KUU FILM: "Tondipüüdjad" (16. jaanuar)

Ghostbusters (1984) theatrical poster

Dan Aykroyd oli lapsest saadik elanud koos vaimudega. Tema vanavanaisa töötas vaimude väljakutsujana, vanaisa püüdis raadio abil surnutega ühendust saada, isa kirjutas raamatu "Vaimude ajalugu" ja ema väitis end olevat vaime näinud. Sellepärast oli selge, et kui Ayckroyd hakkas stsenaariumit kirjutama, oli see vaimudest. Esialgu pidid peaosi mängima tema ja John Belushi, kes hüppavad läbi aja ja ruumi, et võidelda üleloomulike jõududega. Belushi suri 1992 narkoüledoosi kätte. Filmikompanii hindas eelarveks 90 miljonit dollarit ja nõudis, et film peaks olema odavam, realistlikum ja koomilisem. Tuligi selline (25–30 miljonit dollarit). Kassatulu oli 295 miljonit dollarit, mis oli aasta suurim kogu maailmas. Film sai 2 "Oscari" ja 3 BAFTA auhinna nominatsiooni ning võitis "Saturni"fantaasiafilmi kategoorias. Tunnuslaul tõusis 3 nädalaks "Billboardi" tippu, aga kaotas nii "Oscari" kui BAFTA auhinna laulule "I Just Called to Say I Love You". Vikipeedia artiklist poole hõlmab eriefektide kirjeldus ja tegemise selgitus.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ghostbusters


KUU ETTEVÕTE: "Legend Entertainment" (22. jaanuar)

"Legend Entertainment" asutati 1989 ja tootis arvutimänge. Seda juhtis ... mitte küll Bill Gates, vaid Bob Bates. Esimesed mängud kuulusid interaktiivse kirjanduse valda – ekraanil kuvatakse teksti, aga mängija mõjutab seda, kuidas jutt edasi läheb. Kõik mängud ilma erandita olid ulme. Kolm seeriat "Spellcastingut" – peategelane Ernie Kotkanokk õpib võlurite koolis (meenutan aastaarve 1990–92, tükk aega enne Harry Potterit), päästab maailma ja nikub kohalikke iludusi, kusjuures mängul on kaks moodi, sünnis ja sündsusetu. Piltide tähtsus mängudes järjest suurenes ja 1993 toimus üleminek graafilistele seiklustele, millest esimene oli Piers Anthony Xanthi-maailma põhjal tehtud "Companions of Xanth". 1999 mindi üle juba esimeses isikus tulistamismängudele, mille seas olid "Ajaratas" ja "Terminaator 3: Masinate tõus". Enamik mängudest sai mitmesuguseid auhindu, aga firma ise kippus ajale jalgu jääme. 1999 müüdi firma prantsuse kompaniile "Infogrames", mis 2003 muutis nime "Atariks". 16. jaanuaril 2004 pani "Atari" "Legendi" kinni.

https://en.wikipedia.org/wiki/Legend_Entertainment


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: ürgindri (23. jaanuar)

Madagaskar oli miljoneid aastaid tagasi osa Aafrika mandrist, vaadake kaarti ja näete ise, kus ta Aafrika küljes kinni oli. Eraldumise hetkel elasid seal algelised esikloomalised. Madagaskaril kiskjaid polnud ja primaatide areng peatus, polnud loodusliku valiku survet, aga Aafrika oli vaenlasi täis ja seal arenesid esikloomalised järjest targemateks, saades lõpuks inimesteks. Madagaskari leemuritest kõige suurem oli ürgindri, keskmiselt 160 ja maksimaalselt 244 kg. Esikloomalistest on suurem olnud ainult gigantopiteekus, keda peetakse orangutani sugulaseks ja kes suri välja 300 tuhat aastat tagasi. Ürgindri pidas vastu kauem. Umbes 350 aastat e.m.a. saabusid Madagaskarile esimesed inimesed ja nägid ürgindrisid. Siis nad välja suridki küttimise ja/või elukoha kaotuse tõttu. Ürgindrid olid väga aeglased ja taimtoidulised ega suutnud seetõttu inimestele vastu hakata. Vaadake ka pealuud, üsna inimese moodi.

827px-Archaeoindris fontoynonti skull 58

https://en.wikipedia.org/wiki/Archaeoindris


KUU ÕUDUSSEIKLUS: kosmosesüstiku "Challenger" katastroof (28. jaanuar, 35. aastapäev)

Küll ma olen vana, juba 35 aastat on sellest möödas, kui "Aktuaalsest kaamerast" "Challengeri" hukku nägin. Seda näidati poliitilise propagandana ja pealegi kestis lend alla 2 minuti. Üheainsa rõngastihendi pärast hävis kogu kosmosesüstik 7 inimesega. Astronautide surmahetke pole võimalik kindlaks teha, meeskonnakapsel inimestega võis jääda õhukindlaks kuni hävimiseni merre kukkudes 2 minutit ja 45 sekundit pärast süstiku lagunemist. Seni oli "Challenger" startinud vähemalt +12 °C juures, seekord olid miinuskraadid. Tihendid on kummist ja peaksid vetruma, aga härmatise tingimustes olid nad kivikõvad ega pidanud vastu. Tehnikud olid varemgi väljendanud kahtlust rõngastihendi käitumise kohta külma käes, aga kindlat teadmist polnud kellelgi ja NASA otsustas startida. Lõppu mainin veel, et kosmosesüstikud tegid 135 lendu, millest ainult 2 lõppes surmaga, nii et õigupoolest oli see täitsa õnnestunud kosmoseprogramm.

900px-Challenger flight 51-l crew

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_Challenger_disaster


KUU JUMAL: Oviri (30. jaanuar)

Oviri on tahiiti müütides leina jumal. Peamiselt on ta tuntud Paul Gauguini 1894. aasta samanimelise skulptuuri kaudu ja sellest skulptuurist artikkel räägibki. Misjonärid saabusid Tahiitile XVIII sajandi lõpul ja kristlus hakkas levima 1810-ndatel aastatel. Juba 1830-ndatel oli kohalik paganausk täielikult alla surutud, nii et juba Gauguini ajal ei mäletanud tahiiti müüte enam õieti keegi ja see skulptuur väljendab rohkem Gauguini enda ettekujutust jumalannast. Gauguin saatis skulptuuri Pariisi Kaunite Kunstide Liidu näitusele, kus see tekitas skandaali ja ühe allika sõnul visati sõna otseses mõttes näituselt välja, aga ei läinudki puruks. Gauguin tegi sellest skulptuurist kolm koopiat, aga nende müümisega tekkis raskusi ja lõpuks palus ta, et üks neist koopiatest pandaks tema hauale. Gauguin suri 1903, 9 aastat hiljem. Postuumselt teost siiski tunnustati ja Pablo Picasso maalis "Ovirist" tugevasti ajendatuna "Avignoni naised". 2006. aastal müüdi "Oviri" pronksversioon New Yorgis oksjonil veerand miljoni dollari eest.

1287px-Paul Gauguin, 1894, Oviri (Sauvage), partially glazed stoneware, 75 x 19 x 27 cm, Musée d

https://en.wikipedia.org/wiki/Oviri


KUU LOEND: Robotite kuulsuse hall (8. jaanuar)

Robotite kuulsuse halli asutas USA-s Pennsylvanias Pittsburghis Carnegie Melloni Ülikoolis asuv Arvutiteaduse Kool, tähistamaks Pittsburghi robootikaalaseid saavutusi. Esimesed robotid valiti kuulsuse halli 10. novembril 2003. Kuulsuse hall sai täiendust kaheaastaste vahedega, aga pärast 2012. aastat pole sinna kedagi lisatud. Kuni 2010. aastani valisid kuulsuse halli liikmeid määratud asjatundjad, aga viimasel korral lasti ka üldsus hääletamise ligi. Kokku on tunnustatud 30 robotit, neist osa on reaalsed nagu marsikulgurid ja ASIMO, aga osa fiktiivsed, näiteks HAL 9000, R2-D2, Robby ja Terminaator. Carnegie Teaduskeskuses avati juunis 2009 Roboworld, mis kuulsuse halli liikmeid eksponeerib.

720px-Maria from the film Metropolis, on display at the Robot Hall of Fame

https://en.wikipedia.org/wiki/Robot_Hall_of_Fame


KUU PROMINENT: Umberto Eco (5. jaanuar, 90. sünniaastapäev)

Eco oli itaalia ajaloolane, kes pühendus keskajale, filosoof, semiootik, kultuurikriitik, poliitika- ja sotsiaalolude kommentaator ning romaanikirjanik. Ta uskus, et tema perenimi on lühend sõnadest "ex caelis oblatus" 'taevaste kingitus' ja selle andis tema vanaisale kui leidlapsele linnavalitsus. Eco õppis Torino ülikoolis keskaja filosoofiat ja usuteadust, kuid lakkas tudengina jumalasse uskumast ja keskendus filosoofiale. Esimese raamatu kirjutas ta 1956, esimese romaani ("Roosi nimi") 1980. Temalt on BAASistatud 3 teost keskmise hindega 4,7. Mina olen talt lugenud ainult "Roosi nime" ja see meeldis mulle väga, aga seda BAAsis pole ja õigusega. Tegelikult kirjutas Eco väga palju raamatuid, sealhulgas 3 lasteraamatut "Pomm ja kindral", "Kolm kosmonauti" ning "Gnu päkapikud". Viimase romaani "Number null" avaldas ta 2015. Tal oli kodus 30 tuhat raamatut ja lisaks suvilas veel 20 tuhat. 1996 sai ta Tartu ülikooli audoktoriks. Suri 2016.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Italiaanse_schrijver_Umberto_Eco,_portret.jpg


KUU ASTRONOOMIAPILT: Messier 78 (15. jaanuar)

792px-Messier 78

Messier 78 on peegeldav udu Orioni udukogus. Pierre Méchain avastas selle 1780 – just õigel ajal, et tema kaasmaalane Charles Messier saaks selle lisada oma samal aastal ilmunud komeedisarnaste objektide kataloogi. Selle kataloogi nummerduse järgi ta nime saigi. M78 asub Maast 1350 valgusaasta kaugusel. Silmaga pole ta nähtav, väikest teleskoopi on vaja. Udu sees on mitmesugust träni, mainitakse kaht B-klassi tähte, 45 muutlikku T-klassi tähte, noori tekkivaid tähti, 17 Herbig-Haro objekti, mis tekivad noortest tähtedest üle jäävast ainest, ja lihtsalt gaasiklompe, mille mass on 0,3–5 Päikese massi, nendest tekivad tähed võib-olla edaspidi. M78-t on kõige parem vaadata infrapunakiirguses. Pilt tehti Tšiilis 2,2-meetrise teleskoobiga Wide Field Imager. Sealjuures kasutati filtreid, mis isoleerivad vesiniku valguskiirguse.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Messier_78.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU ROMAAN: "Linn maailma lõpus" (2. jaanuar)

Edmond Hamilton (1904–1977) oli ameerika ulmekirjanik. Debüteeris 1926 ajakirjas "Weird Tales" lühijutuga "Mamurthi koletisjumal" ja sai kiiresti üheks "Weird Talesi" põhikirjanikest. Kokku ilmus talt "Weird Talesis" kuni 1948. aastani 79 lugu. 1938 ilmus seal üks tema kuulsaimatest juttudest "Tiivuline". 1936 koostas ta ühe esimestest kõvakaanelistest ulmeantoloogiatest "Õudus asteroidil ja teised planeediõudusjutud". "Wonder Stories" avaldas 1933 tema jutu "Põhjusetuse saar", mis aasta parima ulmejutuna pälvis Jules Verne'i auhinna. 1942 hakkas Hamilton DC Comicsis kirjutama Supermehe ja Nahkhiirmehe seiklusi. 1946 abiellus ta ulmekirjaniku ja stsenaristi Leigh Brackettiga, kes oli näiteks Tähesõdade-sarja kuuluva "Impeerium annab vastulöögi" kaasstsenarist. BAASis on arvustatud Hamiltoni 22 teost, kuid mitte romaani "Linn maailma lõpus", mis on ka vikipeedias kirjeldamata, nii et kuulake omal vastutusel. Lingin kategooria kõigi 21 peatükiga, millest igaüks kestab keskeltläbi 20 minutit, kokku seega 7 tundi kuulamist ning 6½ minutit rohkemgi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_The_City_at_World%27s_End


ESIMENE LOODUSEVIDEO: lindude intellekt (4. jaanuar, 3 minutit)

Kõige targemad linnud on vareslased. Papagoid räägivad küll rohkem, aga inimestegi seas pole need, kes kõige rohkem räägivad, kõige targemad. Siin on mitu hakki, kellel tehakse vahet jalavõrude värvi järgi, mille põhjal hakkidele ongi nimi antud. Tehakse mitmesuguseid katseid. Kõigepealt proovitakse, kas Rohepunane mõistab ikka, et kui klaasis on vesi, saab selle taset tõsta kivide lisamisega, aga kui klaasis on liiv, siis kivide lisamine taset ei tõsta. Edasi otsustavad Kollane ja Oranž, kas eelistada suuri või väikseid kivikesi, seest täis või õõnsaid kive, kitsaid või laiu klaase, lõpuks pakutakse Kollasele ka ühendatud anumaid. Tundkem uhkust selle üle, et kui kõige targemaid imetajaid inimahve ja delfiine Eesti looduses ei ela, siis kõige targemaid linde ronki, vareseid ja hakke on ometigi kõik kohad täis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Causal_understanding_of_water_displacement_by_a_crow.webm


TEINE LOODUSEVIDEO: Lapimaa virmalised (9. jaanuar, 2 minutit)

1024px--Aurora borealis timelapse.webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aurora_borealis_timelapse.webm


KUU TULNUKAVIDEO: USA sõjaväe UFO-juhtumite uurimise komisjoni aruanne (14. jaanuar, 5 minutit)

Selles 5 minuti pikkuses filmis kõneleb USA lennuväe luureülem kindralmajor John Samford (1905–1968), kes juhtis USA sõjaväe UFO-juhtumite uurimise komisjoni. Komisjonile saabusid teadaanded 12 tuhandest UFO-juhtumist, millest rõhuv enamus suudeti selgitada atmosfäärinähtuste ja muude loodusnähtustena, USA ja talle sõbralike riikide õhukitena või isegi tahtlike pettustena. Komisjon jõudis järeldusele, et järelejäänud väheste kahtlaste juhtumite seas puudub kindel muster, mis neid ühendaks, ja et UFO-juhtumid ei kujuta ohtu riigi julgeolekule. Komisjoni kirjalikku aruannet nimetatakse Siniseks Raamatuks ja seda, mis värvi see raamat oli, olen küsinud ka Estconi ulmekilval. Kuid siiski kirjutas komisjoni liige major Kehoe raamatu "Lendavad taldrikud on tõelised", milles väljendas veendumust, et lendurid on kohanud teistelt planeetidelt pärit lendavaid taldrikuid. 4 aastat hiljem määrati Samford Riikliku Julgeoleku Agentuuri juhtima ja ta tegi seda 4 aastat, kuni jäi pensionile.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maj._Gen._John_A._Samford%27s_Statement_on_Flying_Saucers.webm


KUU TEHNIKAVIDEO: India ühistransport (18. jaanuar, 1 minut)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narrow_gauge_railway_line_Gwalior_to_Sheopur,_2.webm


Prantslased on võtnud oma kirjanduse helindamist tõsiselt. Esilehelt käisid läbi Jean de la Fontaine'i (1621–1695) valm "Konn, kes tahtis saada härjasuuruseks", Émile Zola (1840–1902) 1898. aasta seisukohavõtt "Ma süüdistan!" Dreyfusi afääri kohta, milles süüdistas Prantsusmaa sõjaväge ja kohut süütu inimese süüdilavastamises ja vangisaatmises, Théophile Gautier' (1811–1872) "Contes humoristiques" (ei kuulu tema tähtsamate teoste hulka) ning Olympe de Gouges'i (1748–1793) "Naiste õiguste deklaratsioon" (1791). Zolale ja Gouges'ile tõi nimetatud teose avaldamine kaasa vägivaldse surma paar aastat hiljem.


Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0605)