file80737735 black panther ver17 xlgJärjekordne Marveli seiklus „Must Panter“ (Black Panther) viib tegevuse Aafrika väikeriiki Wakandasse, mille tehnoloogiline areng ja tugev rahvuslik identiteet on mõjutanud neid muu maailma eest varjus elama. Tegemist on filmiga, mis tähistab ja pühitseb Aafrika kultuuri ning pakub tavapärasusele veidi teistmoodi kogemuse. Süžee hõlmab Musta Pantri – T'challa – tõusu kuningaks ning vastu astumist Wakanda minevikule ja tulevikule. Filmi režisöörina asub tüürile Ryan Coogler (Fruitvale Station, Creed), näitlejaskonna moodustavad muljetavaldav tervik eesotsas Chadwick Bosemani, Michael B. Jordani, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Forest Whittakeri, Martin Freemani ja Andy Serkisega.

Võib julgelt öelda, et filmi ümbritsev haip oli pakatav ning kriitikute ülevoolavalt positiivsed arvustused ainult lisasid ootusärevust. Lühidalt öeldes pole film siiski vigadeta, eriti mõningate süžeepunktide kohalt, ent üldiselt on tegu väljendusrikka ja mõtlemapaneva looga, mille tegelased on korralikult lahti kirjutatud, maailm värvikas ja avar ning üldine lisandumine Marveli universumisse kiiduväärt. Filmi loodud atmosfäär otse haarab endasse – Wakandat on kujutatud erksa ja emotsionaalse paigana, mida suurepärane filmimuusika ja efektid ilusana ellu toovad. Eriti palju filme, mis sedavõrd Aafrika kultuuri ilmestavad, ei tulegi ette.

„Mustas Pantris“ on palju Marveli filmiuniversumile (MCU) omast – nimikangelase rännak stiilis kes-olen-mina, kaasahaaravaid eriefekte, korralikke märulistseene, mõnusaid viise, kuidas üliinimene pahalasi klohmib, ja huumorit, ehkki sedakorda õnneks vaoshoitult ning mitte liialt palju. Seetõttu saab täpselt seda, mida oli oodata. Saab ka palju enamat. Maailmale – Wakanda riigile – on suurt rõhku pööratud, vahest isegi kõige enam senistest Marveli filmidest, mille tõttu suudavad ka kultuur ja seda esindavad tegelased köita. Süžee, ehkki lihtne ega paku palju pöördeid, suudab kaasa haarata ning näitab klassikalist valitseja võimuletulekut. T'challa naaseb oma kuningriiki, kus talle astub vastu võõras ja teda võidab, ning peab siis lööduna tagasi jalule tõusma, näitama, et suudab takistustest üle olla ja oma rahva päästa. Lisaks ei saa mainimata jätta ka Musta Pantri tunnust – kaitserüüd – mis on erinev Raudmehe omast, ent huvitava kujunduse, tehnika ja võitlusviisi poolest vaat et põnevamgi.

Kõige enam on aga positiivne tõdeda, et Marveli filmid on viimasel ajal suuremat rõhku hakanud panema tegelasliinide ja nii-öelda kaare väljajoonistamisele – kangelastele on antud suurem areng ning lugudele lisatud isiklikum tahk. Kui vaadata näiteks Kapten Ameerika liini, näeme, et Cap on tegelane, kes alustab sinisilmse patrioodina, teise filmi jooksul juurdub temasse aga umbusaldust sellesama valitsuse vastu, kelle heaks ta töötab, ning pärast Kodusõda ja uue Tasujate filmi ajaks on temast saanud keegi, kes põhimõtete ja moraalitunde tõttu käib oma rada. Ka Thor muutub – algselt ülbe ja agressiivne tegelane kasvab Asgardi hävingu ajaks targemaks ja üleüldise heaolu peale mõtlevaks. Pantris tuleb muutusejoon esile läbi individuaalse kogemuse – Killmongeri saabumine sunnib peategelast vastu vaatama oma isa pattudele ning sellele, kuidas tuleks edasi liikumiseks minevikuga leppida ja sellest õppida. Aitab ka see, et T'challa sai tutvustatud Kodusõja filmis, mille tõttu võib „Mustas Pantris“ suuremat rõhku pöörata tema edasiarengule ning mis parem, hästi läbi mõeldud ja karismaatiliste kõrvaltegelaste nagu näiteks tehnikavõlur Shuri ja ihukaitsja Okoye kaasamisele.

Olen ka seda meelt, et ilukirjanduses ja filmides on parimad kurikaelad need, kellelt on kangelastel midagi õppida. Tavapärase mina-olen-paha ja tahan-kontrollida-maailma šabloonpahalase asemel võtab koha sisse Erik Killmonger, suurepäraselt Michael B. Jordani poolt mängitud, veenev ja värvikas tegelaskuju ning vaieldavalt üks parimaid koomiksifilmide kurikaelu. Killmongeril on välja kujunenud põhjused, miks ta nii tegutseb ja millesse usub – tema pettumus Wakanda suhtes ning soov nende tehnoloogiat maailmas jagada on õigustatud, nagu ka tema väljakutse troonile. Otsest kriitikat Wakanda inimeste kinnisusele on samuti edukalt kujutatud – Killmongeri mõtteviis on rahvusliku asemel rassiline ning filmis on asjalikult ära selgitatud, miks ta usub, et Wakanda tehnoloogia suudaks mustanahaliste elu kogu maailmas parandada. Taas tuleneb see isiklikust kogemusest ja soovist tegelikult midagi positiivselt muuta. Järele mõeldes on ainuke asi, mis Killmongerist pahalase teeb, viis, mille läbi ta muutust sisse viia kavatseb. Filmi lõpuks nõustubki T'challa Killmongeri ideega, et wakandalased peaksid maailmas rohkem abi pakkuma – ehkki heidab kõrvale vägivaldse laadi, kuidas seda teha –, ning avab esimese Wakanda tugikeskuse Ameerikas. Killmonger mõistab samas ise, et tal on käest läinud võimalus elada oma kodumaal ning kogeda seda unistust positiivselt.

Kui vaadelda filmi läbivaid teemasid, siis kesksetena ilmnevad kaks peamist: eelmise põlvkonna eksimustega tegelemine ja arutelu, kas isoleeritus ning omaenda heaolu kõrgemale seadmine muust maailmast on õigustatud. T'challa jõuab järeldusele, et tema ei ole süüdi eelnevate valitsejate otsustes nagu näiteks Jabaride hõimu taunimine ja et Wakandal oleks aeg ümbritseva maailmaga ühineda, sest tegelikult on kõik inimesed osa suuremast tervikust – põhimõte, mida tema ÜRO kõne tugevalt rõhutab. Ta muutub inimesena ning muudab mõtlemislaadi, mis on Wakanda riiki pikka aega valitsenud ja võib ka öelda, et tagasi hoidnud.

Lõpuks tuleb välja kuningas T'challa kuldne kesktee – ta ei nõustu eelnevate põlvkondade täieliku isoleerituse ning ainult omaenda riigi ja kultuuri kaitsega ega lähe kaasa ka Killmongeri sooviga jagada üliarenenud tehnoloogiat ulatuslikuks võitluseks. Nende asemel otsustab ta viia Wakanda riigi edasi, avaldades ta maailmale ning vaadates, kuidas ja kuhu sealt edasi annab minna. Kui mõelda hetkeks mais ilmuvale uuele Tasujate filmile, võime näha, et suur osa tegevust saab justnimelt Wakandas aset leidma ning olulisima kurikaela Thanose rünnaku põhiosa maabub Aafrika väikeriigis. Seetõttu on ka huvitav näha, milliseks kujunevad tulevikus Wakanda ja T'challa rollid Marveli avaras maailmas.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0561)