kastanje

Ulmestaar


Sellekuine ulmestaar Veiko Kastanje on ilmselt samuti isik, kes Estconil käivatele vanematele ulmikutele tutvustamist ei vaja. Ja need kes Estconil käinud pole on kindlasti saanud neist üritustest osa just suuresti tänu Veiko tehtud fotodele. Lisaks foto- ja ulmehuvile töötab Kastanje seeneteadurina.

1. Mida praegu loed?
Hetkel on e-lugeris lahti Jamie Sawyer'i "The Lazarus War: Artefact" (2015). Hea hard military SF, soravalt kirjutatud, piisavalt eripärane ja pisikese naljaka kokkulangevusega inglise ja eesti keele terminites, mis potentsiaalsele eesti tõlkijale ilmselt veidi peavalu valmistaks. Juba pikemat aega on mul pooleli ka Neal Asher'i "Owner"-i triloogia viimane raamat "Jupiter War" – ainus selle kirjaniku raamatutest, mis taolisel veidral kombel pooleli on jäänud.

2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Raamatu külge naelutaks mind ilmselt üks väga suur nael. Aga mis mind ühes raamatus köidab... Soravalt ja kaasakiskuvalt kirjutatud lugu; ootamatud lahendused; huvitav ja sisukalt loodud maailm, mis on argipäevast piisavalt erinev, milles pole päris kisendavaid vastuolusid ja samas kõike ka sajaleheküljelises sissejuhatuses kramplikult ning pulkhaaval lahti ei püüta seletada; uued ja huvitavad lahendused varasemalt teisiti käsitletud teemadele või siis midagi päris uut, hea keelekasutus... Ja samas ei tohiks raamat kahtlemata ka minna väga rängalt vastuollu minu enda maailmavaate ja põhiväärtustega ning ma peaksin olema suuteline vähemalt mõne peategelasega mingilgi määral samastuma (isegi, kui see on näiteks koer või mingisugune lülijalgne). Nii et üks hea raamat peaks kuidagi vastama kõigile neile kriteeriumitele. Aga selliseid leidub.

3. Ulme kolm lemmikut? Paari lausega neist lugejaile.
Ulme kolme absoluutse lemmiku nimetamine on raske – peaaegu võimatu on nii väikest valimit välja tuua tuhandetest kirjanikest ja raamatutest. Ma ei ole kunagi suutnud mõista neid (ulme)fänne, kes valivad endale ühe iidoli ja siis teavad peast iga viimast kui sõna tema põhiteostest. Ja üldiselt tundub, et siinkandis pole ma ainus omnivoor – Eesti fandom paistab selles suhtes üldse silma n.ö. universaalide rohkuse poolest. Kui nüüd püüda siiski kirjanikest kolme lemmikut nimetada, siis kahtlemata kadunud Roger Zelazny, siis Glen Cook... kolmanda lemmikautori kandidaate jääb nüüd hirmus palju, aga pika mõtlemise ja kõhkluse järel valiksin vast siiski Neal Asheri. Need on nüüd lihtsalt sellised autorid, kes minu arvates eriti palju häid ja mõnusalt loetavaid raamatuid on suutnud kirjutada. Väga häid ulmekirjanikke – ja minu personaalseid lemmikuid – on tegelikult palju ja see eelnev valik ei peegelda kindlasti osaliseltki seda, mida ma loen (kui muude tegevuste kõrvalt aega õnnestub leida). E-luger ütleb, et temas on hetkel 434 raamatut ja kodus riiulitel on neid ju veel tuhandeid.
Lemmikžanrid on cyberpunk, dark fantasy, military SF – aga seegi ei ole kindlasti mingi piirang.

Selle aasta kolm kõige rohkem meeldinud raamatut on olnud ilmselt M. R. Forbes'i "Dead of Night" (2014), Gavin G. Smith'i "The Age of Scorpio" (2015) ja Oleg Bubela "Adept" (2012). Sellele viimasele raamatule pole küll
kardetavasti enam järge loota – elukoht oli autoril Donetsk. Kahju.

Raamatuesitlus "Kettmõõgaga mõõdetud maa"


12240346 10208154760692652 5100854228852022153 o


Tartu Linnaraamatukogu saalis (Kompanii 3/5)
11. detsembril kell 17.00 esitlevad Maniakkide Tänav, J. J. Metsavana ja kirjastus Fantaasia uut "Ippoliti" sarja raamatut "Kettmõõgaga mõõdetud maa". Järgneb Jüri Kallase ettekanne "Kassandra lõhkepea: katastroofijärgne maailm endise idabloki ulmes."
NB! Kohapealt saab osta Reaktori 50nda numbri ilmumise puhul Reaktori paber-erinumbrit. Samal päeval kl 13-19 I korruse fuajees kirjastuse Fantaasia raamatumüük.
Pärast üritust pakutakse suupisteid ja veini, millede lõppemise järel võib seada sammud Õlleministeeriumisse, kus saab õhtut jätkata traditsioonilise ulmikute teise reedega.

Merca esitlus


merca 4


5. novembril toimus Tartus Merca jutukogu "Jututulbad" esitlus. Üritus leidis aset klubis Promenaadiviis. Merca rääkis lugude sünnist, oli mitteulmelist mussi ja ulmelisi snäkke. Pakutavate toitude autor oli saanud inspiratsiooni Indrek Hargla loomingust ja loonud frentchijakoululikud kapsatortillad.

Kuu arvustaja


Oktoobri BAASi parima arvustuse hinnalise auhinna saab Triinu Meres, kes kirjutas pika jutu Robert Kurvitza romaani "Püha ja õudne lõhn" kohta.
Ehkki minus tekitas see raamat tõsist vastumeelsust ja ma kahtlen endiselt selle teose kuuluvuses ulmekirjanduse hulka, ei tekkinud pikka kõhklemist. Üldiselt oli oktoober erakordselt arvustusvaene baasikuu ja üle 2000 tähemärgi tuli üldse ainult 5 arvustust, neist 2 mu enda omad. Nii et...

Silver Sära

Tartu ulmikute teine reede


ulmikud november jh (1)


ulmikud november jh (3)


Nagu ka müramõõdikutel näha siis juttu ja inimesi jätkus.

Pildistas Jaan Hansen.

Vestlusõhtu ja raamatuesitlus Kontakt ja konflikt



Vestlusõhtu ja raamatuesitlus: Mari Järve ja Piret Ehin vestlevad teemal "KONTAKT JA KONFLIKT"

8. detsembril kl 17.00 Tartu Linnaraamatukogu kohvikus Tort ja Trühvel (Kompanii 3/5, I korrus)

Populatsioonigeneetik Mari Järve ja politoloog Piret Ehin vestlevad teemal "Kontakt ja konflikt"

Mari Järve esitleb oma muinasulmeromaani "Klaasmeri" (kirjastus Hea Lugu)

Ajaloost on teada, et erineval arengutasemel kultuuride kokkupuude ei too üldiselt kaasa häid tagajärgi, vähemalt mitte mõlemale poolele. Samamoodi on aga selge, et selliseid kontakte pole võimalik vältida. Kas kontaktist peab paratamatult saama konflikt?

Mis on õige – kas võõrast kindlasti vaenlaseks pidada või rääkida temaga nagu teise inimesega ikka ja omad sellega reeta? „Klaasmere“ maailm võib küll olla teine, selle taevas paista kaks kuud ja ühe loodusseadusena toimida seal võlukunst, aga sellegipoolest ei tarvitse see meie maailmast nii palju erineda. Omad ja võõrad, isiklike veendumuste põrkumine oma rahva maailmavaatega, truudus ja reetmine on ikka samad, nagu ka küsimus, kas alati on üldse olemas õige valik.

Üritus on tasuta. Pakutakse kohvi, teed ja suupisteid.

Klaasmeri esitluse plakat
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0605)