Siamosaurus suteethorni sculpture Phu Wiang Dinosaur Museum

PÄEVA MATERJAL WIKIPEDIAS JAANUARIS 2021

KUU TEHNIKA: Sõjaväe Erirelvade Projekt (1. jaanuar)

1. jaanuaril 1947 kujundati Manhattani Projekt ümber Aatomirelvade Komisjoniks ja sellega anti USA tuumarelvastus sõjaväe kontrolli alt tsiviilkontrolli alla. Samal päeval alustas tegevust Sõjaväe Erirelvade Projekt, mis ühendas need tuumarelvadega seotud tegevused, mis veel sõjaväe alla jäid: hooldus, ladustamine, järelevalve, turvalisus ja kasutamine. Projekti esimene ülem oli Manhattani Projekti juht kindralmajor Leslie Groves. Projekt kestis 12 aastat. Selle jooksul läksid tuumarelvad masstootmisesse, nad muutusid väiksemaks ja kergemaks, nende säilitamine, hooldamine ja kokkupanek muutusid lihtsamaks. Tuumaarsenal kasvas kümnete tuhandete pommide ja kümnete tuhandete megatonnideni. 6. mail 1959 kujundati projekt ümber Kaitseväe Tuumatoetuse Agentuuriks pärast seda, kui NSV Liit oli oma Sputniku programmiga näidanud oma kosmoseprogrammi üleolekut USA omast.

Tänapäeval kannab see nime Sõjaväe Ohuvähendamise Agentuur.

KUU ULMEAJAKIRI: „Elustumine" (3. jaanuar)

Ameerika õuduskoomiks „Elustumine" alustas 2012. aastal ja ilmus 2017. aastani, kokku 47 numbrit. Ilmunud on kordustrükke, sealhulgas kõvakaanelisi. Sisust: Wisconsini osariigis Wausaus (see on päriselt olemas, ligi 40 tuhat elanikku) toimub veider fenomen: kõik 1. jaanuaril surnud inimesed, keda esialgu tuvastatakse 23, ärkavad 2. jaanuaril ellu. Valitsus piirab linna ümber. Elustunud osutuvad surematuteks ja paranevad kõigist haavadest.

Tugevate negatiivsete emotsioonide korral köhivad nad verd ja muutuvad vägivaldseks. Järgmiste nädalate jooksul mõrvavad nad mitu inimest. Valitsus kohandab kiiresti ühe hoone vanglaks, kuhu kõik elustunud tuuakse. Usuhullud ostavad Wausaust elustunute ja teiste hiljuti surnute kehaosi ja liha, et neid süüa – surematuks nad sellest ei saa, aga bisnis on vägev. Inimesed püüavad piiramisrõngast mitte ainult välja murda, vaid ka sinna sisse murda, lootes surematuks saada. Valitsus konfiskeerib ja hukkab kõik kohalikud kariloomad, mispeale kohalik paranoik organiseerib valitsusevastase vastupanurühmituse. Metsas ringlevad valged koledad vaimud. Selgub, et elustunuid on rohkem kui esialgu tundus, aga nad teesklevad tavalisi inimesi. Selgub ka, et elustunud polegi lõplikult surematud.

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: siiamosaurus (10. jaanuar)

Siiamosaurus on spinosauruste perekond, kes elas varakriidis 129–113 miljonit aastat tagasi Tais ja keda tuntakse ainult hambafossiilide järgi. Hambaid oli aga palju ja et need ikka suhu ära mahuksid, pidid siiamosaurusel olema vägevad lõuad. Keha pikkust on aga hammaste põhjal raske hinnata, pakutud on 5–10 meetrit, kõrguseks 1½–2 meetrit, massiks veerand kuni 1 tonni. Hambad on koonilised ja kuni 7 cm pikad. Ilmselgelt lihasööja, jooksis kahel jalal. Lugege ise sellest, missuguste loomadega ta koos elas ja miks teadlased jõudsid järeldusele, et ta pidi olema põhiliselt kalatoiduline. Ta on kõige varasem teadaolev spinosaurus, ülejäänud spinosaurused võivad temast põlvneda.

Siamosaurus suteethorni sculpture Phu Wiang Dinosaur Museum

Siiamosaurus

KUU JUMAL: Ariel (2. jaanuar)

Shakespeare'i näidend „Torm" on Eestis üsna tundmatu. Tegu on aga ulmenäidendiga. Maag Prospero kontrollib Arieli-nimelist haldjat, kes täidab tema soove ning toimib tema silmade ja kõrvadena, sealjuures saab ainult Prospero teda näha. Ariel täidab kõik soovid rohkem kui eeskujulikult, sealhulgas nurjab atentaadikatse ja viib kokku armastajapaari. Prospero annab Arielile tasuks vabaduse. Shakespeare kasutas alles hiljuti leiutatud ideed: haldjas ei allu jumalale ega kuradile, vaid lihtsalt targale ja võimekale inimesele. Täiesti uuenduslikuna andis Shakespeare haldjale vaba tahte ja omad soovid, millest peamine oli saada vabaks. Shakespeare kujutas Arieli meessoolisena, aga üsna algusest peale kuni 1930-ndateni mängisid teda üksnes naised, tänapäeval nii naised kui mehed. Shakespeare kirjutas näidendisse üksikasjalikult sisse, kuidas Arieli lendamist lavastama peaks, ja seda sel 1838. aasta pildil näetegi. Arieli mängib 20-aastane Priscilla Horton, kes oli juba kuulus näitleja. Wikipedia nimetabki Arieli tema tipprolliks.

Nagu kõik Shakespeare'i näidendid, on „Tormgi" ulmet tohutult mõjutanud, näiteks pärineb näidendist fraas „hea uus ilm".

KUU LOODUSEPILT: Dalloli vulkaan (8. jaanuar)

Dalloli hüdrotermaalsüsteem asub Põhja-Etioopias ja ega Maa peal põrgule sarnasemat paika ole. Maa sisemuses võib ju olla. Ma olen sellest paar pilti siia rubriiki pannud ka, aga nüüd siis maastikupilt laiema plaanina. Dalloli alang jääb merepinnast kuni 48 m allapoole ja seal on maakera kõige madalamal asuvad vulkaanid. Punane meri asub lähedal, aga ujutas selle ala viimati üle 30 tuhat aastat tagasi. 2005. aasta jaanuaris tekkis sinna pärast maavärinat 60×40 m suurune Gaet'ale järv, mille soolsus on 43% (mitte promilli!) ja mis on maailma kõige soolasem looduslik veekogu. Selle temperatuur on põhiliselt 50–55 °C, paras põrgukatel. Dalloli vulkaan tekkis pärast 1926. aasta maavärinat ja selle suhteline kõrgus on 60 m. Muidugi see purskab, ehkki mitte igal aastal. Ereda kollase ja oranži värvuse annavad väävel ja raud. Pikapeale raud oksüdeerub ja muutub pruuniks, nii et pruunid alad on vanemad ja astumiseks ohutumad.

ET Afar asv2018-01 img48 Dallol

ESIMENE VANAFILM: „Loie Fuller" (15. jaanuar)

Serpentiinitantsu arendas 1880-ndatel seelikutantsust välja ameeriklanna Loie Fuller (1862–1928) vastukaaluks akadeemilisele balletile – samal ajal arenes seelikutantsust ka kankaan, ehkki areng toimus teises suunas. Loie Fuller püüdis serpentiinitantsu edutult patenteerida, aga tantsu ikkagi patenteerida ei saa. Vaadake enda harimise huvides seda 1½ minuti pikkust 1901. aasta Prantsuse filmi, mille tootis Pathé kompanii. Ühtlasi on tegu ühega maailma esimestest vampiirifilmidest: esimestes kaadrites moondub mingi lendav nahkhiir naiseks, kes kohe tantsima kukub. Võite ka mõtiskleda, miks kankaan on püsinud tänapäevani ja serpentiinitants mitte.

KUU LOEND: filmi „Tasujad: lõppmäng" auhindade loend (18. jaanuar)

„Lõppmäng" on 2019. aasta Ameerika superkangelasefilm, mille tootis Walt Disney. Kunagi oli Disney tuntud selle poolest, et tema filmides ei saada surma, aga need ajad on ammu möödas, Tasujatest hukkub märkimisväärne osa. Film nimetati 108 auhinna kandidaadiks, millest võitis 37. Oscarile ja BAFTA auhinnale kandideeris see visuaalefektide kategoorias, ei võitnud. Helitaust kandideeris Grammyle, stsenaarium Hugole. Teismeliste valiku auhinnale tuli 4 kategoorias 9 nominatsiooni, Laste valiku auhinnale 4 kategoorias 11 nominatsiooni. Kõige edukamalt läks Saturnidega: 14 nominatsiooni 12 kategoorias, millest võideti 6. Artikkel filmist oli ingliskeelse Vikipeedia 2019. aastal enim loetud artikkel (teine oli surmad 2019. aastal, kolmas sarimõrvar Ted Bundy, neljas Freddy Mercury ja viies Tšernobõli katastroof). Film tõi sisse ligi 3 miljardit dollarit, mis on kõigi aegade rekord (filmi eelarve oli 356 miljonit).


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU GEOLOOGIAVIDEO: globaalse temperatuuri muutus alates 1850. aastast (3. jaanuar, 29 sekundit)

TEINE VANAFILM: puulehti sööv kits (4. jaanuar, 1 sekund)

Filmi esitatakse kaadrite abil, aga missugusel kujul kaadreid säilitatakse, see pole määratud. Nii et miks ei võiks kaadrid olla karikale graveeritud? Siin ongi. Karikas ise pärineb III aastatuhande teisest poolest enne meie aega, nii et üle 4000 aasta vana ja sellisena võib see olla inimkonna esimene animatsioon. Kaadreid on 5, need digiteeriti ja monteeriti üksteise järele ning saadi sekundipikkune joonisfilm. Mida on võimalik öelda 5 kaadriga? Ära sa märgi, ma olen näinud viletsama sisuga filme. Avastati see Shahr-e Sukhteh' asulakoha väljakaevamistelt – see asub Iraanis Afganistani piiri lähedal. Omal ajal (üle 4000 aasta tagasi) oli see üks maailma suurimaid linnu, asulakoht hõlmab 151 hektarit. Lisaks esimesele animatsioonile avastati sealt esimene kunstlik silmamuna (vist bituumenist) ja seda kandis oma silmakoopas hiiglakasvu, 182 cm pikkune naine. Leiti ka esimene triktrakilaud, täringud, köömneseemned ning pealuu, millele oli tehtud ajuoperatsioon. 2014 kanti see asulakoht UNESCO maailmapärandi nimistusse.

KOLMAS VANAFILM: „Moodne Tuhkatriinu" (6. jaanuar, 14 minutit)

14 minuti pikkune 1910. aasta ameerika tummfilm, nime poolest moodne, sisult mitte. Vaat 1998. aasta Ever After Drew Barrymore'iga peaosas ja Anjelica Hustoniga võõrasemana on moodne! Klassikalistest lugudest on mulle eluajaks meelde jäänud 1979. aasta Sojuzmultfilmi versioon. „Moodsa Tuhkatriinu" moodsus seisneb selles, et tegelased kannavad 1910. aasta rõivaid, mis meenutavad rohkem Perrault' aega kui tänapäeva, ja sõidavad 1910. aasta automobiilidega, mis meenutavad rohkem Perrault' aja tõldu kui tänapäeva autosid. Tantsitakse 1910. aasta tantse, mis jäävad mulle ilma muusikata sama võõraks kui Prantsuse õukonnatantsud. Nähtavasti taheti lihtsalt odavalt läbi saada, mitte investeerida mineviku stiili. Täheldasin, et tantsupaar võib koosneda ka kahest naisest. Võõrasema on liikumispuudega, mis tänapäeval tekitab kaastunnet, mitte ärritust. Kasuõde näeb oma soengu ja riietusega välja nii vana, et mul oli raskusi otsustamisega, kumb on võõrasema ja kumb kasuõde. Tuhkatriinut mängib 21-aastane Mary Fuller, kes teeb ainsana talutava näitlejatöö. Ulme puudub. Järgmisel kuul saate näha tõelist moodsat tuhkatriinulugu.

KUU PALEONTOLOOGIAVIDEO: Kuidas moodustuvad fossiilid? (10. jaanuar, 3 minutit)

KUU ASTRONOOMIAVIDEO: Swift-Tuttle'i komeedi orbiit (12. jaanuar, 42 sekundit)

Swift–Tuttle'i komeedi avastasid sõltumatult ameeriklased Lewis Swift 16. juulil 1862 ja Horace Tuttle 19. juulil 1862. Tagantjärele on leitud, et seda jälgisid juba vanad hiinlased. Selle komeedi tiirlemisperiood korreleerub Jupiteriga: iga Swift-Tuttle'i tiiru kohta teeb Jupiter 11 tiiru. Swift-Tuttle'i komeedist pärineb perseiidide meteoorivool, mis on maakera kõige tuntum ja kõige paremini nähtav meteoorivool. Komeedituuma läbimõõt on 26 km, nii et kokkupõrge Maaga hävitaks inimkonna. Ta on kindlalt kõige suurem taevakeha, mille orbiit lõikub Maa orbiidiga, ja ainus inimkonnale ohtlik taevakeha. Loodetavasti uurisite seda eelmise lähenemise ajal 1992 binokliga, sest siis ta palja silmaga nähtav polnud. Küll aga on ta palja silmaga nähtav järgmise lähenemise ajal 2126 ja ega ta meile suurt lähemale tulegi. Pöörake tähelepanu asjaolule, et komeedi tiirud ei ole identsed ja seetõttu tiirlemisperiood kõigub 128 ja 136 aasta vahel, seda nimetatakse libratsiooniks ehk loperdamiseks, mis Swift-Tuttle'i komeedil on eriliselt suur.

KUU ZOOLOOGIAFILM: paarituvad lõvid (27. jaanuar, 1 minut)

Aasia lõvil on lakk hõredam, aga sabatutt suurem kui Aafrika lõvil, ja kõhul on nahavolt. Minevikus elasid Aasia lõvid Indiast kuni Araabia, Palestiina, Mesopotaamia ja Taga-Kaukaasiani, kuid inimesed hävitasid neid, nagu suutsid, ja Aasia lõvi sattus väljasuremisohtu. Suuremas osas levilast suri ta välja XIX sajandil, kui mitte varem, säilides üksnes Lääne-Indias Giri rahvuspargis. Neid pole järele jäänud palju: alla tuhande. Nende arv on siiski viimastel aastatel suurenenud ja põhjust näete selles videos. Püüdke mõelda, mida lõvid arvaksid, kui keegi neid tähtsa toimingu juures segaks, ja mida filmija sealjuures tundis. Tiigrid on viimase kahe sajandiga tapnud 400 tuhat inimest, aga inimsööjad lõvid on haruldased ja viimase saja aasta jooksul on teada kõigest üksikuid juhtumeid, mil Aasia lõvi on inimest rünnanud.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0602)