leeSeitsmendal juunil suri Sir Christopher Lee haiglas, kuhu ta oli viidud südame- ning hingamisprobleemide tõttu, natuke vähem kui nädal pärast oma 93. sünnipäeva. Lee oli väga kirju eluga mees: ta oli näitleja, kes on mänginud nii paljudes filmides, et sai 1997. aastal ka Guinnessi rekordi tiitli kui kõige rohkemates filmides mänginud elav näitleja. Ühe teise, 2008. aastal kätte antud Guinnessi tiitli järgi oli ta ka „Hollywoodi naba“ ehk „Hollywoodi kõige ühendatum näitleja“. See tiitel arvutati välja Virginia ülikoolis loodud programmiga, mis hindas 1 250 000 Hollywoodi näitleja omavahelisi filmirolle ja leidis, et just Christopher Lee on nende kõigi keskel, ehk et tema seotus kõigi teiste näitlejatega (koos mängitud filmide ahela kaudu) on kõige lähedasem. Lisaks ning tõenäoliselt paljude vanemaid filme armastavate inimeste jaoks ka peamiselt oli ta filmiajaloo teine kõige tuntum Dracula ja Hammeri filmistuudio üks peamine ikoon.

20150515 174811

Mul on temaga seotud helgeid lapsepõlvemälestusi, õudusfilme, milles Christopher Lee mängis. Olin neid enne kümnendat eluaastat näinud palju, umbes selles vanuses olid mulle tema ja Peter Cushing selgesti teada kui „need mehed, kes mängivad igas õudusfilmis.“ Et mulle õudusfilmid üpris meeldisid, olid nemadki juba noores eas päris sümpaatsed. Ilmselt näitas siis briti õudusfilme ETV või mõni Soome telekanal. Eriti selgelt meenub seik ajast, mil võisin olla umbes 8-aastane. Kogu perekond üritas vaadata Eurovisiooni ja mina käisin neile närvidele, et nad iga võimaliku vähemtähtsa hetke ajal ümber lülitaks ja mulle „Lõdisevat ihu“ näitaks – filmi, mida ma olin selleks ajaks juba piisavalt mitu korda näinud, teadmaks, et see on hea ja ma tahan seda veel näha. Hiljem olen teada saanud, et „Lõdiseva ihu“ eestikeelset nime kandis „The Creeping Flesh“: film, milles Peter Cushingu tegelane leiab arheoloogilistel väljakaevamistel „puuduva lüli“ luukere, millele hakkab veega kokku puutumisel liha peale kasvama. Lee mängis selles filmis Cushingu tegelase venda, kes luukere ühel hetkel isekatel eesmärkidel ära varastab. Sellega pidi mingil põhjusel hullumeelsust ravida saama, – no võta kinni, kuidas.

ChristopherLeeAEM-xlarge

Umbes sellistest filmidest Christopher Lee suurem tuntus algas. Täpsemalt küll 14-15 aastat vanemate Hammeri stuudio Frankensteini ja Dracula filmidega, aga hiljem osales ta muudes selle žanri filmides nii Hammeri, Amicuse kui Tigoni stuudiotele, lisaks ka paljudele muudele tegijatele, nii Peter Cushinguga koos kui eraldi. Lee ise luges parimaks filmiks, milles ta mänginud on, just sellesse perioodi jäävat 1973. aasta filmi „The Wicker Man“. Sellest järgneval aastal mängis Lee aga ka James Bondi vastast Scaramangat filmis „The Man With the Golden Gun“. Bondi tegelaskuju autor Ian Fleming oli Lee pool-nõbu, kellega nad olid koos teeninud tegelikus Briti salateenistuses, mistõttu tema ja Flemingu ühist teenistust võib julgelt pidada Bondi-raamatute üheks inspiratsiooniallikaks. Lee ise sellest teenistusest detailselt rääkinud küll ei ole, põhjendades sellega, et nende tegevus selles üksuses oli salastatud. Enne Scaramanga rolli olla Fleming Leed tahtnud ka juba esimesse Bondi filmi dr. No'd mängima, aga väidetavalt saanud stuudiolt teada, et osatäitja oli juba valitud.

150611083918-06-christopher-lee-restricted-super-169

'70ndate keskpaigast '90ndate lõpuni ei mänginud Lee üheski väga tuntud filmis, kui välja arvata „Gremlins 2“ ja „Politseiakadeemia“ kuues film. Samas olen ma kindel, et pikast loetelust, mis on täis selliseid nimetusi nagu „Meatcleaver Massacre“, „Goliath Awaits“ ja „Retun of Captain Invincible“ võib leida filme, mis mingil moel tähelepanu väärivad – olgu siis hea või halvapoolest, aga ehk ka selle poolest, et Lee neis mõne meeldejääva laulu laulab („Return of Captain Invincible“; „Funny Man“).

1990ndatel ja 2000datel hakkas Lee saama aga jälle rolle päris tuntud režissööridelt üpris hinnatud või tulusates filmides. Tim Burton värbas ta päris mitmesse oma filmi („Sleepy Hollow”: „Corpse Bride”; „Alice in Wonderland” jt). Lee mängis nii „Sõrmuste Isandates“ võlur Sarumani kui uutes „Tähesõdades“ Krahv Dookut.
Ka viimastel aastatel oli Lee endiselt väga aktiivne näitleja mängides „Kääbiku” filmides Sarumani ja andes hääle mitmele videomängu tegelasele, kellest mõne kehastamise eest sai ta möödaminnes mõne Guinnessi rekordi. 2004. aastal luges ta nimelt esimese inimesena sisse dialoogi MMO RPG žanri videomängule – mängu nimi oli „Everquest II” – ning 2009. aastal sai tast rolliga mängus „Kingdom Hearts 358/2 Days” vanim videomängu näitleja. Need lisandusid Lee juba niigi üpris pikale rekordinimekirjale, kuhu kuulusid lisaks eelpoolnimetatutele veel „kõige pikema peaosatäitja” rekord, mida ta jagas mingi aja vältel Vince Vaughniga ja rekord kõige suurema hulga mõõgavõitlusstseenidega filmides mängimise eest. 2009. aastal löödi Lee näitlejasaavutuste ja heategevustöö eest rüütliks.

11393389 10153384273464518 3523417581131810412 o

Lee elu oli kirju ka väljaspool näitlemist. 17aastaselt osales ta vabatahtlikuna Talvesõjas Soome poolel ja teenis hiljem Suurbritannia kuninglikus lennuväes Aafrikas. Teenistuskäigu lõpus kuulus ta üksusesse, mille ülesanne oli jahtida natsi sõjakurjategijaid.

Elu viimastel aastatel nautis Lee muusikukarjääri: olles 2010. aastal välja andnud oma esimese metal-albumi, avaldas ta veel 91- ja 92-aastaselt metal-jõululaule ja kavereid, millest mõned olid piisavalt populaarsed, et Lee saaks lisaks läbi aegade vanima metal-laulja staatusele enda nimele ka rekordi kui vanim Billboardi singlimüügiedetabelisse pääsenud artist..

christopher lee hobbit 1ank5vn-1ank6f8

Sellise loetelu järel on keeruline midagi väga kokkuvõtlikku öelda, loetelust enesest peegeldub, et ei olnud just tagasihoidlikult ega aralt elatud elu. Lee oli julge, proovis uusi asju ja saavutas päris palju. Ta oli viimane klassikaline filmikoletis ja Hollywoodi keskpunkt ühes isikus, vajadusel aga ka müstiliselt liha luudele kasvatavate luukerede varas ning satanistlike seksrituaalide läbiviija, kui seda oli filmides tarvis, ning nende viimaste asjade eest mäletame teda veel eriti soojade tunnetega. Äge mees oli.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0601)