KUU FILM: "Pulgasari" (13. märts)
Pulgasari on korea müütiline koletis, kes sööb metalli ja keda on raske tappa. Sama nime ("Bulgasari") kandis Lõuna-Korea esimene koletisefilm, mis on aga kadunud. Kriitikud filmi laitsid, aga Põhja-Korea diktaator Kim Il Sung laskis 1978ndal aastal kuulsa Lõuna-Korea filmitegija Shin Sang-oki koos naisega röövida ja käskis tal 1985. aastal filmist uusversiooni teha. Millegipärast lõunakorea ja põhjakorea nimed teisendatakse ladina tähestikku erinevalt, hääldus peaks kokku langema. Film on Põhja-Korea üks seni kalleimaid, eelarvega 2–3 miljonit dollarit. Isake Kim pidi filmikoletist küll armastama, vist tundis hingesugulust. Kimiga seostatakse ju samuti imetegusid. Erinevalt esmaversioonist on siin Pulgasari põhiliselt positiivne tegelane. Shin ja tema naine saadeti Viini filmifestivalile, kuid põgenesid seal USA saatkonda ja palusid varjupaika. Kim keelas filmi ära. 1994. aastal suri Pulgasari – ma tahtsin öelda Kim Il Sung - ära ja järgmisel aastal toimus Jaapanis välismaine esilinastus. Erinevalt esimesest versioonist arvasid kriitikud filmist hästi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulgasari
ESIMENE VANAFILM: "Dinosaurus Gertie" (24. märts, 18 minutit)
Siin näete 1914. aasta ettekujutust brontosaurusest. Animaator Winsor McCay oli varemgi joonisfilme teinud, näiteks "Little Nemo" 1911. aastal ja "Kuidas moskiito töötab" 1912. aastal. Viimast kritiseeriti liigse elutruuduse pärast; vaatajad uskusid, et ta oli kasutanud fotosid. Niisiis valis McCay oma järgmise filmi peategelaseks olevuse, keda pildistada ei saanud, nimelt sauruse. Ega see film nüüd erinevalt moskiitofilmist teaduslikkusega ei hiilga: saurused ja mammutid samal ajal ei elanud, säherdust meremadu kui filmis pole üldse olemas olnud ja neljatiivalist lendsisalikku samuti mitte. Koht, kus Gertie kogu järve tühjaks joob – kuhu ta selle vee mahutab? Ja ega saurused kogu puud koos tüve ja juurtega ka ei söönud. Rahvas polnud veel animatsioonidega harjunud ja sellepärast segas McCay selle raamistikku moodustava mängufilmiga. Neljandat seina rikutakse pidevalt, McCay jagab Gertiele käsklusi ja Gertie kuuleb teda, mõnda käsku isegi täidab. McCay viskab talle kõrvitsagi, lõpuks astub joonisfilmi sisse ja saab selle tegelaseks.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gertie_the_Dinosaur
KUU ARVUTIMÄNG: "Flotilla" (25. märts, 15. aastapäev)
"Flotilla" on kosmosesõjateemaline käigupõhine arvutimäng, mille tootis ja avaldas Blendo Games. Mängu 10. aastapäeval tegi Blendo Games mängu koodi avalikuks ja avaldas ekraanitõmmiseid vaba litsentsi all. Niisiis, mängija juhib oma vägesid arvuti juhitavate vägede vastu. Mängija alustab kahe kosmoselaevaga, edaspidi neid tavaliselt lisandub. Mängija annab oma laevadele käsud, milleks on liikumine, tulistamine ja rünnak. Liikumise ajal tulistada ei saa, tulistamise ajal liikuda ei saa, rünnaku ajal saab liikuda ja tulistada korraga, aga mõlemat aeglaselt. Laevad (nii mängija kui arvuti juhitavad) tegutsevad 30 sekundit käskude põhjal ja siis hanguvad, andes mängijale aega uued käsud sisestada. Iga mängu alguses genereeritakse isesugune galaktika koos kõigi planeetidega. Iga kriitik leidis mängus midagi kiita, ent kokkuvõttes jäi nii kriitikute kui mängijate vastuvõtt leigeks, mitmemängija mäng olevat vilets. 2018 valmis järg "Flotilla 2".
https://en.wikipedia.org/wiki/Flotilla_(video_game)
KUU ROMAAN: "Spioon, kes mind armastas" (27. märts)
Ian Flemingi 9. romaan ja 10. raamat James Bondist, ilmus 1962. Flemingi romaanidest kõige lühem ja seksuaalsem, samuti ainus, mille peategelane, koguni minategelane on naine, nimeks Vivienne Michel ja ta on Flemingi kõige üksikasjalikumalt kujutatud naistegelane. Bond ise ilmub lagedale alles viimases kolmandikus selleks, et päästa surmahädas olev näitsik, temaga seksida ja ta maha jätta. Saabub politseikapten, kes selgitab, et Bond elab ohtlikku elu (seda nägi Vivienne isegi) ning parem on olla mitte tema poolt või vastu, vaid kaugemal. Kriitikud pidasid üksmeelselt romaani väga halvaks, seda peetakse kõige nõrgemaks Bondi-romaaniks ja Fleming hakkas kriitikute laituse tõttu sedasama arvama, keelates romaani uustrükid ja filmimise, kuid juba ülejärgmisel aastal ta suri ja hiljem sellest soovist ei hoolitud. Tänapäeva kriitikud laidavad romaani endiselt seksistlikkuse tõttu, näiteks väidab Vivienne, et kõik naised armastavad poolvägistamist, ent romaanile on tekkinud müügiedu ja järeltrükke tehakse tänapäevani. 1977 valmis film, mis erineb aga romaanist kardinaalselt, isegi Vivienne jäeti sellest välja. Ainsana läks raamatust filmi terashammastega Jaws, kelle nimeks romaanis oli Sol Horowitz, aga filmis tema nime ei öeldagi.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Spy_Who_Loved_Me_(novel)
Esilehel oli ka Päike, aga Päikest ulmes tutvustasin juba "Reaktori" mulluses jaanuarinumbris. Ja veel oli artikkel "Apollo 15" intsidendist, kus meeskond vedas kosmosesse 641 postkaarti ja tembeldas need lootusega pärast maha müüa, ent äriplaan läks vett vedama. Kosmoselennust kirjutasin "Reaktori" 2021. aasta augustinumbris.
ESIMENE FILMILOEND: 2005. aasta "Oscarid" (3. märts)
Ma ei viitsinud välja uurida, kas 2004. aasta oli ebatüüpiline, aga 2005. aasta "Oscarite" tseremoonial olid 5 enim nomineeritud filmi mitteulmelised. "Imelised" sai 4 nominatsiooni, "Ooperifantoom", "Polaarekspress" ja "Ämblikmees 2" said 3 nominatsiooni, 2 nominatsiooni said "Eternal Sunshine of the Spotless Mind", "Harry Potter ja Azkabani vang" ning "Shrek 2". "Imelised" võitis animafilmi ja helirežissööri kategoorias, "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" originaalstsenaariumiga ja "Ämblikmees 2" eriefektidega. Teistsugune pilt avaneb USA-s aasta suurima kassatuluga filmide loendit vaadates: 1. koht "Shrek 2", 2. koht "Ämblikmees 2", 4. koht "Imelised", 5. koht "Harry Potter ja Azkabani vang", 10. koht "Polaarekspress", 11. koht "Shark Tale" ja 12. koht "Mina, robot", nii et oli siiski ulmeaasta. Šõu toimus 27. veebruaril 2005 ning kestis 3 ja veerand tundi.
https://en.wikipedia.org/wiki/77th_Academy_Awards
TEINE FILMILOEND: "Kuidas taltsutada lohet" auhindade loend (21. märts, 15. aastapäev)
"Kuidas taltsutada lohet" on 2010. aasta ameerika seiklusanimafilm, mis tehti inglise kirjaniku Cressida Cowelli 2003. aasta samanimelise lasteraamatu ainetel. Olen seda isegi näinud ja kõlbas täitsa vaadata. Film nimetati 65 auhinna kandidaadiks ja võitis neist 25. "Oscarile" ja BAFTA auhinnale kandideeris ta animafilmina ja originaalmuusika kategoorias, "Kuldgloobusele" ja Teismeliste valiku auhinnale ainult animafilmina – kõigi nelja auhinna valimisel sai parimaks animafilmiks "Lelulugu 3". "Hugole" ja "Nebulale" kandideeris ta pika filmina, aga kaotas need Christopher Nolani filmile "Algus". "Saturnile" tuli kolm nominatsiooni ja mitte ühtki võitu: muusika (võitis "Algus"), animafilm (võitis "Lelulugu 3") ja kunstnik. Aga animafilmiauhindade "Anniede" jagamisel tuli 15 nominatsioonist 10 võitu ("Lelulugu 3" sai 3 nominatsioonist 0 võitu). 10 võitu oli tollal kõigi aegade rekordi kordamine, hiljem ületas selle "Coco".
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_How_to_Train_Your_Dragon_(2010_film)
KUU ARVUTIMÄNGULOEND: pokemonide 2. põlvkond (24. märts)
Pokemonide teine põlvkond avaldati sündmusel Nintendo Space World 97 ja see põlvkond koosnes 100st väljamõeldud liigist. Esimene põlvkond avaldati veebruaris 1996 ning kandis nime "Punane, roheline ja sinine" (väljaspool Jaapanit "Punane, sinine ja kollane"), teine põlvkond kandis nime "Kuld ja hõbe". Arvate, et poolteise aastaga 100 liiki välja mõelda on suur töö? Mitte väga, 41 liiki visati välja, ei mahtunud saja parima sekka. Osa neist ilmus hilisematesse põlvkondadesse ja artikli tekstiosast umbes pool käsitlebki väljapraagitud pokemone. Fännid olid pahased, valed liigid said välja jäetud. Pokemonide seas on väga oluline nende arendamine, teises põlvkonnas loodi beebipokemonid, mis on kättesaadavad ainult arenenumate pokemonide kasvatajatele ning kasvavad hiljem oma vanemate sarnasteks. Üks arvustaja pidas teist põlvkonda pokemonide kõige paremaks ja teine kõige halvemaks põlvkonnaks.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_generation_II_Pok%C3%A9mon
KOLMAS FILMILOEND: "Torchwoodi" episoodide loend (28. märts)
"Torchwood" on briti ulmetelesari, mis alguses kavandati iseseisvana, aga hiljem kujundati ümber "Doktor Who" harusarjaks. "Torchwood" on anagramm sõnadest "Doctor Who" ning igal hooajal oli paaris episoodis kokkupuude "Doktor Who" tegelaste ja sündmustega, mistõttu tekkis vajadus ühismaailmale nime väljamõtlemiseks (Whoniverse). 4 hooaega jooksid igaüks ise telekanalil (BBC Three, BBS Two, BBC One ja Starz), episoode oli kokku 41 ja nad esilinastusid aastatel 2006–2011. Sari keskendub Torchwoodi-nimelisele salaorganisatsioonile, mis uurib kokkupuuteid maavälise eluga, täpsemalt selle organisatsiooni Cardiffi harule Torchwood Kolm. Seda juhtiv kapten Jack Harkness sai üllatuslikult laste seas populaarseks. Vaatajaskond oli suur ja kasvas järjest ning kriitikud kiitsid, mistõttu sarja lõpetamine tuli paljudele ebameeldiva üllatusena. Jack Harkness võeti kümmekond aastat hiljem "Doktor Who" sarja.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Torchwood_episodes
KUU MUUSIKAL: "Tõeloss" (1. märts)
Järjekordne William Schwenck Gilberti ulmemuusikal. Esilinastus Londonis 1870 ja 12 päeva hiljem nimetas zooloog John Edward Gray muusikali tegelaste kuningas Phanori, Mirza ja Azema järgi kolm leemurite perekonda. Üks Phanorile kuuluvatest paleedest on Tõeloss, seal pole võimalik valetada, välja arvatud kui sul on Valetalisman. Prints Philamir peaks abielluma printsess Zeolidega, aga kuna tekib kahtlus, kas nad ikka teineteist armastavad, läheb kogu õukond Tõelossi (kuningal on Valetalisman taskus). Siis algab tõerääkimine. Õukonnamuusikud kõnelevad, et Zeolide lauluhääl on kohutav ja nad ei mõtle tõsiselt ainsatki sõna, mida õukonnas ütlevad, lähevad omavahel tülli ja kutsuvad teineteise duellile. Prints Philamir ütleb, et on suudelnud 500 naist, neist üks on õuedaam Azema. Azema tunnistab üles, et püüab printsi võrgutada, kuid prints jällegi, et ei hooli Azemast üldse ja armastab hoopis Zeolide seltsidaami Mirzat. Kuningas räägib välja, et rikkus Mirzaga palee aias abielu, ja Mirza teatab, et vihkab kuningat. Nüüd saab kuningas aru, et tema Valetalisman ei tööta. Mirza oli selle abielurikkumise käigus võltsinguga asendanud ja ehtsa Zeolidele taskusse pannud. Aga kolmas vaatus on veel ees ning tegelased peavad kuidagi edasi elama sellega, mida nad enda kohta välja rääkisid ja teiste kohta teada said. Päeva pildiks oli foto prints Philamirist ja Zeolidest, aga mina lingin selle asemel artikli.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Palace_of_Truth
KUU ASTRONOOMIAPILT: "Apollo 9" (3. märts, aastapäev)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gumdrop_Meets_Spider_-_GPN-2000-001100.jpg
TEINE ASTRONOOMIAPILT: SpaceX CRS-20 (7. märts, 5. aastapäev)
CRS (Commercial Resupply Services) on NASA programm Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) varude täiendamiseks ja sealt vana kraami äraviimiseks. Aastail 2012–2020 toimus 20 lendu ja pilt käib neist viimase kohta, mis väljus 7. märtsil ja saabus Maale 7. aprillil 2020, ühtlasi oli see korduvkasutatava kosmosekaubalaeva "Dragon 1" viimane lend. Lend number 7 ainsana ebaõnnestus, ülejäänud läksid korda. Sama aasta detsembris jätkusid "Dragon 2" lennud, mida seni on toimunud 11, järgmine peaks toimuma 21. aprillil ja lõppu veel ei paista. Lennuga number 20 kohaletoimetatud kraam: teadusuuringuteks 960 kg, sõidukite riistvara 219 kg, meeskonna varud 273 kg, kosmosekõnnivarustus 56 kg ja arvutitarvikud 1 kg (seni kokku 1509 kg ja need toimetati kohale õhukeskkonnas). Vaakumikeskkonnas saadeti sinna 468-kilone platvorm Bartolomeo. Lisandus veel 705 kg kütust, 50 kg gaase (kahtlustan, et kõik see oli õhk) ja 420 kg vett, kõik kokku 3152 kg.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CRS-20_Dragon%E2%80%93Enhanced.jpg
KUU AJALUGU: Phaistose ketas (16. märts)
Pikkade tekstide dešifreerimiseks, kus iga täht on asendatud oma hieroglüüfiga, koostatakse hieroglüüfide sagedustabel ja seda võrreldakse näiteks eesti keele tähtede sagedusega. Eesti keele sagedasim täht on A, niisiis asendame levinuima hieroglüüfi A-ga, levikult järgmise E-ga, harvaesinevad hieroglüüfid tuvastatakse sagedasemate põhjal. Nüüd kujutlegem salakirja, mis koosneb 4 erinevast märgist. Kas see on "mina", "sõda", "maks" või "kuld"? Vaat seda ei saagi öelda, tekst on tuvastamiseks liiga lühike. Kusagil on tuvastatavuse piir, mis pole üldsegi selgelt määratletav. Tekstid, mis jäävad napilt alla seda piiri, tekitavad pahameelt: märke on palju, ent tuvastada ei osata. Täpsemalt öeldes on palju võimalikke selgitusi, millest ükski pole ülejäänutest selgelt õigem. Phaistose ketas on üks sellistest tekstidest. Avastatud juba 1908, dešifreerida ei osata. Mis keeles kirjutatud? Tähtkiri või silpkiri? Lugeda seestpoolt välja või väljast sissepoole? Kumb pool enne? Sõnastuskatseid on kümneid. On see üldse kiri, äkki kalender?
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phaistos_Disc_-_Side_A_-_6380_-_crop1.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phaistos_Disc_-_Side_B_-_6381_-_crop1.jpg
KUU GEOGRAAFIA: David Livingstone (19. märts, sünniaastapäev)
Livingstone meenutab Robinson Crusoe prototüüpi Alexander Selkirki sellega, et elas 4 aastat tsivilisatsioonist eemal. Ta arvas, et Niiluse lätete leidmine annab talle moraalse mõju orjakaubanduse lõpetamiseks. 1960-ndatel mõisteti ta hukka nii maadeavastajana (ei leidnud Niiluse lätteid ja viibis vähe kohtades, kus valged polnud varem viibinud), orjade vabastajana (liikus peamiselt koos orjakaubitsejatega) kui misjonärina (ristis ainult ühe inimese, kes hiljem paganlusse naasis), oma kolleege kohtles ta halvasti ning naist ja lapsi ei toetanud. Ent kui hiljem eurooplaste järgi nimetatud paigad ümber nimetati ja nende kujud ümber lükati, on Livingstone püsima jäänud. Rodeesia ei kanna enam ammu Cecil Rhodesi nime, ent Livingstone Sambias ja Livingstonia Malaavis on oma nime üle endiselt uhked. Tema vanim poeg hukkus USA kodusõjas Põhja eest orjapidajate vastu võideldes.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:David_Livingstone_by_Thomas_Annan.jpg
TEINE VANAFILM: "Hääletaja" (20. märts, 71 minutit, esilinastuse aastapäev)
"Hääletaja" on esimene ameerika põhivoolu film noir, mille režissöör oli naine, täpsemalt Ida Lupino (1918–95). Film põhineb päriselul: Billy Cook mõrvas 1950 kuus inimest, sealhulgas viieliikmelise perekonna, mõisteti surma ja hukati 1952. Filmis võtab hääletaja Emmett Myers kaks meest pantvangi ja käsib neil sõita Mehhikosse. Tolle aja filmides püüdsid paljud retsid välismaale põgeneda, sest USA-l polnud teiste riikidega kurjategijate väljaandmise lepingut. Cook tahtis samuti Mehhikosse, ent Mehhiko piirivalve tundis ta ära (erinevalt USA piirivalvest), ei lubanud teda riiki ja andis USA piirivalvele üle, kes ta kohe vahistas. Filmis on midagi sarnast, aga mitte päris. Filmis pole ainsatki naisnäitlejat. Kuigi film pole nii vana kui teised minu tutvustatavad vanafilmid (1953), elas käesoleva sajandini näitlejaskonnast ainult valitsuse agenti mänginud Clark Howat (1918–2009), kelle kahesaja filmi- ja telerolli seas pole ainsatki peaosa.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Hitch-Hiker.webm
ESIMENE LOODUSEPILT: Ivar Leidus pildistas aedmaasikat. (23. märts)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Garden_strawberry_(Fragaria_%C3%97_ananassa)_single2.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Garden_strawberry_(Fragaria_%C3%97_ananassa)_halved.jpg
KUU KATASTROOFIPILT: Francis Scott Key silla varing (26. märts, 1. aastapäev)
Mullu sõitis Singapuris registreeritud, Singapuri omanikele kuuluv ja indialastest meeskonnaga Sri Lanka pealinna Colombosse teel olev kaubalaev "Dali" USA-s Marylandi osariigis Baltimore'is vastu Patapsco jõge ületava Francis Scott Key silla tugiposti, mispeale sild varises kokku. Sild avati 1977, mil suurimad laevad kandsid 2–3 tuhat kaubakonteinerit, "Dalil" oli neid peaaegu 10 tuhat. Silda oli uuritud mitmesuguste õnnetuste suhtes, kuid mitte laevaga kokkupõrke osas, sest seda ohtu peeti tühiseks: aastail 1960–2015 põrkas USA-s tuhandeid laevu sildadega kokku ja ainult 18 neist hävisid. Õnnetuses hukkus 6 ja sai vigastada 2 inimest, kellest kõigi nimed olid hispaaniapärased ja ainsagi kohta ei öeldud, et ta olnuks USA kodanik, küll nimetati kaht Mehhiko, üht Guatemaala ja üht Honduurase kodanikku. Väike hukkunute arv tuleb asjaolust, et õnnetus toimus kell pool 2 öösel. Sild plaanitakse taastada 2028. aasta sügiseks ja see maksvat 2 miljardit dollarit.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wreckage_from_Key_Bridge_Collapse_(240326-A-SE916-9511).jpg
TEINE LOODUSEPILT: Ivar Leidus pildistas harilikku käokannu. (29. märts)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silene_flos-cuculi_flower_-_Niitv%C3%A4lja.jpg
PÄEVA MATERJAL COMMONSIS
TEINE LOODUSEPILT: laululuik Genfi järvel (11. märts)
KUU KIRJANIKUPILT: Jules Verne (24. märts, 120. surma-aastapäev)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jules_Verne_by_%C3%89tienne_Carjat.jpg
KUU KOSMOSEPILT: Pac-Mani udukogu (26. märts)
Eks Pac-Mani udukogu sai hüüdnime ikka välimuse järgi. Asub see galaktika Kassiopeia tähtkujus ja Linnutee Perseuse spiraalharus 9200 valgusaasta kaugusel. Edward Emerson Barnard avastas udukogu 1883, nimi on arusaadavalt palju noorem. Palja silmaga ei paista, vaja on näiteks amatööridele mõeldud teleskoopi. Erinevalt enamikust eeskujulikest kosmosefotodest pole pilt NASA tehtud, ongi amatöörastronoomi looming.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PacMan_Nebula.jpg
KUU KEEMIAVIDEO: alumiiniumbromiidi teke (2. märts, 45 sekundit)
Keemilisi valemeid vaatate soovi korral ise, aga alumiiniumbromiid tekib alumiiniumi ja broomi vahelisel reaktsioonil. Kas te keemia tunnis seda katsetasite? Kindel see, et ei. Siit saate näha, miks ükski keemia õpetaja seda reaktsiooni tunnis korraldada ei lase. Õpilaste suureks kurvastuseks muidugi.
KUU ÖKOLOOGIAVIDEO: Põhja-Jäämere jää vähenemine perioodil 1979–2023 (3. märts, 46 sekundit)
KUU POLIITIKAVIDEO: Trumpi ja Zelenski kohtumine (4. märts, 54 minutit)
Ma ei vaadanud seda videot, aga panin ta siia tähelepanu juhtimiseks, et Trumpi ja Zelenski kohtumine filmiti, film on USA valitsuse toodang (erafirmasid Valgesse Majja filmima ei lastud) ja järelikult avalikus omandis. Arvasin juba varemgi, et Trumpi suhe reaalsusega on nõrgenenud ja muuhulgas väljendub selles, et ta hakkab tegema ettepanekuid, mida ei ole võimalik vastu võtta. Pärast Trump solvub ja pahandab. Putin pole tema ettepanekuid samuti vastu võtnud. Nii palju siis Trumpi lubadusest 24 tunniga pärast presidendiks saamist Ukraina sõda lõpetada. Ise suhtun Trumpi nagu elevanti portselanikaupluses. Ainult tema esimesel ametiajal oli portselanikaupluseks USA, praegu kogu maailm.
ESIMENE ASTRONOOMIAVIDEO: Musti auke on vägagi erineva suurusega. (6. märts, 1½ minutit)
KUU LOODUSEVIDEO: Puukoristaja ehitab pesa. (8. märts, 4 minutit)
Sellele puukoristajaliigile ei anna eestikeelset nime eestikeelne vikipeedia ega "Loomade elu". Olgu ta siis lihtsalt puukoristaja. Tavaliselt elab liik Põhja-Ameerikas, aga nagu näha, Kanaari saartelgi. Kui ta just valesti määratud pole. Ehitab puuriida sisse pesa. Õieti mitugi pesa. Ja täpsemalt iga puu sees selles riidas on puukoristaja pesa. Seltskondlik lind. Eestis see ei läheks tal läbi, sest Eestis on kõvemad puud. Aga Kanaaridel võeti puuriida jaoks maha datlipalmid, need on pehme puiduga ja neid on linnukestel mõnus uuristada.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:White-breasted_nuthatch_creating_cavity.webm
TEINE ÖKOLOOGIAVIDEO: 2024. aasta orkaanihooaeg (9. märts, 4 minutit)
Mullune Atlandi ookeani põhjaosa orkaanihooaeg oli tekkinud kahjude poolest kõigi aegade kolmas. Selles oli 18 nimega tormi, 11 orkaani, 5 vähemalt 3. kategooria orkaani ja esmakordselt pärast 2019. aastat rohkem kui üks 5. kategooria orkaan. Orkaanihooajaks on kokku lepitud pool aastat juunist novembrini. Mullu pidas loodus kalendrist kinni: esimene nimega torm Alberto moodustus 19. juunil ja viimane Sara hajus 18. novembril, kusjuures kumbki neist polnud orkaan. Kuid juba teine torm Beryl sai tugevaimaks teadaolevaks juunikuu orkaaniks, varaseimaks 4. kategooria orkaaniks (30. juunil) ja varaseimaks 5. kategooria orkaaniks (8. juulil). Beryl oli ka hooaja kõige kauem kestnud orkaan (11½ päeva). Hooaja lõpus saadeti kolm nime pensionile: Beryl, Helene ja Milton. Milton oli aasta võimsaim orkaan kogu maailmas: madalaim õhurõhk 895 mbar ja tugevaimad tuuled 285 km/h. Hooaja kõigis orkaanides kokku hukkus 436 inimest.
TEINE ASTRONOOMIAVIDEO: galaktikate kokkupõrge (10. märts, 9 minutit)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hubblecast_16.webm
KUU SÕJAVIDEO: Vene lennukid paiskavad välja kütust, mis langeb USA droonile ja lööb selle rivist välja. Droon kukub Musta merre, Vene lendurid saavad aumärke ja neid ülendatakse. (14. märts, 43 sekundit)
KOLMAS ASTRONOOMIAVIDEO: galaktika moodustumine (26. märts, 2½ minutit)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Simulation_%E2%80%93_A_Disk_Galaxy_Forms.webm
NELJAS ASTRONOOMIAVIDEO: SpaceX CRS-20 toob Rahvusvahelisse Kosmosejaama varustust. (30. märts, 14 minutit)