KUU KOOMIKS: "Surm perekonnas" (4. märts)

"Surm perekonnas" ilmus "Batmani" koomiksi numbrites 426–429. Dick Grayson, kes oli olnud Batmani kaaslane Robin juba 1940. aastast, hakkas 1980-ndate alguses Batmanist võõranduma ja hakkas ise superkangelaseks nimega Nightwing. 1983 andis DC Comics Batmanile uue Robini nimega Jason Todd, kuid lugejate seas osutus Todd ebapopulaarseks. DC Comics kirjutas loo, milles Todd rängalt viga saab, ja korraldas telefonihääletuse teemal, kas Todd jääb ellu või hukkub. Hääletanute napp enamus valis kahest ettevalmistatud jätkust selle, milles Todd ära sureb. Saabus üle 10 tuhande hääle ja kaht varianti eraldas kõigest 72 häält. Jokker lööb seekord kampa terroristidega ning koomiksit kritiseeriti islamofoobia pärast – koomiksis ei tehtud vahet araablastel, moslemitel ja terroristidel, samuti pandi nendega ühte patta Iraan, kus araablasi üldse pole ja mis on pisut teist usku kui araablased.

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Death_in_the_Family_(comics)

 

KUU ÕUDUSSEIKLUS: "Raceri" torm (9. märts)

"Raceri" torm möllas 1937 ja seda on nimetatud sajandi tormiks. Nime sai ta Briti sõjalaeva "Racer" järgi, mis esimese laevana tormi kohtas. Laev kaotas mastid, peaaegu kogu taglase, juhtimisvahendid ja proviandi, torm ajas kahel korral laeva kiilu veest välja ja siis jälle õigesse asendisse, kuid ainult 2 meremeest jäi kadunuks ja junga suri vigastustesse. Torm rändas üle Yucatani poolsaare ja jõudis Rio Grande suudmes olevasse Mehhiko linna Matamorosesse, kus mõõdeti 4 päevaga 743 mm sademeid ja linna tänavail möllasid vahused lained, tollimaja hävis. Torm jätkas teed mööda Texase rannikut (Texas oli tollal iseseisev riik), räsis kõiki sadamaid ja Galvestonis jäi 30 sildunud laevast üksainus kai külge. Edasi läbis torm sisemaal Alabama, Georgia ja Lõuna-Carolina. Kokku hukkus 105 inimest, neist 90 aurikul "Home" Põhja-Carolinas, sealhulgas USA senaator, kuid 40 meeskonnaliikmest pooled pääsesid ja 90 reisijast samuti 20.

https://en.wikipedia.org/wiki/Racer%27s_hurricane

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Computer Space" (21. märts)

"Computer Space" on 1971. aasta arkaadmäng, mille teemaks kosmoselahing. See oli esimene video-arkaadmäng ja esimene äriliselt toodetud videomäng. Eesmärk on, et sina pead lendavatele taldrikutele rohkem pihta saama kui nemad sinule, ja kui see 90-sekundilise mängu jooksul õnnestub, saad tasuta lisamängu. Mängu arendusprobleemide kirjeldus oli minu jaoks huvitav. Tootjafirma Syzygy valmistas 1500 mängu, mis oli optimistlik hinnang, aga 1976. aastaks õnnestuski need maha müüa. Niihästi kriitikute kui mängijate hinnang oli siiski kahetine: mäng osutus keerulisemaks kui inimesed harjunud olid. Aja jooksul hinnang paranes kasvõi sellepärast, et arkaadmängud said inimestele tuttavamaks. Mäng tõi miljon dollarit kasumit ja pani aluse videomängutööstusele. Mängu tootjad Nolan Bushnell ja Ted Dabney asutasid 1972 uue ettevõtte Atari ja nende sama aasta mäng "Pong" oli väga edukas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_Space

 

KUU VÄLJASURNUD LOOM: stegotseeras

Stegotseeras (ärge ajage segi stegosaurusega) on dinosauruste perekond, mis elas 78–74 miljonit aastat tagasi hiliskriidis Põhja-Ameerikas. Nad kuulusid perekonda Pachycephalosauria, mis tähendab kreeka keeles paksu peaga sisalikku ja soome keeles nimetataksegi neid paksupäät. Stegotseerased olid nendest pakspeadest kõige ürgsemad, teised põlvnevad neist. Neil oli peas nagu kiiver, küllap nad kopsisid nendega üksteist. Stegotseerased olid väikesed kahejalgsed sisalikud pikkusega 2–2½ meetrit ja kaaluga 10–40 kg. Inimesele ei ulatunud nad vöönigi. Tänapäevasel restauratsioonil näevad nad välja nagu tohutud faasanid, sulgedega ja puha, kuid 1924. aasta restauratsioonil oli ta pandud jalgadele ja sabale toetuvana püsti seisma, mistõttu ta oli umbkaudu inimesekõrgune ja üsna hirmus. Tõenäoliselt sõi ta lehti, seemneid, puuvilju ja putukaid, kuid on ka oletatud, et ta oli täielikult taimetoiduline. Teadlased on märkinud tema erakordselt head lõhnataju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Stegoceras

 

KUU LOEND: "Hugo" auhind graafilise jutu kategoorias

Seda auhinda antakse välja alates 2009. Kolm esimest läksid Airship Entertainmenti koomiksile "Tüdruk-geenius" ("Girl Genius"), misjärel autorid keeldusid neljandal korral nominatsioonist ja on edaspidi veel ainult ühel korral nomineeritud. 2017–2019 võitis kolm aastat järjest Image Comicsi "Naiskoletis" ("Monstress"). Kuus nominatsiooni on saanud "Saaga" ja "Naiskoletis", viis nominatsiooni "Palgasõdur Schlock" ("Schlock Mercenary"), olles enim kordi nomineeritud koomiks, mis pole auhinda võitnud. Lisaks on välja antud 3 retro-"hugot" 1940-ndatest, mis kõik läksid DC Comicsile ("Nahkhiirmees", "Imenaine" ja "Supermees"). Kolmele retroauhinnale sai "Flash Gordon" 4 nominatsiooni, ilma et ükski oleks võitnud. "Vaim" ("The Sprit") ja "Buck Rogers" said 2 nominatsiooni, jällegi ilma võiduta. Kõik "Hugo" auhinnad kuulutatakse ja antakse välja iga-aastasel Worldconil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hugo_Award_for_Best_Graphic_Story

 

KUU ASTRONOOMIAPILT: "Sojuz TMA-13" (5. märts)

TMA-13 oli nõukogude ja vene kosmoseprogrammi "Sojuz" 100. lend. See startis Baikonurilt 12. oktoobril 2008, põkkus Rahvusvahelise Kosmosejaamaga 14. oktoobril, lahkus sealt 8. aprillil 2009 ja maandus samal päeval Kasahstanis. Lennu kapten oli Juri Lontšakov Venemaalt, pardainsener Michael Finke USA-st ja lisaks oli pardal kosmoseturist, kusjuures startides ja maandudes erinev turist, mõlemad ameeriklased. Esialgu määrati kapteniks kahekordne kosmonaut kirgiis Saližan Šaripov, aga maikuus arvati ta tervisekontrolli põhjal kosmonautide seast välja ja saadeti kosmonautide ettevalmistuskeskuse osakonnajuhatajaks.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Soyuz_TMA-13_Edit.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

ESIMENE VANAFILM: "Kolm musketäri" (1. märts)

Eelmisel kuul tutvustasin paroodiat, seekord parodeeritud teost. Loogiline oleks vastupidine järjekord, aga on nagu on. Eeskuju vaatamine pakub ikkagi rõõmsat äratundmist, mida siis ikkagi parodeeritud on. Siin on 1921. aasta "Kolm musketäri" Douglas Fairbanksiga peaosas. See on selle teose juba 8. ekraniseering (3 Prantsusmaalt ja 5 USA-st) ning Fairbanks mängis D'Artagnani juba 1917. aasta filmis, mis aga erines Dumas' romaanist oluliselt. Näiteks Charles Stevens, kes 1921. aasta filmis mängib Plancet'd, mängis 1917. aasta filmis indiaanlast. Filmi näitlejatest esimesena suri juba 5 aasta pärast Mileedi kehastaja Barbara La Marr 29-aastasena alkoholismi tõttu, kuninganna Anne'i kehastanud Mary MacLaren elas 1985. aastani. See film mõjutas Douglas Fairbanksi välimust: D'Artagnani vuntse jäi ta kandma kuni surmani. 1929 valmis järg "Raudne mask", milles Fairbanks mängib taas D'Artagnani ja Nigel de Brulier mängib taas kardinal Richelieu'd, ühtlasi on see ainus film, milles Fairbanksi kehastatud tegelane sureb.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Three_Musketeers_(1921),_1080p.webm

 

ESIMENE TEHNIKAVIDEO: Sõidab nii mööda maanteed kui raudteed (2. märts, 2 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mode_change_for_dual_mode_vehicles(1)_2022-02_as.webm

 

TEINE TEHNIKAVIDEO: Eestlased õpetavad maailma lumememme tegema. (13. märts, 2½ minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Making_snowman_in_K%C3%B5rvemaa,_Estonia_(January_2022).webm

 

KUU MATEMAATIKAVIDEO: Mengeri käsn (14. märts, 1 minut)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MengerCut20211019_8000x8000p60_x265_lossless_medium_0000-3585.webm

 

TEINE VANAFILM: "Elagu pull!" (20. märts, 15 minutit)

Veerandtunnine ameerika animafilm 1926. aastast, üks maailma esimesei plastiliinist kujukestega tehtud animafilme. Selles vaimus filme on tehtud Eestiski (muidugi palju aastakümneid hiljem) ja nendega võrreldes tundub "Elagu pull!" täitsa kobedana. Neiu ütleb noormehele, et võib teda armastada ainult pärast seda, kui too võidab pulli härjavõitluses. Noormees leiabki heasüdamliku pulli ja toob ta võitlusareenile. Tegevus toimub Barcelonas. Lisan, et kui mõnes Hispaania piirkonnas, eelkõige Kastiilias on härjavõitlus arvatud kultuuripärandi hulka, siis Kataloonia, kus Barcelona asub, on härjavõitluse tänapäeval üleüldse keelustanud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Long_Live_the_Bull!_(1926).webm

 

KUU ASTRONOOMIAVIDEO: marsikulguri "Perseverance" maandumine (22. aprill, 3½ minutit)

Perseverance tähendab inglise keeles järjekindlust. Seda nime kannab marsikulgur, mis startis Floridast Canaverali neemelt 30. juulil 2020 ja maandus Marsile 18. veebruaril 2021. Ta on autosuurune: pikkus 2,9 m. laius 2,7 m ning kõrgus 2,2 m, tühimass on 1025 kg, mis on suurem kui eelmisel marsikulguril "Curiosity" (899 kg). Tema eesmärk on koguda ja analüüsida kivimi- ja pinnaseproove ning uurida kunagi Marsil voolanud vett. Video on filmitud kulgurilt endalt nii alla- kui ülespoole ning lõpeb NASA töötajate juubeldamisega õnneliku maandumise puhul. 12. aprilli 2022 seisuga on kulgur läbinud 8,67 km ehk keskmiselt 20 meetrit päevas. "Perseverance'i" maandumiskoha nimetas NASA Octavia Butleri järgi, kes pälvis "Hugo", "Nebula", "Locuse" ja USA PEN-klubi elutöö auhinna. Butler nägi 12-aastasena filmi "Kuraditüdruk Marsilt" ja otsustas, et suudab ise parema jutu kirjutada, nii temast kirjanik saigi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perseverance_Rover%27s_Descent_and_Touchdown_on_Mars_Onboard_Camera_Views_.webm

 

KOLMAS VANAFILM: ""Navigator"" (22. märts, 1 tund)

Buster Keatoni tunnipikkune komöödia 1924. aastast. Keaton mängib rikast noormeest, kes tahab sõita Havaile, aga pimeduses ajab kainumbrid segi ja ronib laevale "Navigator", mis kuulus tema silmarõõmu isale, aga selle äsja maha müüs. Eksituse tulemusena satub laevale tema tütar, kes äsja Keatoni abieluettepanekust keeldus. Sabotöörid püüavad laeva hävitada, aga ega nad merendusest midagi ei tea ja seepärast piirduvad nad laeva lahtipäästmisega lootuses, et ilm ja lained inimtühjast laevast jagu saavad. Keaton ja McGuire avastavad teineteise ja püüavad suurel laeval kahekesi hakkama saada. See on keeruline, sest laeva ei oska juhtida kumbki ja mõlemad on seni harjunud, et teised hoolitsevad nende eest. Lõpuks triivib nende laev troopikasaarele, kus elab metslaste suguharu. Tekib konflikt. Näib, et tootjafirma MGM andis käsu: 1 tund filmi ja mitte rohkem, sellepärast on lõpus sulepeast välja imetud deus ex machina.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Navigator_(1924).webm

 

TEINE ASTRONOOMIAVIDEO: "SpaceX Starshipi" start ja maandumine (24. märts, 3 minutit)

"Starship" on täielikult taaskasutatav suure kandevõimega kanderakett, mille töötas välja ja mida toodab SpaceX. Kõigist kanderakettidest on ta kõige suurem (kõrgus 120 m) ja kõige suurema kandevõimega (150 t). Esimene prototüüp startis õnnelikult 2019. Selles videos on kujutatud mais 2021 toimunud õnnbelikku katsetust, millel "Starship" startis, lendas 10 km ja maandus. See oli viies maandumiskatse, esimesed 4 ebaõnnestusid. Tänavu lubatakse esimest kosmosereisi. SpaceXi eesmärk on Marsi koloniseerimine, aga selleni tänavu veel ei jõuta. SpaceX ja selle omanik Elon Musk on lubanud, et võimalik on koguni 3 starti päevas, kuid keskkonnakaitsjad on sellele vastu, sest oga start tekitab kasvuhoonegaase. Võimalik on ka "Starshipi" kasutamine transpordiks kahe Maa eri poolel asuvate kohtade vahel, näiteks lend New Yorgist Šanghaisse kestaks 39 minutit, kuid reisijad peavad taluma suurt ülekoormust, mistõttu see kommertslendudeks vist siiski ei kujune.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starship_SN8_launch_render.webm

 

NELJAS VANAFILM: "Must piraat" (27. märts, 1 tund 35 minutit)

Douglas Fairbanksi poolteisetunnine seiklusfilm 1926. aastast. Piraadid vallutavad laeva ja lasevad selle õhku. Siiski pääsevad kaks inimest eluga: isa ja poeg. Isa siiski sureb ja poeg (Fairbanks) vannub kättemaksu. Selgub, et nad asuvad saarel, kuhu piraadid toovad ja peidavad oma varandust. Fairbanks saab mereröövlite pealikuks nime all Must Piraat ja röövib laeva, kust avastatakse kaunitar, keda mängib Billie Dove. Muidugi saab Fairbanks ta lõpuks endale ja ülejäänud mereröövlid üldjuhul hukkuvad. Viimases stseenis on suudlus. Kuid Fairbanksi naisele Mary Pickfordile ei meeldinud, et Douglas võõraid naisi suudleb, ja oli seetõttu selles stseenis Billie Dove'i kehadublant. Dove elas 1997. aastani. Ühe filmitriki kohta (mastist kukkuv mees lööb noa purje sisse ja purje käristav nuga aeglustab kukkumist sedavõrd, et inimene ei kuku laeva tekile liiga suure hooga) otsustasid müüdimurdjad, et see ei ole praktiliselt võimalik.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Black_Pirate_(1926).webm

 

KUU BIOLOOGIAVIDEO: jälle lindude intellekt (31. märts, 2½ minutit)

Uusmeremaalased on kaledoonia varese Ueki ja kea Kermiti õpetanud tööriistu kasutama. Vaadake, kuidas nad saavad hakkama nööri, palli, kepi ja aknaga. Pole kindel, kas kõik inimesed üldse nii nutikad on.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flexibility-in-Problem-Solving-and-Tool-Use-of-Kea-and-New-Caledonian-Crows-in-a-Multi-Access-Box-pone.0020231.s002.ogv

 

Prantsuskeelsetest tekstidest jooksid esilehelt läbi Gustave Flaubert'i ajalooline romaan "Salambo" (1862, ilmunud ka eesti keeles), Émile Zola romaan "Söekaevurid" (1885, eesti keeles esimest korda juba 1908–1910) ning Edgar Allan Poe "Groteski ja arabeski jutud" (1840), inglise keeles Emily Brontë "Vihurimäe" (1837).

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0616)