veiko-belialsSeekordne segu on üsna eklektiline, aga seda seob aurupungilik visuaalne esteetika, mitte niivõrd ajastule vastav muusika.
Aurupungile kohaselt on valikus esindatud tumedad tungid, hullud teadlased, õhulaevad, tehisinimesed, palju hammasrattaid ja otse loomulikult ohtralt keevitajaprille. Ja spetsiaalselt Astrale on ka kaunilt riietatud naisi (muide, ka kaunilt riietatud mehi). Muusikaliselt on tunda mõjutused industriaalist kantrini.

1. The Smashing Pumpkins „Tonight, Tonight“. Selle Chicago ansambli kohta öeldakse, et tegu on alternatiivse roki esindajaga, kes murdis end peavoolu. Videos on armsalt naiivse visuaaliga kummardus Melieś filmidele (otsene vihje filmile „Reis Kuule“ ning neile, kes ikka aru ei saanud, on video lõpus laeva nimi „Melieś“).

2. David Guetta ft. Nicki Minaj „Turn Me On“. Guetta on Prantsuse DJ ja produtsent, Minaj USA popartist. Puhas moodne tantsumuusika, aga videos, nagu lubatud, ohtralt hammasrattaid. Teemaks siis tehisinimeste loomine. Mis selle video sügavam mõte võiks olla, mina ei tea, mingit lugu ma välja lugeda ei suutnud, aga visuaal on hästi tehtud ja aurupungile vajalikud atribuudid sisse topitud.

3. UnSun „Home“. Poola gooti metal bändi terviklik, ilus ja traagiline videonovell. Auru on palju, punki mitte. Ajastutruu ja üldsegi mitte ulmeline lugu.

maxresdefault (1)


4. Pyogenesis „Lifeless“. Saksa meloodilisema metali esindaja.
Videosse on kokku kuhjatud pea kogu aurupungi butafooria – must valitseja, ohtralt keevitajaprille, voolikuid, torusid, ventiile, raadiolampe, pasunakujulisi püstoleid ja vändaga Gatlingi kuulipilduja. Mida selle kõigega öelda tahetakse, otsustage ise.

5. The Tenth Stage „Francois Martin“. Austraalia duo koosseisus Roberto Massaglia, John Von Ahlen teeb tumedat ja iroonilist muusikat. Peamiseks inspiratsiooniallikaks näivad olevat lood (tegelikult eksisteerinud) sarimõrvaritest. Aurupungi alla liigutub tinglikult, sest animeeritud video meenutab stiililt kultuslikku Jasper Morello müstilist reisi ja paigutub õigesse ajastusse.

6. Coppelius „Morgenstimmung“. Aurupunkbänd Saksamaalt. Süngevõitu õhustik, mingid narratiivi alged on ka olemas.

maxresdefault (4)


7. BirthriteGoodbye Happyness“. Aurupunk ja vampiirid – kes neid suudaks lahuta! Kuigi ma tavaliselt katsun vältida videoid, mis on valminud mõne filmi soundtrackina ja kasutavad katkendeid filmist, siis seekord erand, kuna Reaktor on seda filmi kajastanud ( ulmeajakiri.ee/?blood-and-bone-china ). Tegu siis lühiseeriatest koosneva filmi „Blood and Bone China“ muusikaga, mis pärineb Inglise aurupunkbändilt. Video on lühikokkuvõte filmist.

8. Stahlmann „Schwarz“. Rütmikas lugu ja vahva video Saksa industriaalpundilt, kus pisut postapokalüptilises aurupunk-maailmas kohtuvad doktor Faustus ja doktor Frankenstein.

9. Dr. Steel „Childhood Don't A Go-Go“.
Lavaline täisnimi Doctor Phineas Waldolf Steel ja tema manifest algab sõnadega: Hello, my name is Dr. Phineas Waldolf Steel and I'm crazy. Nime taga peitub ameerika artist Rion Vernon. Muusika ei ole eriti aurupunk, olles pigem eklektiline segu industriaalist, jazzist ja klassikast, see-eest on tema lavaimidž klassikaline aurupungilik hull teadlane.

10. Beats Antique „Skeleton Key“.
Ameerika ansambel, kes teeb elektroonilist ja fusion-muusikat. Video on kolmemõõtmeline animatsioon, üsna kummalise mehaanilise masinaga deep nägemus.

11. Panic! At The Disco „The Ballad Of Mona Lisa“. USA punt, poprock. Videos on olemas aurupungi kohustuslikud elemendid.

0dcf6a2bbba70f3ad7423080c85f11bd5d7e5d01


12. Caravan Palace „Rock It For Me“.
Canterbury Scene stiili esindaja Inglismaalt, seob psühhedeelset rokki ja jazzi. Lugu on rõõmsalt dixielandilik, video aga täiesti pöörane segu stiilis King-Kong meets Marss Attacs!, kus kohati aimub Metropolise õhustikku. Rohkem diiselpunk kui aurupunk, aga sobitub sellele vaatamata kenasti.

13. Saltatio Mortis „Wachstum über alles“. Saksa metal-ansambel,
kelle stiil on keskaegsete mõjutustega folk-metal. Minu arust üks aurupungilikumaid videoid selles valikus. Siin on kõike – kostüüme ning aurupungile omast sünget ja pöörast üle piiri fantaasiat, mis jõuab kummalise ja veidra tegelaskuju abil õudukalikku äärmusesse. Muusika toetab seda kõike hästi.

14. Savant „Kali 47“.
Savant ehk Aleksander Vinter on Norra muusik, kes teeb eksperimentaalselt elektroonilist muusikat. Kui te ei ole seni näinud aurupunk-indiaanlast, siis nüüd näete. Video on stiilne üleloomuliku õuduselemendiga vestern, mille alguses on kerge kummardus Sergio Leone ja Clint Eastwoodi spagetivesternite suunas.

15. Lindsey Stirling „Roundtable Rival“. Jätkame vesternide lainel, nüüd juba kantrimuusikaga. Stirling on viiuldaja, kes tegutseb peamiselt popi ja klassika piiril. Video on täiega jabur, kõige jaburam on pill, mida mängitakse – pasunaga viiul. Midagi peab ju aurupungilikku olema, eksole.

16. Wintergatan Marble Machine.
Rootsi muusik Martin Molin ehitas mehaanilise muusikamasina, mis loob heli 2000 kuuli abil. Kui miski on reaalselt aurupunk, siis see on, kuigi töötab hoopis kondiauruga. Aga mehaanilised masinad on alati olnud üks osa aurupungimaailmast, nii et sellise masina väljamõtlemise eest võiks Martin Molin ka hullu teadlase aunimetuse ju saada.

maxresdefault (2)
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0612)