1280px-Roald Dahl signeert boeken in de Kinderboekenwinkel in Amsterdam, Bestanddeelnr 934-3367

Roald Dahl Amsterdamis


KUU ULMEFILM:  „Pole sellist asja nagu vampiirid" (1. november)

„Pole sellist asja nagu vampiirid" on Ameerika vampiirisarja „Kuuvalgus" pilootosa. Peategelane eradetektiiv Mick St. John on siiski just vampiir. Sihuke hea, kes ei käi teisi inimesi tapmas. Tutvustatakse ka tema armastuse objekti Beth Turnerit. Mick lahendab ühe mõrva ja tundub, et kõik sarja episoodid sisaldavad mõrva või muu kuriteo lahendamist. „Kuuvalgus" pidas vastu ühe hooaja, 16 episoodi, ja lõpetati, kui katsed sarja tootmise õigust teistele telekanalitele maha müüa ebaõnnestusid.

https://en.wikipedia.org/wiki/No_Such_Thing_as_Vampires

ESIMENE VÄLJASURNUD ELUKAS:  Cretoxyrhina (4. november)

Cretoxyrhina kuulub heeringahailiste seltsi – sellesse seltsi kuulub enamik tänapäeva haisid. Ta on üks selle seltsi vanimaid liike, elas 107–73 miljonit aastat tagasi hiliskriidis ja jõudis välja surra mõni miljon aastat enne seda, kui tohutu asteroid kõik saurused maa pealt pühkis. See hiidhai oli 8 meetrit pikk ja kaalus 3,4 tonni. Tippkiskjana küttis ta isegi mosasaurusi ja plesiosaurusi, rääkimata teistest haidest. Tema hambad olid kuni 8 cm pikad ja nugateravad. Ühe üldtunnustamata hüpoteesi järgi ei surnud Cretoxyrhina aga välja, vaid taandarenes, muutus väiksemaks ja pani aluse makohaidele. Need ei kasva üle 4 m pikaks ega 450 kg raskeks, aga inimesi on nad sellegipoolest rünnanud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cretoxyrhina

KUU ARVUTIMÄNG:  „Donkey Kong 64" (22. november, 20. aastapäev)

„Donkey Kongi" seerias on seni 30 mängu. 1999 ilmunud „Donkey Kong 64" on neist ilmumisjärjekorras 15. ja numbri poolest kõige suurem. Mängija juhib Donkey Kongi nimelist gorillat, kes elab idüllilisel saarel, kui kuri kuningas ja tema kremlingitest sõjavägi selle vallutab ja tema sõbrad röövib. Donkey Kong läheb muidugi sõpru päästma. Kui ta mõne ära päästab, siis muutub see juhitavaks tegelaseks, kellest igaühel on oma oskused: üks oskab uksi avada, teine jaksab asju tõsta, kolmas mahub urgudesse, neljas oskab ujuda ja viies lennata. Kriitika oli üksmeelselt kiitev, välja arvatud muusika osas – mängu sissejuhatuses kõlavat laulu „DK Rap" on korduvalt nimetatud kõige halvemate arvutimängulaulude edetabelites.

https://en.wikipedia.org/wiki/Donkey_Kong_64

TEINE VÄLJASURNUD ELUKAS:  spinoforosaurus (24. november)

Taimetoiduline spinoforosaurus elas tänapäeva Aafrikas juura ajastul 167 miljonit aastat tagasi. Ta oli 14 meetrit pikk ja kaalus 7 tonni. Hambad väidetakse olevat olnud lusikakujulised. Kõigil imetajatel on ühtviisi 7 kaelalüli (kaelkirjakud kaasa arvatud), aga spinoforosaurus oli roomaja ja temal oli 13 kaelalüli. Saba otsas olid ogad, et nendega vaenlasi peksta. Artiklis arutatakse sedagi, kuidas sihukesed elajad paaritusid.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spinophorosaurus

KUU ULMEAJAKIRI:  Famous Fantastic Mysteries

14 aasta vältel (1939–53) ilmus 81 numbrit ja algusest lõpuni toimetas seda Mary Gnaedinger. Algusest peale oli see ajakiri äriliselt edukas ning pooled numbrid avaldati lisaks USA-le ka Kanadas ja Mehhikos. Autorite loend – üks kuulsam kui teine. Originaalidest ilmus seal Clarke'i „Kaitseingel", mille ta hiljem kirjutas ümber romaaniks „Lapsepõlve lõpp". Läbimüügile aitasid kaasa kaanepildid – need, kus paljast naist ei ole, on selges vähemuses.

https://en.wikipedia.org/wiki/Famous_Fantastic_Mysteries

KUU LOEND:  Roald Dahli teoste loend (8. november)

Roald Dahl on kirjutanud nii täiskasvanutele kui lastele, nii ulmet kui muud, nii romaane kui lühijutte. Tema esimene raamat (1943) kandis pealkirja  „Gremlinid" ja oli maailma esimene raamat gremlinitest. „Charlie ja šokolaadivabrik" on arvatavasti tuntuim, aga lisaks sellele ja „Gremlinitele" on ekraniseeritud ka „Nõiad" ja „Matilda" ning „James ja hiigelvirsik", võib-olla mõni veel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roald_Dahl_bibliography

ESIMENE KOSMOSEVIDEO:  HR 8799

HR 8799 on esimene täht, millel otsese vaatlusega avastati kolm kaaslast. Hiljem veel neljaski. Sellel 3 sekundi pikkusel videol on näha kõigi nelja kaaslase liikumine 7 aasta vältel. Ükski neist ei tee täistiiru tähe ümber kiiremini kui 45 aastaga. Täht ise on Päikesest poolteist korda massiivsem ja 5 korda eredam. Asub Pegasuse tähtkujus 129 valgusaasta kaugusel. Videos on tähe enda valgus maha keeratud, et planeedid paremini näha oleksid.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HR_8799_Orbiting_Exoplanets.gif

ESIMENE PROMINENT:  Guion Bluford

Guion Bluford oli teine neeger kosmoses. (Esimene oli kuubalane Arnaldo Tamayo Méndez.) Fotol on ta 50-aastane ja juba täitsa hall, aga kosmoses on käinud vanemadki.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Guion_Bluford.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU VANAFILM:  „Moskva 1896. aastal” (4. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tverskaya_Street_in_Moscow,_Russia_(May_1896).webm

TEINE KOSMOSEFILM:  „Maa pilved” (6. november)

See 5 minuti pikkune 1967. aasta film on esimene kosmoses tehtud värvifilm Maast. Kvaliteet on küll vilets, kui võrrelda 71 aastat vanema filmiga Moskvast, aga ajaloolise tähtsuse tõttu olgu ta siin mainitud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_First_Color_Movie_of_the_Planet_Earth.webm

KOLMAS KOSMOSEFILM:  „ Urmia järve kadumine” (15. november)

Küllap olete kuulnud Araali järvest, mis kunagi oli pindalalt 4. järv maailmas ja praeguseks on peaaegu kadunud. Urmia järv asub Iraanis ja selle saatus on olnud samasugune. Kunagi oli selle pindala 5200 km² ja praegu kümme korda väiksem. Vaadake sellelt 37 sekundi pikkuselt videolt, kuidas järv on pärast 1984. aastat kokku kuivanud (Araali järv hakkas kaduma umbes samal ajal, mõni aasta varem). Järv on 8-kujuline ja kõige kitsamasse kohta ehitas Iraan üle järve silla. Nüüd saaks sinna juba hariliku maantee ehitada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_Urmia_Google_Earth_Timelapse_1984%E2%80%932018.webm

KUU MATEMAATIKAFILM:  „ Mandelbroti fraktaal” (21. november)

See vaade fraktaalile on eelmistest oluliselt pikem, 9 minutit pikk.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mandelbrotzoom_20191023.webm

KUU BIOLOOGIAFILM:  „Virtuaalreaalsusega kimpus” (23. november)

Paljud inimesed on virtuaalreaalsusesse ära uppunud. Sama võib loomadegagi juhtuda. Sellel minutipikkusel videol on gekoks kutsutav sisalik virtuaalmaailmas püsti hädas. Vaadake kindlasti!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Living_gecko_hunting_the_pointer_of_a_mouse.webm

KUU ÕUDUSSEIKLUS:  „ Tuulispasa sünd, elu ja surm” (24. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tornado_time_lapse.webm

NELJAS KOSMOSEFILM:  „ Kahe spiraalgalaktika kokkupõrge” (26. november)

Sellel 100 sekundi pikkusel simulatsioonil on kujutatud, kuidas kaks galaktikat põrkavad kokku ja ühinevad. Seesamune suits, mis kogu aeg eraldub, koosneb suurest hulgast tähtedest.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Galaxy_Collision_Animation-_James_Webb_Space_Telescope_Science.webm

KUU TEHNIKAFILM:  „Kõrgtehnoloogiline tualett” (29. november)

See kolmveerandi minuti pikkune video tutvustab inimkonna tulevikku: kõrgtehnoloogilist tualetti. Varsti on see igaühel, kes just naeru kätte ära pole surnud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Washlets_(high-tech_toilets)_in_Japan_(video).webm

TEINE PROMINENT:  Arthur Clarke'i ennustus

Clarke'il oli 16. detsembril sünniaastapäev. Ta ennustas 1974. aastal, et 2001. aastal on igas majapidamises arvutikonsool   kui mitte terve arvuti, et kõik arvutid kogu maailmas on üksteisega ühendatud ja et kaugtöö on levinud. See ennustus läks ju täide? Pikkus poolteist minutit.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ABC_Clarke_predicts_internet_and_PC.ogv

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0678)