Nosferatu Phantom der Nacht

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0c/American_Psycho.png

 

American Psycho (2000).

Dir. Mary Harron

 

Film, mille kohta on raske midagi uut öelda. Seega saab öelda ainult seda, mis mõjus sellele ühele vaatajale.

Patrick Bateman mõjub nagu ameerikamäed. Alguses viisakalt – kena rikas pankur, kes kritiseerib oma kolleegi antisemitismi – ja hetk hiljem ehmatavalt, kui ähvardab ööklubis baaridaami. Ta teeb oma hommikust trenni kitsaste aluspükste väel. kaamera tema kõhulihaseid imetlemas nagu meesrežissööride kaamerad naistekehasid, ning kasutab rohkem näopuhastustooteid ja vananemisvastaseid kreeme kui enamik naisi, keda ma tean. Ta peab pika kõne vähemusõigustest ja konsumerismist, ning sõimab siis pesumaja töötajaid. Tema teine elu sarimõrvarina tungib järjest rohkem ta päevasesse ellu, ning mitte keegi ei usu teda.

Mehed kardavad, et naised naeravad nende üle; naised kardavad, et mees võib ta tappa.

Mitte kõik mehed ei ole kindlasti nagu Patrick Bateman, aga väga palju mehi on. Mitte just sarimõrvarid, aga inimesed, kes suudavad oma vastikumat külge väga põhjalikult ja pikalt peita. (Vaata nt: Neil Gaiman. [2]) Ja ka nemad on selles mõttes ühiskonna ohvrid, et paljud on nõus nendega kaasa mängima ja nende tegusid peitma, et mitte tasakaalu rikkuda.

 

PS: Lugege raamatut ka.

 

Kolm kirvest viiest.

★★★☆☆

 

 

Nosferatu Phantom der Nacht

 

Nosferatu the Vampyre (1979).

Dir. Werner Herzog

 

Tähistamaks värskelt kinno saabunud Robert Eggersi Nosferatut, sai IFFil ette võetud üks vanadest klassikatest. Herzogi Nosferatu põimib 1922 Nosferatu-filmi ehk “serial numbers filed off” Dracula uuesti lähemale algmaterjalile, kuna Herzogi ajaks oli Dracula autoriõiguste alt vabanenud.

Dracula kui üks enimadapteeritud ekraanitegelasi (koos Sherlock Holmesi ja Frankensteini koletisega) on siin mitte tänapäevane võluv vampiirihärra (don’t get me wrong, mulle meeldivad need ka), vaid ikkagi korralik öine koletis, vaevu inimlik. Mina ja Lucy rollid on ära vahetatud, kuid Jonathan ja Van Helsing on ikka needsamad Jonathan ja Van Helsing. (Quincyt ja Sewardit seekord meile ei serveerita.)

Klaus Kinski Dracula rollis mõjub võrdselt õudsalt ja kurvalt. Mis mõtet on elada sajandeid, kui sa elad seda üksi? Mis mõtet on elada sajandeid, kui iga päev on täpselt sama kui eelmine? Ta on surematu, aga ta ei ela. (“Leia hobi, mees,” tahaks naljaga pooleks öelda. Kasvata öise eluviisiga loomi! Kogu midagi! Ehita kogu oma lossist suur Rube Goldbergi masin! Aga see pole loo mõte. Loo mõte on üksildus.)

Muide, kas teadsite, et laev Varna Demeter, millega Dracula seilab ja mille meeskond tuleb hoolega nahka panna, oli inspireeritud ühest päris laevast Dimitrist, mille kodusadam oli Narva? [4]

Kes tahab aga juurde mõnda uuemat versiooni proovida, siis soovitan audioadaptsiooni Re: Dracula. [5]


Neli vaia viiest.

★★★★☆

 

https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BNzgzOTA1NzEtYWFjOC00NWVmLTkwYzUtODEwYWI0OWEwMjA4XkEyXkFqcGdeQXVyNDc1MzA4MDE@._V1_.jpg

 

President Wolfman (2012).

Dir. Mike Davies


Film nagu rebitud paberist kollaaž – kokku liimitud-kleebitud kõikvõimalikest avalikest allikatest ja aegunud autoriõigusega klippidest, millele näitlejad on uue audio peale dubleerinud. Mida teha, kui Ameerika Ühendriikide värske president, kelle nimi on juhtumisi Wolfman, nakatub libahuntlusega?

Libahundi paberitükid pärinevad peamiselt filmist The Werewolf of Washington (1973) [7], aga kokku on kasutatud 112 erinevat allikat (sh. ka näiteks otsekaadrid sünnitamisest). Transformative fiction oma kõige puhtamal kujul! On see film, remiks, fanfiction, kõik kokku? Kui süžee on tegelikult sama, mis The Werewolf of Washington, vaid remiksitud visuaalide ja audioga? Mingi säde selles kõiges kokku on, aga vähemalt minu jaoks mitte piisavalt, et olla parem kui keskmine “omegaverse werewolf AU” fanfic AO3s. Idee – super! Teostus - … eh….

 

Üks karvapall viiest.

★☆ ☆ ☆ ☆

 

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/American_Psycho

[2] https://web.archive.org/web/20250113110712/https://www.vulture.com/article/neil-gaiman-allegations-controversy-amanda-palmer-sandman-madoc.html

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Nosferatu_the_Vampyre

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_ship_Dmitry

[5] https://redracula.live/

 

[6] https://www.imdb.com/title/tt2271412/

 

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/The_Werewolf_of_Washington

 

IFFi koduleht läbis, muide, uuenduskuuri, ning ka eelmine Reaktori arvustus sinna üles sai! Tegemisi saab jälgida siit: https://www.imelikudfilmid.ee/

 

 

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0332)