ArturUus kuu ja uus hõrk laar kiirgavat lugemisrõõmu on valmis saanud ja ootab lugemist: ulmikute ja ulme ajalugu, sõna "ulme" ajalugu sealhulgas; Estconi järelkaja, jutte ja arvustusi, veidi üle Eesti piiri kiikamist ja veel paljut muud on siin numbris ootamas. Ühte asja te toimetuse suureks kurvastuseks käesolevast numbrist aga ei leia: Taivo Risti Estconi viktoriinide materjale. Toimetus ei ole neid kahjuks kätte saanud. Teeme oma parima, et järgmine kord teid mälumänguga rõõmustada.

See-eest võib igaüks seni pead murda järgmise ulmikute väärilise küsimuse üle:

Mis oleks inimkonnast saanud, kui Maal poleks ei naftat ega sütt ega maagaasi? Kui meil misiganes põhjusel poleks käes odavat fossiilenergiat, mille najal tormiliselt areneda?

Kas me oleksime jäänud kuhugi XX sajandi algusesse toppama, oleksime arendanud välja nomaadtsivilisatsiooni ning kolinud mööda Maad ühe "põletuskõlbulik mets, kaevandatav maardla" koosluse juurest järgmise juurde, oleksime me rajanud võimsa vesitranspordisüsteemi ning pannud rõhku pigem vähest energiat vajavatele tehnikaharudele? Või oleks areng olnud ainult veidi aeglasem, veidi rohkem läbimõeldud ja arengu keskpunkt oleks kuskil soojematel maadel kui praegu?

Küsimus, mis oleks, kui maailm oleks teistsugune, kui meie areng siin, tsivilisatsiooni X areng seal läheks selles või teises suunas, on üks ulme suuri küsimusi ja ka suuri võlusid.

Eesti ulmikud ega eesti ulme(ajakirjandus) pole neis küsimustes üksi. Näiteks ka Neal Stephenson küsib nii: "Kui globaalne katastroof toimub liiga kiiresti, ei ole meil aega ehitada Noa laeva. Kui aga see jõuab kätte küllalt aeglaselt, on meil tõenäoliselt küllalt aega see lahendada. Kui lühike aeg on piisavalt lühike, et inimesed teeksid midagi otsustavat?" See ei ole ainult tulevikuprobleemide küsimus: millal emigreeruda järgmise tähe juurde või kui valmis peab inimkond olema võõrtsivilisatsiooni sissetungiks? Sarnaselt võib küsida ka enda tervise või Maa kliima kohta. Millal on tegutsema hakkamiseks just see õige aeg?

Seniks aga, kuni ulmikud pole pea ees futuroloogiasse sukeldunud, head Reaktori lugemisrõõmu kõigile.

Ajakiri Reaktor ootab nii ulmevaldkonda puudutavaid artikleid ja ülevaateid kui ka uusi kodumaiseid ulmejutte. Et mis oleks, kui oleks?

Augusti kaanepildi tegi Reaktorile Maari Soekov
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0541)