mant

Eesti ulmetähed


Maniakkide Tänav on üks Ulmeajakirja asutajatest, mitme Stalkeri pärjatud kirjanik ning igatpidi üks Eesti ulme alussammastest ning vundamendist, mistõttu tundus igati veider, et teda pole juba varem ulmetähtede nimistus esile tõstetud. Katsume selle vea siis see kuu parandada.

1. Mida praegu loed?
Hetkel loen Lev Tolstoi "Sõda ja rahu", kuna tahan end häälestada aurupungi kirjutamise lainele, lisaks Rowlingu "Harry Potter ja tulepeeker", kuna mu tütar loeb seda ja siis on hea kahekesi raamatu üle arutleda ning kolmandaks on käsil Strugatskite "Ajastu ahistavad asjad", kuna Metsavana rääkis sellest niisuguse õhinaga, et tahtsin oma silmaga üle kaeda.

2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Mulle meeldivad vahvad ja uudsed ideed, põnevus, seiklus, uued teadmised, äge fantaasialend, mõnus keelekasutus, huvitavad karakterid, nali, süngus, huvitavad detailid, asjalik filosoofia, erilisus.

3. Ulme kolm lemmikut? Paari lausega neist lugejaile.
Esiteks SF, teiseks fantasy ja kolmandaks mitmesugused nende kahe eelmise alaliigid, juurde võib olla kõigile eelmainituile segatud ka kergelt süngust ja õudu.

Ulme lühijuttude võistlus


voistlus-pilt

Korraldab: Eesti Ulmeühing ja kirjastus Fantaasia.
Tööde esitamise tähtaeg: 05. aprill 2014 (k.a).
Tulemused selguvad festivali Prima Vista raames 2014. aastal mai alguses. 

Toetajad: Eesti Ulmeühing, kirjastus Fantaasia, Tartu Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu.
Osavõtu tingimused:

ULMEJUTT
• Jutu pikkus ei ületa 14999 sõna. 
• Jutt on esitatud eesti keeles. 
• Jutt on sisult ulmeline: žanriks fantaasia, õudus, teaduslik fantastika, alternatiivajalugu. 
• Tegemist on originaalteosega, mida pole varem avaldatud (ka mitte veebis) ega ole avaldamiseks esitatud ühelegi kirjastajale. 
• Plagiaat on keelatud. Autoriõigustega kaitstud materjali kasutamisõiguse eest vastutab autor.

OSAVÕTT
• Jutt on vormistatud leheküljele suuruses A4, fondis Times New Roman, suurus 12, reavahe 1,5, servad standardsuuruses. Masinkirjas esitatud jutud peavad olema analoogselt vormistatud. 
• Käsikirjaliselt esitatud jutte ei hinnata. 
• Jutuvõistluse hindamine on anonüümne. Jutu juures pole autori nime ning autori andmed on esitatud eraldi failina või suletud ümbrikus. Žüriil puudub juurdepääs autorite andmetele. 
• Žürii liikmed, korraldava meeskonna liikmed ja nende perekonnaliikmed ei saa jutuvõistlusel autorina osaleda. 
• Osavõtu tingimustele mitte vastavad tööd on žüriil õigus kõrvale jätta. 
• Töö võistlusele esitamisega võtab autor vastutuse selle eest, et töö vastab võistluse tingimustele nii sisuliselt kui vormistuse poolest. Puuduste avastamise korral (nt varem avaldatud töö) on korraldajatel õigus osavõtja tulemus tühistada ning väljastatud auhind tagasi nõuda. 
• Võistlustöö võib esitada kas posti teel või e-kirja manusena. 
• Posti teel esitatud võistlustöö väljatrükk peab olema rikkumata paberil ning selgelt loetav. Tuhm raskesti loetav väljatrükk või näiteks veest rikutud käsikiri jääb võistlusest kõrvale. 
• E-mailiga esitatud võistlustöö, mille fail on viirustega nakatunud, rikutud või ebasobivas formaadis, jääb võistlusest kõrvale. Sobivad formaadid on .txt (Text Only), .rtf (Rich Text Format), .doc (Microsoft Office Word), .odt (OpenDocument).
• Parimate lugude avaldamise eesõigus on kirjastusel Fantaasia. Kirjastus Fantaasia võib loobuda sellest eesõigusest kokkuleppel autoriga.

TÖÖDE ESITAMINE
Tööd tuleb saata kas postiga või e-kirjaga:
• postiga aadressil: 
Jutuvõistlus
Kirjastus Fantaasia OÜ
Kaunase pst 39-3
Tartu 50706
Saadetis peab sisaldama jutu korrektselt vormistatud väljatrükki ning kinnist ümbrikku. Kinnisele ümbrikule on kirjutatud loo pealkiri ja selle sees on autori kodanikunimi ning kontaktandmed (aadress, telefon, e-post).
• E-kirjaga aadressil: jutuvoistlus@ulme.ee 
Kirjale peab olema lisatud kaks manust. Ühes manuses on jutt koos pealkirjaga (ilma autori nimeta) ning teises manuses on jutu pealkiri, autori nimi ning kontaktandmed (aadress, telefon, e-post). 
Failide nimed peavad selgelt viitama, millises failis on võistlustöö ning millises kontaktandmed. 
E-mailiga esitatud võistlustöö, mille fail on viirustega nakatunud, rikutud või ebasobivas formaadis, jääb võistlusest kõrvale.

ŽÜRII JA AUTASUSTAMINE
• Žürii koosseisuks on Veiko Belials, Juhan Habicht, Ats Miller, Eva Luts ja eelmise jutuvõistluse võitja Triinu Meres.
• Žürii liikmed ja nende perekonnaliikmed ei saa jutuvõistlusel autorina osaleda.
• Žüriil puudub otsene ligipääs võistlusele laekuvatele töödele, need toimetab nendeni võistluse koordinaator Iris Jeletski.
• Žürii liikmed hindavad jutte iseseisvalt ning anonüümselt. Jutuvõistluse korraldajad vastutavad selle eest, et autorid jäävad saladuseks kuni võitjate väljakuulutamiseni. 
• Žürii hindab laekunud võistlustööd 2014. aasta mai alguseks, et autasustamine toimuks festivali Prima Vista raames. 
• Vajadusel jagab žürii hinnatavad tööd mitmesse kategooriasse. Žüriil on õigus jätta mingis kategoorias auhind välja andmata ja anda välja eriauhind mõnes kategoorias.
• Auhinnafondi jagab žürii parimate vahel oma parima äranägemise kohaselt. 
• Autasustamisest teavitatakse avalikkust korraldajate kodulehe ning muude kanalite kaudu.
Täpsem info: e-mail fan@uninet.ee

Estcon 2014


Estcon 2014 toimub 18-20 juuli.

Üritame sel aastal (kui õnnestub) teha oma formaadis, sisus ning külastajate hulgas hüppe edasi ning seetõttu palun pakkuda välja alternatiivset, logistiliselt mugavamat kohta natuke suurema inimeste hulga jaoks (100+).

Palun pakutava kohta veidi eeltööd teha ning mainida ära saalikohtade arv (saale peaks olema vähemalt 2), magamiskohtade arv, saunavõimalus ning helistada ja kontrollida kuupäevade saadavust ning küsida hinnapakkumine.

Vastused saata listi sf2001@ulme.ee (eelnevalt oleks tarvilik listiga liitumine).

Zurgutt

Tartu kirjutamistuba


Võib rõõmuga teada anda, et peale mõnigast ja ilmselt ebameeldiva kliimaga sügisest tingitud vindumist on iganädalane ulmekirjutamine väga hästi uuesti käima läinud. Kohal on käinud palju nii vanu kui uusi ulmekirjutamise huvilisi. Korra väisas meie üritust isegi võttegrupp kaamerate-mikrofonidega ning kuulus rahvakirjanik Indrek Hargla.

20131218 008
20131205 001

Annaks ühtlasi teada, et Kõik kellel huvi ulmekirjutamise töötoa vastu võivad end registreerida selleteemalisse meililisti, kus leiab aset ürituse toimumispäeva väljahõikamine või vahel ka ärajäämine (üldiselt kõigub see juba pikemat aegakolmapäeva-neljapäeva vahel).

Registreerumiseks saada e-kiri sellel ulmne-join[at]lists.eenet.ee ning meie saadame kord nädalas Sulle uudiseid kirjutamisklubi toimumiste-tegemiste kohta.

20131205 011
20131205 009

Teine reede Tartus


20131213 009

Ulmikute teine reede leidis aset siis juba vist kolmas või isegi neljas kord Asian chefis - mul on ammu juba lugemine sassis ja paar viimast korda jäid ka vahele (üks neist olin meditatiivsel reisil gurupool saaremaal), A Chefi tagumises saalis oli kõige suuremale lauale kenasti reserveeritud silt külge kleebitud ja sinna siis nii mina kui ka teised ulmikud maandusid. Peab ütlema, et kohale tuli hämmastavalt suur hulk inimesi nii, et lõpuks said pea kõik kohad lauaümber täidetud ja vist oli vaja toole juurdegi otsida. Kaugematest, haruldasematest külalistest oli nt kohal Ats Miller ja läbi astus ka Maniakkide Tänav - võitlusrüüs ning käekõrval ka mõned peategelased ta uues romaanist "Õnnne ja õnnetuse valitseja" (mida kirjastaja Eva Luts müüs 13 euro eest sealsamas). Inimesed muudkui tulid ja läksid, oli nii uusi ulmikuid kui vanu ja õhtuhakul ilmus välja isegi ülikonnastatud Ipp.

20131213 012

Siinkirjutaja rääkis ise kõige rohkem Veiko Belialsiga ning peamiselt vene ulmest, Strugatskitest, nende tõlkimisest, mida võiks veel tõlkida, mis olid vennakeste tugevaimad-nõrgemad kohad ja teosed jpm. Muuhulgas rääkis Veiko ka värvikalt ning mahlaselt enda tulekust ulmesse, Marduse seltskonna ja Marioga tutvumisest ja esimestest kirjutamistest. Vennakestest sai räägitud ka Paganarhiga, kes aga kahjuks pidi juba üsna varakult tagasi perejuurde kiirustama.

Kuskil kella ühepaiku oli lauatagune rahvas kuivanud nii viie-kuue-pealiseks ja sellest enamus otsustas ühe Zurgutile tehtud salapärase telefonikõne järel minna uurima vanadesse Labürindi ruumidesse uue pesa leidnud Õlleministeeriumit. Kohapeal leidsime äärmiselt joviaalse ja lauluhimulise Matu ning tegime esimesed prooviõlled. Peale klubi 80 nimelist eksitust on labürint saanud tagasi enda esialgse välimuse, ehk siis taastatud oli leti vana asukoht, põrandalt mahakraabitud võigas punane mögin ning õluhind oli meeldivalt madal. Peremees tundus ise igati muhe vunts, kes istus meie sekka ja võttis kah paar sanga õlut. Viimase käigus selgus, et ametlikult koht veel avatud polegi aga paistis, et rahvas juba liikus ja teadmine lahtiolekust oli levinud paljude kõrvu. Ühtlasi jäi veel lahtiseks, et kas uue aasta teine reede tuleb siis üritus Õlleministeeriumis või ei. Üheks heidutavaks asjaoluks oli veel see, et köök pole korras ning kokk tuleb tööle alles veebruaris. Aga kes see söögi pärast ikka ulmikute teisele reedele tuleb? süüa võib ju ka kodus. Oluline on ikkagi hea auraga koht, meeldiv seltskond, odav õlu ning ohtralt ulmejuttu!

Seda, et kvaliteetselt ja põhjalikult sai aega veedetud näitas juba asjolu, et põõnasime Kristjan-Jaak Rätsepaga (kes mulle öömaja pakkus) järgmine päev kella neljani

J.J. Metsavana

20131213 002
20131213 013
20131213 014
20131213 016
20131213211311 out

Kuu arvustus



baas

Sellega oli selline lugu, et hea kuu sattus; kõik üle 2000-tähemärgised arvustused olid täiesti asjalikud ja kolm kõige pikemat lisaks tugevalt positiivsed - alati on tore lugeda, kuidas kellelegi miski teos siiralt meeldib. Mingit lugemisnaudingulist vahet ma nende kolme vahel paraku ei tunnetanud. Kuna ma ise pole ühtegi pikkades arvustustes lahatud teostest seni lugenud, ei saanud lähtuda ka sellest, et kas arvustus avas mu ees nt mingeid uusi tahke teosest vms. Lugeda võiks kõiki, isu tekitasid küll, aga ka umbes võrdselt.

Mille põhjal siis valida?
Juba peaaegu otsustasin ära, et annan lihtsalt pikkuse eest Raulile Jack Devitti raamatu "Firebird" arvustuse eest, sest rohkem teksti = nägi rohkem vaeva. Aga siis hakkas südametunnistus piinama, sest Lauri samas kirjutas palju lühemast teosest (David Morrell, "Orange Is for Anguish, Blue for Insanity ") ainult poole lühema arvustuse ja kas nii on ikka õiglane? Vbla seal oli hoopis rohkem keskendumist ja huvi taga? Atsi John Scalzi "The Human Divisioni"arvustusel oli jälle tore BAASi arvustusi kritiseeriv osa sees, mis paljudele käiks ilmselt pinda, aga mulle töötas, kuna lisaks kellegi siiraste meeldimiste lugemisele meeldib mulle ikkagi ka lugeda juba tuttavatest asjadest natuke, ja mõnus niisiis.
Lõpuks läksin otsustama konteksti pealt: vaatasin, kes neist kolmest on viimati kuu arvustajaks saanud. Selgus, et Lauri ja no tal on neid tiitleid ka juba nagu ratsahobusel s***a. Sõelale jäid niisiis Ats ning Raul ja kuna selles valikus jäi Rauli arvustus kui PALJU pikem siiski peale, siis tervitused Raul Sulbile ja kõik edasi lugema järgmise kuu suunas!

http://www.dcc.ttu.ee/andri/sfbooks/single.asp?rets=36958

Triinu Meres

Tallinna ulmikute kogunemine


Detsembrikuu kolmandal reedel, detsembrikuu kahekümnendal päeval, kogunesid Tallinna Ulmikud järjekordselt Tallinna ülikooli kõrval asuvasse Lost Continenti baari.

Mina olin sellel kogunemisel elus esimest korda ning kolmveerand seitsmest nii poole kaheksani oli tolle koha aknaaluses lauas märgata järgmist:

Ümber laua istusid Eva Luts, Silver Sära, Ats, Margus Makke ja veel mitu inimest. Marguse abiga osutus Ats Milleriks ja teised varem või hiljem tulnud inimesed olid Andreas Jõesaar, Liina Freivald, Sash Uusjärv, Taivo Rist, Tanel Raja, Kalle Rahu, Osvald Soobel, Tiina Soobel, Taavi Kalju ja Indrek, kelle perenime pole kahjuks teada. Lisaks mina ise ka, Artur Räpp.

Vaevalt olin ma end laua taha sisse seadnud, kui keegi härrasmees pakkus kogu seltskonnale õlut ja longerot, ta oli need mingi autasuna võitnud. Eks järgmine kord näeb, kas taoline komme on ulmikutel traditsiooniks või oli tegu ühekordse sündmusega. Tasapisi kogus jutt hoogu ning kuulata sai Charles Strossist, mainiti ära suvine Estcon, räägiti Tallinna ja Eesti poliitikast ning vajadusest Eesti probleemide lahendamiseks luua uus erakond. Veel räägiti autodest, Šveitsist, IT-firmadest, antud ala inimesi oli kohal vähemalt kaks. Veel tuli jutuks raamatute väljaandmine ja müük, madalapalgaline neegritöö ning keskmise inimese keskmised soovid ja hirmud. Keskmiste inimeste jutu lõpetuseks öeldi üks tähelepanuväärne lause: „Inimene, kes on siin, pole enam Eesti keskmine inimene.“ Absoluutselt õige. Aritmeetiliselt keskmine inimene sellise tungiga ju ulmet ei armasta.

Artur Räpp

Ulmeline maailm Põltsamaal


Paar pilti Põltsamaa raamatukogus 4. detsembril toimunud kirjandusõhtust, kus Maniakkide Tänav rääkis ulmest ja enda tekstidest.

IMG 3330
IMG 3335
IMG 3331
.

Kääbiku Saksamaa linastusest


Kohati tundus küll, et tegu oleks justkui Sõrmuste Isanda paroodiaga, palju kõrvalekaldeid raamatu sisust, eriti kahtlane lovestory khm khm...muigehetki ikka oli. Tõsisele fännile soovitaks enne kinnominekut rahustuseks paar tilka palderjani:)
Aga kokkuvõttes hea meelelahutus, eriti enne jõulu.
Mida ma ei oleks sakslastest oodanud on 45 minutit reklaame enne filmi algust ja 15 minutit pausi(!) filmi vahel. Eks ikka selleks et rohkem popkorni ostetaks ja vahepeal kogunenud õlle välja lasta.

Triin Pits otse Berliinist
IMAG2043
IMAG2042
IMAG2038
IMAG2044
IMAG2045
IMAG2050
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0957)