Kaks autorit, üks ajajärk

Aasta alguses endale seatud artiklite sarja eesmärki täitma hakates teadsin, et mõned ajajärgud osutuvad suuremateks väljakutseteks kui teised. Oktoobris jõudis kohale ka reaalsus, sest 1960ndad võisid olla küll ulme kuldaeg, kuid naisautori leidmine Eestist oli keeruline.  Päris võimatu see siiski ei olnud, kuid erandina tuleb sel korra mõlemalt autorilt tutvustamisele vaid üks jutt. Kuldsete lehtedega kaetud oktoobris on teie ees Helga Nõu jutuga „Oleneb südamest” (1967) ja Kate Wilhelm looga „The Planners” (1968).

Helga Nõu (sünd. 1934), neiupõlvenimega Helga Raukas, elas kuni 1944. aastani Eestis ja põgenes siis perega Rootsi. Enda loomingu avaldamisega alustas ta 1965. aastal ja lisaks on ta tegelenud ka tõlkimisega. Lisaks kirjutamisele töötas ta pikalt ka õpetajana. Helga Nõu on tuntud peamiselt lastekirjanikuna, kuid tal on tegelikult palju erinevat loomingut. Kogumik „Kord kolmapäeval“ (1967, Lund), millest lugu „Oleneb südamest” pärineb, sisaldab, nagu tiitelleht ütleb, novelle ja laaste, mis põimivad kokku paguluse mõtteid, inimsuhteid, õuduse ja fantaasia elemente. Kogumikust kumab läbi, kuidas autor on katsetamisest rõõmu tundnud ja väikese kelmika muige saatel need lood kirja pannud. Kärt Hellerma on Sirbis 2009. aastal ilmunud artiklis „Helga Nõu üksinduse labürindis: otse ja mõistu” väga hästi selgitanud, kuidas Helga Nõu on eesti kirjanduse üks jultunumaid postmoderniste.

Katie Gertrude Meredith (1928-2018), autorinimega Kate Wilhelm, sündis Ohios. Peale kooli lõpetamist ja enne kirjutamisele pühendumist oli tal aastate jooksul erinevaid ameteid. Wilhelm alustas kirjutamisega viiekümnendatel ja pälvis aastate jooksul mitmeid auhindu nagu Nebula ja Hugo. 2003. aastal lisati ta Science Fiction and Fantasy Hall of Fame’i, millel tänaseks  uus nimi, kuulsuste nimekirja. Wilhelmi teine abikaasa oli Damon Knight, kes koostas antoloogiasarja „Orbit”. 2016. aastal nimetas SFWA Wilhelmi auks ümber Solstice Award’i ja sellest sai the Kate Wilhelm Solstice Award. Uuenenud nimega auhinna pälvis esimesena Terry Pratchett.

„Oleneb südamest” jutustab loo naisest, kes on kaotanud südame. Kuigi kogumikus on ka teisi fantaasiasugemetega lugusid, siis antud teksti puhul köitis mind, kuidas Nõu jutustab mängleva kerguse ja samas täie tõsidusega sellest, et inimene võib antud elutähtsa organi kaotada ja organism kohaneb sellega. Pikalt siiski nii kulgeda ei ole mõistlik ja kõige parem oleks kaotatud süda tagasi muretseda. Alternatiiviks jääb kasutada plastist proteesi, mis pidavat ka väga hästi toimima. Ühest küljest on see allegooriline tekst, kuid Nõu esitab selle mõnusa ulmena, milles kujutatud maailma puhul on täiesti usutav, et südame kaotamise lahendab üsnagi lihtne ja tavapärane kirurgiline protseduur. Loos on muhedat huumorit, kuigi lugu ise on olemuselt üsna traagiline.

„The Planners” keerleb ümber kliiniliste katsetuste, et muuta katsealuste aju potentsiaali, süstides targematelt isenditelt saadud ühendit (sRNA) rumalamatesse. Doktor Darini peamised katsealused on kontrollitud oludesse koondatud ahvid, kuid teatavad katsetused toimuvad ka inimestega. Pikemalt on kirjeldatud, kuidas doktor proovib aidata ühte ema ja tema vaimupuudega poega Sonnyt. Samas ei ole Darini endaga kõik päris korras. Ta pereelu kisub kiiva ja moraalselt kaheldavad katsetused on viinud selleni, et tema südametunnistus koputab väljamõeldud kaaslase Rae näol aina tihemini ja lisaks vajub ta aeg-ajalt mingisse uima, mida täidavad mõtted üleolekust ja vahel ka teistele haiget tegemisest. Üks ahvidest on nimetatud piibellikult Aadamaks (ingl Adam), kellega on seotud ka uuringute läbimurre. Loo arenedes selgub aina rohkem, et Sonny ja teiste vabatahtlikega toimuvatel katsetel võivad olla ootamatud tagajärjed, äratades taas Rae, kes õrritab Darinit tema motiivide puhtuse osas.

Olemuselt on lugudes mitmeid sarnaseid jooni. Mõlemas loos tekib kaks tegevusliini. Üks on seotud elutähtsa organi ja selle funktsioneerimisega, millega põimub teine, mis keskendub tunnetele, käitumisele ja suhetele. Mõlemad autorid kasutavad ka omapärast huumorit. Loo „Oleneb südamest” puhul ei kao süda lihtsalt niisama, sellega on seotud õnnetu lugu, mis algab väikesest muutusest peategelase elus ja paisub siis pettumuseks. Kaotatud südame asendamine toob uue perspektiivi tema ellu. „The Planners’i” loos manipuleerib peategelane katsealuste ajudega, kui samal ajal mängib tema enda aju talle trikke, aidates Darinil nii kohaneda südametunnistuse piinadega ja hääbuva abieluga.

Helga Nõu juttu on tänu heale tempole ja vaimukale lähenemisele kergem lugeda. Kate Wilhelmi lugu nõuab rohkem analüüsi ja keskendumist, sest selles on kihte rohkem. Mõlemad autorid on teinud suurepärase töö, kombineerides psühholoogiat sürrealismi ja teadusliku fantastikaga. Mõlemad jutud on huvitavad lugeda ja vaieldamatult on tegemis omanäoliste kirjanikega. Head novembri algust ja peagi saabuvat hingedepäeva!

 

Kaks autorit, üks ajajärk

Viited

Helga Nõu üksinduse labürindis: otse ja mõistu — Sirp

Kate Wilhelm: An appreciation - Los Angeles Times (latimes.com)

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0600)