mersedesKuulsa õuduskirjaniku Stephen Kingi uusima eesti keelde tõlgitud teose „Härra Mercedese“ puhul on erinevalt tema tavapärasest loomingust tegemist kriminaalromaaniga. Üleloomulike nähtusteni autor seekord ei jõuagi. On küll vihjed vaimudele, kes ühe tegelase hulluks ajavad, kuid nemadki saavad viimaks loogilise seletuse. Meister on säilitanud inimese alateadvuse sügavamaid peidukohti kompava stiili ja ulmepuudus kompenseeritakse värvikate ja veriste kirjeldustega, nii et Stephen Kingi loomingu austajad ei pea sugugi pettuma.

Lugu algab kohutava tragöödiaga – hullunud mõrvar sõidab halli Mercedesega varahommikul tööbüroo ukse taga ootavasse rahvahulka. Paljud inimesed saavad surma, veel rohkemad vigastada. Autojuht kihutab minema ja teda ei leitagi.

Järgneb pensionile jäänud politseiniku üksildase ja depressiivse elu kirjeldus. Mees on enesetapu äärel, kui leiab äkitselt elule uue mõtte, sest temaga võtab ühendust mersumõrvar. Tundub, et temagi vajab oma ellu põnevust, mängides endise uurijaga kassi-hiire mängu. Nõnda seiklused algavadki.

Loo arenedes selgub, et need inimesed, kes varahommikul enese teadmata surma ootasid, polnud Härra Mercedese ainsad ohvrid. Külmavereline maniakk on leidnud endale uue hobi inimmõistustega manipuleerimises. Olles massimõrva sooritamiseks varastatud auto omaniku enesetapuni viinud, püüab ta sama teha ekspolitseinikuga. Kui vana ja väsinud mees, kes kardinata akna taga ajaviiteks revolvrit käes keerutab, näib alguses kerge saagina, selgub peagi, et vanamehel jätkub veel palju elutahet ja piisavalt nutikust, et detektiivi mängima hakata.

Igaüks meist on vihahoos kellelegi halba soovinud, kuid Stephen King on tumedaimad mõtted arendanud edasi selle poole, mis võiks juhtuda siis, kui inimene oma ihadele järgi annaks. Ta kirjeldab värvikalt, kuidas käitub meeleheite viimase piirini aetud inimene. Majandusraskustesse sattunud alkohoolikust üksikema, kelle tunneli lõpust enam valguskiiri ei paista, pöördub pooleldi alateadlikult oma noorema, invaliidist poja vastu ning kiindub samal ajal vanemasse poega. Romaani antikangelane Härra Mercedes sooritab oma ema abiga elu esimese kuriteo.

Peast segaseid on teisigi. Näiteks kannatavad kaks naistegelast obsessiiv-kompulsiivse käitumishäire all ja kolmandal on vanadusdementsus. Üllataval kombel tuleb käitumishäire omamoodi kasuks ja üks neist naistest päästab suure hulga inimesi kindlast surmast.

Pikaajalistele Stephen Kingi loomingu austajatele pakub äratundmisrõõmu otsene vihje kurjale klounile filmist „It“. Just tema moodi näeb välja Härra Mercedes kuritöö sooritamise hetkel. Raamatu kandvaks motoks on: ära iialgi usalda neid, kes laialt naeratavad ja lastele meeldivad.

Eriti kloune ja jäätisemüüjat.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0619)