Ulmestaar Taavi Kangur

Taavikangur

Lühidalt: õiguse haridusega IT alal töötav kirjanik. Minu romaane on avaldatud kokku neli, millest kaks on võitnud romaanivõistlustel auhindu. Mõlemad auhindu saanud romaanid kuuluvad žanrilt krimi alla.

Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud, kuulanud või mänginud oled?

Hetkel loen James S.A. Corey „Nemesis Games“ See on seeria 5. raamat, mis vähemalt hetkel tundub olema ka seeria kõige nõrgem. Seeriat iseenesest soovitan: hea lugemine, lahedad ideed. Sari on samuti olemas ja on täitsa vaadatav, kui esimestest osadest läbi närida. Ootan rõõmuga suvist traditsiooni: loen alati 1-3 Dresdeni raamatut puhkuse ajal. Kahjuks hakkavad need läbi saama: olen jõudnud 15 osani ja enam polegi midagi jäänud. Seda seeriat soovitan küll, eesti keeleski on 6 osa tänaseks tõlgitud. Kuni 7nda osani tuleb aina juurde uusi tegelasi ja olukordi võlumaailmast. Edasi hakkavad vanad tuttavad uuesti välja ilmuma ja korduma, aga ikkagi on lugemine väga nauditav. Huumorit on täpselt õiges koguses ja Dresden muutub aina võimsamaks.

Proovisin Robert Jordani draakoni seeria romaane, kaks esimest osa lugesin läbi (esimene päris hea, teine kesisem ja kolmanda keskel katkusin ahastusest juukseid). Õnneks olen ma nii ehitatud, et saan iga kell seeria lugemise pooleli jätta.

Mängisin äsja Metro viimase osa uuesti läbi. Kunagi võtsin mängu just ette raamatu pärast: kõigepealt lugesin, siis mängisin. See annab mängule hoopis teise käimise. Mängin tavaliselt kõmmutamismänge nt Deus Ex, Fallout, Half-life seeriad. Nüüd just võtsin ette Witcheri Wild Hunti, enne vaatasin ära sarja ja lugesin raamatud läbi. Seega olen hästi varustatud ja mäng tundub olema väga lahe. Viimasel ajal olen pisut piilunud VR maailma – Quest 2’ga ja seal on mõned väga head mängud nt „The walking dead: Saints and Sinners“ on ikka teine asi, kui VR’is keegi otse näkku lõriseb ja peab üle õla haavlipüssi järele kobama, et mitte söödud saada. Veel mainiks „Pistol Whip“, Superhot VR. Half-Life Alyxini ei ole veel jõudnud. Igatahes on kindel, et VR on tervisele parem.

2. Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?

Ma olen kannatlik lugeja ja võin koormate kaupa tausta sisse imeda enne, kui pahaseks saan, et midagi ei toimu ja tuleb välja, et algusest peale oligi nii plaanitud. Tavaliselt naelutab ju raamatu külge see, kui autor suudab tekitada uudishimu: liikuv tegevus, saladus, huvitav tegelane, ootamatu sündmuskoht. Uued teadmised, ajalugu, värske idee, vaimukas ja osav keelekasutus. Annan andeks, kui raamat on igav aga see õpetab midagi, põrutab uute mõtetega, paneb mõtlema asjadele uue nurga alt. Peletab eemale raamatusse vägisi monteeritud ja üle forsseeritud „sisu“.

3. Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale.

70% loetud raamatutest kuulub ulme või krimi žanrisse. Vahetan ühe žanri teise vastu, kui ühes tekib ülelugemine. Vahetan omakorda millegi muu vastu, kui mõlemast väsin. See järelejäänud 30% on tõesti kõik ülejäänu olenemata žanrist. Need uitamised on vahel väga huvitavad uute teadmiste otsimised nt soovitan lugeda „Gang Leader for a Day“ või siis „Breakfast at Sallys“.

Absoluutseks lemmiksarjaks pean Hyperioni. Seal saavad omavahel kokku: teadusulme, hard sci-fi ja laiemalt kultuur/kirjandus/religioon. Seal on kuhjade kaupa kõike. Olen nüüdseks korduvalt Hyperioni sarja uuesti lugenud.

Head lugemiselamust pakkunud ulmeraamatud: „Harry Augusti esimesed 15 elu“ (seda olen tihti soovitanud ka mitteulmelugejatele ja on hästi sobinud).

„Valmistub esimene mängija“ – hea hoogne noortekas virtuaalmaailmas. Hästi kirjutatud, läbi põimitud sarjadest, filmidest popkultuurist. Noored võitlevad suure paha korporatsiooni vastu, püüdes leida esimesena üles VR peidetud võtmed, et saavutada kontroll keskkonna üle. Sellest on ka samanimeline film. Raamatule on ka järg.

Richard K Morgan /Altered Carbon: siin on kaks žanrit koos: ulme ja krimi. Peaaegu igavesti elav rikkur palkab endise erivägede sõduri – keda on ca 200 aastat karistuseks kehata hoitud – lahendama enda tapmise asjaolud. Lugesin läbi ka sarja teise ja kolmanda osa, need nii head ei ole, aga siiski hea lugemine. Sama lugu telesarja kohta. Esimene hooaeg on väga hea, teine pisut lonkab.

Marta Wells, Murderbot seeria, Ann Leckie, Abistav õiglus jne seeria.

Huvitavalt teistmoodi lugemine: Cixin Liu „Kolme keha probleem“

Krimi ja põnevus: Jussi Adler Olsen, Martin Cruz Smith, Renko seeria (eriti Gorki Park, Põhjanael), Tom Wood: palgamõrvar Victori seeria. Jo Nesbo: Harry Hole seeria ja eriti Kuningriik.

Tana French eriti „Peegelpilt.

Stephen Kingi raamatud. Hea hoo kirjanikuna andis mulle tema raamat „On writing“. Üks lemmikuid on nt „Lisey lugu“, Tumeda torni sari on hea. Hakkasin lugema SK’d massiliselt peale „Misery“ lugemist. SK on kirjanik, kelle raamatuteni ma alati uuesti tagasi jõuan.

4. Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Arvan, et ulmelugemiseni juhatas mind Mirabilia sari (Asum, Igaviku lõpp, Marsi kroonikad) ja lõplikult kinnitas Lilled Algernonile. Eriti just nimilugu jääb kogumikust kummitama, aga mitte ainult.

• Kõik taandub lõpuks kulli ja kirja viskamisele (Mälu järgi: Masin mis võitis sõja?)

• Kas sa võiksid süüa natike õunakastet, et lihal oleks sutsu pikantsem maitse (Tont nr 5?)

• Kogu suvi ühes päevas (sellele loole mõtlen iga suvi)

5. On sul lemmikloomi?

Mul on viisakas ja mõistlik kass, kes on pisut koera moodi käitumisega. Tuleb alati uksele vastu, kui oled kuskil ära olnud. Koputab ontlikult käpaga põlvele, kui paremaid palasid nähtaval on. Kui viisakale koputusele ei reageeri, siis käitub kass kassi moodi ja laseb küüned välja.


Stalkerihääletuse viimane nädal!

10. juulini saab anda oma hääled möödunud aastal ilmunud lemmiktekstidele. Hääletada võivad kõik, mitte vaid elukutselised ulmikud!

Hääli saab anda järgnevates kategooriates: parim tõlkeromaan, parim antoloogia või kogumik, parim tõlkelühiromaan või -jutustus, parim tõlkelühijutt, parim eesti autori romaan, parim eesti autori lühiromaan või jutustus, parim eesti autori lühijutt. Hääletada võib ka ainult ühes kategoorias, peaasi, et on märgitud kolm lemmikut.

Hääletuskeskkond asub siin:

https://forms.gle/v7RELPsBu8gdH94H7

Hääletusnimekiri asub siin:

http://ulme.ee/veeb/?page_id=10668&lang=et

Hääletama!

stalker



Tumedad tunnid juunis

Suvel saab järjejutuna kuulata Veiko Belialsi juttu “Surnud mehe käsi”. Esimene osa on juba üleval!

http://www.tumedadtunnid.ee/e/veiko-belials-surnud-mehe-kasi-1/

TuTu suvi2022


BAAS 25!

baas vintage päis

Täna 25 aastat tagasi (21 juunil) tegi uksed lahti Ulmekirjanduse BAAS. Andri kirjutas tollal listi:

Nii, Haltuura korras panin kokku midagi sellist, kus saab submittida ulmekirjanikke, nande teoseid ja ka retsenisoone ehk oma arvamust kirja panna. Hoiatus: asi on esialgu väga primitiivne - sisuliselt asja algidu ja muidugi informatsioonivaba. Seal leidub esialgu vaid 1 minu poolt kirjutet arvamus Simaku linna kohta. Kindlasti teavitage mind vigadest, millele satute. Asi ise asub kohas, mille aadress on http://www.dcc.ttu.ee/andri/SFBooks/default2.htm Veel: Javascriptita saab läbi, aga freime toetav browser on tingimata vajalik.

Kogu asi sai üldse alguse ideest teha raamatuturg, kus fännid saaksid osta-müüa-laenata:

https://lists.eenet.ee/pipermail/sf2001/1997-June/017349.html

Kõik tuli nullist leiutada:

https://lists.eenet.ee/pipermail/sf2001/1997-June/017393.html

Esialgu polnud BAASis isegi kontosid ega võimalust oma arvustust/hinnet muuta:

https://lists.eenet.ee/pipermail/sf2001/1997-July/017483.html

Kõige esimene arvustus ise on siin:

http://baas.ulme.ee/?autor=1&teos=8&arvustus=17#review_17

Arhiivi sukeldus Toomas Tursk


BAASiga seotud postitused Reaktoris

august 2012:

https://www.ulmeajakiri.ee/?kuidas-sundis-baas

oktoober 2012:

https://www.ulmeajakiri.ee/?eesti-ulmekogukonna-virtuaalsed-valjundid

august 2015:

https://www.ulmeajakiri.ee/?ulmekirjanduse-baas-paroodiate-allikana

november 2015:

https://www.ulmeajakiri.ee/?ulmekirjanduse-baas---kes-kellega-sobib?

Jaanuar 2016:

https://www.ulmeajakiri.ee/?repliik-baasist

Lisaks leidub lugematuid mainimisi ja kuu arvustuse väljahõikamisi kroonikaveergudel.

Palju õnne!

uusbaas

P.S. tänapäevane BAAS asub siin: 

http://baas.ulme.ee/


Õhtud eesti ulmega: Weinberg, “Puruks ja pool ringi tagasi”

10 juunil toimus Heinrich Weinbergi jutukogu “Puruks ja pool ringi tagasi” esitlus. Autoriga vestles Mairi Laurik.

photo 2022-06-30 11-18-54

photo 2022-06-30 11-18-58

Pildistas Joel Jans


Juuni "kolmas reede" Tallinnas

20220617 190443

20220617 192103

20220617 192107

20220617 192116

20220617 192127

20220617 192130

20220617 200145

20220617 205302

20220617 211638

20220617 211644

20220617 211728

20220617 211926

20220617 212043

Pildistas Riho Välk


Ökoulme aiaseminar

9. juunil toimus Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses aiaseminar ökoulme teemadel. Seminari sisust loodame rohkem lugeda juba augusti Bioreaktorist.

Vaata veel:

https://www.utkk.ee/sundmused/aiaseminar-okoulmest/

https://www.facebook.com/TA.UTKK/posts/pfbid0BrgDnDpXrWbEynMwtWdcLc9WBAX3VbBSaBW5wxeXXuG7AeshcBzoXKckJbxhNaPZl


Näitus: Heleliis Hõim „Marsi kroonikad“

näitus marsikroonikad

“Marsi kroonikad” loob paralleele ulmekirjandusega, viidates Ray Bradbury samanimelisele raamatule. Bradbury kirjeldab lühijuttude kogumikus, kuidas inimene soovib asustada Marssi, sealsetest asukatest ja arenenud tsivilisatsioonist hoolimata. Inimkond tahab ja nõuab rohkemat, kui neil olemas on. Või olemas oli, sest selja taha jäetakse saastatud ja sõjast räsitud planeet.

Näitus on ARS kunstilinnakus avatud 12.juulini.

Vaata veel:

https://www.arsfactory.ee/post/heleliis-h%C3%B5im-marsi-kroonikad


Inspireeriv kosmosefestival

12. juulil 2022 leiab aset kosmosefestival “100 km kosmosest”. Tegemist on populaarteadusliku ja meelelahutusliku üritusega Tallinnas, Telliskivi Loomelinnakus. Festivali päeval toimuvad teaduslik-lõbusad töötoad, mis on ette nähtud kooliõpilastele ja peredele. Lisaks teadlaste ja ettevõtjatega kohtumisele saab õhtu poole näha ka teadusteatri etendust ning osa musikaalsest meelelahutusest lausa teiselt planeedilt!

Üritusel osalemine on täiesti TASUTA

Vaata veel:

https://www.estcube.eu/blogi/Kosmosefestival

kosmosefestival


Ilmus raamat filmi Stalker võtetest

Loe lähemalt:

https://sirp.ee/s1-artiklid/film/kolm-meest-tsoonis/

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0811)