KUU ULMEROMAAN: "Meremaa võlur" (4. märts)

Sisust vist pole vaja rääkida ... Kõik teavad. Ja kes ei tea, lugegu! Raamat tekkis Le Guini tähelepanekust, et kõigis muinasjuttudes on võlurid vanad ja targad, aga keegi ei sünni ometi vana ja targana ning ta püüdis kirjeldada, kust võlurid tulevad. Teos ilmus 1968. Alguses võeti seda lastekirjandusena ja seetõttu ei saanud teos palju tähelepanu. Le Guin nimetas seda hiljem täiskasvanute šovinistlikuks sigaduseks. Kuulsus kasvas tasahilju ja 1970-ndate keskel hakati seda juba täiskasvanute kirjanduseks pidama, mis lastelgi lugeda kõlbab. Näiteks C.S. Lewis promob oma teostes kristlikke väärtusi, aga Le Guin töötab teoloogia asemel ökoloogia ja kosmoloogiaga, teose valitsev religioon kaudselt vastandub kristlusele ja meenutab pigem taoismi. Kristlus näeb maailma valguse ja pimeduse ehk hea ja kurja võitlusena, Le Guin jutlustab vajadusest leida nende kahe vaheline tasakaal ning et tõeline kurjus tuleb inimeste endi tegudest, mitte mingitest artefaktidest. Rowling võttis Meremaast kõvasti eeskuju ja Le Guin ütles, et talle tegi haiget, kui kriitikud rääkisid Rowlingu tohutust originaalsusest. Rowlingul olevat küll palju väärtusi, kuid originaalsus nende hulka ei kuuluvat.

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Wizard_of_Earthsea

 

ESIMENE ÕUDUSSEIKLUS: orkaan Hattie (9. märts)

Kui palju orkaane te teate, mille tõttu on pealinn teise kohta kolitud? Mina ka ei tea peale Hattie ühtki. See oli 1961. aasta tugevaim ja hävitavaim orkaan. Sealjuures kestis ta vähe, moodustumisest hajumiseni kõigest 6 päeva. Siiski tabas Hattie üsna täpselt Briti Honduurase pealinna Belize Cityt ja laastas seda niimoodi, et pealinn otsustati viia sisemaale Belmopani. Surma sai 307 inimest, kodutuks jäi kolmandik linlastest ehk 10 tuhat inimest. 30 aastat varem oli Belize Cityt tabanud pisut nõrgem orkaan, aga tollal polnud tormihoiatussüsteemi ja seetõttu hukkus siis üle 2000 inimese. Punane Rist rajas kodututele telklinnaku, mis sai nimeks Hattieville ja pärastpoole linnaks, nii on Hattie vist ainus orkaan, mille järgi on linn nimetatud. Briti Honduuras iseseisvus 1981 ja võttis endale nimeks Belize.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Hattie

 

TEINE ÕUDUSSEIKLUS: Tokio pommitamine (10. märts, 75. aastapäev)

9. ja 10. märtsil 1945 pommitas USA õhuvägi Tokiot. Hukkus vist üle 100 tuhande inimese, nähtavasti rohkem kui Hiroshima või Nagasaki ründamises tuumapommiga, ameeriklasi hukkus 96. Tekkis tuletorm nagu Dresdenis, inimesed hukkusid nii parkides, kanalites kui koolimajades ja templites, mis olid määratud varjupaikadeks pärast 1923. aasta Kanto maavärinat, milles veelgi rohkem inimesi hukkunud oli. Varasemad USA rünnakud olid suunatud sõjalistele ja tööstusobjektidele, see oli esimene rünnak tsivilistide pihta, nii et kui selle korraldanuks jaapanlased, olnuks see sõjakuritegu, aga võitjate üle kohut ei mõisteta. USA kordas seda teisteski Jaapani linnades juba järgmisel ja ülejärgmisel ööl. Ajaloolaste hinnangud nii reidi vajalikkuse kui mõju kohta lahknevad alates sellest, et see oli peamine põhjus, miks Jaapan pool aastat hiljem alla andis, kuni selleni, et sel polnud sõja käigule üldse mingit mõju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bombing_of_Tokyo_(10_March_1945)

 

KUU ASTRONOOMIA: "Apollo 9" (13. märts, lõppemise aastapäev)

Esimene kuumooduliga kosmoselaev. Kuumooduliga ei maandutud, aga "Apollo 9" peaeesmärk oli mooduli testimine. Näidati, et sellega saab kosmoselaevast sõltumatult lennata ja jälle kosmoselaeva tagasi tulla. Üks inimene käis ka avakosmoses. Kahe mehitatud kosmososesõiduki põkkumine oli NASA jaoks esimene ja see toimus kõigest 2 kuud pärast seda, kui "Sojuz 4" ja "Sojuz 5" olid omavahel põkkunud. Missiooni nimetati NASA kõige õnnestunumaks läbi aegade ja 24. märtsil kuulutas NASA avalikult, et nende eesmärk on maandumine Kuul. See täitus juba 3 kuud hiljem. Russell Schweickart sai vist esimeseks inimeseks, kes oksendas kosmoses, ja teda ei lastud enam teist korda kosmosesse.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_9

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Sõjajumal" (22. märts, esmaavaldamise 15. aastapäev)

"Sõjajumal" on märulimängude sari, mida ühendab peategelane Kratos. Aastail 2005–18 lasti välja 14 mängu ja korraldajad on lubanud, et sellega lugu ei lõpe. Esimeses mängus on Kratos Sparta sõdur, kellel Athena käsib üles leida Pandora laeka, et selle abil sõjajumalale Aresele käkki keerata. Käkk saab korralik, Kratos tapab Arese ära ja saab ise uueks sõjajumalaks. Järgmistes mängudes tapab ta järjest uusi ja uusi vanakreeka mütoloogia tegelasi, ühest küljest käib talle närvidele jumalate omavaheline intrigaanlus, teisest küljest pole ta ka ise moraalselt parem. Mängus "God of War III" lööb ta ka Zeusi maha ja ega siis enam kusagile areneda olegi. Järgmistes mängudes kandub Kratos skandinaavia mütoloogiasse, kus leidub rohkesti jumalaid ja pooljumalaid, keda ta veel tapnud pole. Egiptuse ja maia müüdid on veel täiesti puutumata. Enamik mänge nõuab lõpetamiseks 10 tundi, aga mõni mitu korda rohkem. Kriitika on ikka olnud positiivne, mõnda mängu on aeg-ajalt nimetatud kõigi aegade parimaks märulimänguks. 2010–11 andis DC Comics välja kuueosalise koomiksisarja ja 2018–19 tegi ka Dark Horse Comics neljaosalise sarja. Kolm mängu on romaaniks kirjutatud.

https://en.wikipedia.org/wiki/God_of_War_(franchise)

 

KUU ULMEAJAKIRI: "Naruto" (23. märts)

"Naruto" on jaapani mangaseeria, mis ilmus 1997–2014, pilootosa pluss 72 numbrit. Üheksasabaline rebane Kurama (hääldub umbes nagu Kuramaa) ründas küla ning külavanem ja tema naine muutsid ta kahjutuks, vangistades pool tema hingest oma vastsündinud poja Naruto kehasse, kuid selle käigus nad ise hukkusid. Poiss kasvab ninjaks, sest tema kehas on pool vägeva sõdalasvaimu hingest, ja tema suurim soov on saada kunagi ise külavanemaks. Naruto avastab võime lasta rebase hingel lahingus enda juhtimine üle võtta ja vaenlased saavad siis lüüa, aga kui seda korduvalt teha, on järjest raskem rebast jälle endale allutada ning tekib oht iseenda üle kontroll kaotada ja rebase orjaks jääda. Manga koosneb paljude kakluste kirjeldustest, minule läks pikapeale üksluiseks, kes kellele peksa annab ja kes kelle tapab. Aastail 2002–17 valmis mangast üle 700 episoodiga animesari, filme on 11. Läbimüügilt on "Naruto" Jaapanis läbi aegade 4. manga (250 miljonit müüdud eksemplari).

https://en.wikipedia.org/wiki/Naruto

 

KUU PROMINENT: Leedi Gaga (28. märts, sünnipäev)

Õudusnäitleja. Pälvis parima näitlejatari "Kuldgloobuse" Krafinna rolli eest filmiseerias "American Horror Story: Hotel". Krafinna on hotelli omanik, moehullust vampiir, kes sündis 1904 ja oli Rudolph Valentino armuke. Krafinna nõuab suhtes jäägitut truudust ja tapab need, kel tema kõrvalt armukesi on või, hoidku jumal, kes julgevad ta maha jätta. Vastupidine ei kehti, Krafinna tohib karistamatult armukesi pidada. Gaga nimetati Rahva Valiku auhinna kandidaadiks ulmenäitlejatari kategoorias ja Satelliidi auhinna kandidaadiks teleseriaalinäitlejatari kategoorias.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Gaga

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: dilofosaurus

Dilofosaurus oli üks esimesi suuri lihasööjaid saurusi. Nimi tähendab "kahe kraega sisalik". Ta elas 193 miljonit aastat tagasi juura ajastu alguses, oli 7 meetrit pikk ja kaalus 400 kg. Kummalgi käel oli 4 sõrme. Huvitav oli lugeda, mida saurus kätega teha sai: ennast sügada sai, aga mitte käsi laiutada, siis kippus tasakaalust välja minema ja ümber kukkuma. Huvitav oli ka peatükk kontidelt leitud kinnikasvanud vigastuste kohta: kui kinni kasvas, siis järelikult seesugune vigastus polnud surmav. "Juura pargis" oli dilofosaurus ainus ilmselge erand teaduslikust tõest: filmis oli ta 1,2 m kõrge (tegelikult 3 m) ja ta sülitas mürki, päriselt võis tema hammustus äärmisel juhul olla mürgine nagu varaanil või rästikul. 2017 valis Connecticuti osariik dilofosauruse oma tunnusdinosauruseks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dilophosaurus

 

ESIMENE ASTRONOOMIAPILT: Juri Gagarin, esimene inimene kosmoses 12. aprillil 1961 (9. märts)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yuri_Gagarin_(1961)_-_Restoration.jpg

 

TEINE ASTRONOOMIAPILT: Aleksei Leonov, esimene inimene avakosmoses (18. märts, 55. aastapäev)

Ajalooline avakosmoseskäik kestis lennu "Voshod 2" raames 12 minutit ja 9 sekundit. Pärast määrati ta esimeseks inimeseks, kes pidi maanduma Kuul, sest see pidi sisaldama avakosmoses kõndimist kosmoselaevast kuumoodulisse ja pärast tagasi, aga nõukogude kuuprogramm tühistati. Leonov määrati "Sojuz 11" komandöriks, kuid tema meeskonnaliikme Valeri Kubassovi kohta kahtlustati, et ta on haigestunud tuberkuloosi (oli hoopis allergiline putukamürgile), ja kogu meeskond asendati varumeeskonnaga, mis hukkus maandumisel. Mingi ventiil ei sulgunud korralikult ja maandumiskapsel jooksis õhust tühjaks. Leonov oli probleemist teadlik ja soovitas ventiil käsitsi kinni panna, aga meeskond ei teinud seda ja jäi saatusliku veana automaatikale lootma. 1976–82 juhatas Leonov kosmonautide ettevalmistust ja tema ametinimetus oli vanemkosmonaut. Leonov oli ka korralik kunstnik, kelle maalid mõjutasid "2001: Kosmoseodüsseia" visuaali. Ta oli ka 1980. aasta ulmefilmi "Orioni silmus" kaasstsenarist. Ta suri 2019 viimasena "Voshodi" kosmonautidest.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alexei_Leonov.jpg

 

KUU BIOLOOGIAPILT: ebolaviirus (26. märts)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ebola_Virus_-_Electron_Micrograph.tiff

 

KUU LOEND: "World of Darknessi" videomängude loend (13. märts)

"World of Darkness" on mängusari, mida avaldab White Wolf Publishing. Tööd alustati 1995 kaklusmänguga "Libahunt: maailmalõpp", mis tühistati 1997 ja mida ametlikult välja ei lastudki, ehkki prototüüpi internetis levitati. Alates 2000. aastast on ilmunud 3 mängu alamsarjast "Vampiir: maskeraad" (teist sama palju on töös), 3 mängu alamsarjast "Kütt: arvestus" ja eraldiseisev mäng "Pimeduse maailma eellugu: vampiir ja maag". Üks libahundimäng on veel töös. 4 mängu on tühistatud. Aastail 2004–2017 jäi mängudesse 13 aasta pikkune vahe.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_of_Darkness_video_games

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

ESIMENE LOODUSEPILT: Stolbtšatõi neem (5. märts)

No see pilt on küll mingi arvutimängu ekraanitõmmis või äärmisel juhul Marsil tehtud! Siiski mitte, see on pildistatud Kuriilide kõige lõunapoolsemal saarel Kunaširil, täpsemalt selle Jaapani-poolsel looderannikul Stolbtšatõi neemel. Kujutatud on sammasbasalti.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%9C%D1%8B%D1%81_%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B1%D1%87%D0%B0%D1%82%D1%8B%D0%B9._%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5_%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0.jpg

 

TEINE LOODUSEPILT: Rumeenias Buzaus olev mudavulkaan (7. märts)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volcanes_de_lodo,_Buzau,_Ruman%C3%ADa,_2016-05-29,_DD_41.jpg

 

TEINE KOSMOSEPILT: Orioni udukogu

Orioni udukogu asub 1350 valgusaasta kaugusel Maast ja on Maale kõige lähem suur tähetekkepiirkond. Seal on ligikaudu 700 mitmesuguses arengujärgus noort tähte. Praegu on nad peitunud tähtedevahelise tolmu pilvedesse, aga äsja süttinud täht kiirgab väga tugevat päikesetuult (tugevamat kui Päike), mis selle laiali puhub. Orioni udukogu mass on Päikese omast 2 tuhat korda suurem ja läbimõõt on 24 valgusaastat. Ta on öötaeva üks kõige eredamaid objekte ja palja silmaga nähtav isegi kerge valgusreostuse korral. Kuid Orioni udukogu ei maininud antiikaja ega araabia täheteadlased ega isegi Galilei, mis on pannud aluse oletusele, et udukogu heledus võib viimaste sajandite jooksul olla suurenenud. Orioni udukogu esimesed teaduslikud vaatlused kuuluvad Galilei kaasaegsetele Prantsusmaalt ja Šveitsist.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VISTA%27s_infrared_view_of_the_Orion_Nebula.jpg

 

KUU FÜÜSIKAVIDEO: "Kuidas raadio töötab"

Koolis õpetati teile raadio tööpõhimõtet, ärge tulgegi rääkima, et ei õpetatud. Iseasi on muidugi see, et te ei mäleta sellest enam midagi. Vaadake seda 22 minuti pikkust 1922. aasta filmi, see tuletab asja meelde ja kui teil on selles vanuses laps, siis näidake tallegi, saagu ka raadio tööpõhimõte selgeks. Kaasa arvatud see, kuidas kanaleid vahetatakse. Selle filmi võiks tõlkida eesti keelde ja lülitada kooliprogrammi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:How_Radio_Works_or_The_Wizardry_of_Wireless.webm

 

KUU LOODUSEVIDEO: geisrid Yellowstone'i rahvuspargis (1. märts)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yellowstone_National_Park_Footage-_Creative_Commons_Free_License.webm

 

KUU KOSMOSEVIDEO: välisplaneetide suuruse võrdlus (6. märts)

Praeguseks on avastatud juba paras posu välisplaneete. See 7 minuti pikkune video tutvustab 51 välisplaneeti nende suuruse järjekorras ja näitab, kui erinevad võivad planeedid olla niihästi mõõtmete, tiheduse, värvi, temperatuuri, aasta pikkuse (mitmelgi kestab aasta kõigest mõne maise päeva) kui ka päikesesüsteemi keskse tähe poolest: esindatud on niihästi neliksüsteem kui ka metsik planeet, mil oma tähte polegi. Võrdluseks on sellesse rivisse lisatud meie Päikesesüsteemi planeedid.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Exoplanet_Size_Comparison_(Ft._The_Exoplanets_Channel)_-_YouTube.webm

 

ESIMENE VANAFILM: "Lihavõttemunad" (14. märts, lihavõttepäev)

3 minuti pikkune prantsuse trikkfilm 1907. aastast. Režissöör oli Segundo de Chomón ja peaosas tema naine Julienne Mathieu. Segundo de Chomón oli Prantsusmaal töötanud hispaania filminduspioneer, lavastaja ja stsenarist, keda peetakse hispaania filmikunsti rajajaks. Tema stiil meenutab Georges Méliès'd, näiteks mõlemad tegid trikkfilme, ainult de Chomón vajus unustusse kohe pärast oma surma 1929. aastal. Alles suure hilinemisega hakati tema loomingut jälle avastama ja väärtustama. Julienne Mathieu oli täiesti arvestatava näitlemisandega, kahjuks kestis tema filminäitlejakarjäär ainult 1905–09. Siiski mängis ta 42 filmis, kuid neist vaid üksainus oli üle veerand tunni pikk.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Les_Oeufs_de_P%C3%A2ques_(1907).webm

 

KUU ASTRONOOMIAFILM: sputniku "Vanguard 1" väljasaatmine (17. märts, aastapäev)

Vanim inimtekkeline objekt, mis siiamaale kosmoses tiirleb (eelmised on kõik maa peale tagasi kukkunud). Ja selle väljasaatmisest on möödas juba ... 62 aastat! Pikkus 1 minut 10 sekundit.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1958-03-17_3rd_Vanguard_Successful.webm

 

TEINE VANAFILM: "Poisu vajutab päästikule" (19. märts)

7½ minuti pikkune prantsuse 1912. aasta tummfilm "Poisu" sarjast. Onu kingib 7-aastasele Poisule püssi. Siililegi selge, et midagi head sellest ei tule. Peegel ja kroonlühter on esimesed ohvrid, aga sellega lugu ei piirdu, oh ei. Režissöör oli prantslane Louis Feuillade, kes ajavahemikus 1906–24 (suri 1925. aasta alguses) lavastas üle 630 filmi. Tänapäeval on tuntuimad neist sarjad "Fantoom" (5 filmi), "Vampiirid" (10 filmi) ja "Judex" (Monte-Cristo mõjudega superkangelasesari, 12 filmi). "Poisu" sari koosneb 90 filmist, mis vändati aastail 1910–13. Kuid mina panin tähele, et Poisu isa mängiv näitleja oli 39-aastane, ema mängiv näitlejatar 37-aastane ja teenijat mängiv näitlejatar 23-aastane, kusjuures kõik olid tuntud näitlejad. Välja näevad nad umbes viiekümnestena. Kas tollal jäid tõepoolest inimesed nii kiiresti vanaks või teeb seda riietus? Vaadake seda teenijat: kas on usutav, et selline mammi elab veel 72 aastat, 1984. aastani?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C3%A9b%C3%A9_tire_%C3%A0_la_cible_(1912).webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Maxi puhkus" (28. märts)

16½ minuti pikkune 1913. aasta prantsuse komöödia Max Linderiga peaosas. Onu kutsub Maxi ilma naisteta ühiselt puhkust veetma. Ent naine (Lucy d'Orbel, mängis paljudes Linderi filmides) ei taha Maxist kuidagi lahkuda. Max peab välja nuputama, kuidas naine salaja sisse smugeldada, ja pärast, kuidas teda varjata. Ma kohe imestan, mida naised armastuse nimel endaga teha lasevad. Kahtlustan, et Max tegi niisugusi asju meelega, sest hakkas tüdima sellest, et naine talle end kogu aeg külge kleebib. Filmi algus oli natuke uimane, aga teine pool meeldis mulle täitsa hästi. Siiski on Linderil kriitikute hinnangul paremaid asju, nii et "Maxi puhkus" jääb kategooriasse "Max Linderi ülejäänud filmid".

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Les_Vacances_de_Max_(1914).webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0555)