Reaktori sünnipäev ja Tuumahiiu kogumiku esitlus


Tundub, et asi on niikaugel, et 30nendal novembri, kell 15 peab ajakiri Reaktor Tartu kirjanike majas enda sünnipäeva ja esitleb ühtlasi ka uut kogumikku. Saab kringlit, ehk midagi joodavat ning Jüri Kallas peab teemakohase ettekande. Kõik Reaktori lugejad, huvilised, kaasautorid ning toimetajad on enam kui oodatud. Lähem info varsti juba Reaktori FB leheküljel.

Kosmosenäitus Tallinnas


IMGP0687

Tallinna kosmosenäitus oli väga interaktiivne. Kuigi see võttis enda alla vaid kaks pisikest ruumi, olid need täis puutetundlikke monitore, millelt sai külastaja lugeda nii mõndagi põnevat planeetide, kosmosesüstikute komponentide, Maad tabanud meteoriitide ning loomulikult EstCube kohta. Viimasele oligi praktiliselt kogu näitus pühendatud - seintel näidati videosid EstCube kohta, sõna võtsid videolindil Ene Ergma ning veel hulk tegelasi... Külastaja võis ekraanide kaudu tutvuda kosmosekuubikuga niivõrd intiimselt, et kui tegu oleks olnud naisterahvaga, võiks sellega peeti punaseks värvida.

Põnevamatest asjadest rääkides, sai iga külastaja end kaaluda ning lasta kompuutril arvutada enda kaal erinevatel taevakehadel. Lisaks tavalisele Marsile-Veenusele sai teada ka oma kaalu Päikesel, Jupiteril ning isegi mustas augus. Kuulata võis kosmosemüra ning erinevate taevakehade poolt väljasaadetud elektromagnetsignaalide helivasteid.

IMGP0682

Kui kõik ekraanid kõrvale jätta, siis vaadata oli vähe. Seinatäis meteoriite oli küll põnev vaatamisväärsus, kuid pidevalt muutuv valgus muutis vaatamise vaevaliseks. Välja oli pandud ka aastal '47 Sikhote-Alinit tabanud 280 kg-ne tükk taevarauda, mis võis meie planeeti päris hea matakaga tabada. Ja siis oli peotäis kondensaatoreid, mida kosmoses kasutatakse - võibolla oleks need elektroonikahuvilisele põnevust pakkunud, kuid minu jätsid need külmaks.

IMGP0686
IMGP0685
IMGP0683

Kel huvi, võib vaatama minna, kuid ärge lootusi väga kõrgeks ajage.

Kosmosenäitus Tartus


TÜkosmos (32)

Sai siis koos kamraad Jaaniga käidud Tartu Ajaloomuuseumis toimunud kosmonautika näitusel. Kohale jõudsin tegelikult ilma eriliste ootusteta ja esimene mulje oli, et ah niipalju siis ongi? Paar stendi ja kõik? Justkui oleks lootnud alateadlikult, et terve rahvusvaheline kosmosejaam või Vostok raketi elusuuruses makett oleks kohale veetud. Siis avastasin muidugi üsna ruttu, et tegelikult koosnes kogu see näitus tegelikult lausa kolmest-neljast-viiest üsnagi sopilisest ruumist, mis olid kõik täidetud väga paljude detailide, esemete jms sarnasega. Võib etteruttavalt öelda, et käisin need ruumid järjest vist kolm korda läbi ja suutsin igakord veel uusi detaile avastada ja pärast Jaani fotosid uurides avasan praegu järjest uusi vidinaid, mis kuidagi jäid kohal olles pilgu eest peitu.

Esimesena köitis mu tähelepanu loomulikult ühte ruumidest kokkuveetud vana nõukaaegne kosmosetehnika. Peamiselt muidugi see, et kui massiivne, raske ja mahukas see kõik oli. Arvestades, et tol ajal maksis ühe kilo raua orbiidile saatmine kilo kulla hinna, siis oli ikka hirmus vaadata neid hiiglaslikes massiivsetes raudkestades konutavaid suurte kangide, osutite ning nuppudega
monstrumeid. Üks neist masinatest tundus isegi veel mingil määral töökorras. Vähemalt peale rohelise nupu litsumist, hakkas see hoolega surisema ja enda pead üles-alla noogutama.

TÜkosmos (38)

Teine üsna lahe näitlik õppevahend oli stend "Kui raske on tõsta 1 kg Maal ja teistel taevakehadel". Äärmiselt primitiivne aga, üsnagi hästi illustreeriv, vähemalt mulle.
TÜkosmos (43)

Kolmandas saalis sai uudistada stendi mõningase ulmekirjandusega, vaadata tarretisetuube ning üht vana Gagarini lennu aegset telekat. Ulmekirjanduse valik tundus olevat küll üsna juhuslik, samas kohe tugev pluss näituse korraldajatele eraldi stendil Eesti ulmekirjanike äramärkimise eest.

TÜkosmos (8)

Peale kolmandast saalist tagasitulekut leidsime enda üllatuseks, et ka laes rippus mõningaid kosmoseaparaate. Ei tõesti, väga mitmekihiline näitus, ei saa midagi halba öelda. Ühte nurka oli isegi väike kino püstiseatud, kus näidati arhiivikaadreid ja eks neid midagi demonstreerivaid ekraane jagus veel siia-sinna rohkemgi. Küsimusi tekitas nt alguses stend hulga mänguasjade, vaaside ning isegi tolmuimejaga. Lähemal uurimisel selgus muidugi ka nende seos kosmosega üsna kiirelt.
TÜkosmos (69)

Kokkuvõtteks visuaalselt ilus, sisukas ja üsnagi huvitav näitus, mida üks ulmekirjanik, kes plaanib kosmilistest reisidest kirjutada, peaks kindlasti inspiratsiooni ja taustinfo saamise eesmärgil väisama.

TÜkosmos (16)
TÜkosmos (4)
TÜkosmos (17)
TÜkosmos (44)
TÜkosmos (49)
TÜkosmos (50)
TÜkosmos (55)
TÜkosmos (59)
TÜkosmos (61)
TÜkosmos (62)
TÜkosmos (67)
TÜkosmos (1)

Tuumahiiu ja Kogu maailma valguse esitlus


Teisipäeval, 22. oktoobril kell 17.15 toimus Jõgeva Linnaraamatukogu laste lugemissaalis raamatute esitlus. Täpsemalt esitleti kahe raamatut. Äsja ilmunud "Tuumahiiu" kogumikku ja Veiko Belialsi kogumikku "Kogu maailma valgus". Kohal viibisid mitmed Tuumahiiu autorid, vastati mõningatele küsimustele, räägiti tulevikuplaanidest, Reaktorist ning üleüldises plaanis kirjutamisest ning iga autor sai ka lõigu mõnest enda jutust ette lugeda.

1380047 589015431135205 418341826 n

Canis Vedru, Maniakkide Tänav ja Metsavana


995219 589015207801894 1595531355 n

Vedru, Tea Lall, Maniakkide Tänav, Metsavana, Veiko Belials ja Eva Luts.


1383895 589015197801895 1785602400 n
1385281 589015447801870 1197128965 n
1379378 589015364468545 314020469 n

Tallinna ulmikute koosviibimine


18. oktoobril oli eriliselt jäle, tuuline ja külm ilm, valge täiskuu jõllitas põlglikult pilvede vahelt maha.
Enamik kogunenutest jõid õlut, mõned ka tellisid ning sõid mingeid söögiasju. Mõned sõid ka Soobli tellitud toitu servast natuke.

Räägiti:
* Ilmast
* Kogumikest "Tuumahiid" ja "Täheaeg 12", mida kohapeal ka ohtrasti isiklikuks tarbimiseks koju osteti
* Eurythmicsi plaadist, mis terve õhtu järjepidevalt mängis.
* Kas "Sirp" põhimõtteliselt avaldab ulmearvustusi või ei avalda üldse mitte
* Õllest
* Eriksoni Malazi-raamatutest ja kuidas seal palju surrakse.
* Koduloomadest ja nende suhetest ekraanidega. Selgus, et Pronto peab kasse selleks, et oleks võimalik kellegi peal sundimatult vägivalda harrastada.
* Lew. R. Bergi raamatutest, mille kohta asjassepühendamatul võis jutu põhjal jääda mulje, et need on Erkisoni omadega äravahetamiseni sarnased
* Kirjastamisest ja selle meeldivustest ja ebameeldivustest
* Eva sai ohtralt soovitusi, mida ja keda Fantaasia võiks tõlkida ja avaldada, mh mäletab allakirjutanu mainitavat nt Jim Butcheri Dresdeni lugusid.
* Keegi võrdles kedagi Rex Stoutiga, mispeale Prontole meenus, et ta on Rex Stoutilt ühte juttu lugenud ja et "Viisakus on vinge".
* Hõimupäevadest ja saamide kontserdist selle raames. Leidis aset väike vaidlus, kas saamid räägivad soome-ugri või skandinaavia keelt ja kas nad on samad asjad mis laplased.
Kodus järele kontrollitult: on küll samad ja räägivad soome-ugri keelt.
Laplaste termomeeter
* Punase peaga tütarlapsest, kes mängis kitarri ja laulis, kui Annie Lennox vahepeal vait oli, ja sellest, kes oli mees, kes otse tema nina all magas
* Kas suhtest, kus ühele partneritest ei meeldi (või teda lihtsalt ei huvita) teise põhitegevusala, võib asja saada. Jäädi eriarvamustele.

Edasi läks allakirjutanud koju, sest ta oli kogu õhtu meloodiliselt nuusanud ja nii tasku- kui salvrätid said otsa.
Millest veel räägiti, pole niisiis Reaktorile teada.

Muljetas Triinu Meres. Pildistas Margus Makke

pilt.1
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0833)