NB! Ulmeajakiri Reaktor pole kuidagi seotud Mõistatuslike faktidega. Meilt seda ajakirja tellida ei saa ning ka ei oska me kahjuks anda sellekohast infot. Antud artikkel on kirjutatud puhtalt meelelahutuslikel eesmärkidel. Reaktor tegeleb ulme aga mitte esoteerikaga. Ulme on kirjanduslik teadlikult loodud väljamõeldis, Mõistatuslikud faktid esindavad aga nö esoteerikat, kus kirjutatakse väljamõeldisi tõe pähe.

faktid-leila


Nagu pealkirigi ütleb, on ajakiri Mõistatuslikud Faktid paras mõistatus. Ühegi artikli juures pole kirjas selle autorit ning pole ka viiteid, kustkohast ilukirjanduslikult ladusas stiilis teksti koostamiseks tarvis läinud info pärineb. Tundub, et väljaandel on lugejaid, sest käesoleva aasta oktoobris ilmus ajakirjal juba kolmekümne seitsmes number.
Kuidas on Mõistatuslikud Faktid seotud ulmega? See ongi ulmeraamat, kui värvilise kaanega vihiku formaati ja artikliteks vormistatud jutte mitte arvestada. Ohtralt illustreeritud lood räägivad lendavatest inimestest, paralleelmaailmast, ilmutistest, kes lubavad nägijaile tagasi tulla kindlal kuupäeval ja kellaajal ning korraldavad rahvale fantastilisi valgusmänge, UFO-dest, imepeeglitest ja kristallidest, natside salajasest maa-alusest baasist, mis pidavat veel tänapäevalgi jäiste väljade alt välja saatma lendavaid taldrikuid ning paljust muust sarnasest. Lisaks pole unustatud ajamasinat, nõidu ja kummitusi.

Päris faktivabad need lood siiski ei ole. Mainitud on palju aastaarve ning inimeste ja kohtade nimesid. Guugeldades veendusin, et sellised inimesed ja kohad on tõepoolest olemas ning nende ümber hõljub mõistatuste ja legendide salapärane aura, kuid kuulujutte ei saa siiski faktideks nimetada. Pigem tekib ajakirja lugedes tunne, et tõde on kusagil olemas, just nagu „Salatoimikute“ sarja vaadates. Jääb mulje, et artiklite autor ei tea isegi, mida uskuda, kuid on kindel, et meie eest varjatakse tõde ja tulnukaid.

Kui lugeja mäletab ajakirja Paradoks, mis ilmus umbes kümme aastat tagasi, siis tunneb ta Mõistatuslikke Fakte lugedes kindlasti äratundmisrõõmu. Selle kaante vahel leidub rohkelt pilte lendavatest taldrikutest ning viimases numbris märkasin Silbury künka pildi juures eeskujulikku viljaringi.

Paradoksi saatust uurides leidsin para-webi foorumist teema, kus loetleti Eesti paranormaalseid ajakirju. Just sellises sõnastuses, kuigi vaevalt need ajakirjad ise oma maises pabervormis kuigi paranormaalsed olla saavad. Lisaks Paradoksile, Kolmandale Silmale, Avanemisele, Päikesetuulele ja Saladuste Müstilistele Lugudele oli paranormaalsete ajakirjade loetelus mõistatuslikel asjaoludel ära mainitud Algernon. Reaktorit selles nimekirjas siiski polnud, sest teema kirjutati aastal 2007. Hilisematest para-webi sissekannetest leidsin nii Mõistatuslikud Faktid kui Reaktori, aga Reaktorit reklaamiti siiski ulmeajakirjana.
Mida paraveeblased Mõistatuslikest Faktidest arvavad, võib lugeda siit

Lõpetuseks kiidan Mõistatuslike Faktide toimetust kaanepinna maksimaalse kasutamise eest, sest ainus artiklivaba pind on esikaas. Sisekaaned ja isegi tagumine külg on täis mahukat ja värvilist materjali ning huumoriväljaannete nappuse käes vaevlevatele lugejatele kulubki midagi sellist ära, et halli argipäeva natuke värve tuua. Kes teab, võib-olla on neil mõistatusliku päritoluga lugudel tõepõhi all ja pärast naerab hoopis ajakirja toimetaja.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0621)