Ulmestaar
Selle kuu ulmestaar Reidar Andreson on ulmefänn ja ulmekirjanik, kes igapäevaselt töötab Tartu Ülikoolis bioinformaatikuna ja kelle Heinrich Weinbergiga koos kirjutatud jutt võitis just äsja jutuvõistlusel esikoha.
1. Mida praegu loed?
See on tõesti kõige lihtsam küsimus. Loen paralleelselt kolme raamatut: Martha Wells: “All Systems Red” (k***di hea raamat!), Jacek Dukaj “The Old Axolotl: Hardware Dreams” ja Eesti kohalik jutukogu “Tuumahiid 3: Triitium”.
2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Olen hingelt endiselt poisike ja seetõttu läheb korda seikluslikkus. Sõnaga, ma kannatan ära lihtsad tegelased, kui maailm on huvitav ja seiklus põnev. Alternatiivsena meeldib raskem teadusulmeline sisu. Kui jään lugedes unistama, et “vau, kas tõesti selline masin/reaktsioon/bioloogia/aktsioon on võimalik?”, siis pole faabula nõrkus alati probleemiks.
3. Ulme kolm lemmikut? Paari lausega neist lugejaile.
Lemmikud on paratamatult ajas muutunud. Alguses süütuna ulmekirjandusele peale lennates olid kõige ägedamad just need esimesed loetud raamatud (Isaac Asimov “Tähed ja linn”, Stanisław Lem “Eeden”, vennad Strugatskid “Purpurpunaste pilvede maa”). Nimetatud lood olid kõik ajaliselt või füüsiliselt kaugel asuvatest paikadest ning samas panid isegi noore kõlupea mõtlema inimese väiksuse üle või võimele võõrast mõista. Hiljem muidugi pilt avardus tunduvalt ja praegune nimekiri tuleks päris-päris pikk. Toon välja ainult mõned autorite nimed, kelle kirjutatud raamatud on minu jaoks kindla peale minek – Alastair Reynolds, Iain M. Banks, Robert Silverberg ja Philip K. Dick. Eesti autoritest meeldivad enim Indrek Hargla, Maniakkide Tänav, Heinrich Weinberg ja Mann Loper, kuid häid tegijaid on muidugi veel.
2017. aasta ulmejutuvõistluse tulemused
Eesti Ulmeühingu ja kirjastuse Fantaasia neljandal ulmejuttude võistlusel osales 68 lugu. Autoreid oli mõnevõrra vähem, sest osad autorid osalesid rohkem kui ühe looga. Võitjad kuulutati välja Tartu Keskraamatukogus korraldatud auhinnagalal. Auhindu andsid kätte ja mõne sõna toimunud võistlusest rääkisid Eesti Ulmeühingu president Veiko Belials, kirjastuse Fantaasia esindaja Eva Luts ning žüriiliikmed Raul Sulbi ja Mann Loper.
Esinejate sõnavõttudes mainiti, et äramärgitud esikümne osas tundus seekordne võistlus tugevam kui varasemad. Iga võistlus on alati erinev olnud temaatika poolest, mis autorite hulgas populaarsed on ja kui eelmisel korral oli mõnevõrra rohkem postapokalüptikat, siis seekord oli märksõnaks huumor – mitte küll kõigis lugudes, aga siiski rohkem kui tavaliselt. Samuti torkas silma soov Eestist ja tänapäevast eemalduda ja kirjeldada pigem võõramat või fantastilisemat keskkonda. Edu saatiski pigem neid, kes julgesid fantaasial lennata lasta. Žüriile oli meeldiv oli ka tõdeda, et autorid on hakanud etteantud mahu ülempiire ära kasutama ja tahavad kirjutada pikalt, ehk jutustada põhjalikult fabuleeritud lugu. Allpool toomegi ära jutuvõistluse tulemused:
1. koht „Päästa meid kurjast“, Heinrich Weinberg, Reidar Andreson
2. koht „Tsölibaadi lõpp“, Maniakkide Tänav
3. koht „Juhtmevaba armastus“, Luule Lille
4. koht „Enne kui lahvatab leek“, Aleksander D. Lannes
5. koht „Tuulerändur“, Miikael Jekimov
6. koht „Kõik kivide pärast“, Piret Frey
7. koht „Meie külas nähti imet“, Maniakkide Tänav
8. koht „Jumala hingus“, Toomas Jürgens
9. koht „Raske vihm“, Manfred Kalmsten
10.–11. koht „Rohelistest välisseintest plastakendeni ehk näitus Geuna linnapildi ajaloost“, Triinu Meres
10.–11. koht „Mina: kaitsja“, Kaisa-Liina Näär
Teise vooru pääsenud lood (kohad 12-21): „Das Kulturkonflikt“, „Verilaid“, „Mustade inglite armee“, „Valguse võimendamine ergastatud kiirguse abil“, „Alkeemiku täht“, „Tagasi maa peale“, „Kuidas haldjas orki lendas“, „Taevatrepi punased astmed“, „Prinditud (l)ootused“, „Udriku küla surnumanaja“.
Kõik jutuvõistlusel osalejad on edaspidigi oodatud Eesti Ulmeühingu üritustele. Iga kuu teisel reedel toimuvale Tartu ulmehuviliste koosviibimisele, iga kuu kolmandal reedel toimuvale Tallinna kogunemisele ja loomulikult iga-aastasele ulmesõprade suvisele kokkutulekule Estcon. Ulmeühing ootab jutuvõistlusest osavõtjate seast ka uusi liikmeid. Kirjutamishuvilisi on valmis juhendama Maniakkide Tänav oma Tartu kirjutamise töötubades, uusi ulmejutte ootavad ulmeajakirjad Täheaeg, Reaktor ja Algernon.
Pildistas Jaana Muna.