Ulmestaar Silver Türk


Kes oled ning millega tegeled?

Olen 44-aastane, mõningate teooriate kohaselt sündinud Kaljukitse tähtkujus, aga ise arvan, et olen sündinud tähesüsteemis, mis ei kuulu ühtegi tähtkujusse. Hobidest on tähtsad olnud võitluskunstid (kooli ajal vehklemine ja karate; ülikoolilinnas karate, kickbox ja üldfüüsiline treening; sel aastal on olnud aktuaalsed improtants, jõusaal ja metsajooks. Kõige olulisemad hobid on bioloogia, keemia ja meditsiin, regulaarselt loen veel kaugete tähtede ja planeetide kohta. Teadust ja populaarteadust loen rohkem kui ulmet, ainult kooliajal oli ulmel suurem osakaal. Töötan füsioterapeudina ning mul on mõningane kogemus ettevõtlusega laboritööde, toidulisandite maaletoomise ja lauamängu arendamise vallas. Varem töötasin teadurina, ammu-ammu kooliajal tegelesin haljastustöödega.

 

Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud, kuulanud või mänginud oled?

Sel aastal olen suure huviga lugenud teost Terra Fantastica, populaarteadust ja erialaaseid teadusartikleid. Liiga palju olen lugenud uudiseid, milles on liiga palju poliitikat, aga see läheb raksu printsiibiga „olgu meil rahu võtta asju mida me ei saa muuta sellisena nagu need on, julgust muuta asju mida me saame muuta ja tarkust teha nendel kahel vahet”. YouTube kanalitest on suurt huvi pakkunud kanalid GeoGirl, PBS Spacetime, WATOP ja Kurtzgesagt. Filmidest olen vaadanud see aasta Dust lühifilme, Düüni ja animesarja Ragnarok Chronicles. Mängudest olen kõige rohkem mänginud Magic the Gathering, Sõnukit ja first person shooter mängu Battlefield 2: Bad Company.

Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?
Raamatu puhul on väga tähtis maailmast tekkiv pilt. Natukene horrorit, filosoofiat või taustajõuna toimiv huumor ei tee paha. Maailma kohta tahan teada fakte, liiga üldine action väga ei istu. Absurdihuumorit pikalt ei talu, väga ahtakesi maailmu samuti mitte. Ei tea miks lugesin lapsena palju entsüklopeediaid ja meditsiini raamatuid.

Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale. Ei pea piirduma ka vaid kolmega vaid võib rohkem.

Eesti omadest „Pimesi Hüpates”, Kunnase „Gort Ashryn” triloogia ja ei oska tõesti valida teoste „Umgollah Mustad maagid”, „Kosmose Pikk Vari” ja „Mehitamata Inimesed” vahel. Kolm lemmikut tõlkekirjandusest kooliajal loetud CD Simaki „Linn”, vendade Strugatskite „Hääbuv Linn” ja „Gort Ashryn” triloogia. Fantasy teostest on kõige elamusterohkemad olnud „Rahvas” ja „Maalingutega Mees”.

Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Ei mäleta – lasteaialapsena joonistasin kosmoserakette mis tulistasid meteoore („Navigaator Pirx” mõju?), neljakõrvseid olendeid teiselt planeedilt ja valgustustrolle, mis valgustasid ulmelist linna ja ulme-olendite maa kaarte maavarade ja muu sellisega. Kooliajal kui mitte varem hakkasin lugema „Seiklusjutte Maalt ja Merelt”. Telerist nägin algkoolilapse kui mitte lasteaialapsena Star Trekki ja eelmainitud filmi „Navigaator Pirx”. Kinos käisin kolm korda vaatamas lastele mõeldud linateost „Navigaatori Lend”.

On sul lemmikloomi?

Ei. Lapsena olid peres rotid ja koer. Eesti loomadest tundub eriti südamelähedane jänes, loodusdokkidest jaaguarid, ahmid ja erinevad mesilased-sipelgad.


TULEMAS

16.08.24

Õhtus on ulmet Belials 16-08-2024 poster

Tallinna Keskraamatukogus toimuva ulmeõhtu “Õhtus on ulmet” raames  toimub üritus number kaks, ehk “Veiko Belials – ühe mehe mitu palet.”
Tuntud luuletaja ja kirjanikuga vestlevad Manfred Kalmsten ja Lüüli Suuk.
Olete oodatud!



TOIMUS

Tumedates Tundide taskuhäälingus ilmusid järjekordsed osad sellesuvisest järjejutust, milleks oli Manfred Kalmsteni ”Murtud süda”
2024 Murtud s da 3brmxr

Osa III
Osa IV
Osa V

IMG 5369


19-21.07

Toimus igaastane ulmehuviliste kogunemine Estcon.

Toimuvat on kajastanud käesolevas Reaktori numbris Elo Haljas ja väliselt ka 
Rujanaut,  Triinu Meres  ja Manjana

Pildimaterjali eest vastutab peamiselt Veiko Kastanje, ehk
päev 1.

(Hiljem lisanduvad siia loodetavasti ka päevad 2 ja 3)



21.07

Jagati Estconi raames välja 26-t korda Eesti Ulmeauhind Stalker.

Võitjateks osutusid:

Parim tõlkeromaan: Robert A. Heinlein «Võta skafander – paneme minema!» (Fantaasia, tõlkija Tatjana Peetersoo)

Parim antoloogia või kogumik: Ursula K. Le Guin «Neli teed andestuseni» (Fantaasia, tõlkija Martin Kirotar)

Parim tõlkelühiromaan või -jutustus: Isaac Asimov «Mõtle nagu marslane» (autorikogu «Mõtle nagu marslane», Fantaasia, tõlkija Triin Loide)

Parim tõlkelühijutt: Kir Bulõtšov «Professor Kozarini kroon» (autorikogu «Professor Kozarini kroon», Gururaamat, tõlkija Jüri Kallas

Parim eesti autori romaan: Meelis Friedenthal «Punkti ümber» (Varrak)

Parim eesti autori lühiromaan või jutustus: Jaagup Mahkra ja Joel Jans «Mobilis in mobili» (antoloogia «Täheaeg 22: Kalifaadi viirastused», Fantaasia)

Parim eesti autori lühijutt: Lüüli Suuk «Vikatimees» (antoloogia «Täheaeg 22: Kalifaadi viirastused», Fantaasia)

Täpsem info
Stalkerid.wordpress blogis ja ulme.ee



20-21.07

Animatsuri, ehk Jaapani jaapani kultuuri huvilistele suunatud festival. Rõhuasetus on Jaapani popkultuuril, mis hõlmab endas animet, mangat (Jaapanis toodetud koomiks), muusikat, arvutimänge, moodi jne.


26.07.24 toimus Kuku Klubis Tallinna ulmehuviliste iga kolmanda reede kogunemine. Pildimaterjal paraku puudub.



Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0694)