Tegevusaruanne 2016
Eesti Ulmeühing on asutatud 25. märtsil 1995. a. Tegevuse eesmärkideks on ulme tutvustamine ja propageerimine ning Eesti ulme arendamine. 31.12.2016 seisuga oli Eesti Ulmeühingul 61 liiget.
29.-31.04.2016 oli Eesti Ulmeühing Haapsalu Õudusfilmide Festivali ametlikuks koostööpartneriks. Juhatuse liige Jüri Kallas juhatas ettekandega sisse postuumselt elutöö preemia saaja Karel Zemani retrospektiivi, juhatuse liige Joel Jans osales lühijutuvõistluse „Horrorstör“ žüriis, juhatuse liige Jüri Kallas ja president Veiko Belials kirjutasid artiklid festivali ajakirja, ühing koordineeris oma liikmete ühiskülastuse festivalile.
06.05.2016 oli Eesti Ulmeühing kirjandusfestivali Prima Vista ametlikuks koostööpartneriks ja organiseeris vestlusringi „Müüt, reaalsus, ulme – ühe mündi kolm külge“, kus osalesid ühingu president Veiko Belialsi juhtimisel Valdur Mikita, Andrus Kivirähk ja Meelis Friedenthal.
Igal aastal korraldatakse Eesti ulmehuviliste kokkutulekut Estcon, mis 2016. aastal toimus Udu talus
Jõgevamaal (15.-17.07), kus toimusid ettekanded, paneelid ning arutelud. Tegu oli üheksateistkümnenda kokkutulekuga (ulmelise subkultuuri festival) ning seda toetas Kultuurkapital. Osales 97 osavõtjat, esinejate ring laienes – oma loomingust rääkis ja andis ka elektrikandlega kontserdi kirjanik, õppejõud ja muusik Juha Jyrkäs.
Eesti Ulmeühing annab välja Eesti ulmeauhinda Stalker, mis on loodud tunnustamaks kalendriaasta jooksul eesti keeles ilmunud parimat ulmeromaani ja -kogumikku ning parimaid algupäraseid ja tõlkejutte. Võitjad selguvad kõigis kategooriates fänniküsitluse teel. 2016. aastal anti auhind välja üheksateistkümnendat korda, seitsmes kategoorias.
28.09.2016 käisid Mann Loper ja Mairi Laurik Teadlaste Öö festivali raames Kiviõli Gümnaasiumis rääkimas endast, ulmest ja kirjutamisest. Samuti tegid nad väikese ulmekirjutamise töötoa. Osavõtjaid oli 21.
29.09.2016 oli Eesti Lastekirjanduse Keskuse ulmeklubis külas ulmeguru Jüri Kallas, kes esitas kuulajatele linnulennuline ülevaade ulme ajaloost (kuigi see polnud ametlikult Teadlaste Öö üritus, sobitub see ajaliselt samuti selle raames toimunud ürituste ritta).
30.09.2016. Teist korda toimus Eesti ulme päev, seekord koostöös Teadlaste Öö festivaliga, mille teema oli „Teadus ja ulme“. Rahvusraamatukogu väikeses saalis oli vestlusõhtu teemal: „Mart Laari „Sügissõda“ ajaloo ja fantaasia piiril“. Mõtteid vahetasid Leo Kunnas ja Siim Veskimees, modereeris Veiko Belials. Samal ajal toimud Tammsaare majamuuseumis
Teaduskohvik. Ulmekirjanduse tähenduse ja mõtte üle arutlesid Jüri Kallas ja Ulmekirjanduse Baasi pidaja Andri Riid, kohvikut modereeris Peeter Helme. Juttu tuli sellest, kui palju ulmekirjandus toetub teadusele, kuidas see "teadusele toetumine" tegelikkuses välja näeb, milliseid nõudmisi ulme lugemine lugejale ja selle kirjutamine kirjanikule esitab, kui läbinägelikud on olnud ulmekirjanikud oma tulevikuprognoosides ning kas selliste prognooside täidemineku protsent võiks ühtlasi olla ulmekirjanduse kvaliteedi näitajaks.
Samal hommikul esines Siim Veskimees Tartus Kivilinna Gümnaasiumis kaks korda - ühe korra 5.-6. klassidele ja teise korra 7.-8. klassidele.
Eesti Ulmeühing organiseerib igakuiseid liikmete ning huviliste kokkusaamisi Tartus ja Tallinnas.
Eesti Ulmeühing lähtub oma tegevuses liikmete vabatahtlikust panusest. Juhatuse liikmetele rahalist tasu makstud ei ole.
Koosolekul arutletud teemad ja vastuvõetud otsused.
Koosoleku alguses võeti vastu uued liikmed, Eva Luts, Raul Sulbi ja Helmut Jänes. Need nimed ei tohiks ilmselt ühelegi ulmefännile tutvustamist vajavat ning Ulmeühingul on heameel, et "need ulmekogukonnas olulised tegijad" on ka nüüd meie liikmed.
Toimus arutelu Stalkeri auhinna hääletusmudeli üle ja otsustati Stalkeri auhinna statuut uuendatud redaktsioonis vastu võtta. Lisaks otsustati, et iga põhjendatud kahtluse korral, mis puudutab manipuleerimist hääletustulemustega või nende kallutamist, võtta Stalkeri statuudi muutmise punkt probleemi ilmnemisele järgneva aastakoosoleku päevakorda.
Võeti vastu otsus nimetada võrguajakiri Reaktor Eesti Ulmeühingu ametlikuks koostööpartneriks. Pika vaidlemise järel leiti, et "ametlik häälekandja" kõlabki liiga ametlikult ja juriidiliselt liiga siduvalt ning kompromissina jäi sõelale Ulmeühingu ametlik koostööpartner. Ehk Reaktor on siiski iseseisev võrguajakiri, mis on ühinguga tihedalt seotud ja avaldab edaspidigi ühinguga seotud materjale ning teeb ühinguga erinevaid koostööprojekte (raha taotlemine trükiste jaoks jne).
Jooksev info
1. Haapsalu õudusfilmide festival ehk HÕFF toimub 28.-30. aprill. Ka sel aastal teevad ulmikud ja HÕFF tihedat koostööd ja kõik ulmehuvised on nagu ikka oodatud.
2. Estcon 2017 toimub Jõgevamaal Udu talus 21.-23. juulil. Eesti Kultuurkapitalile esitatakse taotlus I või II jagamisse.
3. Käimas on järjekordne jutuvõistluse koos kirjastus Fantaasiaga. Tähtaeg 31. märts 2017, lõpetamine mai alguses Prima Vista raames. Toetas KULKA.
4. Ühingul on uuenenud koduleht, üht-teist on veel tarvis nokitseda, aga töötab. Lehte näeb aadressilt http://ulme.ee
5. Uuenenud on ka Baas platvorm, seal on samuti veel omajagu tööd teha aga põhifunktsioonid toimivad ja kasutada saab seda http://baas.ulme.ee
6. Sügisel tahaks teha kolmanda Eesti ulme päeva. Ideed on oodatud.
7. Uus Eesti käsitsi tehtud küberpunkfilm sai Kickstarteri kaudu rahastuse http://ulmeajakiri.ee/?kuberkaheksajalad-tulevad
Pildistas Jaana Muna.