KUU ASTRONOOMIA: Laika (3. november, 65. surma-aastapäev)

Laika on nõukogude kosmosekoertest esimene ja kõige tuntum. Ta sündis Moskva tänavakoerana, püüti kinni ja nädal hiljem ta juba lendaski kosmosesse "Sputnik 2" pardal. Koerkosmonaudi väljaõpe kestis palju vähem kui inimkosmonaudi väljaõpe. Kosmosekoeraks taheti just kodutut krantsi, sest nemad olid eeldatavasti harjunud taluma äärmuslikke tingimusi, nimelt külma ja nälga. Laika küll kumbagi kannatama ei pidanud, aga ikkagi. Teine tingimus – kõik kosmosekoerad pidid olema emased. Miks, sellele olen kunagi mälumängus vastama pidanud: emased koerad saavad pissida jalga tõstmata. Sputnikus polnud ruumi. Süüa Laikale anti, see oli suure toiteväärtusega geel ja seda tuli Laikat sööma õpetada. Laika valiti ülejäänud kandidaatide seast välja sellepärast, et ta oli rahulikum ega tülitsenud teiste koertega. See oli ette teada, et Maa peale tagasi Laika ei tule, sputnikud polnud selleks projekteeritud. Läänemaailmas korraldasid loomaõiguslased Laika kaitseks proteste, aga NSV Liidus ei tekkinud sellest üldse küsimust.

https://en.wikipedia.org/wiki/Laika

 

KUU AJALUGU: Tutanhamoni haua avamine (4. november, 100. aastapäev)

Inglise egüptoloog Howard Caster avastas Kuningate orus Vana-Egiptuse 18. dünastia viimase, 13. vaarao Tutanhamoni hauakambri. See on ainus vaarao hauakamber, mis jäänud hauaröövlitest puutumata. See on tekitanud mulje, justkui olnuks Tutanhamon vägev valitseja, tegelikult oli ta sugulusabielude tulemusel ühe lampjala ja ühe kompjalaga, kõndima pidi kepiga ja suri pärast 9 aastat kestnud valitsusaega kõigest 19-aastaselt, eeldatavasti loomulikku surma. Ta abiellus ja sai kaks last (muumiad leitud!), mõlemad tütred ja mõlemad surid kohe pärast sündi. Hauakambri leidmine tekitas Inglismaal ja mujalgi muumiavaimustuse, mis küündis ulmessegi. Mitu hauakambri avamise juures olnud inimest suri mõne järgmise aasta jooksul, mis tekitas kuulujutu vaarao needusest: oli ju hauakambri seinale hieroglüüfidega kirjutatud, et volitamata sissetungijat tabab hirmus saatus. Carter ise elas veel 16 aastat. Artikkel lõpeb tõdemusega, et Tutanhamon on uuesti sündinud kõige kuulsama vaaraona ja niimoodi saavutanud tõelise surematuse.

https://en.wikipedia.org/wiki/Discovery_of_the_tomb_of_Tutankhamun

 

ESIMENE VÄLJASURNUD LOOM: Homo antecessor (5. november)

Sõna "antecessor" tähendab ladina keeles eeskäijat, kelle kohta inglise keeles öeldakse "pioneer". Ta on inimese väljasurnud liik, kes elas 1,2–0,8 miljonit aastat tagasi. Tänapäeval ei peeta teda inimese eellaseks, vaid arengu kõrvalharuks, areng pärisinimeseni läks läbi püstise inimese (Homo ergaster) ja Heidelbergi inimese. Välja nägi ta üllatavalt inimese moodi. Pikkus oli 162–186 cm, ajumaht siiski tänapäevasest väiksem, umbes liiter. Kehaehitus oli jässakas, jäsemed pikad, kõndis teistmoodi kui tänapäeva inimesed. Ta valmistas lihtsaid kivist tööriistu, kuid tuletegemise oskus nähtavasti puudus. Põhilised leiud on Hispaaniast, mille temperatuur oli tollal paari kraadi võrra kõrgem tänapäevasest. Luuleidudest suurem osa näitab kannibalismi ja selle kohta on terve peatükk: on oletatud, et nad sõid ainult vaenlasi või ainult niigi surnud inimesi. Arvatavasti oli noortel pioneeridel juba pikk lapsepõlv nagu tänapäeva lastel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Homo_antecessor

 

KUU ULMEFILM: "Waverley Place'i võlurid" (12. november)

"Waverley Place'i võlurid" on Disney toodetud komöödiasari teismelistele, mis esilinastus 2007–2012. Valmis 4 hooaega 106 episoodiga. Peategelane on teismeline nõid Alex Russo, keda mängib Selena Gomez – niimoodi tema popstaarikarjäär algaski. Alexi vennad Justin ja Max on samuti nõiad. On teada, et kunagi peavad nad omavahel võitlema ning võitja saab võluvõimed endale päriseks ja kaotajad jäävad neist ilma, nii et isa püüab kõiki oma lapsi õpetada nii, et nad ka võluvõimeteta hakkama saaksid. Võrdlemisi sarnane sari oli "Hannah Montana" Miley Cyrusega, kus tüdruk oli oma tuttavate eest salaja popstaar, aga siin siis ollakse teiste eest salaja nõid. Sarjale järgnevas filmis hakkab Alex käima poisiga, kes on libahunt. Kriitika oli kiitev, auhindu ja eriti nominatsioone tuli suurel hulgal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wizards_of_Waverly_Place

 

KUU PROMINENT: Roberta Williams (14. november)

Roberta Williams (sündinud 1953, neiupõlvenimi Heuer) oli ameerika videomängudisainer. Juba lapsena oli ta elava fantaasiaga ning armastas voodis lebades imelikke seiklusi välja mõelda. Ta abiellus Ken Williamsiga kohe, kui Ken oli 18 aastat vanaks saanud – Roberta oli aasta vanem. Ken töötas programmeerija ja arvutikonsultandina. Roberta armastas mängida tollaseid tekstipõhiseid arvutimänge, näiteks "Kolossaalset koopaseiklust", mida alles tänavu tutvustasin, ja tahtis ka ise midagi sellist kirjutada. Nende esimene mäng oli õudusseiklus "Mystery House" (1980), mis sisaldas isegi ASCII graafikas tehtud pilte. Mängu müüdi posti teel 80 000 eksemplari, see oli omas ajas üks enim müüdud mänge. Samal aastal järgnes "Wizard and the Princess" (müüdi 60 000 eksemplari). Nii see läks: kuni 1998. aastani 22 mängu, neist 9 kuulusid sarja "King's Quest". Veel mainin õudusmängu "Phantasmagoria" (1995), mida Williams oli plaaninud pikka aega, kuid pidi ootama, kuni arvutid tema plaani esitada suudavad. Mängu käsikiri oli 550 lehekülge, 4 korda pikem kui keskmisel Hollywoodi filmil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roberta_Williams

 

KUU MUUSIKA: "E.T." (15. november, 40. aastapäev)

Loodan, et olete näinud 1982. aasta ulmefilmi "E.T." Samal sügisel ilmus firmalt MCA Records samanimeline album: Quincy Jonesi produtseeritud audioraamat koos filmimuusikaga ja teksti luges sisse Michael Jackson. Album kestab peaaegu 40 minutit. Jacksoni produktsioonifirma Epic Records seadis MCA-le kaks tingimust: "E.T." ei tohi ilmuda enne Jacksoni albumit "Thriller" ja laulu "Someone in the Dark" ei tohi singlina välja anda. MCA rikkus mõlemat tingimust ("E.T." ilmus 15. novembril, "Thriller" 29. novembril). Epic Records kaebas MCA kohtusse ja album korjati müügilt kähku ära. Jacksonile endale meeldisid nii film kui album väga ja ta pidas E.T.-d iseendaga sarnaseks: mõlemad armastasid lapsi ja olid Maal nagu võõral planeedil. Nagu filmi, nii ka albumi kriitika oli väga kiitev ja Jackson võitis "Grammy" parima lastealbumi kategoorias. Sel aastal sai Jackson pretsedenditust 12 nominatsioonist 8 "Grammyt", enamiku "Thrilleri" eest, ent just "E.T." üle oli ta kõige uhkem.

https://en.wikipedia.org/wiki/E.T._the_Extra-Terrestrial_(album)

 

KUU KOSMOS: Ceres (20. november)

XIX sajandi esimesel päeval, 1. jaanuaril 1801 avastas Palermo Akadeemia astronoom Giuseppe Piazzi Marsi ja Jupiteri vahelt uue taevakeha, millele pani Sitsiilia valitseja, Mõlema Sitsiilia kuninga Ferdinando I ja vanarooma põllumajandusjumalanna järgi nime Ceres Ferdinandea. Teistele riikidele ei läinud Ferdinando korda ja tema nimi jäeti varsti ära. Juba 1802 avastati järgmine asteroid Pallas ja Uraani avastaja William Herschel leiutas termini "asteroid". 1803 avastati keemiline element tseerium, mis sai Cerese järgi nime. 2006 liigitati osa Päikesesüsteemi kehi väikeplaneetideks ja Ceres ainsa asteroidina sealhulgas. Ceres on suurim asteroid ja hõlmab umbes 40% asteroidide kogumassist. Kõik väikeplaneedid on Kuust väiksemad, Ceres 4 korda, massivahe on koguni 78-kordne. Gravitatsioon on kolmekümne viiendik maisest, paokiirus pool kilomeetrit sekundis. Ceresel on rohkem vett kui ükskõik millisel taevakehal peale Maa, aga see on tema sisemuses, nii et elada saaks asteroidi sees.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ceres_(dwarf_planet)

 

TEINE VÄLJASURNUD ELUKAS: fosfatodrako (24. november)

Fosfatodrako on tiibsisalike perekond, kes elas tänapäeva Maroko maa-alal hiliskriidis. Esimene liik avastati aastal 2000 fosfaadimaardlast ja sellest nimi tulebki. Kirjeldatud on üksainus liik. Ta oli keskmise suurusega tiibsisalik tiibade siruulatusega 4–5 meetrit. Nagu teisedki tiibsisalikud, oli ta kaetud karvasarnaste udemetega. Kõige huvitavam oli eluviisi ja liikumise peatükk. Jõutakse järeldusele, et ta oli suureltjaolt maismaaeluline, kõndis nagu kured või maasarvikud, ainult neljal jäsemel. Lendas tiibu lehvitades nagu haned-luiged, kiiresti ja kaugele. Kuigi tiibsisalike liigiline mitmekesisus vähenes juba enne kriidiajastu lõppu, pani lõpliku põntsu sellele loomarühmale siiski hiidmeteoriit ja fosfatodrako on üks viimastest teadaolevatest tiibsisalikest. Ta pidas kauem vastu sellepärast, et ei olnud spetsialiseerunud toitumisega, vaid õgis umbes kõike, mida kätte sai, nagu kured tänapäeval.

https://en.wikipedia.org/wiki/Phosphatodraco

 

KUU POSTER: "Ariadne" (16. november)

"Ariadne" on Jules Massenet' viievaatuseline ooper 1906. aastast, väidetavalt kõige vagnerlikum Massenet' ooperitest. Ariadne oli Kreeta kuninga Minose tütar. Tema poolvend oli härja peaga inimsööja koletis Minotauros, kelle tarbeks isa ehitas labürindi. Ateena kuningas Theseus tuli Minotaurost tapma ja Ariadne andis talle lõngakera, mida lahti kerides Theseus ei eksinud ära, vaid leidis ja tappis Minotaurose. Kuid naiseks võttis ta hoopis Ariadne õe Phaidra. Adonise skulptuur kukkus Phaidrale otsa ja ta hukkus. Siis reisis Ariadne allmaailma ja palus sealselt valitsejannalt Persephonelt oma õde tagasi. Kingitud roosid pehmendasid Persephone südant ja ta andis Phaidrale uue elu. Ariadne sundis Theseust uuesti tema ja õe vahel valima ning Theseus valis uuesti Phaidra. Ooper lõpeb pettunud Ariadne surmaga. 1909 kirjutas Massenet järgmise ooperi "Bacchos", milles Ariadne sureb teist korda. Nähtavasti oli see neil perekonnas – Phaidra sai ju samuti kaks korda surra.

Albert Pierre-René Maignan - Jules Massenet - Ariane

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Albert_Pierre-Ren%C3%A9_Maignan_-_Jules_Massenet_-_Ariane.jpg

 

ESIMENE LOEND: Jaapani iga-aastane parima uue manga auhind (4. november)

https://en.wikipedia.org/wiki/Manga_Taish%C5%8D

 

TEINE LOEND: filmi "Titanic" auhindade loend (14. november, umbes 25. aastapäev)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Titanic

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU LOOMAPILT: varakriidist pärit tiibsisaliku fossiil (8. november)

Sinopterus dongi NMNS

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sinopterus_dongi_NMNS.jpg

 

KUU KUNSTIPILT: 26 m kõrgune skulptuur "Kükitav mees" Hollandis (10. november)

Exposure (

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Exposure_(%27De_hurkende_man%27)_Lelystad._07-03-2022._(d.j.b)_01.jpg

 

KUU SÜRREALISMIPILT (16. november)

Kõik olete seda näinud. Või vähemalt peaksite olema näinud. Parem kui korduvalt. See on härmatis okastraadil.

Dülmen, Hausdülmen, Zaun einer Wiese -- 2021 -- 5100-4

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:D%C3%BClmen,_Hausd%C3%BClmen,_Zaun_einer_Wiese_--_2021_--_5100-4.jpg

 

KUU ARHITEKTUURIPILT: pardikujuline pagood Birmas (19. november)

20160803 - Meiktila, Myanmar - Phaung Daw U Pagoda - 7321

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20160803_-_Meiktila,_Myanmar_-_Phaung_Daw_U_Pagoda_-_7321.jpg

 

KUU KOSMOSEPILT: täiskuu Maa atmosfääri piiriga (22. november)

Full moon partially obscured by atmosphere

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Full_moon_partially_obscured_by_atmosphere.jpg

 

ESIMENE VANAFILM: "Don Juan" (3. november, 112 minutit)

112 minuti pikkune 1926. aasta ameerika seiklusfilm John Barrymore'iga peaosas. Vikipeedia sõnul on film inspireeritud lord Byroni samanimelisest poeemist, aga mina küll sarnasusi ei leidnud peale peategelase nime. Byroni tegelane seikleb Türgis ja Venemaal ning tal on inglasest sõber, selle filmi tegevus toimub Borgiate õukonnas ja sõpra don Juanil pole. Sedasorti filmides mängib peaosa harilikult Douglas Fairbanks ja ma olin pettunud: Barrymore jääb Fairbanksile selgelt alla. Kuid hüpoteetiliste 1926. aasta "Oscarite" valimisel tuleks siia kolm nominatsiooni: režissöör Alan Crosland, stsenarist Bess Meredyth ja Willard Louis meeskõrvalosatäitja kategoorias Don Juani teenrina. Kurvastuseks suri Louis kopsupõletikku kaks nädalat enne "Don Juani" esilinastust. Nagu arvata võib, on filmis palju kauneid näitlejatare ja kuulsusi jätkub nende seas episoodilistessegi rollidesse. Filmi eelarve oli pool miljonit dollarit, tagasi tuli 3 korda rohkem. Võib-olla just filmi edu tekitaski paljudele seal mänginud näitlejataritele karjääri?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Don_Juan_(1926).webm

 

TEINE VANAFILM: "Kiirpulm" (6. november, 9 minutit)

Harold Lloydi 9-minutiline ajuvaba komöödia 1918. aastast. Bebe Daniels on sihuke kaunitar, kelle juurde tekib kosilaste rivi. Üks neist on Harold, keda nimetatakse kõige vaesemaks, ehkki ta tuleb kosja autoga, mis 1918 oli kindel rikkuse tunnus. Üks kosilastest on kääbus ja selle üle saab muidugi palju nalja teha. Harold annab mitmele kosilasele kroketivasaraga vastu pead, aga neid jääb alles veel küll. Isa valib neist välja kõige rikkama – sellise, keda Bebe nimetab rahakotiga neandertallaseks. Kui isa taipab, et Bebe ei salli talle väljavalitut, plaanib ta tütre röövida ja ta vägisi naita. Tütar saab asjast teada ja käsib ülemteenril enda riided selga ajada. Isa ja neandertallane röövivad ülemteenri, arvates, et see on Bebe, ja kirikuõpetaja paneb nad paari – arvatavasti on see esimene samasooliste abielu filmikunsti ajaloos. Kas see abielu ka kehtivaks loetakse, selle kohta film vastust ei anna, aga ülemteener on asja üle rõõmus.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Gasoline_Wedding_(1918).webm

 

ESIMENE KOSMOSEVIDEO: Double Asteroid Redirection Test (7. november, 3 minutit)

Double Asteroid Redirection Test oli NASA missioon proovimiseks, kuidas töötab kaitse meid ründavate asteroidide vastu. Eesmärk oli kosmosesõiduk (muidugi mehitamata!) vastu asteroidi lennutada ja vaadata, mis juhtub. Sõiduk lennutati välja 24. novembril 2021 ja plahvatus käis 26. septembril 2022. Sihtmärgiks võeti kaaslasega asteroid kui potsentsiaalselt ebastabiilne süsteem ja rünnati selle kaaslast kui eriti ebastabiilset osa. Sihiti kaaslases olevat lõhet: äkki õnnestub kaaslane lõhki käristada? Peamise asteroidi Didymose läbimõõt on 780 m ja selle kaaslase Dimorphose läbimõõt 160 m. Kaaslane tiirleb asteroidist kõigest kilomeetri kaugusel. Nende orbiit polnud Maa-lähedane ja tõenäosus, et midagi untsu läheb, oli pisike. Tulemusena vähenes Dimorphose tiirlemisperiood 12 tunnilt 11½ tunnini. Asteroidi ja kaaslase süsteem jäi terveks ja kaaslane ise samuti. Pole inimesed veel väga võimsad.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:DART_AnimatedSequence-2020_from_launch_to_impact_along_with_separation_of_LICIACube.webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Zorro poeg härra Q" (9. november, 109 minutit)

1925. aasta ameerika 109-minutiline seiklusfilm, järg filmile "Zorro märk". Douglas Fairbanks esineb topeltrollis isana (Zorro ehk Diego de la Vega) ja pojana (Cesar de la Vega). Üllatavalt sarnane film eespool nimetatud "Don Juanile", aga palju parema meespeaosalisega. Cesar õpib Hispaanias ülikoolis. Ta on üliosav piitsakäsitseja ja räägib alailma, et õppis seda kunsti oma isalt. Kuninganna Isabella kutsub ta oma õukonda, kuhu saabub Austria ertshertsog Paul – teda mängib rootslane Werner Ölund, kes sisuliselt samas rollis oli ka "Don Juanis". Naispeaosaline Mary Astor on samuti mõlemas filmis sama. Tema teine kosilane Sebastian (teda mängib Donald Crisp, ühtlasi režissöör) tapab Pauli ära ja lavastab Cesari süüdi. Härra Fabrique avastab pettuse ega anna Sebastiani üles, vaid hakkab talt välja pressima. Cesar peab põgenema ja esinema härra Q nime all. Alles siis, kui isa talle Ameerikast appi sõidab, suudavad nad pahalased paljastada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Don_Q_Son_of_Zorro.webm

 

NELJAS VANAFILM: "Väike Punamütsike" (12. november, 6 minutit)

Maailma esimene animafilm Punamütsikesest ja selle valmistas Disney 1922. aastal osana Naerugrammide seeriast. Näitlejatega filmi olid varem teinud prantslased (Méliès, 1901, 8 minutit) ja tšehhid (1920, 46 minutit). Siin debüteerib kass Julius, kellest sai Disney esimene nimega korduvtegelane (kokku 57 filmis 1922–27). Üllatuslikult algab film Juliuse piinarikka surma üksikasjaliku näitamisega. Seejärel saadab ema Punamütsikese vanaema juurde, keda aga pole kodus, sest on läinud linna kinno. Tee peal kohtub Punamütsike hundiga, kes kannab torukübarat ja sõidab autoga. Kuna Punamütsike liigub koerarakendiga, siis jõuab autot juhtiv hunt vanaema koju varem. Mis vanaema kodus toimub, see jääb teadmata peale selle, et Punamütsike karjub appi. Koer kutsubki lenduri, kes tõmbab maja kummuli. Seejärel hakkavad Punamütsike ja lendur lendavas lennukis armastusega tegelema, aga lennukit ei juhi keegi ja film lõpeb õigel ajal, enne kui lennuk puruks kukub.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Little_Red_Riding_Hood_(1922).webm

 

TEINE KOSMOSEVIDEO: Hubble'i teleskoobi tehtud pildi sisse suumimine (20. november, 1 minut)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hubblecast_03.webm

 

VIIES VANAFILM: "Kellassepp Onésime" (23. november, 8 minutit)

1912. aasta prantsuse ulmekomöödia kestusega 8 minutit. Onu pärandab kellassepale varanduse, aga peab teda lollakaks ja lubab päranduse kätte anda alles 20 aasta pärast – ehk on Onésime selle aja jooksul targemaks saanud. Kuid Onésime paneb linna keskse kella kiiremini käima, ülejäänud linna kellad sünkroniseeruvad keskse kellaga ja nii hakkavad kõik linna kellad kiiremini tööle. Sedasi kiirendab Onésime aja kulgu. Filmi ülejäänud sisu on mitmesuguste sündmuste ja protsesside kiirendusega näitamine. Lõpuks on 20 aastat möödas ja Onésime saab päranduse kätte. Tiitrid on inglise keeles.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Onesime_Horloger_(1912).webm

 

KUUES VANAFILM: "Sepp" (25. november, 22 minutit)

1922. aasta Buster Keatoni komöödia kestusega 22 minutit. Buster on selles filmis sepasell. Šerif tahab sepa kongi viia, aga ei saa sellega isegi viiekesi hakkama ja vajab Busteri abi. Nüüd jääb Buster sepikojas vastutajaks. Tema juurde tuuakse üks hobune rautamiseks ja teine sadula vahetamiseks, siis tuuakse kaks autot parandada ja Buster, nagu arvata, keerab kõik untsu. Näiteks püüab ta autot tõsta mitte tungraua, vaid õhupalliga. Aga see oli tore, et ta näitas hobusele kabjaraudu ja laskis tal kõige meeldivama valida. Filmi lõpp tundus mulle täiesti sobimatuna. Sellepärast ei imestanud ma, kui vikipeediast lugesin, et 2013 avastati Argentiinast filmi teistsuguse lõpuga versioon: mõni kuu hiljem oli Buster uue lõpu filminud. Mina teinuks sedasama (ma küll ei tea, milline uus lõpp on, aga praegune ei kõlba). Ja siis ilmus välja veel kolmaski versioon kahest eelmisest puuduvate stseenidega.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Blacksmith_(1922).webm

 

SEITSMES VANAFILM: "Ükskord mesinädalatel" (28. november, 14 minutit)

Ameerika 1956. aasta veerandtunnine muusikaline ulmefilm. Peategelased Jeff ja Mary tahavad sõita pulmareisile, kuid ei saa, sest Jeff töötab heliloojana ja peab muusikali jaoks laule looma. Inglite konverents saadab abielupaari kaitseingli maa peale aitama Jeffil laule kirjutada. Niisuguse kirjelduse põhjal on raske uskuda, et selle filmi tootis Bell oma telefonide reklaamiks. Tegelased räägivad alailma nii laua-, seinal rippuvate kui mobiiltelefonidega (aastal 1956!), unistavad telefonidest ja isegi peainglil on oma pilve peal lauatelefon. Peainglit mänginud Russell Hicks suri juba järgmisel aastal, Maryt mänginud Virginia Gibson alles 2013. Pärast seda, kui B-kategooria ulmefilmide kommenteerimisele pühendunud telesari "Mystery Science Theater 3000" selle filmi 1995 unustusest leidis ja üles korjas, muutus film tagantjärele mõõdukalt populaarseks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Once_Upon_a_Honeymoon_(1956).webm

 

4. novembril oli 1912. aasta 48 minuti pikkune prantsuse film "Zigomar Nick Carteri vastu", kus Zigomar oli mafiooso ja Nick Carter oli prantslaste vaste Sherlock Holmesile. Vaatasin läbi, aga enam absoluutselt ei mäleta, mis seal juhtus. Tiitrid on hollandi keeles.

8. novembril oli 1926. aasta 2½-tunnine tummdraama "Currito de la Cruz", mida ma ei lingi, sest härjavõitlejate maailm pole Eestis aktuaalne. Ma ei suutnud seda läbigi vaadata. Tiitrid on hispaania keeles ka.

13. novembril oli Erich von Stroheimi 1923. aasta ligi kahetunnine melodraama "Karussell", mille tegevus toimus von Stroheimi kodumaal Austrias maailmasõja ajal. Kõlbas isegi vaadata, ehkki romantilised draamad mulle üldiselt ei meeldi. See, et aadlik loobub oma tiitlist ja kosib varanduseta kena neiu, ei ole lõppkokkuvõttes usutav. Näitlejaskond on tugev.

26. novembril oli 1936. aasta pooletunnine dokumentaalfilm "Kuldsed käed" Chevrolet' autotehasest. Kunstiline väärtus seisneb selles, et põhiliselt näidatakse töölisi ja eriti nende käsi, aga seda, kuidas autosid toodetakse, siit õieti teada ei saa.

Ja prantslased lugesid sisse Voltaire'i teose "Candide".

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0704)