KUU ASTRONOOMIA: supernoova (6. jaanuar)

Supernoova oli esilehel 2007 ja nüüd siis teist korda. Supernoova on massiivse tähe viimane  arengujärk: võimas ja ere plahvatus. Temast võib järele jääda neutrontäht või must auk, aga ta võib ka täielikult hävida, nii et järele jääb udukogu. Udukogu on neist vist kõige sagedasem, vähemalt 7 viimasest teadaolevast Linnutees toimunud supernoovast on kõigist udukogu järele jäänud. Supernoovad võivad ka palja silmaga näha olla, viimased sellised olid Tycho supernoova 1572 ja Kepleri supernoova 1604. Linnutees on neid hiljem toimunud, aga nad pole palja silmaga märkamiseks piisavalt heledad. Leitud on ka supernoovasid lähemates galaktikates: Andromeeda galaktikas 1885 ja Suures Magalhaesi pilves 1987 ning viimane neist oli isegi palja silmaga nähtav. Kõige heledama supernoova tähesuurus oli -7,5, mis vastab veerandkuule. Arvutuste põhjal toimub Linnutees keskeltläbi 3 supernoovat sajandis, aga enamikku neist ei suudeta avastada.

https://en.wikipedia.org/wiki/Supernova

 

KUU BALLETT: "Tulilind" (10. jaanuar)

"Tulilind" on vene muinasjutt, mida olen lugenud raamatust ja vaadanud multifilmina, aga see artikkel on Igor Stravinski kolmveerandtunnisest balletist. Esmaesitus toimus Pariisis 1910, oli väga menukas ja tõi Stravinskile rahvusvahelise kuulsuse. Järgnesid balletid "Petruška" (1911) ja "Püha kevad" (1913). Balleti sisu eriti ei jutustatagi, aga tegelased on tsaaripoeg Ivan, Tulilind (need on kaks peategelast), Surematu Kaštšei, kes lõpuks ilusasti maha lüüakse, ja tema vangistatud printsessid. Muinasjutus ratsutas Ivan halli hundi seljas, aga balletis hunti ei ole. Varem olid baleriinid tantsinud printsesse, luiki ja armastajaid, aga Tulilind on pigem müstiline ja abstraktne idee kui reaalne isik, tema roll sisaldas harjumatuid samme ja nõudis suurt paindumist puusast. Tulilind pidi olema pigem jõuline, taltsutamatu ja mässuline kui graatsiline ning niimoodi lõi koreograaf ja meespeaosatäitja Mihhail Fokin uut tüüpi naistegelase, mida nimetatakse isegi revolutsiooniliseks.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Firebird

 

ESIMENE ARVUTIMÄNG: "Homeworld" (19. jaanuar)

See on Relic Entertainmenti toodetud ja Sierra Studiose avaldatud mäng, 1999. aasta kõige enam kriitikutelt kiita saanud arvutimäng. Müük oli samuti edukas, poole aastaga pool miljonit eksemplari. Sada aastat enne sündmustiku algust avastati kõrbeplaneedil Kharakil liiva seest kosmoselaev, kus on galaktika kaart ja ühe tähe juurde on kirjutatud "Kodu". Järgmise sajandi ehitavad planeedil elavad kušanid emalaeva, kuhu topitakse 600 tuhat inimest, ja algab sõit iidse kodumaa poole – seda teati varemgi, et nad pole planeedi põlisasukad, kuid 4 tuhande aasta jooksul oli kaduma läinud teadmine, kust nad ikkagi tulid. Koduplaneedi juures tekib neil konflikt galaktikaimpeeriumiga, seetõttu tekib neil algul lähem suhtlus ja lõpuks liit impeeriumi vastu mässavate jõududega. Impeerium hävitab kõik Kharakile jäänud kušanid, mistõttu puhkeb täiemahuline sõda. Pärast impeeriumi vägede võitmist saavad kušanid endale tagasi iidse kodumaa Hiigara, mis pole kõrbeplaneet, vaid lopsaka elustikuga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Homeworld

 

KUU KEEMIA: fluor (24. jaanuar)

Fluor on esilehel teist korda, esmakordselt 2014. See on keemiline element 9 sümboliga F. Kui vesinikku mitte halogeeniks arvata, on fluor kõige kergem halogeen, standardtingimustel väga mürgine kahvatukollane gaas, keemistemperatuur on -188 °C ja sulamistemperatuur -220 °C. Fluor on suurima elektronegatiivsusega element ehk teisisõnu ta reageerib kergesti teiste ainetega, isegi nendega, mis on üldjuhul keemiliselt passiivsed. Fluoriühendid on sageli kasvuhoonegaasid ja väävelheksafluoriid SF6 on teadaolevalt kõige suurema globaalse soojenemise potentsiaaliga aine. Fluoriioone lisatakse hambapastasse ja joogivette, sest need takistavad hammaste lagunemist. Fluori toodetakse fluoriidist, mille järgi element nime saigi. Fluoriiti kirjeldati esimest korda 1529, element pakuti välja 1810, aga eraldada suudeti alles 1886 elektrolüüsiga madalal temperatuuril – seda meetodit kasutatakse tänapäevani. XIX sajandil lõppesid fluori eraldamise katsed sageli mürgistuse või isegi surmaga. Fluori suurim kasutusala on uraani rikastamine, mis algas juba Teise Maailmasõja ajal Manhattani projektis, ja selleks kasutatakse uraanheksafluoriidi UF6.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fluorine

 

TEINE ARVUTIMÄNG: "Space Invaders" (26. jaanuar)

Isegi see artikkel on esilehel teist korda (varem 2010). See on 1978. aasta mäng, mille tootis Jaapani ettevõte Taito. Mängu saatis otsekohe meeletu edu. 1982. aastaks oli see sisse toonud 3,3 miljardit dollarit, mis andis 450 miljonit dollarit kasumit, see oli tol ajal kõige paremini müünud ja on tänapäevani kõige enam kasumit tootnud videomäng. See on üks kõige mõjukamaid videomänge ja seda peetakse arkaadmängude kuldajastu lõpetajaks. Pikslite abil esitatud vaenlane on saanud aga videomängude sümboliks. 1979 püüdis Jaapani Vanemate ja Õpetajate Liit ebaõnnestunult mängu ära keelata, sest see põhjustas palju popitegemist. 1981 esitati Suurbritannias seaduseelnõu, et "Space Invadersit" tohib mängida ainult litsentsi olemasolul, sest see tekitab sõltuvust ja hälbivat käitumist. 2014 avastasid brasiilia zooloogid uue ämblikuliigi ja andsid sellele nimeks Taito spaceinvaders, kuna ämblik meenutas välimuselt pahasid tulnukaid.

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Invaders

 

KUU NÄITLEJA: Nicholas Hoult (28. jaanuar)

Nicholas Hoult (sündinud 1989) on inglise tele- ja filminäitleja. Ulmefilmides oli tema esimene roll pisiosa 2010. aasta filmis "Titaanide sõda". Alates 2011 mängis ta "X-meestes" Koletist Hank McCoyd filmides "X-Men: First Class", "X-Men: Days of Future Past", "X-Men: Apocalypse", "Deadpool 2" ja "Dark Phoenix". 2013 mängis ta peaosa filmis "Warm Bodies", mis oli "Romeo ja Julia" töötlus, kus sombi R armub inimesse Julie'sse ja muutub järjest inimesemaks. Sama aasta muinasjuttfilmis "Hiiglasetapja Jack" mängis ta nimiosa. Sama aasta filmis "Young Ones", mille tegevus toimub kõrbestuvas USA-s, kus vee pärast tapetakse, mängis ta peapahalast. 2015. aasta kuulsas filmis "Mad Max: Fury Road" mängis ta Nuxi ja romantilises düstoopias "Equals" peaosa. See film on ühiskonnast, kus emotsioone loetakse psüühiliseks haiguseks ja selle eest võib hullumajja panna. Ta mängis nimiosa 2019 eluloodraamas "Tolkien" ja 2023 Dracula-universumi filmis "Renfield". 2020–22 mängis ta keskajateemalises ulmeseriaalis "Crossing Swords" peaosa, talupoissi, kes saab kuningalossi  teenijaks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_Hoult

 

KUU ASTRONOOMIAPILT: kosmosesüstikus "Challenger" hukkunud meeskond (28. jaanuar, hukkumise  aastapäev)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Challenger_flight_51-l_crew.jpg

 

KUU FILMILOEND: "WandaVisioni" auhindade loend (15. jaanuar)

See on 2021. aasta esimesel poolel avaldatud ameerika seriaal, mis koosneb 9 jaost. Peategelased on Marveli kangelased Purpurnõid Wanda Maximoff ja Vision. Purpurnõid alustas koos oma venna Pietroga supervaenlasena, aga hakkas heaks ja ühines Tasujatega. Teda mängib Elizabeth Olsen. Vision on kurja roboti Ultroni ehitatud android, kes pöördub ära oma loojast ja ühineb Tasujatega võitluses headuse eest. Teda mängib Paul Bettany. Nad mängivad abielupaari, kes püüavad elada eri ajastu keskkondade situatsioonikomöödiates (igas jaos eri kümnend) ja varjata oma supervõimeid, mida on sellegipoolest sunnitud kasutama. "WandaVision" nimetati 109 auhinna kandidaadiks ja võitis neist 28. Sari kandideeris "Anniele" (produktsioon), kahele "Kuldgloobusele" (Bettany ja Olsen), "Grammyle" (filmilaul), "Hugole" (pikk film), "Nebulale" (film, võitis), kolmele "Saturnile" (ulmesari, naispeaosatäitja Olsen ja naiskõrvalosatäitja Kathryn Hahn) ning 20 "Emmyle", millest võitis kolm (ulmekostüümid, laul ja pooletunnise filmi produktsioon).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_WandaVision

 

KUU MATERJAL COMMONSIS

 

ESIMENE VANAFILM: "Aurulaev Willie" (1. jaanuar, 7 minutit, autoriõiguste lõppemise päev)

Küllap olete kuulnud, et 1. jaanuaril lõppesid Miki-Hiire autoriõigused ja osa filme temast, nimelt 1928 tehtud, langesid avalikku omandisse. Niihästi ingliskeelne vikipeedia kui Commons tähistasid seda nii, et esimene Miki-Hiire film "Aurulaev Willie" määrati päeva pildiks või videoks. Selle otsuse tegemise ajal polnud film veel vaba, aga laaditi Commonsisse ja samal päeval kustutati autoriõiguste rikkumise tõttu, kuid määrati taastamise aasta. Otsekohe, kui kell kukkus ja algas 2024. aasta, kõik sel aastal taastamisele kuuluvad failid taastati ning päeva pilt või video oligi olemas. Filmis debüteerivad Miki-Hiir ja Minni-Hiir. See on esimene film, kus heli ja sündmustik on täielikult sünkroniseeritud. Ent Miki, Minni ja kapten Pete ei ütle ühtki sõna, ainsad mõtestatud sõnad ütleb laeva papagoi. Filmi pealkiri tuleb Buster Keatoni filmist "Aurulaev Bill Jr.", mida juulis 2019 juba tutvustasin. Pärast Walt Disney surma Disney firma kärpis filmi, lõigates välja selle, mida pidas loomapiinamiseks, aga Commonsi versioon on kärbeteta.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Steamboat_Willie_(1928)_by_Walt_Disney.webm

 

TEINE VANAFILM: "Suur kombo" (4. jaanuar, 84 minutit)

See on poolteisetunnine ameerika 1955. aasta film noir krimifilm, pealkiri on lühend sõnadest "suur kombinatsioon", ehkki ma ei mõista, mis kombinatsiooni siin on mõeldud. Cornel Wilde'i mängitud politseileitnant võitleb Richard Conte mängitud mafioosoga. Maffiabossi naist mängib Helen Walker (tema viimane roll) ja armukest Jean Wallace. Minu lemmikutest mängib Lee Van Cleef maffia löömameest Fantet ja Helene Stanton politseileitnandi naist Rita Diamondi. Esialgu peeti filmi üheks paljude seast, aga aastatega on arvamus paranenud ja tänapäeval peetakse seda üheks parimatest omas žanris. "Mädanenud tomatid" toetavad 93% ulatuses. Näitlejaskonnast viimasena suri Stanton (2017).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Big_Combo_(1955).webm

 

KOLMAS VANAFILM: Lapsed ostavad 1926 New Yorgis pileteid sõrmiknukult. (5. jaanuar, 3 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tony_Sarg_Smallest_box_office_on_Broadway.webm

 

NELJAS VANAFILM: "Sinine teras" (7. jaanuar, 54 minutit)

See on ameerika tunniajane vestern 1934. aastast John Wayne'iga peaosas. Wayne on muidugi vägev mees, aga film pole suurem asi, teiste selle kuu filmide kõrval ununeb kergesti. Tegelaskonnast suri viimasena Yakima Canutt (1986). Põhiliselt oli ta kaskadöör, see on üks väheseid filme, kus tal on suur roll, ta mängib pahalast Polkatäpibandiiti ja ühtlasi teeb Wayne'i eest ära kaskadööritrikid hobustega. Selgub, et põhipahalane on hoopis linnapea, kes käsutab teisi pahalasi. Linna piirest avastatakse kullasoon. Linnapea hoiab seda salajas, tekitab nälja ning pakub, et maksab igale majaomanikule 100 dollarit, kui see oma maja talle müüb ja linnast kaob. Wayne seab õigluse jalule, lahkub neiuga, kelle isa linnapea tappa laskis, ja jätab linnarahva rõõmustama rikkaliku kullasoone üle.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue_Steel_(1934).webm

 

VIIES VANAFILM: "Löö kuradit" (11. jaanuar, 89 minutit)

See on ameerika poolteisetunnine 1953. aasta film, mille peaosades on John Huston, Humphrey Bogart, Gina Lollobrigida ja Jennifer Jones. Lollobrigidale on see debüüt ameerika filmides. Peaosatäitjate esitused on viletsad, minule meeldis enim hoopis Robert Morley, kes mängib pahalaste pealikku Petersoni. Petersoni eesnime ei öelda, aga riigireetmises süüdistatuna kohtu all olev Aivo Peterson näeb üllatavalt sarnane välja. Alailma purjus itaallasest laevakapten meenutab Luciano Pavarottit, seda ka valju hääle poolest. Minule film ei meeldinud. Žanrilt küll seikluskomöödia, naerda ma ei saanud ja seiklusi oli ka vähe, esimesed pool tundi aetakse ainult juttu. Film oli mõeldud teatava paroodiana "Malta pistrikule", aga äriliselt ebaõnnestus. Bogart kaotas hulga raha, mille oli filmi investeerinud, ja hulga hambaid võtete ajal toimunud autoõnnetuses. Autoriõiguse uuendamisest keegi ei hoolinud ja film langes avalikku omandisse.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beat_the_Devil_(H._Bogart_-_G._Lollobrigida,_1953)_HD.webm

 

KUUES VANAFILM: "Vedrupalaviku juhtum" (12. jaanuar, 8 minutit)

"Chevrolet" tegi ikka veidraid reklaamfilme. See 8 minuti pikkune 1940. aasta film on puhas ulme. Gilbert parandab vedruvoodit, tal läheb närv mustaks ja ta soovib, et ei näeks enam kunagi ühtki vedrut. Vedruvaim kaotabki tema lähedusest kõik vedrud. Gilbert ei saa enam kasutada oma taskukella, rulood, lauatelefoni ega isegi autot. Iga kord ilmub Vedruvaim välja ja parastab: «Ei mingeid vedrusid!» Gilbert palub oma soovi tühistada ja vedrud tagasi tuua, mille Vedruvaim täidab tingimusel, et Gilbert enam kunagi vedrude kadumist ei soovi. Gilbertist saab vedrude fänn ja ta vatrab oma sõpradele vedrudest, kuni ühel neist läheb kops üle maksa ja ta soovib, et ta enam kunagi ühtki vedrut ei kohtaks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Case_of_Spring_Fever_(1940).webm

 

SEITSMES VANAFILM: "Reklaamide analüüsimine" (13. jaanuar, 13 minutit)

See on 1973. aasta veerandtunnine õppefilm, mis selgitab kooliõpilastele, miks reklaami tuleb suhtuda umbusuga. Ja mõnesse veel eriti suure umbusuga. Ma panin selle siia ülevaatesse, sest meeldis mulle rohkem kui "Sinine teras" või "Löö kuradit". Kui teil on sobivas vanuses lapsi, las vaatavad. Ja võite ise ka vaadata, minule vaatamine kahjuks ei tulnud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Analyzing_Advertising_(1973)_by_Centron_Educational.webm

 

KAHEKSAS VANAFILM: "Tõld Tuhkatriinule" (14. jaanuar, 9 minutit)

"Chevrolet'" järjekordne reklaamfilm pikkusega 9 minutit, seekord 1936. aastast ja Max Fleischeri tehtud, erinevalt eelmisest joonisfilm. Kuri võõrasema sõidab ballile, jättes Tuhkatriinu majapidamistöid tegema, kuni kurnatusest kokku variseb. Seda näeb – mitte haldjast võõrasema, vaid üks Lumivalgekese pöialpoistest, kes võtab oimetult Tuhkatriinult mõõdud ja kappab rohutirtsu seljas abi paluma. Ämblikud koovad Tuhkatriinule kleidi ja kaunistavad liblikatega. Metsarahvas hakkab ühiselt kõrvitsast tõlda ehitama. Näiteks laternates kasutatakse helendavaid maipõrnikaid ja kõrvits värvitakse mustaks mingi taimemahlaga. Valmis sõiduk aetakse seadmesse nimega modernisaator ja välja tuleb "Chevrolet". Järgmisel aastal valmistas Fleischer järjefilmi "Tuhkatriinu sõit", mis näitab auto igapidist paremust hobutõlla ees ja just auto aitabki Tuhkatriinul printsi südant võita.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Coach_for_Cinderella_(1936)_by_Max_Fleischer.webm

 

KUU LOODUSEFILM: laavajärv Islandil (15. detsember, 24 sekundit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:007_Volcano_eruption_of_Litli-Hr%C3%BAtur_in_Iceland_in_2023_Video_by_Giles_Laurent.webm

 

ÜHEKSAS VANAFILM: "Jälitamine" (16. jaanuar, 85 minutit)

1946. aasta poolteisetunnine ameerika film noir Robert Cummingsi ja Mich?le Morganiga peaosades. Cummings mängib sõjaväest erru läinud meest, kes kannatab posttraumaatilise sündroomi all ja näeb hallutsinatsioone. Maffiaboss Eddie Roman võtab ta oma autojuhiks. Autojuht näeb nunnu välja, mafiooso naine armub temasse ja tahab temaga Havannasse põgeneda. Välismaalt ei saa Roman neid väidetavalt kätte, aga see arvamus osutub ekslikuks. Näitlejaskonnast kõige kauem, 2016. aastani elas Morgan, kes sai küll kõigest 24 korda oma sünnipäeva tähistada, sest oli sündinud 29. veebruaril. Hollywoodis mängis Morgan ainult maailmasõja ajal, pärast sõja võidukat lõppu läks ta koju Prantsusmaale tagasi. Filmis on ulmeline leiutis: auto, mille juhtimise saab salaja tagaistmelt üle võtta, nii et formaalsele autojuhile jääb ainult rool ja võimalus määrata liikumissuund. Nagu arvata võib, Roman hukkub oma leiutise läbi. Film "Suur kombo" on üsna sarnane ja meeldis mulle märksa rohkem. Kuid vahelduseks oli päris tore vaadata filmi ameeriklastest, kes unistavad põgenemisest Kuubasse.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Chase_(1946)_by_Arthur_Ripley.webm

 

KÜMNES VANAFILM: "Surmavad saatjad" (18. jaanuar, 90 minutit)

1961. aasta ameerika vestern Brian Keithi ja Maureen O'Haraga peaosades. Mõlemad sündisid 1920 ja klassikalisteks armastajateks enam hästi ei kõlvanud, mistõttu neile tehti teistsugune film, kus O'Hara pole enam pelk armastuse objekt. Ta mängib naist, kelle alaealise poja Keith kogemata maha laseb. O'Hara tahab poja matta tema isa (oma mehe) kõrvale, kuid teekond on ohtlik indiaanlaste tõttu. Tema saatjateks saavad Keith, Konföderatsiooni sõjaväest põgenenud Türklane ja kaardipettur Billy, kellele kinnitatakse rinnale viis ässa ja keda tahetakse lintšida, kuid kelle Keith päästab. Aga pealkiri? Surmad ei jää tulemata, ent O'Hara jääb ellu. Üllatuslikult on tal alastistseenid, üks riiete vahetamise ja üks suplemise oma. Režissööril Sam Peckinpah'l olid probleemid O'Hara perekonnaga, Maureeni üks vend oli stsenarist ja teine tegi pisirolli, Sam ei tohtinud stsenaariumi muuta ja ta vandus enam mitte kunagi lavastada filmi, kui tal pole kontrolli stsenaariumi üle. Film ei äratanud tähelepanu ja minagi vaimustuses ei olnud. Näitlejaskonnast elas Maureen O'Hara 2015. aastani.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Deadly_Companions,_1961.webm

 

ÜHETEISTKÜMNES VANAFILM: "Hullumeelsus 13" (20. jaanuar, 75 minutit)

1963. aasta tunni ja veerandi pikkune õudusfilm, Francis Ford Coppola režissööridebüüt ja ühtlasi stsenaristidebüüt. Produtsendil Roger Cormanil jäi eelmise filmi "Noored võidusõitjad" tegemisest üle 22 000 dollarit ja ta otsustas selle eest teha veel ühe õudusfilmi, andes Coppolale vabad käed. Coppola suutis hankida 20 000$ lisaks, müües ette maha filmi Euroopas levitamise õigused. Välja pidi tulema "Psycho" odav koopia gooti atmosfääri ja jõhkrate mõrvadega. Coppola visandas stsenaariumi ühe ööga, tema sõber viimistles seda tasuta ja 3 päevaga oligi stsenaarium olemas. Osa näitlejaid võeti "Noorte võidusõitjate" trupist, osa kohalikust teatrist ja neile maksti miinimumpalka, osa sõitis oma raha eest USA-st Iirimaale. Tänapäeva hinnang on selline, et stsenaarium on nõrk, aga muus osas on film vaadatav. Ulme ei ole, kõik saab ratsionaalse selgituse: keegi on hull ja alles päris lõpus selgub, kes. Naispeaosatäitja Luana Anders mängis filmides veel aastakümneid, aga peaosa enam ei saanud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dementia_13.webm

 

KAHETEISTKÜMNES VANAFILM: "Saatana nahkhiir" (22. jaanuar, 68 minutit)

Vaat see on tore ulmefilm ja soovitan vaadata. Film on 1940. aastast. Bela Lugosi sai hakkama meistriteosega, ta mängib kõigi poolt armastatud doktorit, kelle leiutistest teenib suurfirma miljoneid, aga doktorile antakse 5000$ suurune tšekk, ole sellegagi rahul. Doktor tunneb end alandatu ja solvatuna. Ta leiutab meetodi, millega vampiirnahkhiir (tavaliselt on nad pisikesed) hiiglaslikuks muuta, lisaks õpetab ta nad ründama teatud lõhna. Kui doktorile tekib vaenlane, siis kingib temale pudelikese omavalmistatud habemeajamisvedelikuga. Ja laseb nahkhiire lahti. Ta kingib firmajuhi pereliikmetele ükshaaval oma vedelikku ja nahkhiired tapavad neid. Ajakirjandus algul naerab jutud hiidnahkhiirest välja, aga kui üks õnnestub maha lasta, siis press rõõmustab: inimkond on õudusest vabastatud! «Tainapead,» pomiseb doktor, läheb oma laborisse ja suurendab järgmise nahkhiire. Naispeaosatäitja Suzanne Kaaren (küll on sobiv nimi õudusfilmide näitlejale!) elas 2004. aastani, prantslasest toatüdrukut mänginud Yolande Donlan 2014. aastani.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Devil_Bat_(1940)_(720p).webm

 

KOLMETEISTKÜMNES VANAFILM: "Sihtkoht Maa" (23. jaanuar, 14 minutit)

Ameerika naftainstituudi rahastatud 1956. aasta veerandtunnine ulmeline joonisfilm. Marsi tsivilisatsioon ei tunne vedelkütuseid. Diktaator Ogg saadab kolonel Cosmicu uurima, kuidas teistel planeetidel energiat saadakse. Maalt avastab Cosmic õitsva ühiskonna. Ta muudab nähtamatuks algul oma kosmoselaeva ja pärast iseendagi, et vähem tähelepanu äratada. Nimelt on kõigil marslastel kõhu peal nupp, millele vajutamine muudab nad nähtamatuks. Raamatukogus ingliskeelseid raamatuid lugedes (sest kõik marslased oskavad vabalt inglise keelt) teeb ta kindlaks ameeriklaste edu kaks allikat: nafta ja konkurents. Ta varastab kuhja raamatuid, toob need Marsile ja tutvustab avalikult, mispeale marslased hakkavad agaralt naftat kaevandama. Ühtlasi korraldatakse revolutsioon ja Ogg kukutatakse. Järgmisena peaks Cosmic sõitma Hiina, võib-olla seal tekib samuti ühe raamatu esitlusest turumajandus ja Xi kukutatakse.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Destination_Earth_(1956)_by_Carl_Urbano.webm

 

NELJATEISTKÜMNES VANAFILM: "Konspiratsioon" (24. jaanuar, 69 minutit)

Ameerika 1930. aasta koomiline krimifilm või kuidas seda määratledagi. Vend ja õde Victor ja Margaret Holt pühenduvad krimijõugu tabamisele pärast seda, kui see tappis nende isa. Victor asub tööle ringkonnaprokuröri juures ja Margaret saab varjunime all jõugujuhi Mortoni sekretäriks. Morton avastab Margareti identiteedi, mispeale Margaret tapab ta ja põgeneb. Tema järgmine amet on krimikirjaniku Claveringi sekretär. Clavering loeb lehtedest Mortoni mõrvast, küsitleb inimesi ja otsustab sellest kirjutada romaani, täites lüngad teadmistes oletuste ja fantaasiaga, mis osalt lähevad täppi ja osalt mitte. Pikapeale räägib Margaret end sisse, kui Clavering taipab, et naine teab asjast rohkem kui peaks. Kuid ta otsustab Margareti mitte üles anda, vaid ise kogu jõugu vahistada, kutsudes oma koju algul jõugu väitega, et seal on Mortoni tapja, ja siis politsei väitega, et seal on Mortoni jõuk. Asi läheb kohe viltu: jõuk saabub arvatust varem ja nõuab Margareti näha. Margaret väriseb voodi all. Päris tore film, eriti meeldis mulle Ned Sparksi mängitud Winthrop Clavering.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Conspiracy_(1930)_by_Christy_Cabanne_HD.webm

 

VIIETEISTKÜMNES VANAFILM: "Duckators" (25. jaanuar, 8 minutit)

Warner Brothers andis oma panuse Teise Maailmasõja võitmisse, valmistades sarja "Looney Tunes" 8 minuti pikkuse joonisfilmi, mis kujutab teljeriikide juhte sõjarditena. Rahutuvi kutsub kokku rahukonverentsi, kahjuks tagajärgedeta, Hitler pistab rahulepingu paberihunti. Hitler ja Mussolini moodustavad rünnakrühmlaste üksuse. Neile tuleb appi jaapanlane, kes kuulutab meres oleva kivi Jaapani mandaatsaareks. Selgub, et see on hoopis kilpkonn, kes solvub ja peksab jaapanlase läbi. Pärast seda, kui sõjardid Rahutuvi avalikult solvavad, saab Rahutuvil kõrini ja ta annab kõigile pasunasse. Pärast ütleb ta oma poegadele, kelle nimed on Peace ja Quiet, et talle meeldib üle kõige rahu, aga selle saamiseks tuleb vahel kasutada vägivalda. Näidatakse tema seinal rippuvat kolme pead, mis kuuluvad Adolf Hitlerile, Benito Mussolinile ja Hideki Tojole. Lõpus on soovitus: kui tahate, et see tõeks saaks, siis peate andma raha Ukraina abistamiseks ... või kuidagi nii.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Ducktators_190611_LTGC.webm

 

KUUETEISTKÜMNES VANAFILM: "Fox Pop" (28. jaanuar, 8 minutit)

Warner Brothersi "Lõbusate meloodiate" sarja kuuluv animafilm 1942. aastast. Punarebane kuuleb raadioreklaami, kus pakutakse rikastele daamidele hõberebaseid. Ta saab sellest väga valesti aru ja hakkab uskuma, et karusloomafarm müüb hõberebaseid lemmikloomadeks, kus neid ootab hellitatud elu luksuses ja mugavuses. Ta värvib ennast hõbedaseks ja murrab karusloomafarmi sisse. Oma nördimuseks avastab ta, et sealsed loomad valmistuvad farmist põgenema. Üks neist küsib: «Kas tuled meiega või ...» ja tõmbab sõrmega üle kõri. Rebane ei takista teisi põgenemast, kuid hiilib ise kähku puuri tagasi. Alles pärast oma puuril oleva sildi "Hõberebasekasukas missis Van Dough' jaoks" lugemist mõistab ta, et ta kavatsetakse maha lüüa ja nülgida. Ja just seda hõberebase sõrmega üle kõri tõmbamine tähendaski.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chuck_Jones_-_Merrie_Melodies_-_Fox_Pop_(1942)_(restored_HD_version)_(2).webm

 

SEITSMETEISTKÜMNES VANAFILM: "Uus Moskva" (29. jaanuar, 87 minutit)

Poolteisetunnine 1936. aasta vene komöödiafilm. Kolkakülas elav Aleksei klopsib kokku seadme, mis kujutab, kuidas Moskvas vanad majad järjest uutega asendatakse. Põhines see Moskva stalinliku ümberehitamise plaanil, mis kuulutati välja 1935 ja osaliselt täideti, kuid jäeti pooleli sõja puhkedes. Aleksei saadetakse Moskvasse seda esitlema ja vanaema tuleb kaasa, et poiss halvale teele ei läheks. No mis halba teed seal, Moskvas on kõik teed head ja Aljoša leiab hoopis armastuse Zoja. Selle kuu filmidest sain kõige rohkem naerda just "Uut Moskvat" vaadates, ehkki vahel ilmselt valel kohal, näiteks lõpustseenis, kus armunud kallistavad Stalini pildi all, mõtlesin, kas magamistoas ka Stalini pilt neid jälgib. Kohe alguses vaevleb kolkaküla sääskede käes, hüdroloog Miša tõmbab pika habeme üle näo, kaitseb küll. Zoja kahtleb, kas sõita elama Aljoša juurde kolkakülla, seal on kindlasti soo, küsib poest kalamehesaapaid ja saabki, aga kuidas nii ilus neiu saab jalga panna nii koledad saapad, ja küsibki: «Aga kas teil daamide mudelit pole?» Stalinile film ei meeldinud ja ta keelas selle ära. Enamik filmis mänginud noortest näitlejatest elas piisavalt kaua, et näha NSV Liidu hävingut. Filmis mängib iseennast kloun Karandaš ehk nõukogude Chaplin.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1938_%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F_%D0%9C%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0.webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0654)