hoff


Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival (HÕFF) kutsub kõiki filmisõpru mudapealinna Haapsallu tähistama kevadet koos žanrikino tippude ja nimekate külalistega. 29. aprillist 1. maini toimuva festivalil annavad aegumatu techno-noir ulmeklassika “Terminaator” kõrval tooni veel mitmed harvanäidatud filmipärlid 1980ndatest aastatest.

Juba festivalidel kriitikutelt ja publikult üksmeelse tunnustuse saanud hittfilmide kõrval üllatatakse publikut ka mitme esilinastuse ja rariteetse klassikaga 35 mm filmikoopialt, mida seni Eestis suurelt ekraanilt pole näidatud. Vaatamist jagub nii noortele kui ka kogu perele, ning loomulikult ei puudu programmist ka friigi- ja ekstreemfilmide sektsioon. Kokku näidatakse festivalil orienteeruvalt 25 täispikka filmi.

Esimest korda festivali ajaloos on tiheda filmiprogrammi kõrval ka temaatilised eriüritused raamatulaadast robotite ehitamiseni. Nii eriürituste- kui filmiprogramm täieneb jooksvalt ja avaldatakse täielikult PÖFFi veebis 8. aprillil. Mõned (eriti ulmefännidele) olulised punktid on samas juba teada ja neid siis püüamegi antud tekstis kajastada.

Aurupungi klassik saab HÕFFilt elutööpreemia!

ba4760c8-f8ee-48d9-8f01-aab7cb3bb140


HÕFF pärjab postuumse elutööpreemiaga legendaarset filmimeest Karel Zemani. Oma efektsete filmide tõttu ka “Tšehhi Méliès’iks” kutsutud meistrile pühendab HÕFF kolmest filmist koosneva retrospektiivi ja tema loomingust inspireeritud ettekande ning töötoa.

Karel Zeman (1910 – 1989) kuulub Teise maailmasõja järgsesse legendaarsesse Tšehhi kineastide põlvkonda, mis hakkas kogu Euroopas tooni andma oma uuenduslike filmidega. Zeman oli üks esimesi filmimehi maailmas, kelle filmides võis näha aurupungi-žanri elemente, tuues suurele ekraanile nö retrofuturistlikud leiutised ülemöödunud sajandist.

Zemani esimesed nukufilmid 1940ndatel aastatel said kodumaal suure menu osaliseks, esimeste täispikkade filmideni jõudis animaator 1950ndatel. Rahvusvahelise läbimurde tegi Zeman 1958. a filmiga “Back Cupi saare saladus” (tuntud ka pealkirjade all “Hukatuslik leiutis” ja “Jules Verne’i imeline maailm”), mis on tänini Tšehhi kõige vaadatum mängufilm ja on restaureeritult taas leidnud tee tänapäeva publikuni. 1980ndate aastateni töötanud Zeman lavastas kokku üle 30. mängu- ja animafilmi. Zemani kaasaegsetest olid tema loomingu imetlejate hulgas ka Pablo Picasso, Charlie Chaplin ja Salvádor Dalí, tänapäevastest filmiloojatest on tema töödest tugevaid mõjutusi saanud Terry Gilliam, Tim Burton, Wes Anderson jpt.

“Just tänu mitmele Zemani filmile, mis 1970-80ndatel aastatel Eestis kino- kui teleekraanidele jõudsid, armusin ka mina sarnaselt tuhandetele eakaaslastele esimest korda filmimaagiasse nii jäägitult, et mälupildid kunagi nähtud filmidest tekitavad siiani meeldivaid külmavärinaid,” kommenteeris elutööpreemiaga pärjatava lavastaja olulisust HÕFFi programmijuht Helmut Jänes. “Andes postuumse elutöö auhinna Karel Zemanile, tähistame sellega mitte ainult suure meistri saavutusi, vaid kinomaagia tähtsust nii minevikus, olevikus kui ka tulevikus”, lisas ta.

HÕFF toob publikuni Zemani loomingu kolm kõige legendaarsemat filmi.

1958. aastal esilinastunud ja eelmisel aastal restaureeritud “Back Cupi saare saladus” loob erinevate montaaži- ning animatsioonitehnikate põimimise kaudu maagilis-poeetilise maailma, mis toetub režissööri lemmikkirjaniku Jules Verne’i vähetuntud romaanil “Isamaa lipp”.

JulesVerne2-1600x900-c-default


1961. aastal valminud pöörane fantaasiafilm “Parun Münchhausen”, mis on samuti oma aja eriefektide musternäidis, on inspireeritud nii George Mélies’i varajastest ulmefilmidest, aga ka vene kosmonaudi Juri Gagarini esimesest kosmoselennust.

1966. aasta linateoses “Varastatud õhulaev” segab Zeman taas animatsiooni ja mängufilmi žanreid, jättes filmist mulje kui sajanditagusest liikuvast piltpostkaardist. Tänapäevalgi humoorikana mõjuv kogupereseiklus põhineb lõdvalt Jules Verne’i romaanil “Kaheaastane puhkus”.

Filmid linastuvad HÕFFi raames reedest pühapäevani ja on varustatud inglisekeelsete subtiitritega. Filmidele eelnevad sissejuhatused.

Nostalgialaks on garanteeritud! Vaata Zemani filmide retrofiilinguga treilereid:
„Back Cupi saare saladus“
„Imeline parun Müncchausen”
„Varastatud õhulaev”


Selle aasta retrofilmiks „Terminaator“

maxresdefault


Unenäost inspireeritud madalaeelarvelisest „Terminaator” (1984), mis viib vaataja apokalüptilisse sõtta robotite ja inimkonna vahel, on kaasajaks kasvanud välja üks kõigi aegade suurim ulmefilmide klassika. Teos lennutas Hollywoodi orbiidile Austriast pärit näitleja Arnold Schwarzeneggeri ja lavastaja-stsenarist James Cameroni. Film linastub HÕFFi alaprogrammi 80’s coming back raames, kus varasematel aastatel on näidatud retrohitte nagu “Robocop”, “Mad Max 2”, “Põgenemine New Yorgist” jt.

double-bill filmina näidatakse kohe peale Schwarzenegger-Cameroni läbilöögifilmi Indoneesias valminud hullumeelset linateost „Leedi Terminaator” (1989), kuhu kehtivad ka “Terminaatori” seansile ostetud piletid.

“Püüame taoliste kaksikfilmide demonstreerimisega taaselustada kunagi väga populaarset filminäitamise formaati, mis võimaldas publikul vaadata oma lemmikuid ühe piletihinnaga. Kui “Terminaatorit” demonstreeritakse eesmärgiga tuua surematu klassika taas suurele ekraanile, siis selle Indoneesias tehtud ogaralt naljakas ja verest, seksist ning kuulidest läbiimbunud pöörane uusversioon näitab meile žanri seda poolt, millest sai tugevaid mõjutusi näiteks Quentin Tarantino hilisem looming,” kommenteeris HÕFFi programmijuht Helmut Jänes.

Friigifilm

aah


Friigifilmide sektsioon on saanud täiendust briti filmiga “Aaaaaaaah!”, mille lavastajaks on filminäitleja Steve Oram (“Ekskursandid”, “Kanal”). Orami režisööridebüüt on originaalne katse näidata kaasaegset hullumeelset maailma, kus elavad ahvidele sarnaselt käituvad inimolendid. Kindlasti üks eriskummalisemaid filme tänavusel festivalil, mis on oma veidruselt võrdne partner Harmony Korine absurdihorror’ile “Prügikargajad”. Filmi klipp.

Olulist

Filmiprogramm täieneb kuni 1. aprillini. Kava ja programm on täies ulatuses avalik 8. aprillist.
Kuni 1. aprillini saavad soovijad Piletilevist endale soetada soodushinnaga passid 32 € eest, alates 1. aprillist on passi hind 39 €.
Ajakirjanikud saavad festivalile registreerida HÕFFi pressilehel.
HÕFF toimub 29. aprillist 1. maini Haapsalu kultuurikeskuses.
Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival on rahvusvahelise Euroopa fantastiliste filmide föderatsiooni Méliès liige.
Festivali korraldavad Haapsalu linnavalitsus, MTÜ HÕFF ja MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival.
Vaata rohkem festivali filmide kohta HÕFFi kodulehelt.

019049ec-4c73-43da-879d-b503c0b02dfc


"Kullake"

hoff2


"Sorgenfri"

448aee62-447f-4bee-81ff-9bfc77b4aa5c


"Green room"
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0770)