KUU FILM: "Impeerim annab vastulöögi" (4. mai, Tähesõdade tähtpäev)

999px-Mark Hamill 1980

4. mai on kõigi Tähesõdade fännide jaoks tähtis päev. "May the forth be with you" on tõlgendatud kui "Neljas mai olgu sinuga". Sel puhul oli esilehel tähesõdade sarja teine film. Esimesest filmist innustununa palkas George Lucas järje stsenaariumi kirjutama Leigh Bracketti ja selle surma järel Lawrence Kasdani. Lavastas Irnin Kershner, peaosades mängisid Mark Hamill (Luke Skywalker), Harrison Ford (Han Solo) ja Carrie Fisher (Leia Organa). Esialgu polnud kriitika nii kiitev kui tänapäeval, aga ikkagi võitis film kaks "Oscarit", kaks "Grammyt", BAFTA auhinna, neli "Saturni" ja "Hugo". Tänapäeval on arvamus veelgi paranenud, seda peetakse vahel kõigi aegade parimate filmide, samuti parimate järgede sekka kuuluvaks. "Time" ja "Playboy" nimetasid seda filmi näitena, kuidas järg võib olla parem esimesest osast. 30-miljoniline eelarve tõi kassatulu üle 500 miljoni dollari. Lisandusid järjed ja eellood ning tähesõdade mõju maailma filmitööstusele ja kogu popkultuurile on üüratu.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Empire_Strikes_Back

KUU AJAKIRI: "G-8 and His Battle Aces" (5. mai)

See on ameerika pulpajakiri, mis hakkas ilmuma 1930 "Lahinguässade" nime all korra kuus ja mida andis välja Popular Publications Eugene Clancey toimetamisel. See oli üsna imelik ajakiri, mis keskendus I Maailmasõja õhusõjale. Kui rivaalitseva kompanii Street & Smith ajakiri superkangelasest Varjust osutus ülimenukaks, vahetas Popular Publications ajakirja pealkirja ja toimetajat (selleks sai Harry Steeger), kuid endiselt toimusid kõik jutud maailmasõja ajal tolleaegsete lennukitega. Charles Lindberghi lend üle Atlandi oli suurendanud rahva huvi lennunduse vastu. Robert Hogan kirjutas igasse numbrisse jutu superkangelasest, spioonist ja lendurist nimega G-8 ning Frederick Blakeslee kaanepildid kujutasid detailitruult maailmasõjas tegelikult kasutatud lennukeid. Hogan keeras kiiresti ulmeradadele ning tema juttudes kasutavad sakslased USA lennuväe vastu hiidnahkhiiri, sombisid, marslasi, libahunte, muumiaid ja nii edasi. Ta suutis kirjutada vähemalt 2 miljonit sõna aastas. Hogan ja Steeger suutsid ajakirja üleval pidada palju kauem kui asi väärt – Teine Maailmasõda lähenes lõpule, aga nemad kirjutasid ikka I ilmasõja lennukitest.

G-8 and His Battle Aces February 1934

https://en.wikipedia.org/wiki/G-8_and_His_Battle_Aces

KUU ARVUTIMÄNG: "Kolossaalne koopaseiklus" (17. mai)

See on 1976. aasta tekstipõhine seiklusmäng, kus mängija rändab varandust otsides mööda koobastikku. Esimesel versioonil polnud lõppu, aga koobastikus oli 5 aaret. Surma võis saada auku kukkudes või kääbuste kirve ohvrina. Esimese versiooni maht oli 700 rida koodi, millele lisandus 700 rida andmete kirjeldust (66 ruumi, 193 suhtlussõna jms.) Autor William Crowther sai koobastiku väljamõtlemisel eeskuju Kentuckys asuvast Mammutikoopast. Graafikat polnud, Crowther töötas välja tekstipõhise suhtluse kasutajaga. 1977. aasta versioon lisas aardeid ja ulmelisi elemente ning mäng käis punktide peale. Maksimum oli 350 punkti, mille saamiseks tuli kõik 15 aaret üles leida, endale võtta ja elusalt koopast välja saada. Mäng levis üle maailma, sealhulgas Tehnikaülikooli serverisse, aga mina ei suutnud lampi põlema saada, mistõttu minu tulemused olid piiratud. Mängul oli üüratu mõju D&D-le, inspireeris paljusid põhjalikumaid mänge ja tõi hulga rahvast ulme juurde. Vaadake välislinke, tõmmake alla ja mängige nii, et seda nägu!

You are standing

https://en.wikipedia.org/wiki/Colossal_Cave_Adventure

KUU VÄLJASURNUD LOOM: stegotseeras

Stegotseeras (ärge ajage segi stegosaurusega) on dinosauruste perekond, mis elas 78–74 miljonit aastat tagasi hiliskriidis Põhja-Ameerikas. Nad kuulusid perekonda Pachycephalosauria, mis tähendab kreeka keeles paksu peaga sisalikku ja soome keeles nimetataksegi neid: paksupäät. Stegotseerased olid nendest pakspeadest kõige ürgsemad, teised põlvnevad neist. Neil oli peas nagu kiiver, küllap nad kopsisid nendega üksteist. Stegotseerased olid väikesed kahejalgsed sisalikud pikkusega 2–2½ meetrit ja kaaluga 10–40 kg. Inimesele ei ulatunud nad vöönigi. Tänapäevasel restauratsioonil näevad nad välja nagu tohutud faasanid, sulgedega ja puha, kuid 1924. aasta restauratsioonil oli ta pandud jalgadele ja sabale toetuvana püsti seisma, mistõttu ta oli umbkaudu inimesekõrgune ja üsna hirmus. Tõenäoliselt sõi ta lehti, seemneid, puuvilju ja putukaid, kuid on ka oletatud, et ta oli täielikult taimetoiduline. Teadlased on märkinud tema erakordselt head lõhnataju.

1280px-Stegoceras validum

https://en.wikipedia.org/wiki/Stegoceras

KUU TEADLANE: Ilja Metšnikov (15. mai, sünniaastapäev)

Metšnikov (1845–1916) oli ukraina juudi päritolu Rumeenia aadlikust vene-prantsuse teadlane. Kõik tahavad teda omaks pidada. Ta pälvis 1908 Nobeli meditsiinipreemia õgirakkude ehk fagotsüütide uurimise eest. Ta selgitas välja valgete vereliblede tähtsuse, ehkki teaduskogukond võttis tema seisukoha vastu umbusuga. Vananemisvastaste uuringute tõttu peetakse teda gerontoloogia isaks. Tema meelest põhjustavad vananemist kehasse kogunevad kahjulikud pisikud ja nende hävitamiseks tuleb võtta piimhapet. Näiteks täheldas ta, et bulgaaria talupojad, kes jõid palju jogurtit, elasid kaua. Vaat nii, jooge piima! 1892. aasta Pariisi kooleraepideemia ajal märkas ta, et mõned inimesed lihtsalt ei haigestu. Selle tõestamiseks jõi ta ise koolerapisikuid sisse ega jäänudki haigeks. Testamendiga pärandas ta oma keha meditsiiniliste katsete jaoks, enne kui see põletati.

Professeur Metchnikoff, portrait du scientifique dans un laboratoire de recherche

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Professeur_Metchnikoff,_portrait_du_scientifique_dans_un_laboratoire_de_recherche.jpg

KUU KOSMOSEPILT: Marsi füüsiline kaart (22. mai)

Mars topography (MOLA dataset) with poles HiRes

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mars_topography_(MOLA_dataset)_with_poles_HiRes.jpg

KUU LOEND: arvutimängude loend, kus tegutseb Hulk (6. mai)

Hulk, kodanikunimega Bruce Banner, on teadlane, kes hingepinge all muutub roheliseks koletiseks. Ta debüteeris 1962 Marvel Comicsis ja sai ruttu väga armastatuks. Üldjuhul on ta positiivne superkangelane. Loendis on 44 mängu, lisaks 2 tühistatud mängu. Esimene mäng "Questprobe featuring The Hulk" pärineb 1984. aastast ja eriti sai kiita selle graafika. Kuid juba aasta varem sooviti avaldada mäng "The Incredible Hulk" – see sai üheks kahest tühistatud mängust. Viimane mäng pole veel tulnud. Hulki mänge on tootnud 6 kompaniid. Heitsin pilgu sellelegi, mis kõik on maailmas Hulki järgi nimetatud, alates rohelisest kokteilist ja lõpetades mäega Californias. Sain teada, et Hulkil on nõbu Jennifer Walters ehk She-hulk ja kallim Betty Ross ehk Punane She-Hulk. Tema peavaenlane on KGB agent ja spioon Emil Blonsky ehk Abomination. Üsna ilmselt on Hulk eeskujuks olnud Shreki loojatele.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_featuring_the_Hulk


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

ESIMENE VANAFILM: "Šeigi poeg" (1. mai, 68 minutit)

Rudolph Valentinot polegi ma veel tutvustanud. See on siin tema viimane ja mõnel hinnangul parim film. Kaldun sellega nõustuma. See on järg 1921. aasta filmile "Šeik", kus Valentino peaosa mängis. Siin on ta topeltrollis, mängides nii šeiki kui tema poega. Vaadake isa ja poja stseene, kus Valentino mõlemat mängib, hüpoteetiliste 1926. aasta "Oscarite" valimisel tuleks siit kindlast parima operaatori tiitel, Valentino ise võiks meespeaosa kategoorias teise saada, aga stsenaarium ja naispeaosaline pole nii tugevad. Film esilinastus pisut üle kuu aja enne Valentino surma (midagi pimesoolepõletiku ja kaksteistsõrmiksoolega seoses). Manhattanil tuli teda ära saatma sada tuhat leinajat, peamiselt naised. Räägiti fännide enesetappudest ja korralagedust lõpetama saadeti üle saja ratsapolitseiniku. Seejärel avaldati Valentino inglis- ja hispaaniakeelsete laulude plaat, mida eluajal ei tehtud, sest ta rääkis nii inglise kui hispaania keelt suure aktsendiga, helifilmis poleks tal kohta olnud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Son_of_the_Sheik_(1926).webm

ESIMENE ROMAAN: "Nähtamatu" (2. mai, 4 tundi 38 minutit)

Herbert George Wellsi "Nähtamatu" ilmus originaalis 1897 ja eesti keeles esimest korda juba 1913 pealkirja all "Nägemata mees". BAASis on 26 arvustuse keskmine hinne 4,46 ja üldiselt nõustutakse, et tegu on ulmefänni jaoks kohustusliku kirjandusega. Rõhutatakse, et eestikeelne tõlge on väga hea. Minulegi meeldis! Hull teadlane Griffin avastab, kuidas nähtamatuks muutuda, teebki seda, ent ei suuda enam tagasi nähtavaks muutuda. Jakov Perelman kirjutas oma 1913. aasta teoses "Huvitav füüsika" (samuti soovitan lugeda!), et nähtamatu inimene peab olema pime. Wells seda teadis ja vihjas oma romaanis sellele. "Nähtamatu" mõju popkultuurile oli tohutu. Esimene film tuli alles 1933, aga siis ei saanud enam pidama. Nähtamatu mehe tagasitulek, nähtamatu naine, nähtamatu salaagent, Abbot ja Costello kohtuvad nähtamatu mehega, nähtamatu mees inimkärbse vastu, nähtamatu poiss, Tomi ja Jerry episood, "Queeni" laul ...

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_The_Invisible_Man,_recording_by_Cathy_Barratt

TEINE VANAFILM: "Lollid abielunaised" (5. mai, 2½ tundi)

See on 1922. aasta tummdraama, valmimise ajal kõigi aegade kalleim film 1,1 miljoni dollari suuruse eelarvega. Režissöör ja peaosatäitja oli Erich von Stroheim. Tema versioon oli 384 minutit pikk, kinno läks ainult 117 minutit ja taastatud versioon on 142 minutit pikk. Omal ajal nimetati seda erootiliseks draamaks, mina ei leidnud ainsatki erootilist stseeni. Kõik naistegelased on kas naiivsed, hullud või vaimselt alaarenenud. Dale Fullerile oli see filmidebüüt ja teda on nimetatud filmi parimaks näitlejaks (mängis teenijannat Maruschkat). Sisuks on see, kuidas vene aristokraatidena esinev kurjategijate jõuk püüab petta ja võrgutada USA saadiku naist. Saadikut mänginud Rudolph Christians suri võtete ajal ja ta asendati kehadublandiga, keda näidati ainult selja tagant. Näitlejaskonnast suri viimasena Malvina Polo aastal 2000 – ta mängis valerahategija poolearulist tütart ja see jäi tema tipprolliks. Naispeaosaline Miss DuPont jäi kahvatuks ega saanud enam iial peaosa suures filmis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Foolish_Wives_(1922).webm

KOLMAS VANAFILM: "Suur paraad" (9. mai, 2½ tundi)

See on 1925. aasta sõjadraama rikkast jõudeelu elavast poisist, kelle isa sõjaväkke saadab, ähvardades ta muidu pärandusest ilma jätta. Poiss mehistub sõjas, leiab endale sõbrad, kes hukkuvad, pruudi ja puujala. Filmi kiideti sõja realistliku kujutamise pärast ja ta mõjutas Remarque'i romaani "Läänerindel muutusteta", mis ilmus 1929. Film teenis 382 tuhande dollarilise eelarve juures paarkümmend miljonit tulu ja seetõttu on seda nimetatud kõigi aegade edukaimaks tummfilmiks, kuigi tõenäoliselt kuulub see au "Rahvuse sünnile". "Suure paraadi" teenitud kasumi ületas alles "Tuulest viidud" (1939). Ajakiri "Photoplay" valis "Suure paraadi" aasta filmiks ja see oli enne "Oscareid" kõige prestiižikam filmiauhind. Naispeaosaline Renée Adorée suri 1933 tuberkuloosi ja meespeaosaline John Gilbert jõi end pikkamööda surnuks (suri 1936). Ma ei vaadanud seda, ulmet ei ole ja sõjafilmid mulle ei meeldi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Big_Parade.webm

TEINE ROMAAN: "Kaotatud paradiis" (14. mai, 9 tundi 41 minutit)

"Kaotatud paradiis" on John Miltoni peateos, mille ta dikteeris oma tütrele pimedana ja avaldas 59-aastasena 1667. See käsitleb Esimese Moosese raamatu kolme esimest peatükki. Algab Saatana ülestõusuga Jumala vastu, Saatana lüüasaamise ja pagendamisega, jätkub Aadama ja Eeva loomisega ning lõpeb nende pattulangemise ja paradiisist väljaajamisega. Milton kirjutas oma poeemi blankovärsis: on rütm, aga mitte riim. Selles osas oli ta teerajaja. Kokku on poeemis 10554 värssi. Populaarsuse põhjuseks on osalt eri tõlgendusvõimalused: Saatanat on tõlgendatud nii positiivse kui negatiivse tegelasena, nii pea- kui kõrvaltegelasena. Milton ise oli vabariiklane ja antimonarhist, nii tõlgendasid tema kaasaegsed Saatanat kuningas Charles I-na, kes hukati. Üleüldse pidas Milton monarhiat väärjumalakummardamise erivormiks. C.S. Lewis pidas "Kaotatud paradiisi" seevastu tõeliselt kristlikuks moraalilooks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_Paradise_Lost,_by_John_Milton

NELJAS VANAFILM: "Kummipea" (29. mai, 2 minutit)

Georges Méli?s' 1901 aasta trikkfilm. Apteekril on kapis inimese kummist pea, mis tundub täitsa elusana. Apteeker suudab seda täis puhuda ja pärast jälle õhust tühjaks lasta, nii et kummipea kogu aeg elumärke näitab. Ent kui apteeker oma abilisel sedasama teha käsib, ei saa too käsu täitmisega hakkama. Méli?s esineb topeltrollis nii apteekri kui kummipeana. Millegipärast on seda nimetatud Méli?s' üheks kõige paremini tuntud filmiks.

L

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%27homme_%C3%A0_la_t%C3%AAte_en_caoutchouc_(1901).webm

VIIES VANAFILM: "Võitlev Butler" (31. mai, 1 tund 16 minutit)

Buster Keatoni 1928. aasta tummkomöödia jõudeelu elavast vedelvorstist Alfred Butlerist. Sama nime kannab profipoksija, kes võitleb maailmameistritiitli pärast. Buster läheb maale puhkama ja kohtub neiuga, kes hindab ainult maskuliinseid mehi. Talle mulje avaldamiseks väidab Buster, et tema ongi see profipoksija. Ajalehes on kirjas, kus poksija treenib, järelikult peab Bustergi sinna sõitma. Ta tutvub poksija naisega, kes ei hooli jõualadest ja eelistab pehmeid väärtusi. Ent kui poksija näeb oma naist Busteriga mõnusalt juttu puhumas, ütleb ta, et kui Buster juba profipoksijaks end nimetab, siis peab ta ka ise Alabama Mõrvariga poksima. Buster peab kiirkorras poksijaks saama. Naljakamat poksitrenni pole mina kunagi varem näinud. Ja nüüd teile kaks küsimust ennustamiseks. Kes võidab poksimatši Alabama Mõrvariga ja millise daamiga Buster lahkub? Vihjeks nii palju, et mina ennustasin mõlemad valesti.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Battling_Butler_(1926).webm

KUU LOODUSEVIDEO: laavajärv

1000px--Halemaʻumaʻu lava lake USGS multimediaFile-1585.webm

Vaadake 41 sekundi pikkust videot laava voolamisest. Laava on tegelikult väga aeglane, nii et see video on tehtud 50-kordse kiirusega. Filmitud on Havail 2016. aastal.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Halema%CA%BBuma%CA%BBu_lava_lake_USGS_multimediaFile-1585.webm


Prantsuskeelsetest romaanidest käisid esilehelt läbi Alain-Fournier' "Minu suur sõber Meaulnes" (1913, eesti keeles 1996) ja Alexandre Dumas' "Kolm musketäri" (1844, eesti keeles 1923). Ingliskeelsetest romaanidest oli seal Jane Austeni "Uhkus ja eelarvamus" (1813, eesti keeles 1985). Selle kohta olen kinos filmi näinud, mis mulle aga meelde ei jäänud – jäi ainult teadmine, et olen näinud.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0644)