KUU ULMEAJAKIRI: "Other Worlds, Universe Science Fiction, and Science Stories" (7. detsember)

Õigupoolest on tegu kolme ajakirjaga, mis ilmusid 1949–1958 ja mida omavahel seob toimetaja Raymond Palmer, kes oli 1938–1949 ajakirja "Amazing Stories" toimetaja. Palmer oli 4 jalga (1.20) pikk ja küürakas ning lohutust elus leidis ta ulmes. Ajakirjade likvideerimise ja uue nime all taasasutamise peamised põhjused olid Palmeri enda sõnul rahalised. Neist 3 ajakirjast ilmus 31+4+32=67 numbrit, paksus kõikus 96 ja 160 lehekülje vahel. Ühena vähestest ulmeajakirjadest oli Palmer lisaks toimetajale ka kirjastaja, mistõttu tal trükikojas nii palju probleeme ei tekkinud.

Kaanehind oli suhteliselt kõrge 35 senti, mistõttu Palmeri juures avaldasid lugusid kõik tollased USA tippkirjanikud. Kaanekunst kuulus samuti tollasesse paremikku ja kujutas sisuliselt alati kas kosmoselaeva või napilt rõivastatud naist, polnud haruldane, et koguni mõlemat. 1957 jättis Palmer ulme maha ja keskendus ufoloogiale, avaldades muuseas artiklisarja sellest, et Maa pole kera-, vaid sõõrikukujuline. 1970. aasta kaanepildil oli sõõrikukujuline planeet ja Palmer väitis selle olevat satelliidifoto Maast.


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: brahhiosaurus (9. detsember)

Elas juura ajastul ja teda saab näha "Juura pargis". Tema pikkust on hinnatud 18–21 meetrini, kõrgust 9–13 meetrini ja massi 28–58 tonnini. Ainuüksi tema süda võis kaaluda 4 tsentnerit. Erinevalt enamikust saurustest olid tema esijalad tagajalgadest pikemad. Nähtavasti pidi ta iga päev sööma 2–4 tsentnerit taimetoitu, põhiliselt okaspuid ja puusõnajalgu, sest lehtpuid polnud tollal veel arenenud. Tõenäoliselt ei suutnud ta end tagajalgadele püsti ajada.


KUU TEADLANE: Enrico Fermi (10. detsember)

Itaalia tuumafüüsik (1900–1954). Mussolini määras ta 1929 Itaalia Kuninglikku Akadeemiasse ja ta astus samal aastal Fašistlikkusse Parteisse.

Ta pälvis 1938 Nobeli füüsikapreemia töö eest uute isotoopide avastamise eest radioaktiivse beetalagunemise abil, aga ei naasnud auhinna kättesaamise järel Stokholmist kodumaale, vaid sõitis koos perega USA-sse, sest tema naine Laura oli juut ja lapsed pooljuudid. Fermi käivitas maailma esimese tuumareaktori 1942, veel enne USA kodanikuks saamist 1944. aastal.

Tuumareaktoreid organiseeris ja tuumakatsetusi korraldas ta üsna mitu. Vikipeedias on koguni loend asjadest, mis on nimetatud Enrico Fermi järgi (19 füüsika, 7 matemaatika, 11 tehnika ja 13 muud asja).


KUU ARVUTIMÄNG: "Sonic Adventure" (23. detsember, avaldamise 20. aastapäev)

Esimene täielikult 3D Sony platvormmäng. Seda on nimetatud üheks kõigi aegade parimatest videomängudest ja seda on müüdud 2½ miljonit eksemplari.

Mängija kontrollib üht 6 tegelasest, kel igaühel omad omadused. Nagu ikka, tuleb võita doktor Robotnik ja tema robotite armee, samuti kuri Chaos, kes just selles mängus esimest korda esineb. Mitmel tasemel leidub ülejäänud sündmustikust sõltumatuid minimänge. Kui varem keskendusid

3D-platvormmängud maadeavastamisele ja asjade kogumisele, siis "Sonic Adventure" juurutas lineaarse mängu. 2001. aastal järgnes "Sonic Adventure 2", millel aga nii hästi ei läinud.


KUU ASTRONOOMIA: Apollo 8 (24. detsember, apogee saavutamise 50. aastapäev)

Esimene kosmoselend, milles vabaneti Maa gravitatsioonist, ja esimene kosmoselend ümber Kuu. Astronaudid tegid ümber Kuu kümmekond tiiru ja jälgisid esimestena Maa tõusu. Peale selle lugesid nad raadio teel ameerika rahvale piiblit, mille eest ameerika ateistid nad kohtusse kaebasid. "Time" valis "Apollo 8" meeskonna aasta inimesteks.


KUU ULMEJUTT: "Jõulukoraal proosas" (25. detsember, tegevuse toimumise aastapäev)

Charles Dickensi ulmejutt ihnurist Ebenezer Scrooge'ist, keda viiakse minevikku ja tulevikku ning kes otsustab tulevikku muuta sel moel, et on edaspidi vähem ihne. "Jõulukoraalist proosas" on tehtud lugematul hulgal ekraniseeringuid, millest esimene valmis juba 1901. Nende tegelasteks on muuhulgas muppetid, Miki-Hiire seltskond, Bugs Bunny seltskond, Ränirahnude seltskond, smurfid, Blackadderi seltskond (paroodia – Scrooge muutub lahkest ihnsaks), Beavis ja Butthead ja nii edasi.


KUU KOSMOSEPILT: Rahvusvahelise Kosmosejaamaga põkkunud "Endeavour" (6. detsember)

Kõrgus maapinnast umbes 350 km. See oli "Endeavouri" viimane missioon. Pilt on tehtud "Sojuzi" pardalt, mis samal päeval naases Maale, viies ära 3 kosmonauti pärast 159 päeva pikkust missiooni.


KUU KIRJANDUSLOEND: H. Ryder Haggardi teoste loend (3. detsember)

Eesti keeles on Haggardilt ilmunud näiteks "Kuningas Saalomoni kaevandused" ja "Montezuma tütar", aga ta on kirjutanud veel hulga muudki, ainuüksi Allan Quatermaine'i seerias on 15 romaani ja üks lühijutukogu. Quatermaine'i seeria toimub enamasti Lõuna-Aafrikas, mida Haggard hästi tundis.


KUU ARVUTIMÄNGULOEND: "Mystery Dungeoni" videomängude loend (10. detsember)

"Mystery Dungeon" on "Rogue"-sarnaste käigupõhiste mängude seeria. Enamiku mängudest tootis Jaapanis 1984 asutatud firma "Chunsoft", aga mõnikord on "Chunsoft" ka mõnele teisele firmale mängu loomiseks litsentsi andnud. Esimene mäng ilmus 1993 ja kandis pealkirja "Torneko no Daibōken: Fushigino Dungeon", see ilmus ainult Jaapanis ja kuulus sarja "Dragon Quest". Seni viimane, 31. mäng ilmus 2018. Äriliselt edukaim ja arvatavasti ka mõjukaim neist on "Pokémon Mystery Dungeon", mida on müüdud üle miljoni eksemplari.


KUU AUHINNALOEND: "Mustale peeglile" antud auhindade ja nominatsioonide loend

"Must peegel" on briti teadusulme-telesari, mille esimene hooaeg algas 4. detsembril 2011. Teine hooaeg algas 2013. aasta alguses, kolmas 2016. aasta lõpus ja neljas 2017. aasta lõpus. Teise ja kolmanda hooaja vahel ilmus 2014. aastal "jõulu-eri", 2018. aasta lõpus järgnes film. Välja kuulutatud on viieski hooaeg. Tegevus toimub tavaliselt alternatiivses olevikus või lähitulevikus, õhkkond on harilikult tume ja satiiriline. Sageli käsitletakse tänapäeval vastuolusid tekitavaid teemasid ja ulme kasutamine annab võimaluse pääseda tsensuuri küünistest. Kriitika on olnud positiivne: "Hugo" nominatsioonid, "Saturni" nominatsioonid, "Emmy" ja BAFTA auhinnad, vaadake parem ise. 13 episoodi on kokku saanud 70 nominatsiooni, neist "USS Callister" üksinda 24.


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU KOSMOSEPILT: Eesti virmalised (31. detsember)


KUU TULEVIKUVIDEO: Marsi koloniseerimine (1. detsember)

Vaadake, kuidas Marsil elama hakatakse. Vähemalt NASA arvates. Video kestab 6 minutit.


KUU OLEVIKUVIDEO: Kliima soojenemine (14. detsember)

Vaadake, kuidas Maa kliima on muutunud aastatel 1880–2017 võrreldes aastate 1951–1980 keskmisega. Video kestab 38 sekundit.


KUU VANAFILM: "Robinet, lühikest aega autojuht" (3. detsember)

1914. aasta itaalia film. Robinet tahab õppida autojuhiks. Ta istub autorooli ja sõidab mööda linna, põhjustades paljudele varalist kahju. Auto ei saa sealjuures kröömivõrragi kahjustada. Kõik inimesed, kelle asjadele Robinet on otsa sõitnud, tulevad tema koju kahjutasu nõudma. Kohati oli film naljakas ja kestab ainult 6½ minutit. Algust saaks veelgi minutijagu kärpida.


KUU VANAFILM: "Stella Maris" (18. detsember)

Mary Pickfordi üks hiilgeteoseid, võib-olla parimgi film. Pickford on topeltrollis, mängides korraga kaunitari ja koletist, ning mõlemas suurepärane. Soovitan vaadata! Pikkus 1 tund 23 minutit. Film valmis 1918 ja põhineb William John Locke'i 1913. aasta samanimelisel romaanil. Locke oli oma eluajal üks USA kõige populaarsemaid kirjanikke, aga tänapäeval unustatud – ja seegi film annab pisut aimu, miks. Näitlejad on väga head, kaasa arvatud koer, Marcia Manon kandideerinuks naiskõrvalosa "Oscarile", kui seda sel aastal jagatuks, teist korda üle vaadates täheldan eeskujulikku montaaži, lihtsalt lähtematerjal ... Juba 1925 tehti "Stella Marisest" uusekraniseering, seekord topeltrollis Mary Philbin.


Kuu lõpus tähistas Commons NASA 60. sünnipäeva NASA ajaloo videotega kolmel järjestikusel päeval, aga neid ma linkima ei hakka, sest neis kõigis on NASA enesepromo rohkem kui teadust.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0561)