166621 1711625424269 644365 n

Eesti Ulmetähed


Sel kuul otsustas Reaktor uurida Annikalt tema lemmikute kohta. Annika on tihe külaline Tallinna ulmekogunemistel ning mängib heal meelel ka lauamänge. Samuti on ta ulmeühingu juhatuses, kuigi tunnistab, et mitte väga aktiivne.

1. Mida praegu loed?
Hetkel loen ulmest Paolo Bacigalupi "The Windup Girli" ja Scott Sigleri "Contagiousi".

2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Raamatu külge naelutab ikkagi huvitav sisu ja ka kui hästi on kirjutatud.

3. Ulme kolm lemmikut (film, sari, raamat, koomiks)? Paari lausega neist lugejaile.
Lemmikuid nimetada on keeruline. Viimati loetutest on selleks aga John Scalzi (hakkas meeldima Old Mans Wari lugedes ja meeldib siiani - kirjutab hästi ja ladusalt); Scott Sigler (on näha, et teab rohkemat kui ainult kirjutamist; kohati näib nagu kirjeldaks teadustööd, aga oskab sellele vaatamata kirjutada põnevalt); lisaks plaanin kindlasti lugeda ka edasipid Bujoldi Miles Vorkosigani saagat (raamatud lausa lendavad käes (nagu ikka - põnev ja kerge lugeda)

2013 aasta Stalkeri nimekirjad avalikud


Eesti Ulmeühingu aastaauhind «Stalker» on kirjandusauhind,
mida antakse välja alates aastast 1998. «Stalker» antakse välja üks kord aastas lugejahääletuse tulemuste põhjal põhjal ulmežanri kuuluva kirjandusteose eest. Ulmežanri kuuluvaks loetakse teaduslik fantastika (SF), fantaasia- (fantasy) ja üleloomulikku elementi sisaldav õuduskirjandus (horror).

See nimekiri ei ole lõplik! Selle nimekirja mõte on pigem selles, et võimalikud hääletajad saaksid teha omi lugemisvalikuid ja anda märku, kui midagi olulist on välja jäänud...

Esialgse stalkeri nimekirja leiab ulme.ee foorumist! (nimekiri võib lähinädalatel veel täieneda)

Täheaeg ootab kaastöid


taeg

Annan teada, et Täheaeg 12 ootab kõigi kodumaiste ulmeautorite lühiproosaks liigituvaid kaastöid! Järgmise numbri kaastööde saatmise tähtpäev on 15. aprill 2013.

Tagasisidet, kas kaastöö on avaldamiseks vastu võetud, saab alates 15. maist 2013.
Kaastööd saata aadressil: raulsulbi@gmail.com.
Sobivad Pagesi, Open Office’i, Wordi, aga ka RTF-dokumendid.
Väga umbkaudne uue numbri ilmumisaeg võiks olla august 2013.

Kaastööde parameetrid:

Lühiproosa all mõistame Eesti ulmemaastikul angloameerika ulme eeskujul tekste, mis on lühemad kui 40 000 sõna. Lühijutt (short story) on kuni 7500 sõna pikk, jutustus (novelette) 7500 – 17 500 sõna pikk ning lühiromaan (novella) 17 500 – 40 000 sõna pikk tekst. Neid kolme tekstivormi loeme kokkuvõtvalt lühiproosaks. Üle 40 000 sõna pikkust teksti nimetame romaaniks.

Eesti ulmeauhinda Stalker antakse tavaliselt algupärasele lühiproosale kaks: enamasti kandideerivad omaette kategoorias lühijutud ning teises kategoorias jutustused ja lühiromaanid, kuna neid on lihtsalt vähem.

Roheline tuli:

Täheajas on au sees pikk korraliku faabulaga lugu, soovitavalt fantastilises settingus, tugevate ulmeliste elementidega ja ulmebutafooria taustal, samas ambitsiooniga olla ikkagi ka hea kirjandus selle sõna kunstilises tähenduses. Oodatud on korraliku detaili- ja karakteriloome ning süžeearendusega jutukirjandus.

Hea ulmeautor võiks eelkõige armastada sügavalt ja raskelt ulmelisi maailmu, fantastilisi tegevuskohti ning teiseks peaks tal olema tung jutustada põnevat ja keerukat lugu. Sestap ongi oodatud klassikalised korralikult väljajoonistatud tegelastega ja värvikates-fantastilistes väljamõeldud maailmades arenevad suured süžeed.

Loodame näha ambitsiooni teha head ja allahindluseta meelelahutust, rohkem kirjutamistungi ning keskendumist kolmele vaalale: tegelased, maailm, süžee. Alustuseks võiks iga algaja autor, kes mõtleb kaastöö saatmisele, võtta kätte näiteks Ain Raitviiru kultusantoloogia «Lilled Algernonile», valida sealt mõne endale eriti kordamineva või muljetavaldanud loo ning püüda ise tolle eeskujul midagi sarnast teha: värvikas maailm, keerukas sündmustik ning valusateks valikuteks sunnitud tegelased.

Täheajas on eelkõige oodatud žanrikirjandus: teaduslik fantastika, fantaasia- ja õuduskirjandus, samuti kõik sega- ja alažanrid: alternatiivajalood, aurupunk, teaduslik fantaasia, küberpunk, kosmoseooperid, õudusfantaasiad, mõõga-ja-maagia lood jne.

Punane tuli:

Vähem on oodatud lühemad, argise-olmelise settingu ja olemusega tekstid. Niisamuti ka moodsas linnamiljöös toimuvad inimsuheteseebikad õrnas fantastikasoustis. Armu- ja hirmulood, mis on ajastu moehaigusena ulmekuube rüütatud, kuid milles puudub sisemine suurem ulmetunnetus ning –armastus, pole samuti esmajärjekorras oodatud.

Moodsad vehkle- ja veiklemised slipstreami äärealadel ja vaimse hämaroleku kirjeldused, päkapiku nägemised pudelipõhjas, esimese armastuse romantilised õhkamised haisval kõdulehasel öisel kalmistul ja muu taoline, ei peaks ehk Täheajas ilmuma.

Täheaeg ei oota eriti sürrealistlikku proosat, piiripealseid linnafantaasiaid ja erinevate tähendusväljadega žongleerivaid moodsas argises keskkonnas teoks saavaid absurdilugusid või anekdoote.

Raul Sulbi

Kohtumine Meelis Friedenthaliga


Meelis Friedenthal, 1. veebruar kl 17

Reedel, 1. veebruaril kell 17 toimub Jõgeval, Betti alveri muuseumis kohtumine Meelis Friedenthaliga.

Jaanuari kuu arvustus


Ei tihkagi auväärset karikat enda käes kauem pidada...

Kui kuu alguses tundus, et ehk ei saagi olema nii väga keerukas see valiku tegemine, siis lõpuks tulid ikkagi jõulud koos oma pikkade vabade päevadega ja BAAS'i lisandus ridamisi arvustusi. Lõpuks on mul sõelal kolm kandidaati:

Silver Sära retsensioon Kristjan Looritsa raamatule "Literistid, ehk Patrik Laurise kummaline elu". Võtab teose ilusasti kokku; järgib BAAS'is eneseski ära kirjeldatud hea arvustuse reeglistikku: sisututvustus, hinnang ja selle põhjendused.

Ats Miller esitab hea analüüsi Triinu Meresi "Kuningate tagasitulekule". Kas on mõtet spekuleerida, miks ei lisatud sellele arvustusele jutu lühikokkuvõtet? Olen isegi mõni kord mõelnud, et miks korrata seda, mida just on eelpool arvustajad teinud. Mõnikord kordan sisukokkuvõtet, teinekord mitte... Kuidagi kõhutunde järgi. Aga igatahes jäi siin minu jaoks mõni rida kuu parimast puudu.

Ja olgu siis rändkarikas ulatatud seekord Lauri Lukasele arvustuse eest Maniakkide Tänava & J. J. Metsavana jutule "Kaelani vaakumis". Siin on olemas emotsioon: "Päris hea, teate!", millest lugedes aimub siirast rõõmu ja positiivsust. On kokkuvõte jutust (ilma liigselt sisu reetmata), on analüüsi, on põhjendatud hinnang. Kindlasti järgin soovitust esimesel võimalusel ja loen seda juttu isegi.

Ulmelist 2013.a. kõigile!

Indrek Rüütel

Tartu ulmikute koosviibimine


Sellekuine ulmikute kogunemine toimus taas traditsioonilises endise Laboründi kaminasaalis. Oli sisukas tõeliselt eestipärane kirjandusõhtu - sisse ajava vingu kõrvale arutati estconi, jutuvõistlust ja värsket kirjandust (ruumi nurgas küdev kamin hakkas ükshetk tossu sisse ajama).

Lisaks esitles Leila Tael-Mikešin oma debüütkogumikku ja üllatuskülalisena astus läbi "Udriku küla naiste" autor Ülle Lätte.
Paika pandi ka selleaastane Estconi toimumiskoht- ja aeg milledeks taas Saarjärve ning 12-14 juuli.

252141 581997415149215 460241285 n
150982 581997408482549 2054197090 n
424046 581997431815880 561718170 n


Tartu ulmekirjutamine


Aastalõpu puhkuseperioodi järel sai uuesti alustatud kolmapäevaste kirjutamistubadega.

20130109 009
20130109 012
20130109 015
20130124 003


Eesti Esimesed Warmachine meistrikad


warmachine-logo

Warmachine on miniatuurimäng, kus kaks mängijat võtavad endale lahingmaagi rolli ning juhivad lahingusse oma vapraid sõdalasi, võimsaid auru jõul töötavaid lahingmehhanisme või kohutavaid elajaid. Mäng kestab, kuni üks lahingmaag on surnud. Üksteist saab tümitada nii külmrelvade, tulirelvade kui ka maagia abil.

IMGP0228

20. jaanuaril toimusid Kopli raamatukogu keldrikorrusel Eesti esimesed Warmashine/Hordes meistrivõistlused. Huvilisi tuli mängima 10, lisaks veel ka mõned pealtvaatajad (sealhulgas Reaktori reporter). Võitlused algasid kell 10 hommikul ning lõppesid umbes kell 5 õhtul. Mängiti 4 vooru. Õhkkond oli sõbralik ning hoolimata päeva peale tekkivast pingest, suudeti end vaos hoida ja ekstreemsed tunnetepahvakud väljutati kas valju sõimu või hammaste kiristamisega.

IMGP0154
IMGP0179

Pärast mitmeid tunde kestnud lahinguid väljusid esikolmikuna järgmised mängijad:
1. Edde (Legion)
2. Rain (Kador)
3. Ivan (Sianar)

Auhindadena jagati miniatuure ning loositi välja ka lohutusauhind.

IMGP0195
IMGP0267

Kuna pilte sai tehtud palju, ei hakka me neid kõiki siia üles riputama. Huvilised võivad neid lähemalt silmitseda Reaktori pica albumist.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0707)