Edwin Blashfield - Spring Scattering Stars

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: katopsbaatar: nähtamatu keha ja nähtava peaga mongoli kangelane (3. mai)

Hulgiköbrulised olid imetajate selts, mis eksisteeris juura ajastu algusest kuni eotseeni-oligotseeni väljasuremissündmuseni – see tähendab, et elas sauruste surma pikalt üle. Nimi tuli sellest, et neil oli purihammastel palju köbrukesi (tänapäeva imetajatel 3 köbrukest), silmahambaid polnud. Kuni paleotseenini kuulusid umbes pooled imetajad hulgiköbruliste hulka. Katopsbaatar on sellesse seltsi kuuluv perekond. Selle luustikke on leitud paljudest kohtadest Mongoolias, kuid väljastpoolt Mongooliat mitte. See asjaolu kajastub nimeski: „baatar" tähendab mongoli keeles kangelast (ja Mongoolia pealinn Ulanbaatar on Punane Kangelane), „katops" on kreeka keeles „nähtav”. Teadlaste jaoks on nähtav üksnes katopsbaatari pea (kolju oli kuni 7 cm pikk), ülejäänust on säilinud väga vähe. Katopsbaatarid elasid hiliskriidis Campania perioodil 83–72 miljonit aastat tagasi, nii et koos saurustega.

Välimuselt ja eluviisilt olid nad arvatavasti näriliste moodi.



KUU ARVUTIMÄNG: „Sõjajumal: Taevaminek" (5. mai)

„Sõjajumalal" on innukaid fänne, seekord vaadelgem seitsmendat, seni eelviimast osa. Sarja ajaliinis on ta paigutatud kõige varasemaks. See on sarja seni ainus mäng, mida saab mängida mitme mängija režiimis, nimelt üle võrgu ja kuni kaheksakesi. Peategelase Kratose peamine (kaugeltki mitte ainus) relv on Kaose Mõõgad ehk mõõkade paar, mis on aheldatud tema randmete ja käsivarte külge. Kratos vaevleb illusioonide kütkes, mille on loonud kolm fuuriat. Fuuriad karistavad teda selle eest, et ta murdis Aresele antud truudusevande, kui Ares meelitas ta pettuse abil tapma oma naise ja tütre. Tähtsal kohal on vannetest kinnipidamise jumal Horkos. Mängu lõpuks on kõik fuuriad tapetud nagu ka Horkos ning kaksikud Kastor ja Polydeukes (mütoloogias oli Polydeukes surematu).

Kriitika oli põhiliselt positiivne, aga auhindu mäng ei saanud, kui selleks mitte pidada paljusid nominatsioone.


KUU ULMEAJAKIRI: Unknown (6. mai)

Unknown oli Ameerika ajakiri, mida ilmus 1939–43 kokku 39 numbrit ja algusest lõpuni oli toimetajaks John Campbell, kes ühtlasi toimetas ajakirja Astounding Science Fiction. Tolle aja juhtiv ulmeajakiri Weird Tales keskendus õudus- ja šokilugudele ning vastukaaluks nõudis Campbell, et kõigis tema ajakirjades ilmuvates lugudes peab loogika sees olema. Selle tulemusel tuli Jack Williamson välja jutuga (pärast romaaniga) Darker Than You Think, mis põhjendab libahuntide olemasolu, ning Sprague de Camp ja Fletcher Pratt kirjeldasid Harold Shea sarjas matemaatilisel loogikal põhinevat maagiasüsteemi. Ilmus ka Ron Hubbardi „Kirjutusmasin taevas". Hoolimata ärilisest ebaedust on ajakirja Unknown korduvalt nimetatud kõigi aegade parimaks ulmeajakirjaks.

Suurbritannias anti kuni 1949. aastani välja ajakirja kordustrükk ja ajakirja juttudest on koostatud 6 antoloogiat.


KUU ULMEFILM: „Need on need reisid ..." (13. mai, esilinastuse 15. aastapäev)

Sarja „Star Trek: Enterprise" viimase, 4. hooaja viimane episood. Aastast 2370 pärit „Enterprise-D" kapten William Riker ja tüürimees Deanna Troi ning aastast 2161 pärit „Enterprise NX-01" kapten Jonathan Archer ja tüürimees T-Pol võitlevad inimröövijat ... ähh... andorianiröövijatega. Niihästi võttemeeskond, kriitikud kui vaatajad võtsid episoodi negatiivselt vastu. Tegelased olevat käitunud ebaloogiliselt, sündmustik olevat vastuolus sarja kaanoniga ja Trip Tuckeri surm polevat üldse vajalik olnud. Põhiliselt süüdistati produktsioonikompaniid. Kui sarja esimest osa vaatas 12½ miljonit inimest, siis viimasel hooajal käis see ka 2½ miljoni peal ära. Lõpuosa vaatas siiski 3,8 miljonit. Peaprodutsent väitis, et pärast 18 hooaega ja 624 tundi „Star Treki" hakkas vaatajaskond ära väsima ja stsenaristid ei suutnud enam midagi huvitavat välja mõelda.

Terve „Enterprise'i" viimane hooaeg sai väga vähe nominatsioone auhindadele ja needki olid sellised nagu parim soeng, parim meik-up ja parim kaskadööride tiim.


ESIMENE PROMINENT: Harry Truman (18. mail oli 40. surma-aastapäev)

Harry Truman ei olnud USA president. Hoopis tema nimekaim oli. Neid ühendas see, et kummagi keskmine nimi oli ühetäheline. Truman elas USA-s Washingtoni osariigis Saint Helensi mäe jalamil oma 16 kassiga ja keeldus lahkumast, kui geoloogid hoiatasid, et varsti purskab. No oli see vanamees alles juurikas. Tal oli 1957. aasta roosa Cadillac, ta vandus sageli, armastas arutada poliitikat ning vihkas vabariiklasi, hipisid, väikseid lapsi ja kõige rohkem vanureid (ise oli üle 80-aastane). Ajakirjandus tegi ta kuulsaks, ta sai hulgaliselt fännikirju ja abieluettepanekuidki. Mõnele fännikirjale ta isegi vastas, näiteks Michigani 5. klassi õpilastele saatis ta tänutäheks vulkaanilist tuhka, mis pärast hinda läks. 18. mail 1980 toimus ajaloolise aja suurim maalihe, millega kaasnes lõõmpilv, ning Truman hukkus koos kõigi oma kassidega hetkeliselt.

Tema sünni- ja surma-aasta langevad kokku minu vanaisa sünni- ja surma-aastaga.


TEINE PROMINENT: Anne Hathaway (23. mai)

Anne sai kuulsaks „Printsessi päevikutega", aga kui ulmefilme vaadata, siis tulid varsti Tuhkatriinu ja Punamütsikese osatäitmised filmides „Võlutud Ella" ja „Täitsa metsas!”. Bondi-paroodias Get Smart! mängis ta agenti 99 ja nimetati Laste Valiku auhinna kandidaadiks. 2008. aasta film „Reisijad" (žanrilt vist hämarulme) põrus nii äriliselt kui kriitikute silmis. Järgnesid „Alice imedemaal" ja „Läbi peegli", kus ta mängis Valget kuningannat Miranat. „Pimeduse rüütli taastulekus" mängis ta Kassnaist ja nimetati hulga auhindade kandidaadiks naiskõrvalosatäitjana (võitis „Saturni" ja Teismeliste Valiku auhinna). Filmis „Tähtedevaheline" otsis Hathaway inimkonnale elamiseks sobivat planeeti ja nimetati Saturni kandidaadiks, filmis „Colossal" tegi terve Souli maatasa.

Tänavu valmib Roald Dahli „Nõidade" uusversioon, kus Hathaway mängib ülemnõida (1990. aasta filmis mängis ülemnõida Anjelica Huston).


KUU TEHNIKA: Suurbritannia vesinikupommiprogramm (31. mai)

1932 avastas Chadwick Cambridge'i ülikoolis neutroni. Samal aastal lõhustasid Cockroft ja Walton sealsamas liitiumi aatomi, kasutades kiirendatud prootoneid. 1940 avastasid Saksamaalt ärakaranud juudid Frisch ja Peierls, et tuumaplahvatuseks vajalik uraani hulk pole tonnides, nagu varem arvatud, vaid alla 10 kilo, ja see plahvatab tuhandete tonnide dünamiidi jõuga. Britid läksid kihevile ja lõid tuumauuringute programmi, millele segaduse tekitamiseks anti nimeks Torusulamid. Britid pöördusid ameeriklaste poole teaduskoostöö asjus, kuid esialgu ei läinud asjaks, sest Manhattani projekt polnud niigi kaugel kui brittide oma ja pealegi kartsid britid andmeleket Manhattani programmi kaudu – irooniana oli just nende endi tuumaprogramm nõukogude spioone täis.

1943 kahe riigi tuumaprogrammid siiski ühendati ja tööd toimusid USA-s tingimusel, et avastusi jagatakse Suurbritanniaga – siin aga USA pettis ja koostöö lõppes 1946. 1952 otsustas Suurbritannia endalegi tuumapommi saada ja see lõppes 9 tuumaplahvatusega Kiribatil 1957–58. Sellele järgnes tuumakatsetuste moratoorium.


KUU ASTRONOOMIAPILT: Michael L. Gernhardt (4. mai)

Esialgu töötas Gernhardt tuukrina. Sellepärast ta kosmonaudiks sobiski: tuukriülikond ei erine palju kosmonaudi skafandrist. 1988 asutas ta kompanii Oceaneering Space Systems, mis kohandas süvaveetehnikat kosmose tarbeks, näiteks kantavad elutagamissüsteemid ja dekompressioonimeetodid, kuid ka kaugjuhitavad ja robottööriistad. Kosmost käis ta nautimas 4 korda 1995–2001 ja nagu pildilt näha, tegi ta seda ikka täiega. Avakosmoses jalutas ta 4 korda kokku 23 ja veerand tundi, tema kosmoselennud kestsid kokku üle 43 päeva. Barack Obama ametissevannutamise paraadil juhtis ta kuukulgurit. Tema paljusid medaleid ma ei hakka parem tõlkima.


KUU JUMAL: Abundantia (28. mai)

Abundantia on vanarooma mütoloogias külluse ja õitsengu kehastus. Tegelikult polegi temaga müüte seotud, ta esineb ainult kujutavas kunstis ja kirjanduses. Tema peamine atribuut on küllusesarv, millest lõpmatul hulgal head-paremat nänni välja voolab. Küllusesarve päritolu kohta on räägitud, et see pärineb Amaltheia-nimeliselt kitselt, kelle piimaga Jupiter (Zeus) üles kasvas, või siis pulliks moondunud jõejumalalt Acheloosilt, kellel Hercules (Herakles) sarve ära murdis. Vanakreeka müütides Abundantiat pole, roomlased võtsid selle üle mitraismist. Nagu näha, nõuab õndsust tähistava küllusesarve endalesaamine mingi kitse või pulli alistamist, seetõttu oli härjavõitlus mitraismi tähtis osa.


KUU MÜTOLOOGIAPILT: „Kevad külvab tähti" (11. mai)

Edwin Blashfield - Spring Scattering Stars


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU SÜRREALISM: hotell Lopesan Baobab Kanaari saartel (6. mai)

Lopesan Baobab, Maspalomas, May 2018 -2

KUU LOODUSEPILT: Davidsoni liustik Alaskal (23. mai)

Glaciar Davidson, Haines, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-18, DD 55

KUU NÕIDUSEPILT: šamaanide sambad Baikali järves asuval Olhoni saarel (28. mai)

Родовые столбы сэргэ

ESIMENE VANAFILM: „Brasiilia avastamine" (avastati 3. mail 1500)

See tunnipikkune 1937. aasta seiklusfilm näitab, kuidas Portugali meresõitja Pedro  Alvares Cabrali ekspeditsioon avastas 1500. aastal Brasiilia.

Filmi esimene pool on igav, teine pool kõlbas isegi vaadata. Kasuks tuli animatsioon, mis näitas laeva teekonda mööda maakaarti – 1937. aastal oli mängufilmi ja animatsiooni segamine uudne. Indiaanlastele tsivilisatsiooni tutvustamise kohta oli paar head stseeni. Kõik indiaanlased on palja ülakehaga (seda ma ootasin) ja nende hulgas pole ainsatki naist (seda ma ei oodanud). Rahvaste sõpruse märgiks korraldavad indiaanlased tantsupeo (seda ma ootasin), kus portugallased tutvustavad breiktantsu (seda ma ei oodanud). Portugallased raiuvad maha puu, mille kohta indiaanlased räägivad, et nii suurt puud pole võimalik maha raiuda, ja valmistavad hiiglasliku risti (seda ma ootasin, see on neil veres, mõelge maailma suurimale Jeesuse kujule mäe otsas). Saabub kulminatsioon: indiaanipealik suudleb krutsifiksi (ma ei oodanud, et see ongi kulminatsioon). Veebruari Reaktoris näitasin teile kõigi aegade parimat Brasiilia filmi ... Jah, „Piir" meeldis mulle rohkem.

Commonsi esilehelt käis läbi ka vanim säilinud Brasiilia mängufilm „Vanaisa prillid" (1913. aasta, pikkus 4½ minutit), mida ma ei lingi, sest seal polnud mitte midagi tähelepanuväärset. Sellega loen oma huvi Brasiilia filmikunsti vastu ammendatuks.


TEINE VANAFILM: „Valge Hirvevasika pühendumus" (4. mai)

11 minuti pikkune 1910. aasta Ameerika seiklusfilm, vanim säilinud film, mille režissöör oli indiaanlane, nime poolest James Noor Hirv. Ta tegi sadakond filmi, millest säilinud on kümmekond. Tema naine oli tolle aja tuntuim indiaanlasest näitleja Punane Tiib, aga selles filmis ta ei mängi. Näitlejad olid samuti enamjaolt indiaanlased, nimesid ei öelda. Sisu oli ennekuulmatult kõlvatu ja tekitas valgetes ameeriklastes vastikust. Valge mees on abielus indiaani naise Valge Hirvevasikaga ja neil on isegi laps, rassiülene abielu oli esimene jõledus. Mees saab pärimisteate. Naine hakkab kartma, et mees jätab ta maha, ja pussitab end. Meest süüdistatakse oma naise mõrvas, ta põgeneb, indiaani sõdalane saadetakse teda taga ajama. Täheldasin, et indiaanlased kannavad tõepoolest nahksukki. Väga kõlvatu on see, et indiaanlane võtab valge mehe vangi. Selgub, et naine ei saanudki surma, ja nad andestavad teineteisele. See, et mees eelistab indiaani naist ja eluviisi pärandusega kaasnevale valge inimese eluviisile, oli eriline jälkus.


KOLMAS VANAFILM: „Oliver Twist" (5. mai)

74 minuti pikkune 1922. aasta Ameerika film, soovitan vaadata. See oli juba seitsmes Oliver Twisti film. Eelmised olid kõik veidrad, ainult Ungari filmis mängis Oliveri poiss, ühes oli peategelaseks Fagin ja ühes hoopis Nancy, Marie Doro mängis Oliveri koguni kahes filmis 30- ja 34-aastasena. Seekord siis peaosas 8-aastane Jackie Coogan, kes oli kuulsuse tipul pärast seda, kui oli eelmisel aastal koos Chapliniga teinud filmi „Poiss". Ka Faginit mänginud Lon Chaney oli karjääri tipul, kehastades järgmisel aastal Quasimodot ja 3 aastat hiljem Ooperifantoomi, aga kõik teisedki näitlejad olid kuulsad.

Filmi peeti kadunuks, kuni see 1973 Jugoslaaviast välja ujus, ainult subtiitriteta. Õnneks olid Coogan ja produtsent Sol Lesser veel elus ja kahekesi suutsid nad subtiitrid taastada.


NELJAS VANAFILM: „Naeratav proua Beudet" (6. mai)

38 minuti pikkune Šveitsi impressionistlik melodraama 1922. aastast. Härra Beudet'l on totter komme: kui eestlased vahel ütlevad: «Nii loll lugu, et kuul pähe,» siis Beudet võtabki sellises olukorras revolvri, paneb vastu pead ja vajutab päästikule. Revolver on alati laadimata. Tema abielust armastus puudub ja proua paneb revolvrisse kuulid, et mees end ise maha laseks. Võib arvata, et miski läheb untsu. Mõned peavad seda maailma esimeseks tõeliselt feministlikuks filmiks, nimelt on proua vaimsete huvidega ja härra ei ole. Subtiitrid on kahes keeles, üleval prantsuse ja all saksa keeles. Ja kui šveitslane sõbrale kirja saadab, siis kindlasti kahes keeles. Kahtlustan, et kui šveitslane plangu peale roppuse kirjutab, siis ikka ülevale prantsuse keeles ja alla saksakeelse tõlke.


KUU KOSMOSEVIDEO: Saturni B-rõnga plekid (7. mai)

Juba Gogoli „Surnud hingedes" imestab üks lollpea, mis märjast materjalist Päikese plekid on, et ära ei põle. Selgus, et Saturni rõngastelgi on plekid. Veenduge ise, video kestab kolmveerand minutit. Näidatakse B-rõngast, mis on Saturni rõngastest suurim, massiivseim ja heledaim, 25 500 km lai, aga ainult 5–15 m paks. B-rõnga siseserv asub Saturni keskmest 92 000 ja pinnast 32 000 km kaugusel. Rõnga kogumass on pisut väiksem kui Mimasel, mis on Saturni kuudest massi poolest 7. ja suurtest Saturni kuudest kõige sisemine.

Kunagi arvati, et rõngad on tekkinud koos Saturniga, uuematel andmetel aga on nad 100 miljonit aastat vanad – sama vanu saurusi tutvustan teile sageli. Sel juhul tekkisid nad eeldatavasti loodejõudude mõjul lagunenud kuust. Rõngastelt langeb alailma ainet Saturnile ja seda nimetatakse rõngavihmaks. Saturni rõngaste plekid on hooajalised: nad kaovad suvise ja talvise pööripäeva ajaks (Saturni aasta on 30 korda pikem maisest), kõige nähtavamad on nad võrdpäevsuse ajal. Plekkide jälgimine teeb kohe selgeks, et Saturni rõngad pöörlevad. Saturnil pole kindlat pinda ja eri laiuskraadidel on ööpäeva pikkus erinev, aga plekid pöörlevad sünkroonis magnetosfääriga. Arvatavasti koosnevad nad elektrostaatiliselt laetud mikroskoopilistest tolmuosakestest.


KUU MATEMAATIKAVIDEO: põleva laeva fraktal (16. mai)

Olen teile näidanud juba mitut fraktalit, aga põleva laeva fraktalit veel mitte. See avastati 1992. Võrreldes eelmiste fraktalivideotega on see vastupidine: mitte ei alustata üldpildist ega minda järjest sissepoole, vaid esimene kaader on väga tugeva suurendusega ja suumi järjest vähendatakse, kuni lõpuks näete põlevat laeva. Video kestab 27 sekundit ja ainuüksi põleva laeva nägemine on seda väärt.


KUU ASTRONOOMIAVIDEO: LaunchAmerica start (27. mai)

SpaceX sai 30. mail 2020 esimeseks eraettevõtteks, mis saatis inimesed orbiidile, ja 31. mail esimeseks eraettevõtteks, mis saatis inimesed Rahvusvahelisse Kosmosejaama. Esialgu pidi LaunchAmerica startima 27. mail, aga troopilise tormi Berta põhjustatud halva ilma tõttu lükati see edasi veerand tundi enne plaanitud starti. Astronaute oli kaks, mõlemad NASA töötajad, ja kummalegi oli see kolmas kosmosereis. Pärast Space Shuttle'i programmi lõppemist 2011 on see esimene USA-st väljunud mehitatud kosmoselend ja õnnestumise korral kavatseb NASA seda korrata, sest teenuse sisseostmine SpaceX-ilt on poole odavam kui Venemaalt. Video kestab 107 sekundit.


VIIES VANAFILM: „Booked for Safekeeping" (31. mai)

USA politseil on igasugu veidraid õppefilme. See 1959. aasta pooletunnine film õpetab politseinikke hulludega ümber käima. Film on tehtud Louisianas, aga millegipärast on peaaegu kõik tegelased valged. Ulmejuttude kirjutajad võiksid ju tutvuda, sest kas ulmes hulle vähe on.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0676)