Detsember juhtub meie kultuuriruumis olema sihuke vastik kuu, kus raha kipub tihtipeale nappima. Kõik need kingitused, mis lähedastele osta tuleb, ning jõululaud, mis vajab katmist. Sageli ei jää raha isegi enam lauamängude ostmiseks ning kuigi mõne võib ju jõuluätt kuuse alla poetada, on sellele lootmajäämine täis riske, kuna lauamänguritel kipub olema mängude osas tihtipeale võrdlemisi spetsiifiline maitse. Seega, et raha kokku hoida, kuid sellegipoolest endale mõni hea mäng soetada, püüame selles Reaktori-numbris vaadata mõningaid tasuta internetiavarustes saadaolevaid mänge, mille soovijad võivad endale välja printida ning suurema lõikumise-kleepimiseta lauale panna.

Dune Express (2009)


Dune Express, nagu nimigi ütleb, on osake Frank Herberti Düüni saagast ning kajastab tegevusi kuulsal planeedil Arrakis, kus mängijate kätesse antakse Artreidese, Harkonneni, Gildi, Bene Gesseriti ning Fremeni väed. Mäng on mõeldud kahele kuni viiele mängijale ning kestab vaid 15 minutit. Suure osa mängust moodustavad täringud ning mängulaud. Samuti läheb vaja mingit käepärast mudru vägede märkimiseks ning veel üht-teist kõige muu (liivatormide, kindluste ning imperaatori vägede) tähistamiseks.

Dune Express

Tegu on kiire ning lihtsalt valmistatava mänguga, kui koduses majapidamises juhtub olema mõningaid täringuid (seitsmest kuuetahulisest piisab) ning natuke tugevamaid plast-, puit- või papilatakaid, millele väed kleepida. Vägede tähistamiseks saab kasutada ka pudelikorke või muud kättejuhtuvat kraami. BGG hinne 5,98.

Dune Express BGG-s

Aliens: This Time It’s War (2010)


See kaardimäng on kõigi Alieni“ filmi fännide kindel maiuspala. Selles mängus võtab üks mängija enda kätte tulnukate saatuse ning teine juhatab koloniaalvägede üksusi. Kummalgi poolel on oma kaardipakk, milles on kogu vajalik arsenal, et vastasega hakkama saada. Lisaks kaardile on koloniaalvägede puhul oluline ka kaardi asukoht, mille paigutust üritavad tulnukad nurjata. Kogu mäng on väga kiire ning üpriski verine, eriti koloniaalvägede puhul, mille seast tulnukad pidevalt endale ninaesist hangivad.

Aliens

Võrreldes eelmise mänguga on siin tunduvalt rohkem printimist, kuid kui kodus juhtub olema paar pakki tavalisi mängukaarte, võib need uute ilusate piltidega üle kleepida ning mäng võib alata. Lisaks läheb vaja veel 15 jubinat erinevate asjade märkimiseks. Kuna mäng ei kasuta piktogramme, on see kahjuks keelest sõltuv. BGG hinne 7,71.

Aliens: This Time It’s War BGG-s

Space Junkyard (2009)


Kosmos on üüratu. Nii üüratu, et see rahuldab täielikult inimkonna vajaduse prügi ladustamise järele. Raketiga orbiidile või – veel lihtsam – lüüsikambrisse ning läinud see ongi. Kuid on mõningaid, kelle jaoks on see prügi hädavajalik. Kõik see annab kosmoseakadeemia värskelt lõpetanuile võimaluse ehitada endale oma isiklik laev. Asteroidide vahelt läbi kihutades korjad sa õhkulastud kosmoselaevade juppe ning kinnitad nad enda aluse külge.

Space Junkyard

Väljanägemise poolest võib „Space Junkyard“ meenutada ehk pisut „Dig Marsi, kuid mängu käik ei jäta kahtlust nende erinevusest. Lisaks liikuvale kosmoseprügile tuleb kahel kuni neljal mängijal hoolt kanda ka ressursside eest ning püüda oma laeva õhukindlana hoida.
Peamine printimise vaev on erinevad kosmoselaevade jupid, mida on mängus omajagu. Laevadeks ning teisteks vajalikeks ressurssideks võib võtta omaenda äranägemise järgi mistahes jubinad. BGG hinne 6,09.

Space Junkyard BGG-s

Free Trader (2008)

Free Trader cover

Kui sõbrad on kõik uusaastat või pikaks venivaid jõule tähistamas ning kodus üksi olles tuleb peale kihk midagi mängida, leiab leevendust mängust „Free Trader“, mis on soolomäng kosmilisest kauplemisest, piraatlusest ning korravalvurite vältimisest. Mängu eesmärk on tänapäeva ühiskonna vaatepunktist üpriski irooniline: mängijal tuleb koguda piisavalt raha, et ära maksta oma kosmoselaeva liising. Mäng lõpeb võiduga, kui mängija suudab ära maksta neljanda osamakse. Tuleb aga tunnistada, et kaupmehe elu ei ole lihtne ning tihti lõppeb mäng enneaegselt.

Free Trader

„Free Trader“ on on väga väike mänguke (34 kaarti ning mõningad jubinad oma kosmoselaeva ning muu nodi märkimiseks), mille lõpetamine võib ometi kõiki keerdkäike, põgenemisi ning peitumisi arvesse võttes võtta pea tunnikese. Valida võib ka mitme erineva graafilise variandi vahel ning kui printeril tinti-tahma napib, võib leppida ka visuaalselt tagasihoidlikuma variandiga. Antud mängust on tehtud ka aurupunk-versioon. BGG hinne 6,32.

Free Trader BGG-s

Graafiliselt kesisem versioon.

Roboderby: Express (2011)


Mida teeb üks superarvuti, kui tal on igav? Loomulikult otsib omale sõbra ning koos korraldatakse vabrikuruumides üks korralik töölisrobotite võiduajamine. Rumalatele töölistele tuleb igal käigul sisse pista programmijupike, kas siis perfokaardil või digitaalselt, otsustavad mängijad ise, kuid tublist programmist hoolimata võib kõik nässu minna. Lisaks vabrikus leiduvale kolale tuleb vaesel töölisrobotil hakkama saada ka teiste vaenulikult meelestatud robotitega. Mida rohkem su tööline vigastatud on, seda keerulisem on talle selgeks teha, mida talt nõutakse.

Roboderby

Kõigile „Roborally“ fännidele peaks see pisike mänguke hästi peale minema. Mängumaterjali ei ole küll palju, kuid silmakommi on seal jagada tublisti. Lisaks läheb vaja ka täringuid ning iga mängija peab end varustama meelepärase robotifiguuriga. Mäng on kahele mängijale ning kestab umbes 45 minutit. BGG hinne 7,25.

Roboderby1

Roboderby: Express BGG-s

Kui aga kosmosetemaatika ei paelu


Kui masinad pole need, mis mängulaua taha kutsuvad, leiab internetiavarustest ka palju fantasy-teemalisi mänge.

Tiny Epic Kingdoms (2013)

Tiny logo

„Tiny Epic Kingdoms“ on pisike strateegiamäng kuni viiele mängijale. Igaüks mängib omaette pisikest suurte ambitsioonidega kuningriiki, mis laienedes, loitse õppides ning torne ehitades püüab teisi üle trumbata. Igal rassil (inimestel, haldjatel, orkidel jne) on oma tehnoloogiapuu, mida mööda üles ronida ning mis muudab iga rassi mängustiili unikaalseks.

Tiny Epic Kingdoms

See on küll väga minimaalse trükikuluga mänguke, kuid teisalt on mängu mängimiseks tarvis igal mängijal seitset samast värvist jubinat ning lisaks veel peoga teisi vidinaid otsa: teaduse ning ressursside (puidu, maagi ning mana) märkimiseks. BGG hinne 7,07.

Tiny Epic Kingdoms BGG-s

12 Realms (2010)


Punamütsike, Lumivalgeke, D’Artagnan, Pähklipureja ning teised, kokku 12 kuningriigi kangelased ühinevad, et minna viimasele seiklusele, astudes vastu Pimeduse Isandale, kes tahab enda võimu alla haarata kogu maailma. Vaid koos õnnestub kangelastel ta kuri plaan peatada.

12 Realms

Lauamäng „12 Realms“ on kiire koostöömäng kuni kuuele mängijale. Nagu koostöömängudel kombeks, saab ka seda üksi mängida, kui kõik sõbrad juhtuvad kusagil peol olema. Mängutegelasi on omajagu ning neil kõigil on oma eriomadused ja -võimed, mida mängu käigus vastaste alistamiseks kasutada saab ja ka tuleb. Mänguseltskond võib kõvemate vastaste kimbutamiseks kokku hoida, kuid igaüks võib kuulsust ning sõjasaaki ka omapäi otsida.

Kaarte on mängus omajagu, mistõttu ei ole printimine just naljategu, kuid tasuta jagatavate mängude seas on koostöömänge üpris vähe, mistõttu võib see täiesti tasuda proovimist. BGG hinne 7,07.

12 Realms BGG-s

Brewhouse Bash (1998)


Kamp orke saavad kõrtsis kokku ning hakatakse vaikselt lauluõli libistama. Jutustatakse sõjakäikudest, sõjasaagist ning loomulikult õrnema soo esindajatest. Seda kõike niikaua, kuni ühel orkil üle viskab ning ta teisele molli kütab.

„Brewhouse Bash“ on väike, kiire ning lihtne mäng korralikust orkide kõrtsikaklusest, kus relvadena saab kasutada toole, pudeleid, käsi-jalgu ning rõdult või baariletilt kellelegi pähe kukkudes ka omaenda keha. Mängimiseks läheb vaja üpriski vähe: mängulauda, veidi märke pudelite ja toolide ning nuppe või miniatuure orkide tähistamiseks.

Brewhouse

Mäng anti originaalis välja Games Workshopi poolt nende ajakirjas White Dwarf ning ei ole sisuliselt muutunud. Juurde on tekkinud vaid väikesed rollilehed, kus mängijad saavad oma eriomadustel silma peal hoida. Tegu on väga mõnusa, võrdlemisi ajuvaba ning lihtsalt trükitava mänguga. BGG hinne 6,22.

Brewhouse Bash BGG-s

Goblin (1982)

goblin1

Vana-kooli strateegiamängude austajale on see mäng tõsine maiuspala. „Goblin“ on kahe mängija mäng, kus üks mängijatest juhib kohaliku krahvkonna külasid kaitsvaid rüütlivägesid ning teine mängija võtab oma tiiva alla korralikku noosi ihaldavad goblinid. Koobastest välja ronivaid goblineid on küll palju, kuid raskes turvises rüütlite vastu ei ole neist lahingus suuremat tolku. Teisalt ei jõua krahvi väed kuidagimoodi kõiki külasid rüüstamise eest kaitsta ning tihtipeale tuleb mõned vaesemad külad rikaste linnakodanike kaitsmise nimel ohvriks tuua.

goblin2

Loomulikult ei ole see mäng ka puudusteta. Niikaua, kuni goblinid ei ole lähenenud mõnele külale, saavad nad rahulikult manööverdada. Krahv saab hakata oma vägesid liigutama alles siis, kui mõni külaelanik väikeseid paharette näeb ning häiret annab. Samuti on lahingutulemused tihtipeale suuremate kaotusteta, kus üks osapool peab taganema – mõnevõrra reaalne see võib küll olla, kuid selgelt nähtava võiduta võivad madistamised hakata mõttetud tunduma.

Sellegipoolest on tegu tasuta mängude hulgas ühe vähese sõjamänguga, kuigi mõne pühapäevamängija võib mängu 3-tunnine kestus ära ehmatada. BGG hinne 6,23.

Goblin BGG-s

Wizard Dice (2010)


Võlurite duell on alati midagi väga meeletut ning pealtvaatajatele väga segast. Eesmärk on lihtne: mängijad peavad täringute abil loitse lausudes teise(d) võluri(d) teise ilma saatma. Loitsurepertuaar on rikkalik, alustades tavalistest maagianooltest kuni trollide väljakutsumiseni. Kui baasmäng igavaks muutub, võib BGGst alati võtta mõne teiste mängijate poolt täiustatud loitsuraamatu.

Wizard dice

Mängumehaanika osas on tegu põhimõtteliselt Yahtzeega (jätsi), kus mängijad veeretavad kuut täringut, jätavad osa neist alles ning veeretavad teised ümber. Ja sedasi kuni kolm korda. Vastavalt oma täringuveeretusele saab seejärel maag valida oma lausutavad loitsud (kui üldse), lahendatakse loitsude mõju ning algab järgmine ring. Inimene, kellele meeldib jätsi, naudib seda mängu ilmselt mõnuga. Ka printimise mahult on see mäng kärbeskaalus – paar tabelit ja korras. BGG hinne 7,30.

Wizard Dice BGG-s

The Mini Quest (2011)

the mini quest

„The Mini Quest“ on kärme seiklusmäng kahele kuni kolmele mängijale, kus seiklejad peavad rändama mööda Seapootlandi, täitma ülesandeid, koguma sõjasaaki ning lõpuks astuma vastu paharastile THE BOSS. Mängu eesmärgiks on koguda enne paharasti välja ilmumist võimalikult palju raha ning seejärel paharast maha lüüa. Kui paharast aga peaks suutma kõik linnad ära rüüstata, kaotavad kõik mängijad.

mini quest

Tegu on väikese ning vahva mänguga, mille trükimaht on minimaalne – vaid 1 A4. Veel läheb mänguvahenditest vaja vähemalt viit kuuetahulist täringut, pliiatsit ning kustutuskummi. Mängule on välja tulnud juba ka üks A5 mõõdus mängulaiend, mis lisab mängule mõningad koletised, uusi linnaelanikke ning soovi korral ka mängijatevahelise madistamise. BGG hinne 6,75.

The Mini Quest BGG-s

Seega, kui uuel aastal raha napib ning kuidagi õnnestub näpud mõne printeri taha saada, siis palju edu ning meeldivaid mänguelamusi.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0876)