Reaktori tegijad ja sündmused Suvi 2011 kuni tänaseni

Mõte uuest ajakirjast sai alguse Tartu ulmekirjutamise töötoast. Pärast esimest kirjutamiskatsetust, mis leidis aset Maniakkide Tänava köögis, kasvas kirjutamistuba regulaarsete osavõtjatega iganädalaseks ürituseks, kus iga kord sündis vähemalt üks-kaks lugu, mida olnuks patt vaka all pidada.

Sealt kohe ka probleem – kuskohas neid niisugusel hulgal avaldada?

Pärast eksirännakuid Algernoni, mille toimetus pidas saadetud lugusid vaid artikli lisa vääriliseks, ja mitmesuguseid ideid Wordpressist ja muidu blogidest jõuti Reaktori sünnini.

2011

september 2011: Reisil Saaremaale Ene Kallase ja Ulmeguru (Jüri Kallase) poole sündis kolme inimese, Agur Karukäpa, Joel Jansi (kes oli toona tuntud nimega J. J. Metsavana) ja Anne-Mai Ilumäe peas plaan luua uus ulmeajakiri. Saaremaalt tagasi Tartu sõites täpsustati juba detaile ja mõeldi välja ka ajakirja nimi – Reaktor. Tõeliselt kiirgav nimi ühele ulmeajakirjale, kus sünnivad uued asjad.

Reaktori loomise ja esimeste numbrite ettevalmistamisega tegelesid just need samad inimesed: Agur, Joel ja Anne-Mai.

28. oktoober 2011: Ajakirja sünd – ilmus esimene Reaktori number. Esimese Reaktori veebitehnilise poole, nii nagu ka kõigi järgmiste numbrite, lahendas Ragnar Vutt.

November 2011: Reaktori meeskonnaga liitus Ove Hillep. Tema hooleks sai mitmesugune numbri kavandamisel vajalik töö, eriliselt aga lauamängud, intervjuud, tekstide toimetamine ja muu, mida oli vaja toimetuses teha.

2012

Kevad–talv 2012: Anne-mai Ilumäe liitus püsivalt toimetusega ja võttis Reaktori illustratsioonid oma südameasjaks ning hakkas selleks otsima kunstnikke, kes oleks nõus Reaktorile illustratsioone tegema.

September 2012: Reaktori meeskonnaga liitus Jaan Hansen, kelle hooleks jäi pildimäng ja ka muud pildilist ja filmilist teemat.

Sügis 2012: Anne-Mai Ilumäe eemaldus Reaktori tegemistest. Muud tegemised võtsid ajast oma osa.

Oktoober 2012: Reaktoris ilmus artikkel "Valguse sünd" tagasivaatega esimesele ilmumisaastale.

November 2012: Reaktori meeskonnaga liitus Tõnis Hallaste, kelle hooleks jäid jutud ja tekstide toimetamine ning keeleline korrektuur.

2013

Kevad 2013: Reaktori meeskonnaga liitus Jana Raidma, kelle hooleks jäid videod, pildimäng ja muudki Reaktori graafilisest poolest. Tema hakkas vedama ka Reaktori YouTube’i kanalit. Esimene postitus seal 28. maist 2013.

Oktoober 2013: Esimene "Tuumahiid". Kirjastus Fantaasia avaldas Reaktori parimatest lugudest kogumiku "Tuumahiid: ulmeajakirja Reaktor parimad lood ". Kogumikus ilmus 25 juttu 19 autorilt. Raamatu järelsõnas tutvustas J. J. Metsavana Reaktori sündi ja igapäevast töökorraldust.

22. oktoobril 2013: Jõgeva Linnaraamatukogu laste lugemissaalis toimus kogumiku "Tuumahiid" esitlus koos Veiko Belialsi kogumiku "Kogu maailma valgus" esitlusega.

30. november 2013: Tartu kirjanike majas toimus Reaktori sünnipäevapidu ja kogumiku "Tuumahiid" esitlus.

2014

Jaanuar 2014: Reaktori meeskonnaga liitus Artur Räpp, kellest sai jututoimetaja ning kelle hooleks sai ka muude tekstide toimetamine.

Jaanuar 2014: Reaktori toimetusega liitus Margit Lillemets, kelle hooleks sai tekstide keeleline korrektuur.

September 2014: Reaktori meeskonnaga liitus Mirjam Proos, kelle tööks sai tekstide toimetamine ja keeleline korrektuur.

Oktoober 2014: Tõnis Hallaste lahkus Reaktori meeskonnast, teised tööd võtsid oma osa ajast.

13. detsember 2014: Tartu kirjanike majas toimus Reaktori kolmanda sünnipäeva pidu. Samas peeti ka kirjastuse Fantaasia viieteistkümnendat sünnipäeva.

2015

Märts 2015: Ilmus teine Reaktori juttude kogumik – kirjastus Fantaasia andis välja Reaktoris 2013–2014 ilmunud parimate juttude kogumiku "Tuumahiid 2: Toorium: ajakirjas Reaktor ajavahemikul jaanuar 2013 kuni veebruar 2014 ilmunud ulmelugude paremik ". Kogumikus on 9 juttu 9 autorilt.

Suvi 2015: Reaktori meeskonnaga liitus Riho Välk, kelle hoole alla läksid anime ja ka komade hingeelu.

September 2015: Jaan Hansen lahkus Reaktori meeskonnast, teised tööd tulid, tegid kopp-kop ja nii tuli tal minna.

Sügis 2015. Reaktori meeskonnast lahkus Margit Lillemets. Ka teised komad igatsesid õigesse kohta sattumist.

2016

Jaanuar 2016: Toimetusega liitus Ene Koppelman. Tema hoole alla anti illustratsioonid ning ka tekstide õigekiri.

September 2016: Reaktori meeskonnaga liitus Tarmo Raudsepp. Tema terava pilgu alla läks õigekiri. Komad. Kõigi tekstide komad, värisege!

2017

Märts 2017: Ilmus „Tuumahiid 3: Triitium“. Kirjastus Fantaasia avaldas kolmanda Reaktori parimate juttude kogumiku. Selles ilmus 20 juttu 14 autorilt.

Suvi 2017: Reaktoriga liitus taas Jaan Hansen. Ulme kutse vastu on raske saada, painab ja painab teine.

November 2018: Reaktori meeskonnaga liitus Triin Kolga, kelle hoole ja armastuse objektiks said õigekiri ja komad.

2018

Talv 2018: Reaktorist lahkus Mirjam Proos, teised asjad vajasid tegemist.

Veebruar 2018: Ilmus Reaktori Eesti 100 erinumber (Reaktor nr 77), peatoimetaja Rauno Pärnits

Veebruar 2018: Toimetusega liitus Toivo Tooming, kelle tööalaks said illustratsioonid.

Aprill 2018: Toimetusega liitus Triin Loide. Tema hoole alla läksid tekstide õigekiri, juttude toimetamine ja kirjandusarvustuste kirjutamine ja arvustajate töö organiseerimine. Lihtsam oleks vist öelda, mis ei läinud.

Aprill 2018: ilmus Reaktori erinumber „Erektor“ (Reaktor nr 79). Peatoimetaja Agur Tänav.

Juuni 2018: Toimetuse tööst eemaldus Triin Kolga. Inimene võib tahta üht, kuid vahel ütleb elu: „Ei lähe nii mitte.“

Juuli 2018:, Jürka, ristinimega Jüri Kallas, kes on kogu Reaktori ajaloo ajakirja tegevust toetanud ja toimetust nõustanud, astus viimaks ametlikult toimetuse ridadesse.

Juuli 2018: Ilmus „Tuumahiid 4: Berüllium“. Kirjastus Fantaasia avaldas neljanda Reaktori parimate juttude kogumiku. Seekordse „Tuumahiiu“ kaante vahele mahtus 14 juttu 14 autorilt.

Oktoober 2018: Ilmus õuduskirjandusele pühendatud erinumber Reaktor (Reaktor number 85).
Samal kuul liitus Reaktori toimetusega Laura Loolaid, kelle hooleks said keele- ja jututoimetamine, ning lahkus Jaan Hansen, elus on palju kutseid, mida järgida.

2019

Suvi 2019: Reaktori meeskonnast eemaldus Toivo Tooming. Päevas on ikka veel kahjuks vaid 24 tundi. Kui keegi teab ajavenitamismasina looja aadressi, andku toimetusele kindlasti teada aadressil: toimetus@ulmeajakiri.ee.

2020

Jaanuar 2020: Ilmus Reaktor number 100. Suur samm toimetusele, väike samm… Küll mõne pika mõõdupuu ikka leiab, millega võrrelda. Peatoimetaja Triin Loide.

Aprill 2020: Ilmus Reaktor number 103, erinumber, kus tuldi lugejate ette juttudega ulmekirjanduse niiskematelt ja hämaramatelt aladelt kui tavaliselt, seksuaalsus selle kõige laiemas ulmelises tähenduses. Numbri peatoimetaja Agur Tänav

Ilmus Reaktori jutukogu „Tuumahiid“ viies number. See koondab meie ajakirjas ilmunud ulmelugude valikut aastatest 2018-2019. Seekordses „Tuumahiius“ on 10 juttu 10 autorilt. Võrreldes eelmiste kogumikega muutus kirjastus, seekordse kogumiku andis välja kirjastus Lummur.

Oktoober 2020: ilmus loovale mõttelennule pühendatud Reaktori erinumber „Kreator“. Toimetaja Veiko Belials.

2021

Märts 2021: Reaktori toimetusega liitus Rait Piir, kelle hooliva pilgu ja osavate sõrmede alla läks meie sotsiaalmeedia tegevus, näiteks Reaktor Facebookis.

2022

Jaanuar 2022: Laura Loolaid teadis võlusõnu või siis õigeid kange ja Reaktor hakkas säutsuma. Twitteri konto UlmeReaktor säutsus aasta otsa, kuid siis tuli Musk ja mustad ööd ja toimetus leidis, et aitab küll.

Aprill 2022: Rahva ette jõudis Reaktori number 127, mis oli seestunud kolmanda „Erektori“ poolt, see on peatoimetajateks olid Jüri Kallas ja Manfred Kalmsten.

August 2022: ilmus biobungi erinumber Reaktor number 131, peatoimetaja Reidar Andreson

November 2022: Kristi Reisel liitus toimetusega ja võttis enda hoolitsuse alla Reaktori illustratsioonid ning hakkas selleks otsima kunstnikke, kes oleks nõus Reaktorile illustratsioone tegema.

(viimati uuendatud jaanuar 2023)
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0355)