Pildi autor Sirje Kingsepp
Taivo Rist
Ulmestaar: Taivo Rist
Mida praegu loed?
Mul on tavaliselt pooleli hulk raamatuid. Nii ulmelisi kui mitteulmelisi. Loen vaheldumisi. Sel hetkel, kui mulle saabus "Reaktori" palve hakata ulmestaariks, oli mul pooleli viis ulmeteost. Kaks esimest neist on praeguseks läbi.
Tiit Tarlapi "Tuleriitade öö" oli selles mõttes standardne, et on ju teada, kuidas lugu lõpeb: peategelane, kes on veel isasem kui James Bond (sest Bondil ei ole ulmelisi võimeid), ei jäta kivi kivi peale ning targem on olla mitte tema poolt või vastu, vaid kaugemal. Kui oled kena tibi, on ka sul šanss, aga siis pead kangelasega seksima. Näiteks Brandi oli kirjeldatud targana ning see väljendus selles, et laskis varakult kihlatuga jalga ja mõlemad jäid ellu. Ulmeline osa on väga väike, selle saaks välja rookida ning tekiks mitteulmeline seiklusromaan. Aga issand, kui hästi kirjutatud! Muide, autor pole võtnud endale liiga suurt tükki, mistõttu teos on loogilisem Bondi-saagadest.
"Täheaeg 2". Olen üllatunud, kui tugevad lood seal koos on. Mitte kõik, aga keskmine on hea. See on üks parimaid "Täheaegu". Võib-olla liigagi, näiteks Indrek Hargla "Vlad", mis on igapidi kõva jutt, kahvatub sarnase, aga veelgi parema Harry Turtledove'i "Saarte meres" kõrval.
Anatole France'i "Pingviinide saar", BAASist puudub ja vist põhjusega, sest algusots on pisut ulmeline, taguots mitte eriti. Kuid minule meeldib. See on esimene France, mida olen elus lugenud.
Andrzej Sapkowski
"Nõidur", BAASis arvustamata, esimene pool on eesti keeles ilmunud.
Arad
"Mente Materia". Eesti keeles pole ilmunud, toimetan Osvald Soobli tõlget, aga kas kunagi ilmub, on kahtlane.
Mis naelutab sind raamatu külge?
Ma ei ole kunagi tundnud end raamatu külge naelutatuna. Ei lapsena ega täiskasvanuna pole ma mõnd raamatut öö otsa lugenud, ikka olen selle mõistlikul ajal käest pannud ja magama läinud. Ma kahtlustan, et miski ei naeluta mind raamatu külge.
Kolm lemmikut ulmes
Kir Bulõtšov
Indrek Hargla. Kahjuks ei leidnud ma BAASist linki "Selle isiku arvustused sellele kirjanikule".
Heinrich Weinberg. Mulle meeldivad jutud, mille lugemine muudab inimese paremaks. Weinbergil on neid rohkem kui üks. Õudusjutud mulle ei meeldi. Need võivad maailma halvemaks muuta. Weinberg neid ka ei kirjuta.
Animatsuri 2018
Selle aasta Animatsuri oli juba järjekorras kaheteistkümnes. Kuna Animatsurist on Reaktoris kirjutatud juba lausa kolm korda, siis ei ole eriti mõtet selle ajaloost ja olemusest pikemalt kirjutada. Äramärkimist väärivad eelkõige kaks kavapunkti. Esiteks, Cosplayvõistlus, millel oli seekord küll vähem osalejaid kui varem, kuid selle eest jällegi suuremad auhinnad – Eesti saadab oma cosplaysaadikuid nüüd juba kolmele suurüritusele – Suurbritannias toimuvale puhtalt kostüümivõistlusele EuroCosplay, Prantsusmaal toimuvale Jaapani kultuuri festivalile Japan Expo, ning Rootsis toimuvale arvutimängude-animefestivalile NärCon. Teiseks AMV võistlus, mille jaoks olid noored entusiastid siis pika vaevaga animeklippe ja muusikat kokku monteerinud, et ägedaid muusikavideosid luua. Ka ülejäänud kava oli üsna sarnane eelnevatele aastatele – toimus mängudeturniir ja viktoriin, sai karaoket laulda ja erinevaid esitlusi kuulata ja vestluspaneelidel osaleda. Kahjuks tuleb aga nentida, et kava jääb aasta-aastalt hõredamaks, ning kuigi külastajatearv püsib vähemalt sama, kui mitte ei kasva, siis tundub külastajate keskmine vanus ning entusiasmitase iga aastaga langevat.
Üht sellist esitlust tasuks ka paari lausega mainida. Nimelt kirjutas Helina Ravasoo sellel kevadel enda magistritöö teemal Fänniajakirjandus Eestis, fännide ja vabatahtlike loodud väljaannete toimimine. Üheks uuringuobjektiks oli ka Reaktor, intervjueeritavateks olid tolleaegne peatoimetaja ja nüüd lihtsalt toimetaja Riho Välk ning püsiv jututoimetaja Artur Räpp. Lisaks Reaktorile uuriti ka veebiajakirju Algernon, Level1 ja Videogamers.eu. Kõige lühem kokkuvõte tööst oleks, et fänniajakirjad sünnivad sellest, kui inimestel ei ole loomingulist väljundit, riigi jaoks ei ole sellised väljaanded kultuur, ning kõik töötavad tasuta. Jääme lootma, et Helina magistritöö ja selle väike esitlus äratasid inimeste huvi Reaktori vastu.
Fotogalerii: Kirill Dogadajev photography, ning videod cosplay võistlusest
Kirjastus Fantaasia raamatuesitlus: Kivirüüdi "Värav", Weinbergi "Tõrkeotsing" ja muidugi "TUUMAHIID 4"!
Fotode autoriks Jaana Muna nagu alati
Raamatuesitlus Soobli pilgu läbi.
...ja sellele järgnenud lustlik ulmepilgar Õlleministeeriumis
Fotode autoriks taaskord Jaana Muna
Ovel polnud mahti meiega ühineda, aga ta kiitis eemalt heaks meie kollektiivse panuse alkoholismi ajalukku.