Ulmestaar Kadri Pettai

Olen klassikaline näide inimesest, kes mõtleb tegutsemisest, aga tegudeni ei jõua. Mul on kaustade kaupa alustatud lugusid, mõned olen enam-vähem lõpuni valmiski mõelnud, aga venitanud kirjutamisega nii kaua, et praeguseks on kõik meelest läinud. Protestantliku eetikaga on mul kehvasti, nagu ka kapitalismi vaimuga. Kogu aeg seletan endale, et pean distsipliini õppima, muidu jäängi puu otsas istuma ja juhuslikke pabulaid poetama.

pettai1

1. Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud-mänginud oled?

Pooleli on Serhi Žadani „Depeche Mode“. Pole eriti hoogu sisse saanud, ei julge veel soovitada. Kasutan Elisa Raamatu äppi – pean tihti autos mõnd last ootama ja siis on hea telefonist lugeda. Tähed saab ka suureks teha, ei pea prille välja otsima. „Jänesefaktorit“ soovitan, intelligentne, melanhoolse huumoriga soome krimka. Ma ei üritagi teha nägu, et oskaksin ulmežanrist midagi üllatavat soovitada. Kõige eredamad elamused on ikkagi end ammu tõestanud klassikast: „Hyperion“, „Rohtmaa“, „Kentaur“, „Ameerika jumalad“ ...

Ühe mõtte siiski lisaksin: kodulugu! Maailma tundmaõppimine algab endast, eks ole. Minu jaoks algab ka uute maailmade loomine iseendast, oma suguvõsast, külast, vallast. Kodulugu on täis ideid, millest võiks kirjutada, mis sest, et need maksavad viis kopikat ämbritäis. Et siis minu mängud toimuvad Digaris, Saagas ja Lõuna-Eesti pärimuse portaalis.

Vaatamissoovitus ... no erinumbrile kohaselt näiteks Brasiilia sari „Nobody’s Looking“, Netflixist näeb. Teemasse läheb ka „Hard Times“, mis siis, et see pole ulme.


2. Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?

Naelad võivad meeleolust või žanrist sõltuvalt erinevad olla, aga eemale peletab mind sõnavaht. Kui kirja on pandud see, mida oleks võinud lugejale taipamiseks jätta. On raamatuid, mille lugemine on nagu unenäos sukkpükste jalga tõmbamine – lootusetu ettevõtmine, mitte kuhugi viiv sahmimine, millest päästab vaid ärkamine, st raamatu pooleli jätmine. Peletab huumori puudumine, aga ka pingutatud vaimutsemine. Mhmh, olen väga pirts lugeja. Lapsena neelasin kõike, nüüd vaid parimaid palasid. Kui tuleb kiirtoidu-isu, tahan lugeda head naistekat – aga selle leidmine on keeruline, palju keerulisem kui hea ulmeka leidmine.


3. Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale.

Triinu Merese tekstid haaravad mind alati kaasa. Neil Gaiman, Terry Pratchett on mõlemad kui lohutustoit, alati kindel valik.


4. Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Muinasjuttude, sealt edasi juba Mirabilia sarja raamatute kaudu. Kui ma veel lugeda ei osanud, luges isa mulle ette. „Nösperi Nönni Natuke“, „Timbu-Limbu õukond ja lumemöldrid“, Kukeleegua lood ... no mis need muud on kui protoulme? Ise lugema hakkasin neljaselt. Siis läks möll lahti, sest enam ei sõltunud mu nauding sellest, kas mõnel täiskasvanul oli aega ette lugeda. Raamatuid, mida neelata, jätkus, sest kõik mu ümber lugesid ja vanaema oli suisa ühiskondlik raamatulevitaja.

Esimene loetud päris-ulme oli „Tagastulek tähtede juurest“.

Ulme kirjutamiseni aga lihtsalt jõudsin, st kirjutasin midagi ja pärast selgus, et oih, ulme. Arvan, et ma ei suudakski päris realistliku looga hakkama saada. Kui üldse kirjutama hakata, siis ikka midagi mitte-olmelist. Inimhinge sügavustes võib ju kaevata ka tulnukaid lahates, eks ole. Mitte et ma kumbagi nii väga teinud oleks ...


5. On sul lemmikloomi?

On. Kaks kassi ja koer. Kasutan neid sotsiaalmeedias häbitult ära.

pettai3
pettai2


Stalkerihääletus 2022 läks lahti!

Eesti Ulmeühing kuulutab välja ulmeauhinna Stalker 2022 lõpphääletuse. Hääletamiseks tuleb reastada kategooria kolm paremat.

Hääletus algas 8. aprillil 2022 ja lõpeb 10. juulil 2022 kell 23.59

Eelmisel aastal ilmunud ulmeteoste nimekiri asub siin:

http://ulme.ee/veeb/?page_id=10668&lang=et

Hääletuskeskkond paremusjärjestuste reastamiseks asub siin:

https://forms.gle/v7RELPsBu8gdH94H7


Tumedad Tunnid aprillis

49. episoodis kõlab Maniakkide Tänava jutt “Ajudega töötajad”: 

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-49-osa-m-tanav-ajudega-tootajad/

TuTu aprill

Enne kui kuu läbi sai, jõudis kõlada veel ümmargune 50. episood! Selles kuuleme Meelis Krafti juttu "Hüvasti sõbrad" ja katkendit romaanist "Veealused":

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-50-osa-m-kraft-huvasti-sobrad-veealused-katkend/


Maniakkide Tänav vestles noortekirjanduse teemadel

Üks hääling ei jää teiseta. Lisaks eelmainitud jutule on suurepärane võimalus kuulata autorit ennast, sedakorda Noortekirjanduse Ühingu podcasti vahendusel. Usutles Heli Künnapas.

https://youtu.be/QOgLDkCVy1I

(Ühingu Youtube’i-kanalist leiab veel mitmesuguseid põnevaid klippe, autoritutvustusi ja konkursi Noor loeb tulemusi.)


Hargla Pärnus aru andmas

6. aprilli käis Indrek Hargla Pärnus Koidula muuseumis lugejatega vestlemas. Kirjandusliku kolmapäeva pikemat kajastust loe Pärnu Postimehest:

https://parnu.postimees.ee/7496607/menukirjanik-sain-taiesti-teenimatult-kultuurkapitali-aastapreemia


Uued maailmad lastekirjanduse päeval

Algupärase lastekirjanduse päev „Uute maailmade loomine meie laste- ja noortekirjanduses” toimus Tartu linnaraamatukogus 13. aprillil. Teiste seas sai kuulda lühendatud versiooni ajarännu-lasteraamatute ettekandest, mis kõlas märtsi ulmeõhtul.

Kogu kava vaata siit:

https://www.luts.ee/noorteleht/index.php/sundmused/890-algupaerase-lastekirjanduse-paeev-uute-maailmade-loomine-meie-laste-ja-noortekirjanduses


Õhtud eesti ulmega: Harry Harrison

8. aprillil toimus igakuine ulmeõhtu Tartu kirjanduse majas. Harry Harrisoni elust ja loomingust rääkis Raul Sulbi. Ühtlasi esitleti ka Harrisoni romaani “Vangistatud universum”.

aprill ulmeõthu 01

aprill ulmeõthu 03

aprill ulmeõthu 02

aprill ulmeõthu 06

aprill ulmeõthu 07

Pildistas Jaana Muna. Kogu albumit vaata siit:

https://www.facebook.com/groups/2308305582828897/posts/3217847875207992/


Erektori-vääriline Mängudeöö Tallinnas: (pool)paljad mehed kinosaalis!

Mängudeöö peeti maha 23. aprillil Sõpruse kinos. Laura käis incognito uudistamas ja ei pidanud pettuma – veel enne, kui kell lõi keskööd, sai näha, kuidas kaks higist liibukates meest üksteisega kirgliselt rähklevad. Rähklemine ei olnud küll olemuslikult ulmelist laadi, kuid nimetamist väärib, et higised mehed haarasid üksteist nii eest, tagant, kui keskelt ja käepäraste relvadena lasti käiku nii pokemoni-kerad kui kõikvõimalikud elektroonilised vidinad.

Ürituse täispikka salvestust saab vaadata siit:

https://youtu.be/8THd9H4Vi_g

(Selleks, et ulmekoefitsent täis tuleks ja žanripuhtuse patrull häiresse ei läheks, lingin siia Level1-lt veel kosmonautikapäeva mängude postituse

https://level1.ee/2022/04/leho-mangis-kosmonautikapaeval-kosmosemange/.)

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0714)