250px-Lotro boxVõrgurollimäng laiadele rahvamassidele „Lord of the Rings Online“ (LotRO) põhineb ilmselt kõgile kaasaja ulmet lugevatele tuttava kirjanikuhärra J.R.R.Tolkieni Keskmaa juttudel. Kronoloogiliselt toimub mängu tegevus Kolmandal Ajastul, mil Sauron oli Teise Ajastu lõpus toimunud Dagorladi Lahingu kaotusest toibunud ja asus uuesti Keskmaa vabasid rahvaid rõhuma ja Sõrmust otsima. Mäng on tasuta, kuid mõningad toimingud on mängutegijaid rahaliselt toetamata siiski piiratud.

Nagu rollimängudes kombeks, tuleb loomulikult ka LotRO's esiteks omale tegelane meisterdada. Esimeste asjadena peab mängija valima endale rassi ja klassi. Esimeste sekka kuuluvad haldjad, päkapikud, inimesed ja kääbikud. Seejärel tuleb mängijal otsustada, kust on selle rassi esindaja pärit. Näiteks ulatuvad haldjate tavalised päritolumaad Luuni lahest Lorienini, kuid samas ei muuda see üldises pildis eriliselt palju, tingides vaid marginaalseid muudatusi naha- ja juuksevärvide valikul. LotRO't rollimänguna mängides võib see olla mõnele aga oluline. Loomulikult on võimalik mängida ka paharasti, kuid selleks tuleb esmalt mõne hea tegelasega kuhugile jõuda.

Klasside valikul on võimalused väga erinevad. Mängijale seatakse ette valik lausa 9 erineva ameti seast ning paljud klassid sõltuvad suisa otseselt eelnevalt valitud rassist. Leidub nii vigastuste tekitamise/kaitsele keskendunud klasse ehk nö. tanke, kui ka kõiksugu toetavaid rolle. Loomulikult ei saa ükski fantaasiamäng läbi maagiata. Maagilised (sh. klassikalisi tulepalle loopivad) klassid ja Tolkien aga ei sobi minu meelest lugudega kuidagi kokku. Keskmaal valdasid maagiat ainult istari, aga mängus võib suvaline surelik tulla mängu ja öelda „oh, ma nüüd hakkan maagiks“. Ka laulik on kuidagi omast elemendist välja kistud, ravides oma kaaslasi muusikainstrumentidega („Oi, su käsi põles ära. Pole midagi, kohe laulan sulle midagi ilusat.“). See ei ole aga eriti loogiline, kuna toob silme ette pigem rollimängudest tuntud bardi, kes on rohkem lahingus innustaja tüüp. Tasuta saab valida 7 klassi vahel – kaks neist (ruunitundja ja kaitsja) saab avada vaid raha. Samuti on ühes serveris võimalik tasuta luua vaid kaks tegelast.

ScreenShot00305


Esmamulje mängust on fantastiline. Graafika on väga hea, kui kõik graafika seaded on pandud vähemalt maksimumi lähedase peale. Maksimum on muidugi veelgi ilusam. Kõik objektid on väga ilusasti välja joonistatud ja riided, eriti keebid, on fantastiliselt teravad. Kahjuks hakkavad vanemad arvutid kõrgeimate graafikaseadetega nõksuma ja kui olla rahvarohketes kohtades, on võimatu isegi paari meetritki liikuda. Mäng võtab ka arvutis palju ruumi (~13 GB), kuid see on seda väärt.

Mängu tegevus ei puuduta ainult Frodo ja Sõrmuse lugu. Mängijal tuleb aidata ka võidelda Angmari pimeduse, Sarumani salakavaluse ja teiste kurjade jõudude vastu, mis pesitsevad igas Keskmaa osas. Mängu põhiülesannete (Epic Quests) rida aga puudutab tihti Sõrmuste vennaskonda ja selle tegemisi.
Praegusel hetkel ulatub mängu tegevusväli ainult Isengardini, kuid selles osas tehakse pidevalt täiendusi. Kui mäng 2007. aasta kevadel välja tuli, oli võimalik ainult Eriadoris (maa Udumägedest läänes) ringi rännata. Nüüdseks on mängu tiim lisanud Moria, Lorieni, Sünklaane, Nõgimaa ja Isengardi. Kui mängu algusaastatel oli maksimum level 50, siis nüüd on see tõstetud 75’ni.

ScreenShot00316


LotRO'i mängivad väga erinevad inimesed üle kogu maailma. Näiteks on eraldi Saksa ja Prantsuse serverid. Eesti servereid ei ole, aga põhiliselt on eestlased kogunenud serverisse nimega „Snowbourn“. Teistes serverites on eestlaste osakaal aga tunduvalt väiksem.
Üks võimalus LotRO'i mängida, on teha ainult ülesandeid, mida saab mängu sees lihtsalt „üles korjata“. Teine võimaluseks on rollimäng. Istutakse nt „Kepslevas Ponis“ või Kääbiklas ja räägitakse jutte, kuulatakse muusikat ning veedetakse lihtsalt aega. Mängus on olemas emotsioonid, mida saab kasutada. Nt /wave, /bow, /blink jne. Enamus neist väljendub ka liigutustes, aga kõik emotsioonid on ka näha tekstikastis halli tekstina (nt Elyon bows deeply). Rollimängu serverid on: ingliskeelne rollimänguserver „Laurelin“, prantsuskeelne „Estel“, saksakeelne „Belegaer“. On olemas ka niiöelda pool-rollimänguserver „Landroval“, kus rollimängureeglid on pehmemad ja kus tegutsevad ka enamus minu karaktereid.

Minu jaoks on mäng väga mõnus ja ma olen seda juba 5 aastat mänginud. Ma usun, et kuna mulle on kõik Sõrmuste Isanda raamatud, mida ma olen lugenud, meeldinud ja meeldivad siiamaani, mängin ma seda mängu veel mitu aastat.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0552)