KUU ULMEFILM: "Janet(id)" (6. detsember, 5. aastapäev)

"Janet(id)" on ameerika ulmekomöödia-telesarja 3. hooaja 10. episood, see esilinastus NBC-s 6. detsembril 2018. Janet, kes on surnud ja sattunud hauatagusesse, kutsub 4 tuttavat enda juurde. Üllatuslikult muutuvad nad kõik välimuselt temaga identseteks (Janeti kehastaja D'Arcy Carden mängib kõiki 5 rolli). Üht neist tabab identiteedikriis ja selle tulemusena hakkab Janeti kodu hauataguses lagunema, aga suudlus parandab kõik hädad. Episood võitis "Hugo" lühifilmi kategoorias ja nimetati "Emmy" kandidaadiks komöödiasarja stsenaariumi kategoorias. Mitmed pidasid veaks, et Carden ei saanud oma esinemise eest "Emmy" nominatsiooni – pole teada, kas põhjus oli virisemises, aga järgmisel aastal ta selle nominatsiooni sai. Päris huvitav oli lugeda, kuidas episoodi ette valmistati ja filmiti. Episood ise oli väga odav ja võtted kestsid vähe aega, aga ettevalmistus kaua.

https://en.wikipedia.org/wiki/Janet(s)

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: oomdenosaurus (9. detsember)

Oomdenosaurus on varane sauropood. Ta elas 182 miljonit aastat tagasi varajuuras. Nimi anti talle Baden-Württembergis asuva Ohmdeni küla järgi, mille lähedalt leiti. Füüsik Georg Ohm oli Baierist, temaga on nime sarnasus juhuslik. Ta on ainus kivisöest leitud saurus. Avastati 1978 ja esialgu peeti teda mereloomaks plesiosauruseks, hiljem selgus, et maaloom. Ta oli väike sauropood, ainult 3–4 m pikk. Kaalu ei öelda, selleks on temast säilinud liiga vähe, ainult üks jalg. Ta oli taimetoiduline, 4 sambakujulise jala ja pika kaelaga. Klassifikatsioon on ebakindel, ent on selge, et teised sauropoodid põlvnevad kui mitte oomdenosaurusest, siis vähemalt sarnastest elukatest. Hilisemad sauropoodid olid suured, diplodookus oli 25 m pikk, argentinosaurus ja supersaurus 35 m pikad, aga kuuemeetrisi madjarosaurust ja euroopasaurust nimetatakse kääbusteks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ohmdenosaurus

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Doom" (10. detsember, 30. aastapäev)

Ohjah, lapsepõlve ilusad ajad. "Doom" pani aluse samanimelisele frantsiisile, kus on juba 15 mängu, 2 romaanisarja, koomiks, 2 lauamängu ja 2 filmi. "id Software" valmistas selle ja levitas, avaldati juba 30 aastat tagasi. Ta oli otsekohe üliedukas, tippajal teenis päevas 100 000 dollarit, rohkem kui Wolfenstein kuuga, ja 1995. aasta lõpus oli see installitud rohkematesse arvutitesse kui Windows 95. "Doomi" on peetud kõigi aegade parimaks arvutimänguks. Peategelase nime ei öelda: autorite meelest peaks ta kandma SINU nime. Mäng algab Marsi kuudel ja lõpeb põrgus. Terminit "esimeses isikus tulistamismäng" veel polnud ja käibele tuli "Doomi kloon", alles 1998 möödus "esimeses isikus tulistamismäng" esinemissageduselt "Doomi kloonist". Saksamaal oli "Doom" vägivaldsuse tõttu kuni 2011. aastani keelatud, mõned seevastu peavad põrguliste tapmist jumalale meelepäraseks ja kristlasele sobivaks tegevuseks. Omaenese tarkusest lisan: eriti surematuse moodis ja mootorsaega. "Doom" oli esimene mäng, mis lubas mitme mängija vahelisi lahinguid, ja tõi arvutimängudesse termini "surmavõitlus".

https://en.wikipedia.org/wiki/Doom_(1993_video_game)

 

KUU KIRJANDUS: Päike ulmes (21. detsember, pööripäev)

Esimesena kujutas Päikest ulmes Lukianos satiiris "Tõsilugu". Selles sõdivad Päike ja Kuu omavahel. XIX sajandini kujutati Päikest inimtaoliste elanikega, siis selgus, et Päike on selleks liiga tuline, ja sinna paigutati järjest eksootilisemaid eluvorme. XIX sajandi lõpul ei teatud Päikese põlemise põhjusi, mis tekitasid jutte Päikese tuhmumisest ja kustumisest (Wellsi "Ajamasin"). 1903 kujutati esimesena Päikese minekut supernoovaks ja varakult saadi aru, et selle tagajärjed oleksid hukatuslikud. 1990. aasta filmis "Solar Crisis" pommitatakse Päikest, et see oma loidetega Maad ei hävitaks. 1929 kujutas Edgar Wallace esimesena Antimaad, mis jagab Maaga sama orbiiti, aga on alati teisel pool Päikest ega ole seetõttu Maalt näha. Päikest energiaallikana kujutas esimesena Hugo Gernsback 1911. aasta romaanis "Ralph 124C 41+". 1940 kujutas Robert Heinlein jutus "Saagu valgus" majanduslikult kasulikke päikesepaneele. Päike on ka Supermehe supervõimete allikas. Olaf Stapledoni 1937. aasta romaanis "Star Maker" on kõik tähed mõistusega, aga juba Georges Méliès kujutas Päikest sellisena 1904. aasta filmis "Võimatu reis". Kui Ludwig Biermann avastas 1951 päikesetuule, tekkisid otsekohe päikesepurje kasutavad kosmoselaevad, näiteks romaanis "Ahvide planeet". Päikest kujutatakse tavaliselt isasena, erandiks Tolkien. Ka Alasdair Gray 1983. aasta jutus on Päike naine, kes muretseb oma välimust rikkuvate päikeseplekkide pärast.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_in_fiction

 

KUU TEADLANE: Niels Bohr (27. oktoober)

Niels Bohr (1885–1962) oli taani füüsik, kes tegi põhjapanevaid avastusi aatomistruktuuri ja vana kvantteooria mõistmise alal. Selle eest pälvis ta 1922 Nobeli füüsikapreemia. Ta abiellus 1912 Margrethe Nørlundiga ja neile sündis 6 last, kõik pojad. Teadustööde sõnastamisel pidas Niels silmas, et Margrethe neist ikka aru saaks. 1923 ennustas ta ekatsirkooniumina tuntud keemilise elemendi omadusi ja kui see samal aastal avastati, sai see avastamise linna (ühtlasi Bohri kodulinna) Kopenhaageni ladinakeelse nime järgi hafniumiks. Tema ema oli juut, mistõttu Niels põgenes 1943 okupeeritud kodumaalt. Ta ühines algul brittide Torusulamite projektiga ja hiljem oli nende esindaja ameeriklaste Manhattani projektis. Tema järgi on nimetatud asteroid, Kuu kraater, element 107 ja Taani Riigipank kujutas teda 500-kroonisel rahatähel. 1947 tõstis äsja troonile saanud kuningas Frederik IX ta aadliseisusse ja ta sai endale vapi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Niels_Bohr

 

KUU ARVUTIMÄNGULOEND: maailma arvutimängude kuulsuse hall (4. detsember)

Arvutimängude kuulsuse hall loodi 2015. See asub New Yorgi osariigis Rochesteris mängumuuseumis The Strong, mis sai nime asutaja Margaret Woodbury Strongi järgi. Muuseum asutati 1968 ja Strong suri järgmisel aastal. Kandidaadid avaldatakse märtsis ja uued vastuvõetud mängud mais. Esimesel kahel aastal võeti kummalgi vastu 6  mängu, järgmistel 4. Esimesed olid "DOOM", "Pac-Man", "Pong", "Super Mario Bros.", "Tetris" ja "World of Warcraft". "Minecraft" sai 4 nominatsiooni ja neist viimasega pääses ta kuulsuste halli, "FIFA International Soccer" on saanud 3 nominatsiooni võitmata. Varaseim mäng on "Spacewar!" 1962. aastast, hiliseim "The Last of Us" 2013. aastast. Ettevõtetest on "Nintendo" saanud 6 võitu 9 nominatsioonist ja "Atari" 3 võitu 5 nominatsioonist. Kuulsuse hall on, nagu arvata võibki, väga USA-keskne, mitmest kuulsuse halli mängust ma polnud kuulnudki. Samas muuseumis on alates 2002 ka USA mänguasjade kuulsuse hall.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Video_Game_Hall_of_Fame

 

KUU FILMILOEND: filmi "Her" auhindade loend (18. detsember, USA-s esilinastumise 10. aastapäev)

"Her" on 126 minuti pikkune ameerika romantiline ulmedraama 2013. aastast, peaosas Joaquin Phoenix. Tegevus toimub lähitulevikus, kus paljudel on virtuaalne assistent, kes püüab neid armuelus aidata või segada, ja mõnedki armuvad oma virtuaalsesse kaaslasesse. Film pälvis ühe "Oscari" 5 nominatsioonist (originaalstsenaarium), ühe "Kuldgloobuse" 3 nominatsioonist (stsenaarium), ühe "Grammy" nominatsiooni (filmilaul) ja kolm "Saturni" neljast nominatsioonist (film, stsenaarium ja naiskõrvalosatäitja Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix ei võitnud). "Mädanenud Tomatid" toetavad 94% ulatuses. Režissöörile Spike Jonzele oli see südamelähedane teema, juba 2010 tegi ta pooletunnise filmi kahest humanoidsest robotist, kes teineteisesse armuvad. Filmi "Her" peetakse paremaks 2007. aasta samateemalisest filmist "Lars ja päris tüdruk", mis pälvis samuti "Oscari" ja "Kuldgloobuse" nominatsiooni.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Her_(film)

 

KUU LOODUSEPILT: Ivar Leidus pildistas vaarikaid. (14. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Raspberries_(Rubus_idaeus).jpg

 

KUU ASTRONAUT: Tim Peake (15. detsember, kosmoselennu aastapäev)

Peake oli seitsmes Suurbritannias sündinud inimene kosmoses ja esimene Briti ESA astronaut. Ta sündis 1972, lõpetas Sandhursti sõjaakadeemia 1992, sai 1994 kopteripiloodiks ja 1998 kopteriinstruktoriks, töötas katselendurina, sai 2004 majoriks ning läks 2009 erru. ESA astronautide konkursile saabus 8 tuhat taotlust ja tema oli üks 6 väljavalitust. Ta alustas astronaudikoolitust septembris 2009 ja lõpetas novembris 2010. Astronautide töö hulka kuulub sageli akvanaudiks saamine allveelaboris "Aquarius" ja Peake tegi seda 2012. Rahvusvahelisse Kosmosejaama startis ta Baikonurilt 15. detsembril 2015 ja maandus Kasahstani steppi 18. juunil 2016. 15. jaanuaril sai ta esimeseks britiks avakosmoses. 24. aprillil jooksis ta trenažööril kaasa Londoni maratoni, saades esimeseks meheks ja teiseks inimeseks, kes kosmoses maratoni jooksnud (esimene oli Sunita Williams 2007).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Timothy_Peake,_official_portrait.jpg

 

TEINE LOODUSEPILT: Ivar Leidus pildistas Keilas kiitsaksikku metsporgandi õisikul. (21. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leptura_quadrifasciata_female_-_Keila.jpg

 

ESIMENE VANAFILM: "Doveri poisid Pimento ülikoolis" (27. detsember, 9 minutit)

See on 9 minuti pikkune 1942. aasta ameerika animafilm, mis parodeeris populaarset Roveri poiste raamatusarja – sellest ilmus 36 raamatut 1899–1926, kõik Edward Stratemeyeri kirjutatud, ja veel aastakümneid ilmus järeltrükke. Räägib kolmest seiklusi ja vempe armastavast vennast Tomist, Samist ja Dickist, kes on kõik sisse võetud Dora Stanhope'ist ja kelle vaenlane on Dan Baxter. See on esimene film, kus ulatuslikult kasutatakse osalist animatsiooni, see tähendab, et joonistatud tegelasel liiguvad ainult mõned kehaosad. Sellest lähtudes on seda nimetatud esimeseks moodsaks animafilmiks. Sisu ... mis sisu sa paroodialt tahad? Klassivennad Tom, Dick ja Larry armastavad Dora Standpipe'i, kelle röövib Dan Backslide. Sõbrad lähevad teda päästma, aga Dora saab nende abitagi hakkama. Esialgu ei pööranud kriitika filmile tähelepanu, aga aastakümnete möödudes hakkasid ilmuma kiitvad arvamused. Minulegi meeldis ja soovitan vaadata.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Dover_Boys_at_Pimento_University_1080p.webm

 

KUU MATERJAL COMMONSIS

 

KUU KIRJANDUSEPILT: "Alice Imedemaal" (7. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alice-in-Wonderland_by-David-Revoy_2010-07-21.jpg

 

KUU ASTRONOOMIAPILT: Laguuni udukogu (13. detsember)

Laguuni udu on suur tähtedevaheline pilv Amburi tähtkujus. Udukogu avastas Itaalia astronoom Giovanni Battista Hodierna ja avaldas selle oma 1654. aasta taevakehade kataloogis. Binokliga saab teda vaadata küll. Ta asub 4000–6000 valgusaasta kaugusel ja tema suurus on 110×50 valgusaastat. Silmale on ta hall, fotoaparaadile roosa. Laguuni udust on avastatud mitu gloobulit (väikest tumedat udukogu) ja Herbigi-Haro objekti, mis tõendavad, et seal tekivad uued tähed. Pildi tegi Euroopa Lõunaobservatooriumile kuuluv Väga Suur Teleskoop, mis asub Tšiilis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lagoon_Nebula.jpg

 

KUU KOSMOSEPILT: vaade Euroopale Rahvusvahelisest Kosmosejaamast. Vasakul Taani ja Lõuna-Rootsi, keskel Saksamaa. Eesti paistab ainult sellele, kes ise seda usub. (20. detsember)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deforestation_central_Europe_-_Rodungen_Mitteleuropa.jpg

 

TEINE VANAFILM: "Mine läände" (1. detsember, 12 minutit)

"Mine läände" on 1923. aasta ameerika komöödia pikkusega 12 minutit, vesternide paroodia, milles kõiki rolle mängivad loomad, peamiselt ahvid. Nende jaoks on ehitatud linna ja rongi vähendatud makett ning hobuste asemel ratsutavad ahvid kitsedel, ka vankreid ja tõldu veavad kitsed. Pärdikute perekond on hädas laisa poja Jeffersoniga, kes päevad otsa voodis vedeleb. Isa ajab ta kodunt välja ja jätab pärandusest ilma, misjärel poeg otsustab rongiga Metsikusse Läände sõita. Ta teeb poes külma arve, misjärel kohe on tema kannul šerif oma käsilastega. Filmil pole muidu suuremat häda, aga lõpp on vilets ja see ongi vist üks põhjusi, miks ta unustuse hõlma vajus.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Go_West_(1923).webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Juudi kunsttükk" (2. detsember, 21 minutit)

See on ameerika 1927. aasta komöödia pikkusega 21 minutit. Perekond: isa, kaks poega ja tütar. Tütre peigmees, advokaat, pole veel ühtki protsessi pidanud. Isa lubab tütre talle, kui noormees oma esimese protsessi võidab. Seejärel hakkab isa koos noorema pojaga kindlustust petma. Kohtus esindab kindlustusfirmat tütre peigmees, kes peab nüüd oma tulevast äia võitma. Ta kasutab selliseid võtteid nagu «Vaadake ainult teda! Kas niisuguse näoga mees võib olla aus?» Võidab protsessi ja teda kutsutakse rahva plaksutamise saatel nagu kuulsat lauljat või näitlejat mitu korda tagasi kummardama. Peaosatäitja Max Davidson mängis palju koomilisi juute ega suutnudki sellest välja murda. Kaasa ei aidanud saksa aktsent, mis takistas helifilmis hakkamasaamist. Filmi pealkiri on antisionistlik, aga filmis endas on vihjeid juutidele üsna vähe. Rääkimata sellest, et juudi tütar kõlbab abiellumiseks väga hästi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jewish_Prudence_(1927).webm

 

NELJAS VANAFILM "Kullamaal" (7. detsember, 7 minutit)

7 minuti pikkune 1908. aasta prantsuse ulmefilm. Neiu avastab metsast 10 päkapikku, kellest osa mängivad täiskasvanud ja osa lapsed. Ilmub ka Kullamaa kuninganna ja viib neiu Kullamaale, kus näitab eri riikide kuldmüntide valmistamist, nii et õigupoolest on tegu raha võltsimisega suures ulatuses. Tegelikkuses on mündid tehtud võist ja filmitud on tagurpidi. Ma ei tea, kas varem on niisuguses ulatuses tagurpidi filmimist kasutatud. Näitlejate nimesid pole öeldud, aga välimuse järgi tundsin Kullamaa kuningannas ära Georges Méliès' naise Jehanne d'Alcy, kes mulle endale väga meeldib.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Au_pays_de_l%27or_(1908).webm

 

VIIES VANAFILM: "Pusle" (8. detsember, 7 minutit)

Kloun Koko järjekordsed seiklused 1923. aastast. Žanrilt puhas ulmekomöödia. Ei midagi erilist, Koko sarjast tehti filme 133 ja "Pusle" on neist 33., aga soovitan vaadata ikkagi, kui te neid just liiga palju näinud pole. Tootja on vendade Fleischerite firma Inkwell Studio ja režissöör on Dave Fleischer. Sari on tuntud reaalsuse ja joonistuste (virtuaalreaalsuse?) oskusliku segamise poolest. Algab nagu enamik sarja filme sellega, et Max Fleischer joonistab Koko. Aga ta poleks pidanud seda tegema, sest õigupoolest tahab ta hoopis puslet kokku panna. Koko segab teda kogu aeg ega kannata rahulikult paigal istuda. Max seob ta tooli külge ja saadab Puslelinna, kus Koko on hädas omaenda peegelpildiga, aga kauaks Max siiski rahu ei saa. Võib arvata, et kui Max ei saa puslet kokku, siis Koko teeb selle lõpuks tema eest ära, aga ta vist poleks pidanud seda tegema.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Puzzle_(1923).webm

 

KUUES VANAFILM: "Haldjate kuningriik" (11. detsember, 17 minutit)

Georges Méliès 1903. aasta ulmefilm pikkusega 17 minutit. See kuulub äriliselt Méliès' parimate filmide sekka ja kunstiliselt on seda nimetatud isegi kõige paremaks. Film on üles võetud teatrilaval ning kasutatakse paljusid kulisse ja teatrimasinaid, osalt aga filmitrikke. Nagu Méliès' filmidele omane, näitlejad pole avalikustatud, aga välimuse järgi on selge, et kangelast kuningas Bel-Azori mängib Méliès ise ja kolm näitlejat on veel tuvastatud: kuninganna, kuri nõid ja haldjas Aurora. Nõid röövib kuninganna ja kuningas alustab rännakut tema tagasitoomiseks. Aurora annab talle sõjariistu ja muud abi. Kuningas läheb merele ainult naistest koosneva meeskonnaga ja laev läheb tormis põhja, aga veealune maailm osutub täiesti hingamiskõlblikuks ja seiklused jätkuvad. Mõningase üllatusena nõid ei saagi lõpuks surma. Filmi peamise inspiratsiooniallikana on nimetatud "Okasroosikest". Commonsi versioon on värviline, kõik kaadrid on käsitsi värvitud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le_Royaume_des_f%C3%A9es_(1903).webm

 

SEITSMES VANAFILM: "Sõjas sõjaväega" (14. detsember, 93 minutit)

Ameerika 1950. aasta poolteisetunnine komöödia, peaosades koomikutepaar Dean Martin ja Jerry Lewis. Nad tegid koos 17 filmi ja see on neist kolmas (filmitud teisena). Martin ja Lewis tahavad minna Euroopasse sõdima, aga selle asemel ülendatakse Martin vanemseersandiks ja pannakse igavale kontoritööle. Või, noh, juhtub seal igasugust jama, näiteks Martini otsene ülemus kapten Caldwell saab kogu oma informatsiooni oma naiselt, kokakoolaautomaat on osalt rikkis, sisse-välja jõlgub rase postitöötaja, keda kapteni naisega segi aetakse, ja nii edasi. Martin püüab oma tööülesandeid halvasti täita, et ta karistuseks Euroopasse sõtta saadetaks, ja lõpuks see soov isegi täitub. Martin ja Lewis on musikaalsed, saab näha ja kuulda kummagi laule ja varieteenumbreid. Vaatasin läbi, aga ainsatki korda naerda ei saanud, pigem ei soovita vaadata. Film on väga odavalt tehtud. Näitlejatest suri viimasena Lewis aastal 2017.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:At_War_With_The_Army.webm

 

KAHEKSAS VANAFILM: "Eegah" (15. detsember, 93 minutit)

Ameerika 1962. aasta B-kategooria õudusfilm. Seda on nimetatud kõigi aegade halvimate filmide hulka, aga minu arvates pole see õiglane, mulle meeldis. Bondi vaenlast, raudhammastega Jawsi mäletate? Vaat sama näitleja, 221 cm pikk Richard Kiel mängib ürginimest, kes satub tänapäeva ühiskonda ja röövib ilusa tüdruku. Produtsent-stsenarist-režissöör Arch Hall püüdis oma samanimelisest pojast teha uut Elvist: ilus poiss, laulab hästi ja mängib kitarri. Minule tema esitus meeldis, aga millegipärast ei saanud ta rolli üheski muus filmis peale oma isa filmide. Võib-olla sellepärast, et ta ei anna endast peajagu pikemale Jawsile kitarriga pasunasse? Elu on ebaõiglane. Ta pidi hakkama lenduriks ja töötama lendurina kuni pensionini, elus on praegugi. Naispeaosaline Marilyn Manning jooksis bikiinides ringi ja tantsis, tema soeng oli alati laitmatu nii ujumast tulles kui hommikul ärgates, aga tema filmikarjäär jäi veel tagasihoidlikumaks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eegah_(1962)_by_Arch_Hall.webm

 

ÜHEKSAS VANAFILM: "Õhupallimaa" (17. detsember, 7 minutit)

7 minuti pikkune ameerika 1935. aasta koomiline õudus-animafilm, teise pealkirjaga "Nõelapadjamees". Produtsent ja režissöör on Ub Iwerks. Õhupallimaal on kõik asjad ja elanikud tehtud õhupallidest. Ning siis satub sinna kuri Nõelapadjamees, kes õhupalle läbi torkama hakkab. Õhupallimaa häiresignaal on see, kui neljalt titalt pudel ära võetakse ja nad röökima hakkavad. Otsekohe puhutakse täis sõdurid, kes Nõelapadjamehega võitlusse asuvad. Lõpuks kukub Nõelapadjamees üle maailma ääre. Kõige rohkem paneb mind imestama see, et keegi on inglise vikis viitsinud teha tohutupika sisu ümberjutustuse. Ei oskaks arvatagi, et seitsmeminutilises filmis nii palju juhtub.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Balloon_Land_by_Ub_Iwerks,_1935.webm

 

KÜMNES VANAFILM: "Becky Sharp" (18. detsember, 85 minutit)

Ameerika 1935. aasta poolteisetunnine ajalooline draama, mis põhineb William Makepeace Thackeray 1848. aasta romaanil "Edevuse laat". Peaosa mängib Miriam Hopkins. Sharp on madalat päritolu ambitsioonikas neiu, kes püüab võrgutada ükskõik millist rikast meest, et ühiskonnas kõrgele jõuda. Thackerayl oli Sharp üsna vastik tegelane, filmis on seda pehmendatud ja minu meelest sellega sisendusjõudu kaotatud. Ma poleks seda filmi maininudki, kui see poleks esimene suure eelarvega värvifilm. Seda on ka rõhutatud, tegelaste riietus on värviline ja osalt tagas see kassaedu. Film sai "Oscari" nominatsiooni (Hopkins) ja võitis Veneetsia filmifestivali – Kuldlõviks hakati seda auhinda nimetama alles 1949. Hiljem on film suuresti jäänud romaani teiste ekraniseeringute varju (5 varasemat ja 1 hilisem, lisaks 6 teleseriaali, neist 1 NSV Liidu oma). Filmi näitlejatest suri viimasena Sharpi sõbratari Amelia Sedleyt mänginud Frances Dee: 2004. aastal.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Becky_Sharp_(1935).webm

 

ÜHETEISTKÜMNES VANAFILM: "Jõuluvana" (24. detsember, 36 minutit, jõulud)

Ameerika 1925. aasta pooletunnine film Jõuluvana elust Alaskal. Tiitrid on millegipärast hollandikeelsed. Vikiallikates on ka ingliskeelne tõlge, aga seda pole otse filmi külge ühendatud, nii et mina võtsin veebilehitsejas lahti kaks sakki, ühes jooksis film ja teises oli tiitrite tõlge. Kõigepealt klõpsasin lehekülje all olevale kategooriale "Santa Claus" ja seejärel ekraani vasakus servas oleval menüüribal "Wikisource". Kuid ingliskeelne tekst ei lähe hollandikeelsega alati kokku, sest on tehtud kümme minutit lühema versiooni põhjal. Hollandikeelne tekst on parem ja kurvastuseks ma seda ei oska, aga ingliskeelse teksti põhjal ja saksakeelseid sõnatüvesid meenutades sain elamuse kätte. Põhjapõdrad veel ei lenda ja nendes majades, kus korsten ei vasta Jõuluvana mõõtmetele, jäävad lapsed kinkideta.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Santa_Claus_(1925).webm

 

KUU ULMEFILM: "WING IT!" (25. detsember, 4 minutit)

Tark kass ehitab kosmoselaeva, aga loll koer tungib sinna sisse ning vajutab kõiki nuppe ja tõmbab kõiki kange, et näha, mis juhtub. Peamine küsimus on see, kas keegi üldse ellu jääb. Film on lühike, vaadake läbi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:WING_IT!_-_Blender_Open_Movie-full_movie.webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0535)