ESIMENE ARVUTIMÄNG: "Super Mario: Kadunud tasemed" (3. juuni)

Mariobros2japanbox

"Kadunud tasemed" on "Nintendo" 1986. aasta platvormmäng, järg eelmise aasta väga edukaks osutunud  mängule "Super Mario Bros." Mängud on väga sarnased, ent keerukust on suurendatud ja Luigi on tehtud  Mariost erinevaks: Luigi hõõrdumine vastu maapinda on väiksem ja ta saab teha kõrgemaid hüppeid.  Juurde on toodud näiteks tuuleiilid ja mürgiseened. Erinevalt esimesest mängust pole  kahemängijarežiimi, üksnes ühemängijarežiim, kuid mängija peab valima, kas kontrollib Mariot või  Luigit. Mängul on 32 taset 8 maailmas ja lisaks 20 boonustaset. Kriitika ei kiitnud mängu, seda  peeti esimesele mängule liiga sarnaseks ja keerukust liiga suureks: mõnda asja tuleb teha sekundi  täpsusega, mõnikord hüpata nähtamatule platvormile jne. Seevastu osava mängija tegutsemist on lausa  lust kõrvalt vaadata. Rahva arvamus oli teistsugune, seda müüdi 2,5 miljonit eksemplari.  Soovitatakse seda aga ainult nendele, kes esimeses osas väga osavad olid.

https://en.wikipedia.org/wiki/Super_Mario_Bros.:_The_Lost_Levels

 

ESIMENE PROMINENT: David Scott (6. juuni, 80. sünnipäev)

1087px-Gumdrop Meets Spider - GPN-2000-001100

David Scott on astronaut, kes käis kolm korda kosmoses missioonidel "Gemini 8" (koos Neil  Armstrongiga), "Apollo 9" ja "Apollo 15". Neist viimasel oli ta kapten ja sai seitsmendaks, kes Kuu  peal kõndis. Kolme astronaudi surmaga lõppenud missioonil "Apollo 1" oli ta esimeses varumeeskonnas.  "Apollo 9" raames käis ta avakosmoses ja oleks seda teinud juba "Geminiga", kui skafandrist poleks  avastatud tähtsat viga – õnneks piisavalt vara, et avakosmoses käik ära jätta. "Apollo 15" ajal  pillas ta Kuu peal korraga käest haamri ja kotkasule demonstreerimaks, et nagu Galileo Galilei oli  ennustanud, langevad nad vaakumis ühesuguse kiirusega. Kotkasulg oli just selle katse tarbeks Maalt  kaasa veetud. "Apollo 15" oli esimene missioon, mille liikmeid ei pandud pärast Maale naasmist  karantiini. Scott oli ka filmi "Apollo 13" konsultant. Tema isa oli USA õhuväe brigaadikindral,  David ise oli õhuväe kolonel.

https://en.wikipedia.org/wiki/David_Scott

 

ESIMENE VÄLJASURNUD ELUKAS: mosasaurus (10. juuni)

Mosasaurus sai nime jõe järgi, mis algab Prantsusmaalt Meuse'i nimega ja suubub Põhjamerre Hollandis  Maasi nimega. Koletise esimene fossiil avastati 1764 Maastrichti lähedalt kriidikaevandusest – Maas  voolab sellest linnast läbi. Esialgu peeti teda vaalaks, 1780. aasta paiku nimetas arst Johann  Leonard Hoffmann teda krokodilliks. Prantsuse revolutsiooniliste sõdade ajal viidi luustik Pariisi  loodusloomuuseumi, väidetavalt oli hinnaks 600 pudelit veini. Mosasaurused olid vee-elulised  lihasööjad roomajad pikkusega kuni 17 meetrit, väljanägemiselt vaalad, aga lähemad sugulased  krokodillidele. Mass võis küündida 5 tonnini. Hambaid oli nelja liiki ja neid oli 50 ringis, aga  alalõuas ainult üht liiki. Mosasaurused tekkisid 83 miljoni aasta eest ja surid välja 66 miljonit  aastat tagasi. Ehkki nad elasid vees, ei pääsenud kokkupõrkest asteroidiga nemadki. Kui mõni elaski  kokkupõrke meresügavuses üle, suri ta varsti nälga – kõik saakloomad olid kärvanud.

1737px-Mosasaurus hoffmannii - skeleton

https://en.wikipedia.org/wiki/Mosasaurus

 

TEINE ARVUTIMÄNG: "Final Fantasy Tactics" (20. juuni, 25. aastapäev)

See on Jaapani firma "Square" 1997. aasta taktika-rollimäng videomängukonsoolidele. Kui "Final  Fantasy" nii-öelda põhijadamängud on nummerdatud rooma numbritega ja on veel spin-offid, siis  "Tactika" on vahepealsetest mängudest esimene: seda ei loeta spin-offiks, aga rooma numbrit talle  samuti ei määratud ja põhijadasse seda ei arvata. See on esimene mäng, mis toimub keskaega  meenutavas Ivalice maailmas, kus on mitu riiki ja keskne riik on lisaks kodusõjas, vana kuningas on  surnud ja tema poeg on valitsemiseks liiga väike. Olukord komplitseerub, kui kodusõja mõlema poole  juhid omavahelises lahingus hukkuvad ja lihtrahvas, kes aadlikke üleüldse umbusaldab, tõuseb üles.  "Taktikat" on arvatud kõigi aegade parimate mängude hulka, kriitika oli väga kiitev ja Ivalice  maailma tehti mitu mängu juurde. Suurim puudus – tegelasi on väga palju ja nad näevad ühtmoodi  välja, mistõttu nendega ei teki hingesidet.

https://en.wikipedia.org/wiki/Final_Fantasy_Tactics

 

KUU FILM: "Olend" (25. juuni, 40. aastaopäev)

The Thing (1982) theatrical poster

"Olend" on 1982. aasta ameerika õudusfilm, mis tehti John Campbelli 1938. aasta jutustuse "Who Goes  There" põhjal (BAASis 5 arvustust keskmise hindega 4). Juba 1951 valmis ekraniseering "Olend teisest  maailmast", mis aga polnud nii originaalitruu. Olend on parasiitne tulnukas, kes suudab teiste  eluvormide kuju võtta. Tegevus toimub polaarjaamas. Inimesed ei tea enam, keda usaldada – igaüks  võib olla kurja tulnukaga seestunud. Peamine erinevus jutustusest on see, et jutustuses jääb 3  inimest ellu ja filmis mitte keegi. Samal 1982. aastal ilmus film "E.T.", kus tulnukat kujutati  heatahtliku ja lapsikuna. "E.T." nimetati 9 "Oscari" kandidaadiks, millest võitis 4, "Olend" jäi  ilma. Kassatulu oli "E.T.-l" 800 miljonit, "Olendil" 20 miljonit. Siiski on ajapikku arvamus  "Olendist" paranenud, seda on peetud mõjukaks filmiks, sealhulgas paljude režissööride poolt.  Lõunapoolusel asuvas USA Amundsen-Scotti polaarjaamas näidatakse seda iga aasta veebruaris talve  alguse tähistajana.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Thing_(1982_film)

 

TEINE PROMINENT: J.K. Rowling (26. juuni, "Harry Potteri" sarja avaromaani avaldamise 25. aastapäev)

Joanne Rowlingil pole ametlikult keskmist nime. Varjunime kasutab ta kirjastuse palvel, kirjastuse  hinnangul ei taha poisid, kes on peamine sihtrühm, lugeda naise kirjutatud raamatuid. Niisiis võttis  Rowling kasutusele oma isaema eesnime Kathleen, peale selle on JK inglise keeles lihtne hääldada.  "Harry Potteri" esimese osa käsikiri valmis juunis 1995 ja järgmisel aastal ostis Cristopher  Little'i agentuur romaani avaldamise õigused 2500 dollari eest. Romaani pakuti 12 kirjastusele, kes  kõik sellest keeldusid. Alles juunis 1997 ilmus "Harry Potter ja tarkade kivi" 500-eksemplarilises  tiraažis. Järgnesid uued trükid ja järgmisi romaane müüdi hakatuseks juba miljonilistes tiraažides.  Kokku on tema raamatuid müüdud juba üle poole miljardi. Sajandivahetuse paiku oli Rowling USA-s  enaim ära keelatud kirjanik, samuti on ta keelatud Araabia Ühendemiraatide koolides, põhjuseks ikka  nõiduse ja paganluse propaganda.

Jk-rowling-crop

https://en.wikipedia.org/wiki/J._K._Rowling

 

TEINE VÄLJASURNUD ELUKAS: sinopterus (10. juuni)

Sinopterus tähendab hiina tiiba. Seda nime kannab lensisalik pterodaktülus, kes elas tänapäeva Hiina  maa-alal 120 miljonit aastat tagasi hiliskriidis. Ta nägi välja linnusarnane nagu kõik lendavad  selgroogsed. Tema tiibade siruulatus oli 1,2 meetrit ja kolju oli 17 cm pikk. Teda peetakse  kõigesööjaks. Leitud on ka üks äsjakoorunud tibu, kes esialgu kirjeldati oma liigina, kuid otsekohe  tekkisid kahtlused, mis lõpuks ametlikult kinnitati, et tegu on noore sinopterusega. Noored  sinopterused suutsid lennata üsna ruttu pärast koorumist ning on oletatud, et nad asustasid  teistsuguseid ökoloogilisi nišše kui täiskasvanud: noored elasid metsades, kus nad olid kohastunud  puude vahel aeglaselt siksakis lendama, vanaloomad eelistasid avamaastikku, kus kiiresti sirgjoones  lennata. Hambaid ei olnud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sinopterus_dongi_NMNS.jpg

 

KUU ÕUDUSSEIKLUS: Jumalaema kirik Pariisis põleb. (12. juuni)

730px-Flèche en feu - Spire on Fire.jpeg

Tulekahju toimus 15. aprillil 2019. Katedraali kivistruktuure olid ilm ja saaste aastate jooksul  kahjustanud. Torn oli valmistatud puust ning see oli ulatuslikult mädanenud, sest vesi pääses  katuseplekkide vahele. Katusetalad olid kuivad, seenetanud ja vanuse tõttu pudedaks muutunud. Juba  2014 oli kultuuriministeerium hinnanud taastamise kuludeks 150 miljonit eurot ja Pariisi  peapiiskopkond korjas parasjagu remondi jaoks raha. Tulekahju puhkes kell 18.18. Automaatne  tuletõrjujate väljakutsumise süsteem puudus ja neile teatati alles 18.51, ehkki rahvas aeti kirikust  välja otsekohe, juba 18.29. Tuletõrje saabus kell 19.00 ja tuli saadi kontrolli alla kell 21.45.  Kirikutorn langes sisse ja suurem osa katusest hävis, aga kultuuriväärtused said kahju üllatavalt  vähe. Osa neist oli katedraali kapitaalremondiks valmistumisel juba varem ära viidud. Tulekahju  põhjuseks oli õnnetus, kellegi pahatahtlikkust ei tuvastatud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fl%C3%A8che_en_feu_-_Spire_on_Fire.jpeg

 

KUU LOODUSEPILT: Kasside seas on suhteliselt levinud, et mõlemad silmad on eri värvi. (16. juuni)

June odd-eyed-cat cropped

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:June_odd-eyed-cat_cropped.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

ESIMENE VANAFILM: "Ühe kuriteo lugu" (1. juuni, 4½ minutit)

See on 1901. aasta prantsuse tummfilm, režissöör oli Ferdinand Zecca ja tootjafirma Vennad Pathé'd.  See on esimene prantsuse krimifilm, ehkki ebatraditsiooniline: algab mõrvaga, teises stseenis mõrvar  vahistatakse, siis toimub tagasivaade minevikku ning lõpeb süüdimõistmisega kohtus ja hukkamisega  giljotiinil. See on üks maailma esimesi filme, kus tegevustik pole lineaarne. Tagasivaade toimub  mineviku projitseerimisega vangikongi seinale, sellal kui vang oma koikul lebab. Samuti on see üks  maailma esimesi tsenseeritud filme: Prantsuse võimud nõudsid algul, et film peatataks enne viimast  stseeni (hukkamist), ja pärast nõudsid selle stseeni täielikku äralõikamist. Sealjuures võigas mõrv  filmi alguses polnud mingi probleem, seda tohtisid kõik naised ja lapsed vaadata. Kuritegu lähtus  peategelase alkoholismist ja seda teemat käsitles Zecca põhjalikumalt oma järgmise aasta filmis "Les  victimes de l'alcoolisme", olles seega karskusliikumise propagandist.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Histoire_d%27un_crime.webm

 

KESIMENE LOODUSEVIDEO: Hunga Tonga–Hunga Ha'apai vulkaani purse 14. jaanuaril 2022 (11. juuni, 5  minutit)

Hunga Tonga–Hunga Ha

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hunga_Tonga%E2%80%93Hunga_Ha%27apai_volcanic_eruption_January_14,_2022.webm

 

TEINE VANAFILM: "Quo vadis?" (13. juuni, 100 minutit)

Itaalia film "Quo vadis?" on poolaka Henryk Sienkiewiczi 1896. aastast pärit samanimelise romaani teine ekraniseering (esimese tegi 1901 Ferdinand Zecca). Sisuks on kristlaste tagakiusamine keiser Nero poolt, nii et mingil määral kristluse propaganda, aga mitte ainult. Lisaks fiktiivsetele tegelastele on kujutatud hulka ajaloolisi isikuid ja ilma vikipeediast järele vaatamata ei suudaks ma küll vahet teha, kes on ajalooline ja kes mitte. Ka kujutatud sündmused on osalt ajaloolised ja osalt fiktiivsed. Filmi pealkirja ütleb apostel Peetrus, keda tänapäeval peetakse esimeseks paavstiks. See oli üks maailma filmiajaloo esimesi suurfilme 5 tuhande statistiga ja kestusega 2 tundi (Commonsi versioon on 100 minutit). Ma ei vaadanud seda, ulmet ei ole ja aega oli vähe. Ülemaailmsest kiitusest hoolimata ei saanud ainuski näitleja maailmakuulsaks, ehkki riigisiseselt ootas neist mitutki pikk näitlejakarjäär.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Quo_vadis_(1913).webm

 

TEINE LOODUSEVIDEO: Fagradalsfjalli vulkaani purse Islandil 24. märtsil 2021 (15. juuni, 12 minutit)

Kahe vulkaani purset on mõnus võrrelda. Tonga vulkaan ajab üle paksu suitsupilve, leeke on vähe  näha. Islandi vulkaan, vastupidi, on paras põrgukatel ja laavat keeb pidevalt üle ääre, aga suitsu  on vaevu-vaevu. Ta küündib merepinnast 385 meetri kõrgusele ja asub Reikjavikist kõigest 40 km  kaugusel. Vulkaani nimi tähendab islandi keeles ilusa oru mäge. 2021 püstitas ta Islandi 21. sajandi  rekordi, pursates 183 päeva järjest. Purskele eelnes palju maavärinaid, kõige tugevam neist 5,7- magituudine. Juurdepääs vulkaanile on suht lihtne ja purskava vulkaani vaatamine muutus  turismimagnetiks. Fagradalsfjalli vulkaan on tuntud sellegi poolest, et 3. mail 1943 lendas selle  vastu USA sõjalennuk 15 sõjaväelasega ja imekombel üks ei saanudki surma, küll aga hukkus Frank  Maxwell Andrews, kes pidi hakkama juhtima liitlaste sissetungi fašistide okupeeritud Mandri- Euroopasse. Sel ajal oli ta kõige kõrgem Teises Maailmasõjas hukkunud USA ohvitser.

Eruption of Fagradalsfjall volcano, 2021-03-24, 2.webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eruption_of_Fagradalsfjall_volcano,_2021-03-24,_2.webm

 

KUU ASTRONOOMIAVIDEO: Kas planeedid võivad moodustuda surevate tähtede ümber? (17. juuni, 50  minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Disks_around_evolved_binaries_-_do_they_form_second-generation_planets.webm

 

KOLMAS LOODUSEVIDEO: erakpingviin püüab kala (20. juuni, 3 minutit)

Pingviinile on kaamera selga seotud ja salvestama pandud. Pingviin sukeldub kala püüdma ja kaamera  näitab umbes sedasama, mida pingviin näeb. Ja saabki kala kätte! Kala liik on tuvastatud, aga eesti  keelde ei suutnud ma seda tõlkida, võib-olla eestikeelset nime polegi olemas, sest see kala elab  ainult Uus-Meremaa rannavetes.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Feeding_dive_of_a_yellow-eyed_penguin.webm

 

TEINE VANAFILM: "Lugu kahest kassist" (25. juuni, 6½ minutit)

Küllap mäletate linnupoega Tweetyt, keda mitmesugused elukad püüavad nahka panna ja kes alati eluga  pääseb. See film on Tweety debüüt, ehkki siin nimetatakse teda Orsoniks (järgmises filmis on juba  Tweety). Siin püüavad kaks kassi Babbit ja Catstello teda kätte saada (Abbot ja Costello on  eeskujuks nende nimedele). Tweety-Orson toob kuuldavale ka oma tunnuslause "I tawt I taw a puddy  tat!" No ja lõppu käib muidugi "Taht's all, folks!" Palju mõttetut vägivalda ja surma ei saa keegi.  Ameerika huumor. Filmi pealkiri on Charles Dickensi romaani "A Tale of Two Cities" paroodia.  Joonisfilmi ilmumise ajaks oli romaanist valminud juba 4 ekraniseeringut ja näidend, nii et see oli  vähemalt pealkirja mõttes tuttav igale ameeriklasele, ehkki sisus ei tähelda ma mingisugust  sarnasust. Film kuulub sarja "Merry Melodies", tootjafirma on Warner Bros. Pictures.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Tale_of_Two_Kitties_(1942).webm

 

NELJAS LOODUSEVIDEO: Liustik laguneb ja libiseb üle kiirtee (28. juuni, 2½ minutit)

Indias Himachal Pradeshi osariigis juhtus, et liustik hakkas lagunema ja juppe poetama. Need  ületasid kiirtee kolmemeetrise jääseinana ja hoolimata valitsuse hoiatusest jäid mitu turisti  jääseina taha lõksu. Ühe mikrobussiga läheb eriti halvasti ja saate näha, kuidas see puruks  pressitakse, aga tuleb ka tunnistada, et juht ronis ise sinna, kuhu poleks tohtinud. Kui ta surma oleks saanud, võiks talle anda Darwini auhinna.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_10_ft_high_glacier_wall_breaks_off,_slides_onto_highway_in_HP%E2%80%99s_Kinnaur.webm

 

VIIES LOODUSEVIDEO: maailma esimene laskumine suusakadel K2 tipust (30. juuni, 12 minutit)

K2 on maailma kõrguselt teine mäetipp. 8611 m merepinnast. Poolakas Andrzej Bargiel ronis selle  tippu ilma hapnikku kasutamata ja tuleb sealt suusatades alla. Niisugust asja pole varem keegi  teinud. Jõudiski 5000 m kõrgusele baaslaagrisse. Ega sealt suuskadega suurt allapoole saagi, kliima  läheb palavaks. 2016 käis ta kõigi lumeleopardiks saamiseks vajaliku 5 mäetipu otsas rekordiliselt  lühikese ajaga 29 päeva 17 tundi ja 5 minutit, kusjuures kõigilt neilt tippudelt tuli ta alla  suusatades. Ja ta on veel mitmel mäel tõusu kiiruse maailmarekordi püstitanud, sealhulgas Elbrusel.  2019 nimetas National Geographic ta aasta seiklejaks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World%27s_first_ski_descent_of_K2_with_Andrzej_Bargiel.webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0719)