõlkijaks pakkuma. Alguses läks tõlkimine üle kivide ja kändude, aga tahtmine oli suur ja soov õppida ka. Tol ajal olid head ja põhjalikud toimetajad, kellelt tõepoolest oligi palju õppida. Lugemus oli mul endal olemas ja üheks esimeseks raamatuks, mida ma Eesti Raamatus pakkusin, oligi Ursula K.Le Guini "Pimeduse pahem käsi".

2. Kust tuli mõte hakata eesti keeles ulmet välja andma?

Eks see mõte tuli ikkagi sellepärast, et ulme on huvitav. Olin lgenud keskkoolis läbi vene keeles ilmunud maailmaulme sarja ja Nõukogude ulme sarja ka. Eesti keeles oli selleks ajaks üsna vähe ulmet ilmunud, klassika oli suurel määral avaldamata ja nii me tegimegi F-sarjaga algust. 

3. Viimasel ajal on F-sari jäänud kuidagi soiku. Ulmet küll Varrakul ilmub, kuid sarja väliselt. Kas F-sari on surnud?

Miks surnud? Ann Leckie ilmus F-sarjas, Bujold ilmub seal, George R.R. Martin niisamuti. Raamatute tiraažid on tublisti kahanenud ning seetõttu tuleb vähendada ka nimetuste arvu. 

4. Varrak on mitmed sarjad pooleli jätnud. Omal ajal oli kirjastusel ka sarjasolkija maine juures. Kas olukord on nüüdseks paranenud?

Vastupidi, olukord on halvenenud. Sarja ei saa lõpuni välja anda, kui selgub, et sellel on umbes 200 lugejat. See näitab, et sarja vastu kas ei tunta huvi või loevad huvilised seda enamasti inglise keeles. 

5. Varraku raamatute tutvustustes esineb väga vähe sõna "ulme". Kas te häbenete selle sõna kasutamist?

Ma küll ei tea, et ükski ulmeraamat oleks jäetud ulmeks nimetamata. Maapealset igapäevaelu kujutava romaani tutvustuses on sõna "ulme" pisut imelik kasutada. Kuigi jah, ulmelisi olukordi tuleb ette ka siin. 

6. Varrak pakub ka hulganisti e-raamatuid. Milline on Sinu isiklik suhe e-raamatutega?

Olen oma töö tõttu sunnitud väga palju käsikirju arvutist lugema, olgu need siis e-raamatu või Wordi formaadis. Seepärast rõõmustan iga võimaluse üle lugeda paberraamatut ja eelistan seda varianti. E-raamat on muidugi väga mugav reisimise ajal. 

7. Millised on Sinu isiklikud lemmikud Eesti ulmes? Kui hästi pead end kursis Eesti kirjanikega?

Ma ei saa öelda, et oleksin väga hästi kursis, kõike kindlasti ei loe. Meeldivad Triinu Meres, Veiko Belials ja Indrek Hargla. Kui ulmega piirduda. 
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0583)