Reaktor jätkab Estconi viktoriinide küsimuste ja vastuste avaldamist. Kõik kolm, küsimused, õiged vastused ja vastuste analüüs, on käesolevas artiklis üksteise järel. Mõne vastuse juures on ära toodud ka Tehnikaülikooli kilva sarjas antud vastused. (toim.)

Küsimuste autorid on märgitud vastuste juures: Rauno Pärnits (RP) ja Taivo Rist (TR).

1. Gilgameši eepos on umbes 4000 aastat vana, kuigi vanimadki säilinud katkendid sellest päris nii vanad ei ole. See kirjeldab Uruki kuninga Gilgameši tegusid, muu hulgas tema reisi kuninga Utnapištimi juurde millegi järele. Otsitavat ta ei saa, sest kukub kõigil Utnapištimi korraldatud katsetel läbi, ja ta pöördub kurvalt koju tagasi, aga kodus leiab enese suureks üllatuseks selle, mida otsis. Mille järel siis Gilgameš Utnapištimi juures käis?
Käis surematust otsimas. TR. 3 õiget ja 6 vale vastust.


2. Paljudes muinasjuttudes on kujutatud lohesid. Harilikult olid lohed ise sügavalt õnnetud, nad tegid teisi õnnetuteks ja nende saatus oli samuti õnnetu. Sellel taustal paistab silma vana-kreeka mütoloogias olev lohe Ladon. Ladon veetis oma päevi looduskaunis kohas kenade neidude seltsis. Tal oli mitu pead ja ta suutis iga peaga inimkeeles rääkida. Tema kaaslasteks olid imekauni lauluhäälega neiud ja seetõttu on võimalik, et Ladon harrastas koos nendega mitmehäälset koorilaulu. Ladon pidi tööd ka tegema, aga hea elu oli Ladoni pehmeks teinud ja ta ei saanud tööga korralikult hakkama. Siiski erineb Ladon teistest lohedest veel selle poolest, et teda ei löödud maha, ta jäigi ellu. Keda või mida pidi valvama õnnelik lohe Ladon?
hesperiidide kuldseid õunu. TR. Soolovastus.

3. „Kalevalas“ on ta võluvõimetega Põhjala emand, kes võitleb Väinämöisega Sampo pärast. Tal on mitu ilusat tütart, kelle nimel runodes samuti palju mängu pannakse. Samuti võideldakse sellenimelise tegelasega sarjas „Conan the Barbarian“ ja arvutimängus „Final Fantasy: The 4 Heroes of Light“. Kes?
Louhi. RP. Kaks õiget. 1 punkti andis Rauhi. Veel pakuti Thulsa = Tulsa, Ilmatar ja Lemminkäinen. 2 ei vastanud.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati Louhi (2), Jääkuninganna (2), Kirke (2), Lemminkäinen (2), Linda (2), Medusa (2), Murueit (2), Cassandra, Cleio, Galadriel, Helga, Ilmatar, Irma, Joukahainen, Loki, Põhjakonn, Riina, Saarepiiga, Solveig, Sonja, Sortsitar, Titaan ja Tuuslari eit. 7 ei vastanud.

4. Santa Claus elab Põhjanabal, Jõuluvana Rovaniemis, Ded Moroz Veliki Ustjugis, Snegurotška Kostromas. Aga kes müütilistest tegelastest elab ametlikult Jaroslavli oblastis Kukoboi külas? Vene õigeusu kirik on teravalt hukka mõistnud igasuguse sellele persoonile tähelepanu pööramise.
Baaba-Jagaa. RP. 5 õiget ja 4 vale vastust.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati Baaba-Jagaa (eri õigekirjas kokku 11), Näärivana (3) = Jõuluvana, Loll-Ivan (4), Ivan Muromets (2), Potsataja (3), Edward, Jeesus, jõuluingel, "Pussy Riot", päkapikk, saatan, Surematu Kaštšei ja tšuktšid. 6 ei vastanud.

5. See on peidetud nõela sisse, nõel omakorda muna sisse, muna elusa pardi sisse, part elusa jänese sisse, jänes on suletud rauast kirstu ja kirst maetud suure tamme alla. Mis on nii hoolikalt peidetud?
surematu Kaštšei süda. RP. 7 õiget ja 2 vale vastust.

1


6. Briti näitleja John Rhys-Davies kehastab Peter Jacksoni filmitriloogias "Sõrmuste isand" teadagi päkapikku Gimlit. Sellega tema osa aga saagas ei piirdu. Kirjutage tegelane, keda Rhys-Davies samas filmis veel mängib. Vihje: vastata võib nii eesti- kui ingliskeelse nimega.
Puupard (Treebeard). RP. Veel vastati Bilbo Baggins, Bomin, Denethor, Enti, Gloin, emand Shelok ja Wormtongue.

7. Mõned looma- ja taimeliigid on nime saanud müütiliste loomade järgi. Nende hulka kuulub Centaurea cyan. Nagu kentaurid koosnevad kahest algest, inimesest ja hobusest, nii on ka taime Centaurea cyan õisikus kahesuguseid õisi: mõlemasoolised putkõied ja sigimatud äärisõied. See on Rootsis asuva Östergötlandi tunnuslill, aga Austrias pangermanismi ja parempoolsuse sümbol. See oli ka Wilhelm I ja John Kennedy lemmiklill. Prantsusmaal sümboliseerib see I Maailmasõja veterane ja sellest oli tehtud vaarao Tutanhamoni matusepärg. Mis lill?
rukkilill. TR. 2 õiget ja 7 vale vastust.

8. Küsitav avaldas 1974 raamatu “Kokku kolm juttu”. Selle esimene jutt räägib kuningannast, kes tahtis olla kõige väiksem kogu riigis ja küsis aeg-ajalt: «Meetripuu, meetripuu seina peal, kes on kõige väiksem ilma peal?» Aga Pöialpoiss oli veelgi väiksem. Kuninganna tahtis teda tappa ja saatis ta metsa, kus sattus 7 Lumivalgekese juurde elama. Lõpuks abiellus Pöial-Liisiga. Teises jutus püüab Suur Kuri Siga ümber puhuda kolme hundikutsika maju. Kolmandas jutus satub karu kolme tüdruku majja. Kui tüdrukud naasevad, siis küsib esimene: «Kes on minu kausikese tühjaks söönud?», teine: «Kes on minu tooli katki istunud?» ja kolmas: «Kes minu voodikeses magab?»
Paul-Eerik Rummo. TR. Soolovastus. Veel pakuti Roald Dahl, Henno Käo, Samuil Maršak ja kirjanik. 4 ei vastanud.

9. Mis nimi on Philip K. Dicki nimes peidetud K-tähe taha?
Kendred. RP. 5 õiget ja 4 vale vastust.

10. Nobeli preemia laureaat Paul Krugman vaimustus poisikesena Asimovi psühhoajaloost ja heameelega läinuks ta seda õppima, ainult seda ei õpetatud kusagil. Sellepärast valis ta sellele kõige lähedasema teaduse ja õppis seda. Mida siis Krugman õppis?
majandust. Ta on tuntud ka artikli “Intressimääradest tähtedevahelises majanduses” autorina. TR.3 õiget, 1 osalt õige ja 5 vale vastust.

11. Assüüria päritolu Vana-Kreeka satiirik Lukianos Samosatast on meie kaasaegsetelt pälvinud hüüdnime Ulme Vanaisa. Tema tuntuimad tekstid kannavad igati ulmelisi pealkirju "Kõnelused surnutega" ja "Kõnelused jumalatega", teisteski teostes esinevad sellised tüüpilised ulmelised elemendid nagu reis Kuule, reis Päikesele, maaväline elu ja maailmade sõda, samuti antiikaja mõistes ulmeline reis teisel pool Atlandi ookeani asuvale maale. Mitmendal sajandil elas Lukianos? ±1 sajand annab 1 punkti.
2. sajand. m.a.j. RP. (0). Pakuti 5. sajand e.m.a. (2), 4. sajand e.m.a., 3. sajand e.m.a. (2), 2. sajand e.m.a. (4) ja 3. sajand m.a.j.

12. Kelle raskest lapsepõlvest on teada seda, et ta isa oli Belgia narkoleptikust pagar, kes oli vägivaldne ja väitis, et on leiutanud küsimärgi? Ema oli Prantsuse 15-aastane lõbutüdruk, kel varvaste vahel ujulestad. Karistuseks topiti teda lapsena tavaliselt kotti ja peksti keppidega. Ilmselt mõjutas isikut psüühiliselt tugevalt ka see, et puberteedieas kasvatati teda zoroastristlikult, mis sisaldas muuhulgas munandite raseerimist.
Douglas Powers ehk doktor Evil. RP. Soolovastus. Veel pakuti Poirot (2), Alraune, David Bowie, Rabelais, Rosny-vanem ja markii de Sade.

13. Enne lendu Kuule jõudis ta pidada palju ameteid: poeet, kunstnik, laulja, autojuht, õhupallirändur ja isegi mustkunstnik. Ei saa väita, et need ametid oleks tal väga hästi välja kukkunud, ent vaieldamatult oli kuureis talle kõige rängem: ta oleks peaaegu igatsusse surnud. Kes?
Totu. RP. (6). Veel pakuti mingi Jules Verne'i tegelane, Paspartou ja Armstrong.

14. Ta sünniajaks on hiljem arvutatud 22. september 1290. Kõrvalises maakonnas jõukas peres sündinult ja kasvanult pole ta varasemast elust teada suurt midagi. Tema laiema tuntuse alguseks võib pidada aastat 1341, mil ta iseendalegi ootamatult liitus rühma seiklejatega, kelle eesmärgiks oli tagasi troonile upitada üks eksiilis elav valitseja. Kuigi eesmärk saavutati vaid osaliselt ja ka loodetud tasu jäi väiksemaks kui lubatud, piisas sellestki, et kodukohas ta rikkusest legende rääkima hakataks. Isegi tema pärijatel tuli selle pärast suuri sekeldusi. Tema reisimuljete põhjal kirjutatud päevik on tähtsaim tolleaegse ajaloo allikas. See on tuntud mitme pealkirja all, millest võib-olla kõige teaduslikum nimetus on "Lääneraja punane raamat". Algne raamat pole säilinud, kuid sellest on tehtud arvukalt koopiaid, millest tähtsaimat nimetatakse ka “Taani raamatuks”. Tõele au andes tuntakse seda teost paremini siiski teise pealkirja all ja ka teise autori tööna. Oma pika elu viimased paarkümmend aastat veetis ta luuletusi kirjutades ning rahvajutte ja pärimusi üles tähendades, saades sellel alal tunnustatud autoriteediks. Kellest on jutt?
Bilbo Paunaste. RP. (3). Veel pakuti Saxo Grammaticus (2), Arianna, Liivi Henrik ja Merry/Ilo. 1 ei vastanud.

15. 2008. aastal üles võetud 8-minutiline film "Apogee of fear" on nii ulme- kui tavafilmiajaloos eriline ja võiks isegi väita, et epohhiloov. Filmi stsenaariumi kirjutas ja produtseeris Tracy Hickman, osades (kõik mängivad iseennast) olid Juri Lontšakov, Michael Finke, Greg Chamitoff ja Richard Garriott. Viimane oli ka operaator ja režissöör. Mille poolest see film nii eriline on?
esimene kosmoses vändatud mängufilm. RP. 2 korda õigesti, 2 korda punktivääriliselt, 2 ei vastanud, lisaks pakuti kõige lühem film, esimene mobiilifilm ja valedokumentaalfilm.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati: filmiti kosmoses (12) = filmiti orbiidil = kõik tegelased kosmonaudid. Veel pakuti esimene 3D film (4), filmiti mobiiltelefoniga (3), filmiti salaja (2), esilinastus 08.08.08, esimene 5D film, filmiti aegluubis, filmiti kõik korraga, kõik näitlejad tapsid iseenda, lühike, polnud topless-stseeni ja näitlejad puudusid. 5 ei vastanud.

2


16. Mis?

Kettamaailm. RP. (6). Õigeks leiti ka A’Tuin (2). Sooloeksimus.

17. Koostöös “Tallinnfilmiga” on poola režissöör Marek Piestrak lavastanud kolm ulmefilmi. Neist esimene on klassikaks saanud "Navigaator Pirx". Nimetage ülejäänud (poolakeelsete pealkirjadega „Klątwa Doliny Węży“ ja „Łza księcia ciemności“)!
“Madude oru needus” ja “Saatana pisar”. RP. "Madude oru needus" (7) ja "Saatana pisar" (2). 9 korda ei vastatud.

18. Eesti Entsüklopeedia 10. köites on märksõna ‘ulmekirjandus’ all loetletud maailma tuntuimaid ulmekirjanikke: USA-st Isaac Asimov, Ray Bradbury ja Ursula Le Guin, britid C.S. Lewis, John Wyndham, Arthur Clarke ja Brian Aldiss, poolakas Stanisław Lem, venelased Aleksei Tolstoi ja vennad Strugatskid ning lisaks veel üks tšehh ja üks jaapanlane. Nimetage need tšehh ja jaapanlane!
Karel Čapek ja Kobo Abe. RP . Karel Čapek (7) ja Kobo Abe (7). 4 ei vastanud.

19. Milline kirjanik on esikohal BAASistatud teoste arvu poolest? 2. juuli 2012 seisuga oli tal BAASis 58 antoloogiat, 266 juttu, 84 kogumikku, 51 lühiromaani ja 68 romaani, kokku 527 teost. (Neile on kirjutatud 547 arvustust.)
Robert Silverberg. RP. (2). Veel pakuti Isaac Asimov (2), Ray Bradbury (2), Stephen King, Michael Moorcock ja Frederik Pohl.

20. Missugune eesti teater lavastas eelmise, 2011. aasta suvel Andrus Kiviräha “Mehe, kes teadis ussisõnu“?
Pärnu “Endla”. RP.

3


21. Missugusesse liiki kuulub see isend?

See on teadmata. Kes jätab vastamata, saab 2 p. RP. 2 õiget ja 7 vale vastust.

22. Kuidas nimetatakse teadust, mis tegeleb poolmüütiliste ja avastamata loomade (nagu lumeinimene ja Loch Nessi koletis) uurimisega?
krüptozooloogia. RP. (6). Lugesin õigeks ka zookrüptoloogia ja krüozooloogia, kuigi tagantjärele mõeldes poleks tohtinud. Veel pakuti mütoloogia.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati krüptozooloogia (4). 1 punkti andis mütozooloogia. Veel pakuti mütoloogia (10), jetiloogia = jetoloogia, pseudoteadus (2), antropoloogia, antropomorfoloogia, esoteerika, etümoloogia, idiootsus, hüpoloogia, mütobioloogia, müsterioloogia, mütozooloogia, neozooloogia, nessoloogia, pseudoloogia, saientoloogia, semimütoloogia ja suhheloogia. 4 ei vastanud.

23. Eestis on valminud kaks multifilmi pealkirjaga "... kosmoses". Kelle nimed on asendatud punktiiriga?
Ott ja Klaabu. Lotte on vale (“Kosmonaut Lotte”). RP. Ott (7) ja Klaabu (4). Veel pakuti Lotte (2) ja Totu. Lotte-filmi pealkiri on “Kosmonaut Lotte”.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati Klaabu (21), Ott (11), Lotte (9), operaator Kõps (5), Tipp (3), Totu (3), Täpp (3), Jussike (2), Laika (2), Belka, Gagarin, Gena, jänesed, kass, Muki, Nipi, Potsataja ja Strelka. 1 ei vastanud.

24. Tuntud ulmeajakiri Analog kannab tegelikult nimetust "ANALOG. Science fiction and ..." Mis sõna on asendatud punktiiriga?
Fact. RP. 3 õiget ja 6 vale vastust.

25. Ulmekirjanik Laur Kraft avaldas sel aastal jutu "Sügelisnõia kingitus" nii ebatavalises kohas kui ühe bändi CD-ümbrises. Mis bänd?
“Taak”. RP. 3 õiget ja 6 vale vastust.

Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati "Taak" (2), "Metsatöll" (16), "Kosmikud" (5), "Ewert and the 2 Dragons" (3), "Loits" (2), "Ans. Andur", "Dagö", "Genialistid", Mari Pokinen, "Põhja-Tallinn", "Rammstein", "Sinine" ja "Winnie Puhh".

4


26. Nimetage see kunstnik! Ta on lavastanud filme, projekteerinud baaride sisustust ja mööblit ning pälvinud "Oscari" eriefektide eest.
Hansruedi Giger. TR. (5). Õigeks loeti ka Geiger. Veel pakuti “Alieni” filmide vend (2) ja Andy Warhol.

27. 1932 avaldas Aldous Huxley romaani “Hea uus ilm” ja Iirimaal keelustati see juba samal aastal. Miks?
õhutas sugulisele lodevusele. TR. Soolovastus. Pakuti usuteema (3), britimeelsus, enesetapp, moraalsed põhjused, narkootikumid ja selles raamatus kuulus Iirimaa Suurbritannia koosseisu.

28. Missuguse Eesti mittetulundusühingu moto on “May the force be with you”, ainult eesti keeles muidugi? Oma saidi järgi asutati ta 15. detsembril 1946. Tänapäeval on tal 15 liiget, kõik kollektiivsed.
Eestimaa Spordiliit “Jõud”. Moto on “Jõud olgu sinuga”. TR. (3). Veel pakuti Kaitseliit, spordiselts "Kalev" [ei saanud punkti], karskusselts ja mälumäng. 2 ei vastanud.
Tehnikaülikooli kilvasarjas vastati "Jõud" (7). Õigeks loeti ka maaspordiliit. 1 punkti andis jõu klubi. Veel pakuti Eesti Raskespordi Liit = raskejõustiku klubi = raskejõustiku liit = raskejõustiku ühendus, Eesti Ametiühingute Keskliit (3), Eesti Ulmeühing (3), Eesti Lastekaitse Liit, Eesti Maadlusliit, Eesti Rammumeeste Liit, "Kannel", kristlik organisatsioon, maadlusamatööride klubi, mälumänguklubi, Teise Maailmasõja veteranide selts, tulnukate ühing, turvakodu, tõstjad, ususekt ja veteranide ühendus. 4 ei vastanud.

29. Jake Lloyd loobus näitlemisest 12-aastasena aastal 2001, põhjuseks stress ja koolikaaslaste kiusamine. Missuguse rolli poolest on Jake Lloyd eeskätt tuntud? (Ta on mänginud ka filmis “Apollo 11”, aga seda siin ei mõelda.)
Anakin Skywalker. TR. (3), veel vastati A.I. (2), Kevin filmist "Üksinda kodus" ja Peeter Paan. 2 ei vastanud.

30. Mitu teost kandideeris tänavu “Stalkerile” (kõik kategooriad kokku)?
206. TR. Lähim pakkumine oli 205. Vähemalt 2 punkti sai 2 võistkonda vahemikku 164 kuni 247 pakkumise eest. 1 punkti piirid olid 127 kuni 284 ja 5 võistkonda ei mahtunud ka selle sisse. 1 ei vastanud.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0728)