800px-Buzz Aldrin

Buzz Aldrin


KUU ULMEAJAKIRI: "Venture Science Fiction" (4. jaanuar)

Ilmus 1957–58 (10 numbrit) ja 1969–70 (veel 6 numbrit), mõlemal juhul ajakirja "Fantasy & Science Fiction" kaasväljaandena. Toimetajad olid väga head: Robert Mills ja Edward Ferman, mõlemad pälvisid 3 parima ajakirja või parima toimetaja "Hugot". Väljaandja oli Edward Fermani isa Joseph Ferman (sündis Leedus!). Ajakirjas ilmus keskmisest rohkem seksi ja vägivalda ning Theodore Sturgeoni jutu "The Girl Had Guts" kohta (seal esineb tulnukviirus, mis paneb haigestunud oma sisikonda välja oksendama) kirjutasid lugejad, et see tegi nad päriselt haigeks. Asimov avaldas seal 4 teadusartiklit ja kõige mälestusväärsema teona avaldas ajakiri Sturgeoni seaduse, mille järgi 90% kõigest on saast. VSC läbimüüki kahjustasid vilets kaanekunst ja viletsad illustratsioonid. 1963–65 ilmus ajakirjast Briti ja Austraalia väljaanne – 28 numbrit F&SF ja VSC lugude kordustrükke. Neilgi oli vilets kaanekunst, sageli polnud kaanel üldse muud peale sisukorra.

https://en.wikipedia.org/wiki/Venture_Science_Fiction

KUU AJALUGU: paleotseen (8. jaanuar)

Paleotseen algas 67 miljonit aastat tagasi tulevärgiga, milles saurused oma õnnetu otsa leidsid. Ellu jäid imetajad, kes olid piisavalt väikesed, et urgu pugeda ja seda mitte vaadata – nagu "Trifiidide päevas". Paleotseen lõppes 56 miljonit aastat tagasi paleotseeni-eotseeni soojusmaksimumiga, mis on viimaste aastamiljonite kõige kõrgem temperatuur ja milles samuti pooled liigid välja surid. Kui tänapäeval on Maa keskmine temperatuur 14 °C, siis paleotseenis 24–25 °C. Kliima oli ekvatoriaalne, kohati troopiline, ainult poolustel oli paraskliima, liustikke polnud kuskil. Loomad olid üldiselt väikesed ja suurte rohusööjate puudumise tõttu kasvasid metsad tihedaks. Atlandi ookean oli tänapäevasest kitsam ja üle Gröönimaa sai Põhja-Ameerikast Euroopasse, seevastu Euroopat ja Aasiat eraldas Turgai meri. Ameerikate vahel oli samuti meri, India polnud veel Aasiaga kokku põrganud, Antarktika alles hakkas eralduma Austraaliast ja Lõuna-Ameerikast.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene

KUU TEGELANE: Jill Valentine (19. jaanuar)

Jill Valentine on ellujäämisõudusvideomängude sarja "Resident Evil" peategelane. Koos oma partneri Chris Redfieldiga võitles ta alguses meditsiiniettevõtte Umbrella Corporation vastu, kelle bioterrorism loob sombisid. Hiljem asutas ta Bioterrorismikindluse Hindamise Alliansi, et võidelda mustal turul järjest enam müüdavate bioorgaaniliste relvade vastu. See oli algul erasõjaväeüksus, pärast töötas ÜRO Julgeolekunõukogu alluvuses. Mängudes oli Valentine'i välimuse eeskujuks kanadalane Julia Voth, filmisarjas mängis teda inglane Sienna Guillory. Valentine'i on korduvalt kiidetud selle eest, kuidas naisi kujutatakse: sama kompetentse ja võimekana kui tema partnerit ning vähem seksualiseerituna, ehkki mõne jaoks oli ta ikkagi liiga seksikas. Esimene mäng temaga ilmus 1996 ja tänavu ilmub juba 20. mäng. Filmisarja "Resident Evil" esimene film ilmus 2002 ja seni viimane, kuues film 2017. Filmisarjas on ta aga kõigest kõrvaltegelane Alice Marcuse kõrval, keda kehastab Milla Jovovich.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jill_Valentine

KUU PROMINENT: Buzz Aldrin (20. jaanuar, 90. sünnipäev)

Astronaut Buzz Aldrin osales missioonidel Gemini 12 ja Apollo 11. Ta oli teine inimene, kes Kuu peal kõndis, ja esimene, kes Kuu peal kuses. 2002. aastal kutsus vandenõuteoreetik Bart Sibrel ta ühte hotelli, väites, et jaapani lastetelešõu tahab teda intervjueerida, aga tegelikult nõudis, et Aldrin vannuks, käsi piiblil, et ta tõepoolest Kuu peal käis ja et Kuu-reisid pole võltsitud. Kuid 72-aastane Aldrin ei hakanud vanduma, vaid andis endast poole nooremale, 37-aastasele Sibrelile lõuga. Sibreli kaaskond jäädvustas kõik ilusasti filmile. 86-aastaselt sai temast kõige vanem inimene, kes käinud lõunapoolusel. Aldrin on hulgas teleseriaalides iseend mänginud: nende hulka kuuluvad "Simpsonid", kus ta sõidab koos Homer Simpsoniga kosmosesse, "Kolmas kivi Päikesest", "Futurama", "Transformerid" ja "Suure paugu teooria".

https://en.wikipedia.org/wiki/Buzz_Aldrin

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: heterodontosaurus

Nimi "heterodontosaurus" tähendab "erinevate hammastega sisalik" ja tal oligi kolme sorti hambaid, sealhulgas kihvad. Sisalikel on enamasti kõik hambad ühesugused. Ta oli tänapäevaks välja surnud lindvaagnaliste seltsi väike sisalik: pikkus 118–175 cm ja kaal 2–10 kg (mõelge, kui palju kaaluks sama pikk inimene). Samas kõige väiksemad lindvaagnalised kasvasid ainult 65–75 cm pikaks. Ta elas juura ajastu alguses 200–190 miljonit aastat tagasi ja oli üks kõige primitiivsemaid lindvaagnalisi. Tagajalgadel oli 4, esijalgadel 5 varvast. Kihvadest hoolimata oli ta eeldatavasti taimetoiduline nagu teised lindvaagnalised või äärmisel juhul kõigesööja. Tema jäänuseid on leitud Lesotost ja sellega piirnevatelt Lõuna-Aafrika aladelt. Teadlased vaidlevad, kas ta liikus kahel või neljal jalal või suutis mõlemat. Kihvade otstarve on samuti segane, näiteks tüügassead on taimetoidulised ja kaevavad kihvadega maad.

https://en.wikipedia.org/wiki/Heterodontosaurus

KUU KOSMOSEPILT: Luige Silmus

Luige Silmus on Luige tähtkujus asuv supernoova jäänuk. Infrapunases, raadio- ja röntgenikiirguses paistab Luige Silmus täiesti suletuna, nähtavas valguses mitte. Supernoova kauguse kohta on mitmesuguseid hinnanguid (1470–2600 valgusaastat), läbimõõduks on hinnatud 130 valgusaastat, vanuseks 21 tuhat aastat. Oletatakse, et plahvatusest pidanuks järele jääma 12–15 Päikese massiga neutrontäht, mida pole veel leitud (teadlaste peamine versioon: seni on halvasti otsitud). Luige Silmus on pehme röntgenikiirguse tugev allikas. Joe Haldemani romaanis "Mindbridge" on Luige Silmus jäänuk surematu ja kõikvõimsa liigi kodutähest, mis lõpuks otsustas end hävitada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ultraviolet_image_of_the_Cygnus_Loop_Nebula_crop.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU ILLUSTRATSIOON: Nazca kaljujoonis koolibrist (14. jaanuar)

Olete ehk kuulnud Peruus asuvates Nazca kaljujoonistest. Need on tehtud inkade poolt 500 e.m.a. kuni 500 m.a.j. Peruu arheoloog Toribio Mejía Xesspe avastas need 1927 ja avalikustas oma leiu 1939. Sellest ajast peale on neid Peruus avastatud sadu. Nad on laiali 450 km² suurusel alal, suurim on peaaegu 370 m pikk, ehkki kuulsaimad joonised on väiksemad. Nazca kõrb on üks kõige kuivemaid kohti Maal, lisaks on seal aasta ringi ühtlane temperatuur +25 °C ja tuul peaaegu puudub, mistõttu joonised on hästi säilinud. Nende eesmärk on teadmata, minule isiklikult meeldib hüpotees, et nad valmistati selleks, et jumalatel oleks huvitavam maapinda vaadata. Dänikeni hüpotees, et ainult tulnukad suudavad selliseid hiiglaslikke pilte teha, pole nähtavasti õige: hoolika plaanimise korral suudab väikegi meeskond nappide vahenditega kõige suuremadki kujundid mõne päevaga valmis teha, ilma et peaks tööd õhust vaatama ja juhendama. Esilehel oli pilt koolibrist, aga mina lingin selle asemel artikli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nazca_Lines

KUU SÜRREALISM: Maailma kultuurikeskus Berliinis

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Haus_der_Kulturen_der_Welt,_Blaue_Stunde,_Berlin,_160521,_ako.jpg

KUU TEHNIKAPILT: tagurpidi lennukid

Miks need lennukid pea alaspidi ja kõht ülespoole lendavad? Sest nad on vigurlendurite üksus.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Red_Arrows_roll_upside_down_in_tight_formation_during_display_training_MOD_45147906.jpg

KUU MATEMAATIKAVIDEO: Sierpiński oktaeeder (14. jaanuar)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Visit_of_the_Sierpi%C5%84ski_octahedron_20191124_5K.webm

KUU ASTRONOOMIAVIDEO: Teadlased püüdsid ühe neutriino purki. (16. jaanuar)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NASA%27s_Fermi_Links_Cosmic_Neutrino_to_Monster_Black_Hole.webm

ESIMENE VANAFILM: "Raudne hobune" (18. jaanuar)

2½ tunni pikkune 1924. aasta tummfilm jutustab raudtee ehitamisest, mis ühendas USA ida- ja läänerannikut. Millegipärast tuli mulle meelde nõukogude filmikunst: kangelaslikud kommunistid ehitavad Ida-Siberi raudteed Vaikse ookeanini, aga neid takistavad valgekaartlased (filmis indiaanlased), pursuid ja suurmaaomanikud. Esineb ka sotsialistlik võistlus. Lõpp on loomulikult ette teada. Abraham Lincoln on sama tark, ettenägelik ja peaaegu kõikvõimas kui Lenin. Film tegi režissööri John Fordi kuulsaks ja rikkaks, 2011 valiti "Raudne hobune" kultuuriliselt oluliseks filmiks, mis kuulub säilitamisele Kongressi raamatukogus, aga mina suutsin selle läbi vaadata ainult analoogiate otsimise abil nõukogude filmidega. Kujutlege vaid lõpulahingut: neli meest seisavad kõrvuti, vaenlase snaiper laseb ühe maha, ülejäänud kolm seisavad oma kohal edasi, ainult ringutavad käsi ja hüüavad needusi. Heade poolel osaleb lahingus ka prostituutide pataljon. Aga kui kohtuvad kangelane ja pahalane (see snaiper), mõlemad relvastatud, siis eelistavad nad tulirelvadele rusikavõitlust.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Iron_Horse.webm

TEINE VANAFILM: "Flapper" (20. jaanuar)

1½ tunni pikkune 1920. aasta komöödia 25-aastase Olive Thomasega peaosas. Film tutvustas maailmale flapperite subkultuuri. Thomas mängis 16-aastast neidu ja see jäi talle peaaegu viimaseks filmiks. Ta oli abielus Mary Pickfordi venna Jackiga ja jõi sama aasta septembris kogemata ära elavhõbedikloriidi vesilahuse, mis oli mõeldud Jackile süüfilise raviks. See oli esimene Hollywoodi surmaskandaal. Sisust. 16-aastane neiu armub vanemasse mehesse, kes suhtub temasse kui lapsesse. Siis saab neiu enda valdusse kohvri poolilmadaami riietuse ja ehetega ning otsustab koolivaheajaks koju sõites etendada vampi, et armastatule muljet avaldada. Edukalt. Mina sain naerda ja kahtlustan, et vahel isegi selleks ette nähtud kohal. Komöödiafilmide juures vist polegi vahet, peaasi et naerad?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Flapper_(1920).webm

KUU LOODUSEVIDEO: Arktika jää sulamine (21. jaanuar)

Siin on nüüd puust ette tehtud ja punaseks värvitud (hea küll, jääst ja valgeks), kuidas globaalne soojenemine on mõjutanud Arktika jääkatet aastail 1984–2019. Kestab 2 minutit.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NASA-WeeklyArcticSeaIceAge-1984-2019.webm

 

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0665)