KUU TEHNIKA: Sigatüüka ekspress (avati 1. juulil 2014)

1080px-Universal Orlando Kings Cross at Night

Sigatüüka ekspress väljub Londonist King's Crossi raudteejaama platvormilt 9 3/4 ja sõidab Hogsmeade'i. See on üsna originaalilähedaselt ehitatud Floridasse Orlandosse Universal Orlando Resorti nimelisse lõbustusparki. (See pole Disneyland, mis asub 15 miili kaugusel Orlandost väljas, Universal Orlando asub üsna linna sees.) Universal Orlando jaguneb kaheks teemapargiks, Sigatüüka ekspress ühendab neid ja rongi lastakse ainult neid, kes on maksnud mõlema külastamise eest. Raudtee on 676 m pikk ja rong sõidab seda 4 minutit (enamik meist jookseks kiiremini). Rongil pole ümberpööramise kohta ning nii on vedur alati suunatud Hogsmeade'i ja mitte kunagi King's Crossi poole. Sõidu ajal näidatakse rahvale kaht eri videot sõltuvalt sellest, kumbapidi rong sõidab. Ekspress avati ilma reklaamikampaaniata 1. juulil 2014 ja juba esimese kuuga sõitis sellel miljon külastajat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hogwarts_Express_(Universal_Orlando_Resort)


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: ambulotseetus (3. juuli)

Ambulotseetus tähendab ladina keeles kõndivat vaala. Temast või temasugustest põlvnevad vaalad ja delfiinid. Ta on üks ürgseimaid teadaolevaid vaalalisi ja ta elas uusaegkonnas eotseenis 49–48 miljonit aastat tagasi. Ambulotseetus on tuntud peamiselt ühe hästi säilinud luustiku järgi, mis leiti tänapäeva Pakistanist Punjabist. Tollal asus see India saarel, mida ekvaator läbis umbes keskelt ja mis polnud veel Aasiaga kokku põrganud – põrkamise tulemusena tekkisid Tiibet ja Himaalaja. Ta oli umbes 3 m pikk ja kaalus 141–250 kg. Ta võis välja näha nagu merilõvi ja maismaal kõndida sama kohmakalt. Tal olid võimsad jalalabad, mille jõul ta ujus. Kõige pikem varvas oli neljas varvas, 17 cm pikk. Jalalabadel olid lestad, aga sabauime ambulotseetusel polnud. Hambad polnud ühesugused nagu tänapäeva vaaladel, vaid mitmesugused ning nende põhjal on järeldatud, et ta varitses ja murdis elussaaki. Erinevalt krokodillist suutis ta närida.

960px-Ambulocetidae - Ambulocetus

https://en.wikipedia.org/wiki/Ambulocetus


KUU ULMEAJAKIRI: "Imaginative Tales" (5. juuli)

"Imaginative Tales" oli ameerika ulmeajakiri, mida 1954–1958 ilmus 26 numbrit, ilusasti kahekuiste vahedega, ilma et ükski number oleks vahele jäänud. Avanumber oli 160 ja ülejäänud numbrid 128 lk paksud. Toimetaja oli William Hamling, kes avaldas seda endale kuuluva Greenleaf Publishing Company kaudu. Ajakirja peamine levitaja American News Company likvideeriti 1957 ja see andis väikestele ajakirjadele ränga löögi, millest Hamlingi ajakirjad "Imaginative Tales" ja "Imagination" ei suutnudki toibuda. Ühtlasi hakkasid sel ajal pehmekaanelised raamatud hästi müüma. Ajakirjas väga häid jutte nähtavasti ei ilmunud. Põhiautorid olid Charles Myers ja Robert Bloch. Myers kirjutas koomilisi lühijutte mehest ja tema imekaunist kujuteldavast kallimast Toffeest. Nendes alastusele ja seksile vihjati, aga otsesõnu ei mainitud, kirjeldamisest rääkimata. Võite vaadata Commonsist kaanepilte, mis on ebaharilikult lollid.

Space travel 195807

https://en.wikipedia.org/wiki/Imaginative_Tales


ESIMENE ARVUTIMÄNG: "Plants vs. Zombies" (11. juuli)

2009. aasta videomäng, mida nimetatakse torni kaitsmise žanri kuuluvaks. Kuva vasak serv on sinu kodu, mida tuleb kaitsta, paremast servast tungib peale sombide hord. Sombid liiguvad sirgjoones ja nende teele tuleb istutada taimi, mis sombisid tulistavad või neile muudmoodi kahjulikult mõjuvad. Kui üksainuski sombi jõuab kuva vasakusse serva, on mängija kaotanud. Mängus on 49 liiki taimi ja 61 liiki sombisid, kellest kõige vägevam on doktor Zomboss. Mängijatele meeldis Teivashüppaja-sombi, mis ületab takistusi. Tantsival Sombil on võime kutsuda ligi taustatantsijaid ja Michael Jacksoni lähedased püüdsid seda sombit ära keelata. Mäng algab seikluse moodis (50 taset), selle lõpetamise järel avanevad minimängude, vaasilõhkuja, Mina – sombi ja eriti raske ellujäämismood. Kriitika oli väga kiitev, seda peeti lihtsaks, kuid köitvaks, ja kunstistiili humoorikaks. Auhindadest võib mainida Kuldset Juhtkangi kahes kategoorias. Mäng on kohandatud mobiilidele ja konsoolidele.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plants_vs._Zombies_(video_game)


KUU ULMEFILM: "Squirm" (14. juuli, esilinastuse 25. aastapäev)

1976. aasta ameerika õudusfilm. Georgia osariigis kukub tormi ajal elektrijuhe maapinnale ja selle tulemusena hakkavad maa seest välja ronima lihasööjad ussid. Õnneks pole nad mürgised: mitu tegelast pääseb ussihammustusest eluga. Siiski söövad ussid palju inimesi ära. Stsenarist ja režissöör oli Jeff Lieberman, kellele see oli täispikkade filmide osas debüüt. Tal oli võimalus saada peaosadesse Martin Sheen ja Kim Basinger, kuid Lieberman lükkas nad tagasi ja võttis nende asemele vähetuntud näitlejad. Pärast nimetas Lieberman end selle otsuse tõttu idioodiks. Pooled ussid olid kummist, kuid Georgia Okeanograafiainstituudist osteti 3 miljonit kaani ja Maine'ist toodi külmutatud vihmausse. Maine'i ajalehed kaebasid pärast, et kohalikud kalamehed ei leia enam pinnasest usse. Äriliselt oli film edukas, kuid kriitikute vastuvõtt oli leige, kõige rohkem kiidusõnu jätkus huumorile ja operaatoritööle. Tänapäeval on see saanud kultusfilmiks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Squirm


KUU FRANTSIIS: Paber-Mario (17. juuli, seni viimase mängu 1. aastapäev)

https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_Mario

1008px-Nintendo 64 with Paper Mario


TEINE ARVUTIMÄNG:"Call of Duty: Modern Warfare Remastered" (27. juuli)


See on 2016. aasta esimeses isikus tulistamismäng, mille tootis Raven Software, 2007. aasta mängu "Call of Duty 4: Modern Warfare" uusversioon, mis on originaalile väga sarnane. Kasutaja juhib peamiselt Briti eriõhuväe seersanti John MacTavishit, ehkki mingil määral mängitavaid tegelasi on neli. Neist ühe, Lähis-Ida riigi presidendi mängitavus seisnab võimaluses tema pead pöörata, kuni ta hukatakse. Ulmelisus seisneb tuumaplahvatustes ja selles, et terroristid tulistavad USA idarannikut mandritevaheliste rakettidega. Pahalaste peamine pesa on seekord Aserbaidžaanis ja nendega on liidus vene ultranatsionalistid. Kriitika oli põhiliselt soosiv.

https://en.wikipedia.org/wiki/Call_of_Duty:_Modern_Warfare_Remastered


KUU ASTRONOOMIA: "Apollo 15" (30. juuli, kuundumise 50. aastapäev)

Apollo CSM lunar orbit

"Apollo 15" meeskonna moodustasid kapten David Scott, piloot Alfred Worden ja kuumooduli piloot James Irwin. Nendegi retkest möödub juba 50 aastat. Startisid 26. juulil, jõudsid Kuule 30. juulil, viibisid seal 2. augustini ja maandusid Havaist põhjas 7. augustil. Kaasa toodi 77 kg kive, sealhulgas 4 miljardi aasta vanune kivi, mis arvatakse pärinevat Maalt ja olevat kõige vanem Maalt pärinev objekt. Galilei oli korraldanud mõtteeksperimendi, et vaakumis kukuvad haamer ja sulg ühesuguse kiirusega, Scott kordas seda televisiooni otse-eetris ja näitas, et see vastab tõele. Scott ja Irwin said esimesteks inimesteks, kes magasid Kuu peal ilma skafandrita. Maandumisel kolmest langevarjust üks ei avanenud korralikult, aga kahest piisas. Tunamullu juba kirjutasin, et rahva mällu läks "Apollo 15" peamiselt postmargiskandaaliga (vedasid postmarke kosmosesse lootuses need hiljem tembeldatuna kallilt maha müüa), mistõttu kedagi neist rohkem kosmosesse ei lastud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_15


ESIMENE ASTRONOOMIAPILT: "Sojuz MS" (7. juuli, 5. aastapäev)

"Sojuz MS" on vene kosmoselaevatüüp, mida toodetakse aastast 2016 ja seni on neid tehtud 18. Peamine kasutaja on muidugi Roskosmos. Mass on 7 tonni, maht 10 m³ ja meeskonnas on 3 inimest. Üldiselt on lennud õnnestunud, ainult 10. lend läks nihu ja kosmonaudid pidid 50 km kõrguselt katapulteeruma – mõlemad jäid ellu ja terveks. See lend kestis ligi 20 minutit, mehitamata lend number 14 kestis 15 päeva, kõik ülejäänud 115–205 päeva (üks praegu käib). Kapten on alati olnud Venemaalt, aga ülejäänud meeskonnaliikmete seas on olnud teistegi riikide kodanikke, põhiliselt USA-st ja Jaapanist, aga isegi Araabia Ühendemiraatidest. Järgmisele, 19. lennule võetakse kaasa eesti päritolu vene näitlejatar Julia Peresild, kellest saaks siis läbi aegade esimene eesti päritolu kosmonaut. Plaanitud start on 5. oktoobril 2021 ja reis peaks kestma pool aastat. See on üle 20 aasta esimene kord, mil kosmoselaeva meeskond koosneb ainult Venemaa kodanikest. Kolmest liikmest kaks (sealhulgas Julia) on kosmoseturistid, kes hakkavad seal filmi väntama.

1024px-Soyuz rocket and spaceship V1-1

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soyuz_rocket_and_spaceship_V1-1.svg


TEINE ASTRONOOMIAPILT: Vaikuse baas (20. juuli, aastapäev)

Vaikuse baas on esimene koht väljaspool Maad, kus inimene maandunud ja kõndinud on. Juhtus see 20. juulil 1969. Nime sai ta selle järgi, et asub Vaikuse meres. Erinevalt Vaiksest ookeanist, mis on vaikne ainult nime poolest, on Kuu peal ka päriselt vaikne. 18 sekundit pärast laskumist teatas Neil Armstrong: «Houston, siin Vaikuse baas. Kotkas on maandunud.» Nime "Vaikuse baas" mõtlesid välja Armstrong ja Aldrin ise lennu ajal. Nad ainult hoiatasid lennujuhtimiskeskust, et see ikka aru saaks, millest jutt käima hakkab. Vaikuse baasis on tänapäevani sadakond maise päritoluga objekti, sealhulgas "Apollo 11" hea tahte sõnumid ja kuuvärinate mõõtmise seismomeeter, mis töötas kahjuks kõigest 21 päeva, lisaks muidugi Armstrongi ja Aldrini jalajäljed, viimased koos Aldrini saabastega, mis jäeti enne tagasitulekut stardimassi vähendamiseks maha. Vaikuse baas on California ja New Mexico kultuuripärandi registris, sest nende osariikide seadused ei nõua, et kultuuripärand peab olema tingimata osariigi maa-alal.

1024px-Aldrin Looks Back at Tranquility Base - GPN-2000-001102

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aldrin_Looks_Back_at_Tranquility_Base_-_GPN-2000-001102.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU SÜRREALISM: Spiti jõgi (7. juuli)

Spiti jõgi asub Põhja-Indias Himaalajas Himachal Pradeshi osariigis. Ta voolab Satluj jõe ja Panjnadi jõe kaudu Indusesse, mis suubub India ookeani Araabia lahte. Spiti algab liustikust 4100 m kõrguselt ja tema suue on 2550 m kõrgusel, jõgi on 200 km pikk. Nimi "Spiti" tähendab "Vahepealne maa", see tähendab Tiibeti ja India vahel asuv. See piirkond on üks India kõige hõredamini asustatud paiku. Seal räägitakse spiti keelt, mis on tiibeti keelele väga lähedane, ja elanikud on budistid. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad dalai-laama lemmikkloostrid Key ja Tabo klooster. Juurdepääs sinna vajab eriluba, nagu nõukogude ajal Eesti saartele sõitmine vajas. Teed on viletsad ja talvetormid võivad need mitmeks päevaks täielikult sulgeda. Suure kõrguse tõttu tuleb valmis olla mägihaiguseks. Sellel pildil on Spiti jõgi endale saja meetri sügavuse oru uuristanud, foto on tehtud 3820 m kõrgusel maanteelt, aga ega ma korralikult aru ei saa, mis siin pildil ikkagi on.

NH505 Spiti Kaza Losar Jun18 D72 7797

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NH505_Spiti_Kaza_Losar_Jun18_D72_7797.jpg


KUU LOODUSEVIDEO: droonivaade Aegviidu Siniallikatele (14. juuli, 2½ minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aegviidu_siniallikad_(Aegviidu_blue_springs).ogv


KUU KOSMOSEVIDEO: orkaan Dorian läheneb Bahama saartele (21. juuli, 9 sekundit)

Orkaan Dorian on Bahama kaugelt kõigi aegade enim kahju tekitanud orkaan –3,4 miljardit dollarit. Esikohta jagab ta kõige tugevamate tuultega maabunud Atlandi ookeani orkaanide edetabelis – 296 km/h. Kõige madalama õhurõhuga Atlandi orkaanide edetabelis jagab ta 5. kohta – 910 mbar. Hukkus 84 inimest, neist 74 Bahamal, ja 245 inimest jäi kadunuks, kõik Bahamal. See video on tehtud 1. septembril 2019, kui Dorian läheneb Bahamale kuuluvatele Abaco saartele. Kolmveerand Abaco majadest sai kahjustada ja inimesed kirjeldasid seda puhta põrguna. Donald Trump väitis, et peaaegu kõik ilmaennustajate mudelid näitavad, et Dorian tabab Alabamat – see väide oli täielik vale ning Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus tõttas seda ümber lükkama. Trump ajas muidugi oma joru edasi. Elu näitas, et Dorian läks Alabamast puhtalt mööda ega maabunudki USA-s, mõjutades seda ainult idaranniku lähedal mööda merd liikudes.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hurricane_Dorian.gif


KUU VANAFILM: "Loomade olümpia" (23. juuli, Tokio olümpiamängude avamine, 13 minutit)


Kui teile meeldis vene aja lõpu multifilm "Loomade jalgpall", siis meeldib teile ka see. 1928. aasta jaapani animafilm, mis sai inspiratsiooni Amsterdami olümpiamängudest. Eri liiki loomad võistlevad mitmesugustel kergejõustikualadel. Igal alal esineb vähemalt üks loom hästi ja vähemalt üks halvasti. Saate näha lendavat siga. Parimaks sportlaseks tunnistatakse elevant ja saate näha, kuidas rahvas elevanti õhku loobib. Mul oli hea meel, et istusin üksi ja võisin irvitada nii valjusti, kui ise tahtsin.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Animal_Olympics_(1928).webm


KUU ASTRONOOMIAVIDEO: spiraalkettast ümbritsetud täht (26. juuli, 3½ minutit)

Noor täht Hundi tähtkujus SAO 206462 on ümbritsetud planetaarkettast, millel on ebatavaline, spiraalharudega kuju. Planetaarketta läbimõõt on poole suurem kui Pluuto orbiidil. Nähtavasti hakkavad sellest kettast planeedid moodustuma. Pilt on ebatavaliselt selge ja lubab astronoomidel teha oletusi selle kohta, millest niisugune ketas koosneb. Seal võivad juba mingid protoplaneedid sees olla ja see võibki olla spiraalharude tekkimise põhjus. SAO 206462 avastati 2011.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Stars_Spiral.ogv


Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0675)