KUU TEHNIKA: Sigatüüka ekspress (avati 1. juulil 2014).

1080px-Universal Orlando Kings Cross at Night

Sigatüüka ekspress väljub King's Crossi raudteejaamast Londonis, platvormilt 9 ¾, ning sõidab Hogsmeade'i. See on üsna originaalilähedaselt ehitatud Orlandosse Floridas, Universal Orlando Resorti nimelisse lõbustusparki. (See pole Disneyland, mis asub 15 miili kaugusel Orlandost – Universal Orlando asub üsna linna sees.) Universal Orlando jaguneb kaheks teemapargiks. Sigatüüka ekspress ühendab neid, ning rongi lastakse ainult neid, kes on maksnud mõlema külastamise eest. Raudtee on 676 m pikk ja rong läbib selle 4 minutiga (enamik meist jookseks kiiremini). Rongil pole ümberpööramise kohta, ning nii on vedur alati suunatud Hogsmeade'i ja mitte kunagi King's Crossi poole. Sõidu ajal näidatakse külastajatele kaht eri videot sõltuvalt sellest, kumbapidi rong sõidab. Ekspress avati ilma reklaamikampaaniata 1. juulil 2014 ja juba esimese kuuga sõitis sellel miljon külastajat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hogwarts_Express_(Universal_Orlando_Resort)


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: ambulotseetus (3. juuli).

Ambulotseetus tähendab ladina keeles kõndivat vaala. Temast või temasugustest põlvnevad vaalad ja delfiinid. Ta on üks ürgseimaid teadaolevaid vaalalisi ja ta elas uusaegkonnas, eotseenis 48-49 miljonit aastat tagasi. Ambulotseetus on tuntud peamiselt ühe hästi säilinud luustiku järgi, mis leiti tänapäeva Pakistanist, Pandžabist. Tollal asus see ala saarelisel India laamal, mida ekvaator läbis umbes keskelt ja mille hilisemal kokkupõrkel Aasiaga moodustusid mandril Tiibet ja Himaalaja. Ambulotseetus oli umbes 3 m pikk ja kaalus 141–250 kg. Ta võis välja näha nagu merilõvi ja maismaal kõndida samavõrd kohmakalt. Tal olid võimsad jalalabad, mille jõul ta ujus. Kõige pikem varvas oli neljas varvas, 17 cm pikk. Jalalabadel olid lestad, aga sabauime ambulotseetusel polnud. Hambad polnud ühesugused nagu tänapäeva vaaladel, vaid mitmesugused, ning nende põhjal on järeldatud, et ta varitses ja murdis elussaaki. Erinevalt krokodillist omas ta närimisvõimet.

960px-Ambulocetidae - Ambulocetus

https://en.wikipedia.org/wiki/Ambulocetus


KUU ULMEAJAKIRI: Imaginative Tales (5. juuli).

Imaginative Tales oli ameerika ulmeajakiri, mida 1954–1958 ilmus 26 numbrit, korrapäraselt kahekuiste vahedega, ilma katkestusteta. Avanumber oli 160 lk paks ja ülejäänud numbrid 128 lk. Toimetaja oli William Hamling, kes avaldas ajakirja endale kuuluva Greenleaf Publishing Company kaudu. Ajakirja peamine levitaja American News Company likvideeriti 1957. aastal ja see andis väikestele ajakirjadele ränga löögi, millest Hamlingi ajakirjad Imaginative Tales ja Imagination ei suutnudki taastuda. Ühtlasi saavutasid sel perioodil pehmekaanelised raamatud hea müügiedu sel ajal pehmekaanelised raamatud hästi müüma. Ajakirjas kõrgematasemelisi jutte ei paista olevat ilmunud. Põhiautorid olid Charles Myers ja Robert Bloch. Myers kirjutas koomilisi lühijutte ühest mehest ja tema imekaunist kujuteldavast kallimast, Toffeest. Nende alastust ja seksuaalset läbikäimist kujutati vihjamisi, aga mitte otsesõnu, rääkimata selle kirjeldamisest. Wikimedia Commonsist võib leida kõnealuse ajakirja kaanepilte, mille puhul võib märkida iseäralikku banaalsust.

Space travel 195807

https://en.wikipedia.org/wiki/Imaginative_Tales


ESIMENE ARVUTIMÄNG: Plants vs. Zombies (11. juuli).

Plants vs. Zombies on 2009. Aastal avaldatud videomäng, mida liigitatakse tornikaitse žanri kuuluvaks. Mängu olemuseks on kuva vasakul serval paikneva mängija kodu kaitsmine kuva paremalt servalt pealetungivate zombide hordi eest. Zombid liiguvad sirgjooneliselt, ning nende teele tuleb istutada taimi, mis zombisid tulistavad või mõjutavad neid muudmoodi kahjulikult. Mängija kaotab, kui üks või enam zombidest jõuavad kuva vasakusse serva. Mängus on 49 liiki taimi ja 61 liiki zombisid, kellest kõige vägevam on doktor Zomboss. Positiivset vastukaja mängijate seas on leidnud Teivashüppaja-Zombi, kes ületab takistusi. Teine tähelepanuväärne tegelane on Tantsival Zombi, kel on võime kutsuda esile taustatantsijaid. Tantsivat Zombi eemaldamist mängust on nõudnud Michael Jacksoni lähedased. Mäng algab seikluse laadis (50 taset), mille lõpetamise järel avanevad minimängud, mängulaadidena vaasilõhkumine, zombistunud minategelasega laad ning iseäranis keeruline ellujäämislaad. Mäng on saanud väga positiivset kriitikat; teda on peetud lihtsaks, kuid köitvaks, ning tema kunstistiili humoorikaks. Auhindadest, mida mäng pälvinud on, võib mainida Kuldset Juhtkangi kahes kategoorias. Mäng on kohandatud mobiilidele ja konsoolidele.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plants_vs._Zombies_(video_game)


KUU ULMEFILM: Squirm (14. juuli, esilinastuse 25. aastapäev).

Squirm on 1976. aasta Ameerika õudusfilm. Tema šüžees kukub Georgia osariigis tormi ajal maapinnale elektrijuhe, ning selle tulemusena hakkavad maa seest välja ronima lihasööjad ussid. Kuigi nad pole mürgised mürgised (mitu tegelast pääseb ussihammustusest eluga), söövad nad siiski ära palju inimesi. Filmi stsenarist ja režissöör on Jeff Lieberman, kelle jaoks oli tegu debüüdiga täispika filmi loomises. Tal oli võimalus saada peaosadesse Martin Sheen ja Kim Basinger, kuid Lieberman lükkas nad tagasi ja täitis kohad vähetuntud näitlejatega. Hiljem nimetas Lieberman end selle otsuse tõttu idioodiks. Pooled filmi ussid olid valmistatud kummist, kuid lisaks osteti Georgia Okeanograafiainstituudist 3 miljonit kaani ja Maine'ist toodi külmutatud vihmausse. Maine'i ajalehed kaebasid hiljem, et kohalikud kalamehed ei leia enam pinnasest usse. Äriliselt oli film edukas, kuid kriitikute vastuvõtt oli leige, kõige rohkem kiidusõnu jätkus huumorile ja operaatoritööle. Tänapäeval on Squirm saanud kultusfilmiks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Squirm


KUU FRANTSIIS: Paber-Mario (17. juuli, seni viimase mängu 1. aastapäev).

https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_Mario

1008px-Nintendo 64 with Paper Mario


TEINE ARVUTIMÄNG:Call of Duty: Modern Warfare Remastered (27. juuli).

Call of Duty: Modern Warfare Remastered on 2016. avaldatud FPS-videomäng (First person shooter, „esimeses isikus tulistamismäng“), mille tootis Raven Software. Tegu on 2007. aasta mängu Call of Duty 4: Modern Warfare uusversiooniga, mis on originaalile väga sarnane. Mängu sisuks on peamiselt juhtida Briti eriõhuväe seersanti John MacTavishit, ehkki mingil määral mängitavaid tegelasi on neli. Neist ühe, Lähis-Ida riigi presidendi mängitavus seisnab võimaluses tema pead pöörata, kuni ta hukatakse. Mängule on omane teatav ulmelisus, mis seisneb tuumaplahvatustes ja selles, et terroristid tulistavad USA idarannikut mandritevaheliste rakettidega. Pahalaste peamine pesa on seekord Aserbaidžaanis ja nendega on liidus vene ultranatsionalistid. Kriitika on põhiliselt olnud soosiv.

https://en.wikipedia.org/wiki/Call_of_Duty:_Modern_Warfare_Remastered


KUU ASTRONOOMIA: Apollo 15 (30. juuli, kuundumise 50. aastapäev).

Apollo CSM lunar orbit

Apollo 15 meeskonna moodustasid kapten David Scott, piloot Alfred Worden ja kuumooduli piloot James Irwin. Nende retkest möödub 50 aastat. Missiooni start leidis aset 26. juulil, Kuule jõuti 30. juulil, seal viibiti 2. augustini ning maanduti Havaist põhjas, 7. augustil. Kaasa toodi 77 kg kive, sealhulgas 4 miljardi aasta vanune kivi, mis arvatakse pärinevat Maalt ja mis on väidetavalt kõige vanem Maalt pärinev objekt. Itaalia astronoom Galileo Galilei on viinud läbi mõtteeksperimendi, kus vaakumis kukuvad haamer ja sulg ühesuguse kiirusega. Scott kordas seda televisiooni otse-eetris ja näitas, et see vastab tõele. Scott ja Irwin said esimesteks inimesteks, kes magasid Kuu peal ilma skafandrita. Maandumisel kolmest langevarjust üks ei avanenud korralikult, aga kahest piisas. Tunamullu juba kirjutasin, et rahva mällu läks Apollo 15 peamiselt postmargiskandaaliga (missioon vedas postmarke kosmosesse lootusega need hiljem tembeldatult suure vaheltkasuga maha müüa), mistõttu missiooni liikmed kaotasid edaspidise võimaluse kosmosesse minna.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_15


ESIMENE ASTRONOOMIAPILT: "Sojuz MS" (7. juuli, 5. aastapäev)

"Sojuz MS" on vene kosmoselaevatüüp, mida toodetakse aastast 2016 ja seni on neid tehtud 18. Peamine kasutaja on muidugi Roskosmos. Mass on 7 tonni, maht 10 m³ ja meeskonnas on 3 inimest. Üldiselt on lennud õnnestunud, ainult 10. lend läks nihu ja kosmonaudid pidid 50 km kõrguselt katapulteeruma – mõlemad jäid ellu ja terveks. See lend kestis ligi 20 minutit, mehitamata lend number 14 kestis 15 päeva, kõik ülejäänud 115–205 päeva (üks on hetkel käimas). Kapten on alati olnud Venemaalt, aga ülejäänud meeskonnaliikmete seas on olnud teistegi riikide kodanikke, põhiliselt USA-st ja Jaapanist, isegi Araabia Ühendemiraatidest. Järgmisele, 19. lennule võetakse kaasa eesti päritolu vene näitlejatar Julia Peresild, kellest saaks siis läbi aegade esimene eesti päritolu kosmonaut. Plaanitud start on 5. oktoobril 2021 ja reis peaks kestma pool aastat. See on üle 20 aasta esimene kord, mil kosmoselaeva meeskond koosneb ainult Venemaa kodanikest. Kolmest liikmest kaks (sealhulgas Julia) on kosmoseturistid, kes hakkavad seal filmi väntama.

1024px-Soyuz rocket and spaceship V1-1

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soyuz_rocket_and_spaceship_V1-1.svg


TEINE ASTRONOOMIAPILT: Vaikuse baas (20. juuli, aastapäev)

Vaikuse baas on esimene koht väljaspool Maad, kus inimene maandunud ja kõndinud on. Juhtus see 20. juulil 1969. Nime sai ta selle järgi, et asub Vaikuse meres. Erinevalt Vaiksest ookeanist, mis on vaikne ainult nime poolest, on Kuu peal ka päriselt vaikne. 18 sekundit pärast laskumist teatas Neil Armstrong: «Houston, siin Vaikuse baas. Kotkas on maandunud.» Nime "Vaikuse baas" mõtlesid välja Armstrong ja Aldrin ise lennu ajal. Nad ainult hoiatasid lennujuhtimiskeskust, et see ikka aru saaks, millest jutt käima hakkab. Vaikuse baasis on tänapäevani sadakond maise päritoluga objekti, sealhulgas "Apollo 11" missiooni hea tahte sõnumid ja kuuvärinate mõõtmise seismomeeter, mis töötas kahjuks kõigest 21 päeva, lisaks muidugi Armstrongi ja Aldrini jalajäljed, viimased koos Aldrini saabastega, mis jäeti enne tagasitulekut stardimassi vähendamiseks maha. Vaikuse baas on California ja New Mexico kultuuripärandi registris, sest nende osariikide seadused ei nõua, et kultuuripärand peab olema tingimata osariigi maa-alal.

1024px-Aldrin Looks Back at Tranquility Base - GPN-2000-001102

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aldrin_Looks_Back_at_Tranquility_Base_-_GPN-2000-001102.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU SÜRREALISM: Spiti jõgi (7. juuli)

Spiti jõgi asub Põhja-Indias, Himaalajas, Himachal Pradeshi osariigis. Ta voolab Satluj jõe ja Panjnadi jõe kaudu Indusesse, mis suubub India ookeani Araabia lahte. Spiti algab liustikust 4100 m kõrguselt ja tema suue on 2550 m kõrgusel; jõgi on 200 km pikk. Nimi "Spiti" tähendab "Vahepealne maa", st Tiibeti ja India vahel asuv. See piirkond on üks India kõige hõredamini asustatud paiku. Seal räägitakse spiti keelt, mis on tiibeti keelele väga lähedane, ja elanikud on budistid. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Dalai-Laama lemmikkloostrid Key ja Tabo klooster. Juurdepääs sinna vajab eriluba, nagu nõukogude ajal vajas Eesti saartele sõitmine. Teed on viletsad ja talvetormid võivad need mitmeks päevaks täielikult sulgeda. Suure kõrguse tõttu tuleb valmis olla mägihaiguseks. Sellel pildil on Spiti jõgi endale saja meetri sügavuse oru uuristanud, foto on tehtud 3820 m kõrgusel maanteelt, aga ega ma korralikult aru ei saa, mis siin pildil ikkagi on.

NH505 Spiti Kaza Losar Jun18 D72 7797

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NH505_Spiti_Kaza_Losar_Jun18_D72_7797.jpg


KUU LOODUSEVIDEO: droonivaade Aegviidu Siniallikatele (14. juuli, 2½ minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aegviidu_siniallikad_(Aegviidu_blue_springs).ogv


KUU KOSMOSEVIDEO: orkaan Dorian läheneb Bahama saartele (21. juuli, 9 sekundit)

Orkaan Dorian on Bahama kaugelt kõigi aegade enim kahju tekitanud orkaan – selle tekitatud rahaliseks kahjuks on hinnatud 3,4 miljardit dollarit. Esikohta jagab ta kõige tugevamate tuultega maabunud Atlandi ookeani orkaanide edetabelis, kiirusega 296 km/h. Kõige madalama õhurõhuga Atlandi orkaanide edetabelis jagab ta 5. kohta, tasemega 910 mbar. Orkaanis hukkus 84 inimest, neist 74 Bahamal, ja 245 inimest jäi kadunuks, kõik Bahamal. See video on tehtud 1. septembril 2019, kui Dorian läheneb Bahamale kuuluvatele Abaco saartele. Kolmveerand Abaco majadest sai kahjustada ja inimesed kirjeldasid seda puhta põrguna. Donald Trump väitis, et peaaegu kõik ilmaennustajate mudelid näitavad, et Dorian tabab Alabamat – see väide oli täielik vale ning Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus tõttas seda ümber lükkama. Trump ajas muidugi oma joru edasi. Elu näitas, et Dorian läks Alabamast puhtalt mööda ega maabunudki USA-s, mõjutades seda ainult idaranniku lähedal mööda merd liikudes.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hurricane_Dorian.gif


KUU VANAFILM: "Loomade olümpia" (23. juuli, Tokio olümpiamängude avamine, 13 minutit)

Kui teile meeldis vene aja lõpu multifilm "Loomade jalgpall", siis meeldib teile ka käesolev 1928. aasta jaapani animafilm, mis sai inspiratsiooni Amsterdami olümpiamängudest. Eri liiki loomad võistlevad mitmesugustel kergejõustikualadel. Igal alal esineb vähemalt üks loom hästi ja vähemalt üks halvasti. Saate muuhulgas näha lendavat siga. Parimaks sportlaseks tunnistatakse elevant ja vaataja võib imestada, kuidas rahvas elevanti õhku loobib. Mul oli hea meel, et istusin üksi ja võisin irvitada nii valjusti, kui ise tahtsin.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Animal_Olympics_(1928).webm


KUU ASTRONOOMIAVIDEO: spiraalkettast ümbritsetud täht (26. juuli, 3½ minutit)

Noor täht SAO 206462 Hundi tähtkujus on ümbritsetud planetaarkettast, millel on ebatavaline, spiraalharudega kuju. Planetaarketta läbimõõt on poole suurem kui Pluuto orbiidil. Nähtavasti hakkavad sellest kettast planeedid moodustuma. Pilt on ebatavaliselt selge ja lubab astronoomidel teha oletusi selle kohta, millest niisugune ketas koosneb. Seal võivad juba mingid protoplaneedid sees olla ja see võibki olla spiraalharude tekkimise põhjus. SAO 206462 avastati 2011.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Stars_Spiral.ogv


Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (3.5935)