mudija

Äsja ilmavalgust näinud jutukogumik „Ajumudija” on Reaktori veergudelt tuttava Maarja Kruusmetsa esimene raamat. Ulmesugemetega lugusid on seal omajagu ning teemasid peaaegu et seinast seina. Autori enda sõnul on läbivaks jooneks inimeseks olemine muutuva ja areneva tehnoloogia taustal, kuid lugeja mõttesse võivad mõlkuma jääda hoopis teised aspektid, kuna kirjanik on ette kujutanud mitmesuguseid nutikaid masinaid, mille tegelikkuseks saamine ei pruugigi enam väga kauges tulevikus olla.

Alustades vaimukast ajamasinast – see pole üldse selline, nagu üht ajas rändamise riistapuud tavaliselt ette kujutatakse –, lõpetades õppimismasinaga, mille kirjeldust lugedes tuleb meelde õpetus „Pane ööseks raamat padja alla”, tekitab pea iga leiutis tunde: „Just sellist asja mul vaja olekski.” Samas kerkib tihtilugu ka küsimus, kuidas jutus kasutatud asi minu enda elu muudaks. Mida räägiks minule tõemasin, või kas tegelikult on vaja, et miski katkise hinge täiesti terveks ja korda teeks – eks vormi meid rohkem just meie ebaõnnestumised ja murdumised?

Tegelikult ei puuduta kõik lood uudseid tehnilisi lahendusi. Heaks näiteks on lugu viirusejärgsest ühiskonnast, kus inimesed elavad omaette, teistest eraldatuna. Ühest küljest tundub see maailm meile juba väga tuttavana, teisest küljest paneb suuresti järele mõtlema. Ei kapseldu me endasse ju ainult mõne katku kartuses, vaid juba tänanegi nutielu suunab meid vabatahtlikku eraklusse.

Nõnda siis tundub, et pean autoriga nõustuma – lugude põhiteemad käsitlevad tõesti inimeseks olemise olulisi aspekte nagu sõprus, ustavus, läheduse igatsus, tõde. Siiski tuleb toonitada, et väljamõeldud atribuutika on ka intrigeeriv.

Mis puutub Kruusmetsa kirjutamisstiili, siis on see ladus, mitmekesise sõnavaraga ning kergesti jälgitav. Lugudesse on kerge sisse elada ning tegelastele kaasa tundma hakata. On nii rõõmu, kurbust, vaimukust kui ka raasuke põnevust.

Kokkuvõttes võib öelda, et Eesti kirjandusmaastik on saanud ühe mitmekülgse ning haarava teose võrra rikkamaks. Kruusmetsa juttudes leiavad äratundmisrõõmu erinevas eas ning erinevate elukogemustega lugejad. Soovitan soojalt!

mudija

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0643)