KUU ARVUTIMÄNG: "Paber-Mario: origamikuningas" (9. märts)

Paper Mario The Origami King

See 2020. aasta arvutimäng on juba kuues Paber-Mario seeria mäng. Peamine pahalane on kuningas Olly, kes suudab niihästi maailma, selle osi kui üksikuid tegelasi voltida origamisse. Tema vastu abistavad Mariot Bowser ja kuninga õde Olivia, loomulikult tuleb päästa ka Mario kallim Virsik. See on žanriülene mäng, mis sisaldab seiklusi, rollimängu ja mõistatuste lahendamist. Produtsent Kensuke Tanabe ütles, et tahtis fännidele meeldida, kuid pakkuda seda, mida nad ei oota. Nähtavasti see õnnestus. Mario mängude seas on see ebatavaline selle poolest, et kasutatakse avatud maailma põhimõtet. Võitlus vaenlastega on käigupõhine: Mario ja vaenlased käivad kordamööda. Kriitika oli kiitev ja läbimüük hea, ainult auhindu millegipärast ei tulnud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_Mario:_The_Origami_King


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: limusaurus (12. märts)

Limusaurus elas hilisjuuras 161–157 miljonit aastat tagasi tänapäeva Hiinas. Selle perekonna ainus liik on Limusaurus inextricabilis, perekonnanimi tähendab "mudasisalik" ja liiginimi "võimatu välja saada" – esimesed leitud isendid olid sõna otseses mõttes mudasse uppunud. Limusaurus oli 1,7 m pikk ja kaalus 15 kg. Tal olid pikk kael ja pikad (taga)jalad, kuid esijalad (käed) olid nii lühikesed, et neid peaaegu polnud. Vähe on saurusi, kes elu jooksul nii palju muutuksid: pojad sündisid 42 hambaga, vanaloomadel kadusid hambad täielikult ja neile moodustus nokk. Pojad olid kõigesööjad, vanaloomad taimetoidulised (katsu sa hammasteta noka abil liha süüa!). Suguküpsus saabus 6-aastaselt. Limusaurus on ainus teadaolev hammasteta saurus ja selgroogsete seas on see üldse ebatavaline, et loom sünnib hammastega ja need suureks saades kaotab. Viiest varbast esimene ja viimane olid taandarenenud. Niisugune areng meenutab lindude evolutsiooni, aga see on kokkusattumus: limusaurus suri välja enne lindude tekkimist ega osalenud lindude evolutsioonis.

https://en.wikipedia.org/wiki/Limusaurus

Guanlong and Yinlong


ESIMENE ASTRONOOMIA: Siirius (21. märts)

Siirius on öötaeva eredaim täht, kaks korda nii ere kui ereduselt järgmine, Kanoopus. Siirius on kaksiktäht, mis moodustus 200–300 miljonit aastat tagasi kahest eresinisest tähest. Üks neist, Siirius B, algselt suurem, põles 120 miljonit aastat tagasi lõpuni ja plahvatas, järele jäi Maa-suurune valge kääbus, üks kõige massiivsematest teadaolevatest valgetest kääbustest. Siirius A on Päikesest pisut suurem, 2 korda massiivsem ja 25 korda heledam. A ja B omavaheline kaugus on 20 AU ning tiirlemisperiood 50 aastat. Siiriuse kaugus Maast on 8½ valgusaastat ning ta on silmaga nähtavatest tähtedest kauguselt Päikese ja Alfa Kentauri järel kolmas. Siirius liigub järgmised 60 tuhat aastat Maale lähemale ja muutub veel eredamaks. Praegu asub Siirius Suure Peni tähtkujus.

SIRIUS Hubble heic0206j

Ulmes on Siirius väga levinud. Juba Lukianos mainis Siiriuse koeranäolisi inimesi, kes sõdivad tiivulistel tõrudel. Voltaire'i jutustuse "Micromégas" peategelane on Siiriuselt pärit hiiglane. Wellsi "Nägemuses viimsepäevakohtust" irvitab Jumal kõigi inimeste, nii pühakute kui patuste üle, raputab nad ümber Siiriuse tiirlevale planeedile ning käsib: «Nüüd, kus te tunnete mind ja üksteist pisut paremini, proovige uuesti.» Viimases Lucky Starri romaanis rajavad siiriuslased Titanile koloonia ja kuulutavad Titani Siiriuse omandiks, Starr peab läbirääkimiste teel Titani maalastele saama. "Silmarillionis" kutsuvad haldjad Siiriust Helluiniks. "Pöidlaküüdi reisijuhis Galaktikas" pärineb enamik tehnoloogiast Siiriuse Küberneetikakorporatsioonilt. Arthur Clarke'i "Rama aia" tegevus toimub Siiriuse lähedal. Harry Potteri ristiisa on Sirius Black (Sirius B), kes suudab moonduda suureks peniks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sirius


TEINE ASTRONOOMIA: Mehitatud Orbitaallaboratoorium (28. märts)

MOL USAF

See oli 1960-ndate USA kosmoseprogramm. Õnnestumise korral saanuks sellest inimkonna esimene orbitaaljaam, kus kosmonaudid saanuks käia kuupikkustel missioonidel. Sidepidamine pidi toimuma Gemini B kosmoselaevaga. Avalikkusele kinnitati, et projekt on rahumeelne, aga mitteametlikult pidi orbitaaljaam NSV Liitu salaja jälgima. Programm kuulutati välja detsembris 1963 ja selle tarbeks valiti välja 17 astronaudikandidaati. Kavas oli 1 mehitamata ja 5 mehitatud missiooni. Novembris 1966 korraldati isegi mehitamata katselend, kuid juunis 1969 projekt tühistati, peamiseks põhjuseks raha suunamine Vietnami sõtta. 7 astronaudikandidaati said 1980-ndatel siiski süstikuga kosmoses käia. NSV Liidu analoogiline kosmoseprogramm Almaz oli märksa edukam ja jõudis mitme mehitatud kosmoselennuni 1970-ndatel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Manned_Orbiting_Laboratory

MOL foot restraints
 

Gemini-B Inside Display Panel

ESIMENE MÜTOLOOGIA: "Troojalased" (2. märts)

"Troojalased" on Hector Berliozi 1858. aasta ooper Vergiliuse poeemi "Aeneis" ainetel, tema kõige ambitsioonikam ja kriitikute hinnangul ka parim teos. Kuid ta suri 1869, ilma et tema teost oleks algusest lõpuni kunagi esitatud. Teatrid nõustusid esitama üksnes üht või mõnda vaatust. Tänapäeval on normiks siiski mängida teos algusest lõpuni. Sisus üllatas mind, et Kassandra tapab enda kaks korda: esimese vaatuse lõpul hüppab lossimüürilt surnuks ja teise vaatuse lõpul pussitab end. Ootasin juba, millal ta kolmandas vaatuses mürgikarikaga välja ilmub, aga see jäi siiski olemata. Viimase vaatuse lõpus tapab Dido enda Aenease mõõgaga, aga ei sure, vaid saab veel viimase nägemuse ja esitab selle enne kokkuvarisemist laulukeeles. Vikipeedia päeva pildiks oli poster, aga mina lingin selle asemel ooperi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Les_Troyens



TEINE MÜTOLOOGIA: Lansdowne'i Herakles (8. märts)

Lansdowne Herakles Getty Museum

Selle skulptuuri kaevas antiigihuviline krahv Giuseppe Fede (suri 1777) välja Rooma lähedal Villanovas asuvast Hadrianuse villast, mille oligi ostnud väljakaevamiste eesmärgil. Kuju oli tükkideks, aga skulptor Carlo Albacini restaureeris selle oma fantaasiat kasutades. Seda, et kujutatud on Heraklest, saab järeldada nuiast ühes ja lõvinahast teises käes: Herakles on tapnud Nemea lõvi, mis oli tema esimene vägitöö. Nemea lõvi oli haavamatu, niisiis kägistas Herakles lõvi surnuks. Edaspidi kandis ta tolle nahka kuulikindla rüüna. Ainult kuidas haavamatult loomalt nahka maha võtta? Herakles tegi seda lõvi enese küüsi kasutades. Kuju müüdi pärast Fede surma paar korda ning 1792 omandas selle Lansdowne'i markii ja Shelbourne'i hertsog William Petty, kelle järgi kuju ongi tuntud. Ent skulptuur ei jäänud igaveseks Inglismaale: 1951 ostis selle naftamiljardär Paul Getty. Tänapäeval hoitakse seda Californias Malibus Paul Getty muuseumis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lansdowne_Herakles_Getty_Museum.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS


KUU SÜRREALISM: Tulnukkoletis ründab? (28. märts) 

Waterworks Museum (85472)bw

Seda, et elutud objektid tunduvad vahel loomade moodi olevat, nimetatakse zoomorfseks pareidooliaks. Tegelikkuses on pildil USA-s Bostonis veetööde muuseumis olev aurukondensaator, mida kunagi pumbajaamas kasutati.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Waterworks_Museum_(85472)bw.jpg


KUU ENNUSTUSVIDEO: Maa kliima kuni sajandi lõpuni (3. märts, 4 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:IPCC_Projections_of_Temperature_and_Precipitation_in_the_21st_Century.webm


ESIMENE VANAFILM: "Tema abieluvanne" (17. märts, 20 minutit)

Harry Langdonit peeti 1920-ndatel üheks neljast suurest koomikust Charles Chaplini, Harold Lloydi ja Buster Keatoni kõrval. Tänapäeval on ta unustatud. Langdon nägi oma vanusest palju noorem välja, selles filmis on ta 41-aastane ja mängib edukalt poole nooremat. Tema tegelane kõigis ta filmides on lapsik: rumal, naiivne ja heatahtlik, sümpaatne, kuid üdini igav. Raske on ette kujutada, mis tööd selline teeb. Veel enamgi, raske on kujutleda tõsist filmi sellise peategelasega. Mul on sedagi raske kujutleda, kes tahaks sellisega abielluda, kui ta pole just ise sama lapsemeelne. Võib-olla kui naist on minevikus kõvasti kuritarvitatud, tahaks ta endale sellist kahjutut lapsmeest, aga ikkagi: sellise mehega abiellumine näitab, et naisel on psüühilised probleemid. Enda harimiseks soovitan siiski vaadata, film pole ju täispikk, kõigest 20 minutit ja selles on hulk häid stseene. Kõige värvikam tegelane on pahalane, tema nimi on Google, ta on hullumajast põgenenud ning politsei ja hulluarstid ajavad teda taga.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:His_Marriage_Wow_(1925).webm


TEINE VANAFILM: "Apelsinilaev" (21. märts, 6½ minutit)

Jaapani multifilm 1927. aastast. Bunzaemon otsustab apelsinimüügiga rikastuda ja sõidab kaubalaevaga Kii sadamast (kusagil Osakast lõuna pool) Tokiosse, mida filmis nimetatakse Edoks. Neid vaatavad tuulejumal, kes näeb välja täpipealt nagu vanapagan, ja tema poeg, äikesejumal Raiko. Laevamehed tülitsevad ja üks neist viskab tuulejumalale apelsiniga pihta. Kas teie teate mõnda lugu, kus lihtinimene Jehoovat või mõnda teist jumalat õuna, saapa või kiviga viskaks? Ja pihta saaks? Igatahes tuulejumal vihastab väga ja lubab laeva uputada. Minu jaoks oli lugu huvitav just seetõttu, et polnud üldsegi läänelik. Näiteks kas teile meenub mõni lääne film, milles mees oma abikaasale ja laste emale tõsimeeli ütleks: «Sa oled väga ilus.»? Siin öeldakse. Võtke vanapaganast eeskuju.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Ship_of_Oranges_(1927).webm


KOLMAS VANAFILM: "Punane latern" (28. märts, 80 minutit)

Segaverelise needus seisneb selles, et segavereline on võõras nii ema kui isa sugulastele, mõlemad põlgavad teda segaverelisuse pärast. Minevikus valmis palju teoseid selle kohta, et segavereline pole põlgust väärt kasvõi juba sellepärast, et ta pole oma segaverelisuses ise süüdi, kuid autorid ei suuda või ei taha ka õnnelikku lõppu välja mõelda ja õilis segavereline on määratud traagiliselt hukkuma. See film tõuseb teiste seast esile Alla Nazimova esituse tõttu topeltrollis poolõdedena. Stsenaariumis märkasin aga vigu Hiina olude kirjeldamises, peale selle jäetakse tähelepanuta mõnedki europiidide tegevuse varjuküljed Hiinas, näiteks oopiumi levitamine. Bokserite ülestõus siiski tühja koha pealt ei tekkinud, hiinlased vihkasid europiide põhjusega. Peategelane liitub ülestõusuga mitte poliitilistel põhjustel, vaid sellepärast, et europiidid ei võta teda omaks ja bokserid võtavad. Niimoodi elu käibki.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Red_Lantern_(1919).webm


Commonsi esilehelt käisid läbi ka tunnipikkune austraalia film 1927. aastast ja kahetunnine hispaania film 1924. aastast, aga ma neid ei lingi, kummaski ulmet ei ole ja süžee on neis üsnagi standardne, ehkki Austraalia loodus on muidugi eestlasele harjumatu ja hispaanlaste operaatoritöö oli kohati novaatorlik. Ka "Punane latern" pole ulme, aga ometi ... ometi pole selle sisu banaalne ja ma pigem soovitan seda vaadata. Muide, hispaanlaste oopusest kolmandiku hõlmavad tiitrid, nii et kui keelt ei valda, pole suuremat mõtet vaatama hakatagi.


KUU MEHAANIKAVIDEO: Ghassaei koletis (15 sekundit)

Ratastel liikuvad mehaanikavigurid vajavad siledat pinda. Katsu sa ratastega käru trepist üles või alla viia! Ebatasasel pinnal liikumiseks on paremad jalgadega seadmed, sellekohane termin on jalgmehhanism. Üks sellistest on Ghassaei koletis, mis väliselt küll kole ei ole. Tal on mitu justkui-ratast, ainult, nojah, need ei veere. Jalgmehhanismi puudus on see, et kui ratas liigub ühtlaselt, siis jalgmehhanism jõnksuliselt. Jõnksusid aitab vähendada jalgade arvu suurendamine.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ghassaei_Beest_Walking_Paths_traced.gif


Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0721)