logoSoome lauamängumaastik pole lauamänguhuvilistele juba ammu tundmatu. Üle lahe kiigates jääb silma paljudele tuntud Phantom League, Eclipse ning loomulikult Aafrikan Tähti. Ka Timo Multamäki pole meie jaoks täiesti tundmatu nimi – alles suvel avaldas meie hea sõber lauamänguajakiri VP temaga Ropeconil tehtud intervjuu. Lauamängumaastikule ilmus see mees alles võrdlemisi hiljuti - aastal 2008, mil tema esimene mäng Zanziar turule jõudis. Maailmakuulsaks sai ta alles 2010, kui mänguga Phantom League tasase lauamängumaastiku lainetama lõi. Sel aastal on aga tal varrukast võtta täiesti uus mäng, mida Esseni lauamängumessil vaadata ning katsuda sai.

Informatsioon võitleb küll vabaduse eest, kuid sina küsid tunnipalka…

Võrguturvalisuse maailmas on Black Hat häkker, kes murrab arvutisüsteemidesse sisse materiaalsest huvist. Põnevusest (ja võib-olla ka väikese tasu eest) lähed sa vastamisi ka kõige turvalisemate võrkudega, kuid parimad häkkerid teavad, et oluline ei ole jõuda kohale esimesena, vaid käia süsteemist läbi ilma jälgi jätmata.


imgp1481

Black Hat on lauamäng häkkimisest ning kübermaailmast - küberpunk. Mängijad peavad end läbi murdma tulemüüridest, pugema kasutajate e-maili kontodesse, häkkima lahti telefone ning kõige selle käigus üritama endast võimalikult vähe jälgesid jätta. Mängu peamiseks mehaanikaks on kaardikombinatsioonide mängutoomine. Kaarte on väärtuses 1-st kuni 13-ni, sealhulgas ka paar jokkerit ning muidugi Black Hat. Lisaks 97-le kaardile on mängus ka mängulaud, kus kõik eelmainitud tegevused peal on, lisaks veel mitmeid eriomadustega alasid. Oluline ei ole mängulaud võimalikult kiirelt läbi joosta, vaid olla vooru lõpus kohtadel, mis kõige vähem jälgi jätavad.

imgp1478

Mängija võib oma käigul välja tuua kas üksiku kaardi, paari sama väärtusega kaarte, sama väärtusega kolmiku jne. Ka teised mängijad peavad tooma samasuguse kombinatsiooni (üksik, paar, kolmik…). Kui nad seda ei suuda, loobuvad nad sellega igasugusest võimalusest antud pakkumine võita. Kombinatsioon, mis koosneb kõige suurema väärtusega kaartidest, võidab vooru ning lubab mängijal liigutada üht nuppu mängulaual edasi (jah, see võib olla ka mõne teise mängija oma). Liikumisel on põnev nüanss see, et ühel alal võib olla vaid üks nupp ning ühe käiguga võid sa enda ees olevast nupust/nuppudest üle hüpata. Seega võid sa soodsas olukorras liikuda päris paraja maa eesmärgile lähemale. Loomulikult on teiste mängijate üheks eesmärgiks selliseid situatsioone vältida.

20141018 133855

… ja siis on veel Black Hat, mis mängutoomisel pöörab kogu kaardipakkumismehaanika pea peale. Selle kaardiga ei võida mitte kõige suuremad väärtused, vaid kõige väiksemad, mis tähendab, et hea ajastuse korral võid sa kellegi suurejoonelise plaani totaalselt sassi ajada.

Niipea, kui ühel mängijal kaardid lõppevad, lõppeb ka voor ning iga koha eest, kus su nupp asub, saad sa punkte – need tähistavad jälgesid, mida sa ühest või teisest kohast läbi murdes jätad. Lisaks saad sa lisapunkte ka kättejäänud kaartide eest ja oi-oi, kui sulle juhtub olema kätte jäänud Black Hat…

pic1927788 md

Lisaks pidevalt kogunevatele punktidele, mis sinu võidulootusi tuhmistavad, on mängus ka küberpolitsei, kes küberkurjategijaid nuhtleb. Niipea, kui üks mängija alarmile satub, aktiveerub ka politsei. Iga käik, mil alarmi aktiveerinud mängija enda nuppu liigutab, saab ta nihutada ka politseid ning kui viimane peaks sattuma mõne mängija nupuga samasse alasse nabitakse häkker kinni ning viiakse vanglasse, kus ta kogub iga vooruga järjest enam punkte.

Mängu kujundus on muljetavaldav ning lisab mängule hulga kroomi. Kaartidele on lisatud ka pisut humoorikat flavor text-i, mis aitab tublisti mängu sisse elada. Mängumehaanika on lihtne ning kiiresti selgitatav/õpitav, kuid mäng ise nõuab pisut kogemust, et ajastada oma pakkumiste võite/kaotusi nõnda, et see sulle kõige rohkem kasu tooks. Mängulaud on moodulitega täiendatav, mistõttu jagub mängulusti pikaks ajaks.

imgp1479

Kui millegi üle vinguda, siis jäi ehk teema- ning mehaanikavaheline seos nõrgaks, kuigi võimalik, et see mulje muutub rohkemate mängude järel. Mängujuhendis on ka 2 mängija versioon, mis kasutab kolmandat häkkerit - botti. Muidugi on võimalus, et hard-core mängurite jaoks jääb antud mäng pisut lahjaks, kuid minule isiklikult see meeldis.

Black Hat on võrdlemisi vähelevinud temaatikaga, kiire, keelest sõltumatu ning kergelt õpitav mäng 2-6-le mängijale, sobides suurepäraselt täitma suuremate mängude vaheaegu või miks ka mitte koguperemänguna õhtuid sisustama. Mängumehaanika on lihtne, kuid põnevustpakkuv ning lauamängude juures uudne.

Hetkel on Timol käimas ka Kickstarteri kampaania antud mängu tootmise rahastamiseks, kus on 40 € eest võimalus endale see mäng hankida (või pisut odavamalt, kui sellele järgmine aasta Essenisse järgi minna). Siinkirjutaja plaanib igatahes seda teha – mäng on seda väärt ning põhjanaabreid võib ikka toetada.

Pildid on tehtud Essenis näidatud prototüübist, kuid see on võrdlemisi lähedane lõpptootele.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0638)