PÄEVA MATERJAL WIKIPEDIAS DETSEMBRIS 2022

 

KUU ASTRONOOMIA: "Apollo 17" (11. detsember, 50. aastapäev)

"Apollo 17" oli NASA viimane Kuu-missioon ja sellest ajast, juba 50 aastat pole keegi Kuu peal käinud. Sinna on ainult saadetud. Kapten Eugene Cernan ja Harrison Schmitt kõndisid Kuul, Ronald Evans jäi kosmosesse. Cernanile oli see viimane, Schmittile ja Evansile ainus kosmosereis. Schmitt on ainus elukutseline geoloog, kes Kuu peal käinud. Missioon purustas hulgaliselt rekordeid: pikim mehitatud Kuu-reis (12½ päeva), astronautide suurim kaugus kosmoselaevast Kuu peal (7½ km), pikim Kuul viibimise aeg (22 tundi), suurim Kuult toodud kivimite kogus (115 kg) ja pikim aeg Kuu orbiidil (üle 6 päeva). Maandumispaigaks valiti vulkaanide kujundatud piirkond ja kogu missioon oli eelmistest rohkem teadusele pühendatud. Lennule võeti kaasa seemneid, mune ja 5 hiirt (neist 4 isast), et näha kosmilise kiirguse mõju. Seemned ja munad kas ei idanenud-koorunud üldse või olid neil väärarengud. Kosmilist kiirgust tuleb võimaluse korral siiski vältida.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_17

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Blast Corps" (23. detsember, PAL-süsteemis avaldamise 25. aastapäev)

"Blast Corps" on Nintendo 1997. aasta videomäng, mille töötas välja Rare. Mängija peab 57 tasemel (pluss mõned peidetud tasemed) hooneid hävitama, et vabastada tee tuumarelvaga varustatud sõidukile. Selleks on mängijal 8 masinat, millest igaüks töötab isemoodi, buldooserist ja prügiveoautost kuni mecha ja raketiheitjani. Kõik tasemed tuleb läbida aja peale, aga hiljem võib mängija ilma ajapiiranguta sellele tagasi pöörduda ja otsida peidetud alasid – mõned neist asuvad teistes peidetud alades. Tasemete arv tähendab, et mängija saab mõnu täie raha eest. Mängu müüdi üle miljoni eksemplari, oodatust vähem, aga kriitika oli kiitev ja tänini meenutatakse seda mängu hea sõnaga. Electronic Gaming Monthly kirjutas: «Vähe sellest, et sa juhid kõiki neid sõidukeid, millest sa lapsena unistasid – sa kasutad neid selleks, et maju õhku lasta.»

https://en.wikipedia.org/wiki/Blast_Corps

 

KUU AJAKIRI: John Raymondi ulmeajakirjad (26. detsember)

John Raymondit pole BAASis ega ingliskeelses vikipeedias. Kuid 1952–54 andis ta välja nelja ulmeajakirja: "Space SF" (8 numbrit), "SF Adventures" (9 numbrit), "Fantasy Magazine" (4 numbrit) ja "Rocket Stories" (3 numbrit), kokku 24 numbrit. Kõik olid 160 lk paksud ja maksid 35 senti. 20 varasemat numbrit toimetas Lester del Rey ja 4 viimast Harry Harrison. Raymond oli endine meesteajakirjade kirjastaja ja ulmest ei jaganud ta õhkagi, aga tal oli nii palju taipu, et andis kogu kontrolli sisu üle del Reyle. Kõik ajakirjad olid kasumlikud, aga Raymond ei investeerinud kasumit ajakirjadesse, vaid võttis hoopis välja. Del Rey püüdis talle selgitada, et nii ei tehta, aga kui ta sai teada, et Raymond tahab selle asemel kulutusi veelgi kärpida, astus ta tagasi. Ulmeajaloolased kiidavad Raymondi ajakirju sellegipoolest. Autorite seas oli palju kuulsaid või edaspidi kuulsaks saanud kirjanikke.

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Raymond_science_fiction_magazines

 

KUU ULMEFILM: "Aliens" (27. detsember)

"Aliens" on 1986. aasta ulmemärul, mille stsenarist ja režissöör oli James Cameron. See oli Alieni frantsiisi teine film. Peaosa mängis Sigourney Weaver nagu esimeseski filmis 7 aastat varem ja kolmandaski filmis 6 aastat hiljem. Inimkond püüab koloniseerida väliskuud, mis satub parasiitsete tulnukate rünnaku alla, ja Weaveri kehastatav Ellen Ripley on üks vähestest eluga pääsejatest. Filmi eelarve oli 18½ miljonit dollarit, tagasi tuli kümmekond korda enam. Weaver oli esimene näitlejatar, kes nimetati "Oscari" kandidaadiks ulmefilmiga. "Aliensile" tuli kaks "Oscarit": heliefektide ja visuaalefektide eest, nominatsioone oli 7. "Saturnile" kandideeris ta 11 kategoorias, millest võitis 8. Käsikiri võitis "Hugo". Välja anti tohutul hulgal kaasnevaid tooteid alates arvuti- ja lauamängudest kuni romaniseeringu ja mänguasjadeni.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aliens_(film)

 

ESIMENE LOEND: Lionhead Studios mängude loend (12. detsember)

Lionhead Studios oli briti videomängutootja, mille 1997 asutasid ettevõttest Bullfrog Productions lahkunud 4 meest. Firma polnud just õnnelik, tema 20 alustatud projektist valmis ainult 9 ja tühistati 11. Microsoft Game Studios ostis Lionheadi 2006 ära ja 2016 pani Lionheadi kinni pärast seda, kui sealt polnud 4 aastat mängu välja tulnud. Valminud mängudest 6 kuulusid sarja "Fable", mille tegevus toimub fantastiliste elementidega segatud Inglismaal, mida nimetatakse Albioniks. Esimene mäng toimub varakeskajal, teised järjest hilisemal ajal kuni XIX sajandini ja üllatuslikult pööratakse neis tähelepanu kangelase moraalsele arengule. Kaks valminud mängu (ajaliselt esimene ja kolmas) kuuluvad sarja "Must ja valge" ning mängija on seal jumala rollis. Tema ülesanne on võidelda Nemesise-nimelise kurja jumalaga esimeses mängus ja asteekide armeega teises mängus ning pöörata kõik maailma külad ennast kummardama.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Lionhead_Studios_games

 

TEINE LOEND: Bruce Willise filmide loend (30. detsember)

Peamiselt on Bruce Willis tuntud selle poolest, et tal on väga raske surra. Kuid "Saturni" kandidaadiks nimetati ta neli korda: 1992 satiirilise musta komöödiaga "Death Becomes Her" (tema esimene ulmeroll üldse), 1996 ajarändu sisaldava ulmedraamaga "12 ahvi", kus ta üllatuslikult ei suuda maailmalõppu ära hoida, 1999 kosmoseulmefilmiga "Armageddon", kus ta suudab maailmalõpu ära hoida, ja 2000 psühholoogilise põnevikuga "Kuues meel", mis sisaldab suhtlemist surnutega. Peale selle mängis ta peaosa 1997. aasta prantsuse ulmefilmis "Viies element", kus ta samuti maailmalõpu ära hoiab ja abiellub Leeloo-nimelise jumalannaga, kes ongi viiendaks elemendiks. 2010-ndatel tema tase langes ja ta mängis poolesajas viletsas otse-videosse-filmis, millest paljud on ulmelised. Märtsis 2022 teatas ta näitlemisest loobumisest, sest tal areneb kõnevõimetus ehk afaasia, aga varem tehtud filmid ei olegi veel kõik ilmunud, viimased esilinastuvad tänavu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Willis_filmography

 

KUU KOSMOSEPILT: orkaani silm (16. detsember)

Kunagi küsisin ühes omatehtud mälumängus: orkaanil on a) kõrv, b) naba, c) silm, d) suu. Üllatavalt vähe teati silma. Silm asub orkaani keskel. Kui muidu kaasnevad orkaaniga kõva tuul, paksud pilved ja tugev vihm, siis silm on ümar ala, milles need puuduvad. Kuid seal on kõige madalam õhurõhk ja merel on just silmas kõige kõrgemad lained. Silma läbimõõt on tüüpiliselt 30–65 km, kusjuures registreeritud miinimum on 3,7 km ja maksimum 370 km. Silmas on tugevad tõusvad õhuvoolud, mis kõrgel kaarduvad väljapoole, nii et silm on kõrgel laiem kui allpool ja seda nimetatakse staadioni efektiks. Peamine viga, mida inimesed silma sattudes teevad – ahaa, tuulevaikus, torm on läbi! Lähevad üle vaatama tormikahjusid ja jäävad teise tormiseina kätte. Kosmosest on silmad suurepäraselt näha ja siin on Rahvusvahelisest Kosmosejaamast 2018 pildistatud orkaan Florence, mis kestis tavalisest kauem ja kulges ebatavaliselt: algul tugevnes, siis kahanes peaaegu olematuks ja muutus uuesti väga tugevaks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Staring_Down_Hurricane_Florence.jpg

 

KUU MÜTOLOOGIAPILT: "Kesktalveohver" (21. detsember, väidetav aastapäev)

Rootsi kunstnik Carl Larsson maalis Rootsi Rahvusmuuseumile kaks maali. 1907 valmis maal Rootsi kuninga suurimast triumfist: 1523 ratsutas Gustav Wasa Stokholmi ja krooniti kuningaks. See olevat juhtunud kesksuvel. Vastukaaluks maalis ta 1915 Rootsi kuninga suurima alanduse, mis juhtus tuhat aastat varem poolmüütilise kuninga Domalde valitsusajal. Kliima jahenes (selle tõttu hävines kogu Lääne-Rooma riik) ja Rootsis oli ikaldus. Inimesed ohverdasid lambaid, ent ikaldus kordus. Seejärel ohverdati inimesi, ent ikaldus kordus kolmandalgi aastal. Sedagi olen mälumängus küsinud, keda või mida rootslased siis ohverdasid. See oli Domalde. Tema oli kuningas, tema vastutas. Ka ilma eest. Rahvusmuuseum võttis esimese maali rõõmuga vastu, ent teist pidas rootslust alandavaks ja lükkas tagasi. Alles 1997 ostis rahvusmuuseum maali seniselt jaapanlasest eraomanikult ära ja pani avalikult välja, nagu Larsson oli soovinud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Midvinterblot_(Carl_Larsson)_-_Nationalmuseum_-_edited.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU ASTRONOOMIAPILT: eriti suur Kuu geoloogiline kaart mõõtkavas 1:2½ miljonile (3. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_geologic_map_of_the_Moon_at_1-2.5M_scale.png

 

KUU SÜRREALISMIPILT: Sony Center Berliinis 2004. aastal (31. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SonyCenterAtNight.jpg

 

KUU KATASTROOFIVIDEO: Arecibo teleskoobi kokkuvarisemine (1. detsember, 2. aastapäev, 47 sekundit)

Arecibo raadioteleskoop asus Puertoriikos. Ta valmis 1963, tema läbimõõt oli 305 meetrit ja ta oli maailma suurim raadioteleskoop kuni 2016. aastani, mil Hiinas Guizhous avati 500-meetrine raadioteleskoop. 2017 tabas Arecibot Puertoriiko kõigi aegade hävitavaim orkaan Maria, kuid teleskoop jäi kahjustustest hoolimata töökorda. Siiski otsustati teleskoop millalgi pärast 2023. aastat lammutada, aga 10. augustil 2020 purunes lisaplatvormi tugikaabel torni number 4 küljest ja 7. novembril üks sama torni kahest peamisest tugikaablist. Seejärel küsiti arvamust kolmest insenerifirmast, millest ainult üks soovitas teleskoobi kasutamine lõpetada, sest allesolevad kaablid polevat samuti kindlad. Teleskoopi haldav USA Riiklik Teadusagentuur otsustas teleskoobi mõne nädala jooksul sulgeda, kuid teleskoop ei pidanud niigi kaua vastu ja 1. detsembril varises kokku koos torniga number 4, mille teinegi peamine tugikaabel järele andis. Inimohvreid polnud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Collapse_of_Arecibo_Radio_Telescope_01.webm

 

KUU ROBOTIVIDEO: toateenindusrobot Yolanda Singapuris (10. detsember, 2 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yolanda,_a_room_service_robot_at_Yotel_in_Singapore,_navigates_from_lobby_to_guest_room.webm

 

ESIMENE ASTRONOOMIAVIDEO: tähe TOI 700 planeedisüsteem (13. detsember, 3 minutit)

Välisplaneetide Varjutuste Uurimissatelliit (Transiting Exoplanet Survey Satellite), lühendatult TESS, uurib tähti, mille heledus lühikeseks ajaks väheneb – arvatavasti on põhjuseks planeedid, mis tähe eest mööduvad. Sellistele tähtedele pannakse nimi algustähtedega TOI, mis on lühend sõnadest TESS Object of Interest ehk TESSi huviobjekt. Nagu näha, läheneb nummerdus juba tuhandele. TOI 700 on punane kääbus, mis asub meist 101 valgusaasta kaugusel. Ta on Päikesest punasem, jahedam ja tuhmim: tema mass ja raadius on 40% ning temperatuur 55% Päikese omast. Tal on avastatud 4 planeeti, millest välimisel (nimega TOI 700d) võib leiduda elu. Selle tõenäosust kahandab aga asjaolu, et kõik TOI 700 planeedid võivad olla kogu aeg sama küljega päikese poole pööratud. See planeet on üsna Maa-suurune, aga tema aasta kestab ainult 37 Maa päeva. Planeete b ja d nimetatakse kaljusteks, kuid planeet c on Neptuuni moodi. Päikesesüsteemis ei leidu gaasihiiglast, mis tiirleks Maa orbiidist seespool.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:TESS_Mission%27s_First_Earth-size_World_in_Star%27s_Habitable-zone.webm

 

ESIMENE VANAFILM: "20 000 ljööd vee all" (16. detsember, 1½ tundi)

Verne'i kuulsa romaani ekraniseeris esimesena Georges Méliès 1907 paroodiana, see siin on teine ja pärineb aastast 1916, kuid korralik ekraniseering valmis alles 1952 Kanadas. Siin on kokku pandud "20 000 ljööd vee all" ja "Saladuslik saar". Muidugi ei tohtinud tolle aja filmid olla ilma armastuse ja abieluta, niisiis on professor Aronnax varustatud tütrega ja saladuslikul saarel elab üks looduslaps, kes ei tea tsivilisatsioonist midagi. Eelmisel Estconil näitas Veiko Belials katkendit sellest filmist – see on filmi kõige armsam ja ühtlasi kõige tobedam stseen. Ja kapten Nemol on isiklik vaenlane, kelle jahi ta torpeedoga põhja laseb. Filmi esimene pool on täitsa hea, aga nii kui saladuslik saar sisse tuleb, läheb asi mädaks. Algustiitrid kinnitavad, et selle filmi jaoks on leiutatud veealuse filmimise meetod – tegelikult asus kaamera veepinnal ja peeglite süsteemiga filmiti vee all väikeses sügavuses. Võtted toimusid Bahamal.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20,000_Leagues_Under_the_Sea_(1916).webm

 

TEINE VANAFILM: "Kuidas ahnus rikkus Cretinetti jõulud" (24. detsember, 13½ minutit)

1910. aasta veerandtunnine itaalia fantaasiakomöödia. Cretinetti, nagu nimestki näha, on koer poiss (teda mängib 31-aastane režissöör André Deed ise) ja keerab oma pere jõulud untsu. Jõuluvana viib ta algul paradiisi, aga Cretinetti pöörab sealgi kõik pahupidi, mispeale Jõuluvana saadab ta hoopis põrgukatlasse, kus kuradid ahingutega tema katla ümber tantsivad. Lõpuks muidugi selgub, et see oli uni, aga ämbritäie lahtistit peab Cretinetti ära sööma sellegipoolest. Cretinetti-filme oli terve sari ja tema nimi oli kombeks tõlkida, näiteks inglise keeles oli ta Foolshead ja vene keeles Glupõškin, aga saksa keeles Müller ning soome ja ungari keeles Lehman(n) (huvitav, miks?). André Deed ongi peamiselt tuntud Cretinetti-filmidega, kuigi tema ulmefilmi "Mehaaniline inimene" olen minagi siin tutvustanud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Come_fu_che_l%27ingordigia_rovin%C3%B2_il_Natale_a_Cretinetti_(Itala_Film_1910).webm

 

TEINE ASTRONOOMIAVIDEO: teleskoop kui ajamasin (27. detsember, 45 sekundit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:STScI-_Galaxy_Development_Across_Cosmic_Distance.webm

 

KUU ROMAAN: "Džungliraamat" (30. detsember, 4 tundi 34 minutit)

1894 ilmus Rudyard Kiplingi tuntuim teos "Džungliraamat" inimesekutsikast Mowglist, kelle hundid üles kasvatavad. Eesti keeles ilmus see juba aastal 1900. Enamiku tegelaste nimeks on nende liigi hindikeelne nimi, näiteks Akela on hindi keeles hunt, Baloo karu, Kaa püüton, Shere Khan tiigrite pealik ja nii edasi, ainsa erandina Mowglit kasvatanud emahunt Raksha, kelle nimi tähendab hindi keeles kaitset. "Džungliraamatu" kõige originaalilähedasem ekraniseering pole mõni Disney paljudest filmidest, vaid hoopis "Sojuzmultfilmi" 1967–71 valminud animafilm – see ei varja vägivalda sedavõed kui Disney. 1907 sai Kipling 41-aastasena Nobeli preemia, olles esimene ingliskeelne ja tänapäevani kõige noorem Nobeli kirjanduspreemia laureaat. Indias on suhtumine temasse kahetine, sest Kipling oli vastu igasugustele iseseisvumispüüdlustele ja jutlustas oma loomingus, et igaüks peab oma kohta teadma. India üks juhtivaid ilukirjanikke R.K. Narayan kirjutas, et väidetav India-ekspert Kipling tundis India loomi märksa paremini kui indialaste sisemaailma.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_The_Jungle_Book

 

KUU ULMEVIDEO: "Charge" (31. detsember, 4 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Charge_-_Blender_Open_Movie-full_movie.webm

 

Jätsin linkimata 6 astronoomiavideot, mis käsitlesid teada-tuntud asju ja osa oli NASA enesereklaam, linkisin ainult kaks, mis mulle midagi uut andsid.

3. detsembril oli Georges Méliès' vanema venna Gastoni 1911 filmitud veerandtunnine vestern "Billy ja tema semu" – pealkiri on arusaamatu, sest peategelased on kauboi Jim, tema semu Bobby ja pruut Helen. Ühtki Billyt ei ole, ulmet ei ole, sisu on keskmisest nõrgem.

4. detsembril oli Austraalia kuulsaim tummfilm "Sentimentaalne jõmm" 1918. aastast, 106 minutit pikk. See on Clarence James Dennise värsspoeemi "Sentimentaalse jõmmi laulud" (1915) ekraniseering. Dennis püüdis luua austraalia keelt, mis oleks harimatute matside räägitav inglise keele murrak. Kogu poeem on selles keeles, osutus üllatavalt populaarseks ja sai klassikaks. Juba 3 aasta pärast valmis film korralike näitlejatöödega, kuid tiitrid on ainult poeemist võetud luuleread ja nendest arusaamine oli paras piin, kõike ma ei taibanudki. Ulmet ei ole, žanriks on melodraama, vangist vabanenud mees püüab hakata ja saabki korralikuks. Mõtlesin, miks küll kangelanna sellise jõmmiga abielluma nõustus, aga ta oli ju parem ainult välimuselt, mitte päritolu ja kommete poolest, nii et ega tal suurt paremat meest olnudki loota. Üllatuslikult ei elanud ükski näitlejatest Teise Maailmasõjani, esimesena suri naispeaosatäitja 1925 tuberkuloosi. Film sai samuti klassikaks ja kaks järge.

8. detsembril oli Alexandre Dumas-vanema romaani "Le Chevalier de Maison-Rouge" samanimeline ekraniseering – soome keeles "Viimeinen ritari". Kahetunnine prantsuse film 1914. aastast, režissöör ja stsenarist oli Albert Capellani. Seiklus nagu Dumas'l ikka. Dumas oli rojalist ja tema tegelased sõlmisid Suure Prantsuse Revolutsiooni ajal vandenõu vahistatud kuninganna Marie-Antoinette'i päästmiseks giljotiini alt. Teate isegi, kuidas ajalugu läks: kuningannal võeti pea maha ja vandenõulastel samuti, nii et õnnetu lõpp. Vaatasin ühel päeval pool filmi ära ja millegipärast polnud tahtmist teisel päeval jätkata, jäägu siis nii. Võimalik, et asi on näitlejates, need olid "Sentimentaalses jõmmis" paremad.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0703)