mantTänavusel Stalkerite jagamisel noppis lühijutu kategoorias auhinna Indrek Hargla oma looga „Sõstar ja käoking“. Ilmselt oleks pidanud repliigi pealkirjaks olema hoopis „SKANDAAL STALKERITE JAGAMISEL! ŠOKEERIV!“ sest, kui Indrek Hargla läks auhinda vastu võtma, kostis publiku seast Raul Sulbi protesteeriv hüüatus: „See ei ole ulme! See ei ole ulme!“

Südamest tulev avaldus ihu ja hingega ulmetandril tegutseva inimese suust ja mis seal salata – võiduloo esmasel lugemisel jäi ka minusse kripeldama sarnane tunne. „Sõstras ja käokingas“ on ulmet tõepoolest vähem kui küünemusta jagu, tegelikult vähem, näiteks palju vähem kui isegi kärbsemusta jagu. Kuid maailm, milles tegevus toimub on see-eest ulmeline. Kui võtta vaid see üks – Stalkeri teeninud lugu, siis olen Raul Sulbiga üsnagi nõus – alternatiivajalooline maailm ei pääse siin nii tugevalt mõjule, kui võiks.

love


Lugeja võib vabalt öelda – mis siin alternatiivset on, nii võiski ju tegelikult olla! Kuid mina ei lugenud seda lugu „Loomingust“ eraldiseisva tükina, vaid nelja muinasaja detektiivi lugu koondavast romaanist „Raudrästiku aeg“, ja seal rullus maailm, mida pole olnud, oma täies suuruses lahti. Rikkalik, hästi välja joonistatud, parimates fäntasi (nojah, alternatiivajaloolistes ka) traditsioonides. Koiola Aotõivust rääkivates teistes lugudes on juba kindlasti kärbsemusta jagu rohkem maagiat, ja väga palju rohkem seda põnevat, ulmelist, vale-muinasaegset maailma, millesse vähemalt mina igati ära armusin, vaevalt, et sellist tegelikult oli. Eks alternatiivajalugu ongi selline ulme alamžanr, mis on kerge vaidlusi tekitama, et mis ta siis nüüd täpselt on. Kuid minu jaoks oli siinkohal võrdlusmomendiks Asimovi robotisarja detektiivi lood. Maailm on minu jaoks sama ulmeline, kui Heal Doktoril ja mitmeski loos oli, kui teisendada kosmoselugu muinasfäntasisse, on ka lahendatavas mõistatuses samapalju ulmet. Siiski ei tahaks ma ka Raul Sulbi hinnangut pahaks panna, ega täiesti maha teha. Võidulugu oli ulme. Kuid me jagame siiski ühes asjas sama seisukohta – rohkem ulmet ei teeks sugugi paha Hea Jurist. Ka Martini „Troonide mängu“ tuli viimaks rohkem ulmet ja minu meelest sari ainult võitis sellest ja võitis tublisti.

sulbi


Pildid: Veiko Kastanje
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0953)