KUU ARVUTIMÄNG: "Sparta vaim" (2. november, avaldamise aastapäev)

"Sõjajumala" seeria 6. ja kronoloogilises järjestuses 4. mäng. Eks see üks vägev tapmise mäng ole. Peategelane oli eelmises osas löönud maha sõjajumala Arese ja saanud ise uueks sõjajumalaks. Seekord on nende seas, kes maha lüüa tuleb, surematu koletis Skylla, surmajumal Thanatos ja isegi oma ema. Peale selle kakleb ta oma vennaga, maha ta teda ei löö, aga surmast vend sellegipoolest ei pääse. Mängus on ka eri raskusastmega mõistatusi ja platvormmängu elemente. Kriitika oli valdavalt positiivne ja auhinnadki ei jäänud tulemata.

https://en.wikipedia.org/wiki/God_of_War:_Ghost_of_Sparta


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: Nemegtomaia (8. november)

Nemegtomaia oli lindsisalik, kes elas hiliskriidi ajal kuni suure sauruste väljasuremise sündmuseni. Tema jäänused leiti Mongoolia kõige lõunapoolsemas osas Nemegti piirkonnas, mille järgi saigi nime. Ta oli 2 m pikk ja kaalus 40 kg. Tal olid suled ja papagoinokk ning kummalgi käel 3 sõrme, millest pöial oli suurim ja terava küünisega. Leitud on ka pesajäänuseid, kuid mitte ühtki tervet muna. Mida ta sõi, selles osas teadlaste arvamused lahknevad, aga taimetoitu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nemegtomaia


KUU KOOMIKS: "Archie vs. Predator" (12. november)

Archie koomiksist olete kuulnud? Nojah, ulme ei ole. Hakkaja koolipoiss Archie elab läbi kõiksuguseid seiklusi, sealhulgas semmib kahe kauni plikaga, kellest üks on blond ja teine brünett. Hakkas ilmuma 1939 ja laseb tänapäevani välja. Mis saab küll siis, kui see teismeliste kamp lasta kokku Predaatoriga? Hulgaliselt musta huumorit. Kuna neil on käepärast eksperimentaalne kõigi haavade ravi masin, siis võib eeldada, et ellu jääb neid rohkem kui üks, aga kõik ometi Predaatori käest elusana ei pääse. "Archie vs. Predator" ilmus 2015. aastal ja kriitika on positiivne. Muide, autor Alex de Campi on naisterahvas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Archie_vs._Predator


KUU KEEMIA: nihoonium (17. november)

Olete kuulnud sellisest keemilisest elemendist kui nihoonium? Kas see üldse päriselt eksisteerib või ainus ulmeteostes? On siiski päriselt selline, järjenumbriga 113 ja teise nimega ekatallium. Nihoonium on väga radioaktiivne: stabiilseima teadaoleva isotoobi poolestusaeg on 8 sekundit. Keemiliste omaduste väljaselgitamist takistab asjaolu, et nihoonium osutus üllatavalt lenduvaks. Avastati aastal 2003.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nihonium


KUU ULMEFILM: "Kolmnurk" (22. november, esiekraniseeringu 20. aastapäev)

X-failide 6. hooaja 3. episood. Fox Mulder sõidab Bermuuda kolmnurka (sellest episoodi nimigi), kulgeb ajas tagasi 1939. aastasse ja satub laevale, mille natsid kaaperdavad. Laeval on ka väga Scully-sarnane naisterahvas, keda Mulder suudleb. Ja siis satub tagasi kaasaega 1998. aastal, kus püüab selgitada oma läbielamisi, mida kõik luuludeks peavad. Scully peab armastusavaldust tingituks suurest hulgast rahustitest. Episoodis on tohutult vihjeid "Võlur Ozile", millest tehtud film ilmus samal 1939. aastal, milles tegevus toimub. Episood nimetati "Emmy" kandidaadiks parima helirežii kategoorias.

https://en.wikipedia.org/wiki/Triangle_(The_X-Files)


KUU KOSMOSEPILT: Soyuz TMA-14M maandumine (10. november)

Maandumine toimus 12. märtsil 2015 õnnestunult. Pildil on ka pilvede meri.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Expedition_42_Soyuz_TMA-14M_Landing_(201503120102HQ).jpg


KUU KOSMOSEPILT: Stephani kvintett (22. november)

Stephani kvinteti avastas prantsuse astronoom Édouard Stephan juba 1877 ja see on 5 galaktikast koosnev galaktikarühm Pegasuse tähtkujus. Neli neist liiguvad üksteise suunas ja hakkavad ühinema.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stephan%27s_Quintet_Hubble_2009.full_denoise.jpg


KUU MÜTOLOOGIAPILT: Õnne allegooria (26. november)

Itaalia kunstniku Salvator Rosa maal 1658/9. aastast. Täitsa suur teine, 200×133 cm. Tavaliselt kujutatakse õnne pimedana, aga sellel maalil on nägija. Sellegipoolest pillab õnne nendele, kel seda põrmugi vaja pole, nimelt loomadele. See maal tekitas tohutu skandaali ning kunstnikku ähvardati vanglakaristuse ja kirikust väljaheitmisega. Rosa pidi esinema avaliku vabandusega, et tema maalil kujutatud sead ei ole vaimulikud, eeslid ei ole aadlikud ning linnud ja jahiloomad ei ole Itaalia valitsejad, aga roos, keda eesel tallab, ei ole tema ise.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salvator_Rosa_(Italian)_-_Allegory_of_Fortune_-_Google_Art_Project.jpg


KUU KULTUURILOEND: John W. Campbelli auhind parimale uuele kirjanikule (2. november)

John W. Campbelli auhinda antakse välja alates 1973. aastast parimale USA uustulnukast kirjanikule. Kandidaate on olnud 4–8, kelle seast valitakse võitja. Auhinnad jagab kätte Maailma Ulmeühing (World Science Fiction Society) Worldconil koos Hugo auhinnatseremooniaga. Auhinda spondeerib ettevõte Dell Magazines, mis annab välja hulka ulmeajakirju. Esimesena pälvis Campbelli auhinna Jerry Pournelle. Juba järgmisel aastal sündis ainus "viik", kus auhind jäi Spider Robinsoni ja Lisa Tuttle'i vahel jagamisele, järgmistel aastatel on võitja alati üheselt selgunud. 51 inimest on nimetatud kandidaadiks kaks korda, nendest 17 on selle teisel katsel saanud. Kas mõnel aastal on võitjaks kuulutatud see, kes seda ei väärinud? Kas keegi on teenimatult ilma jäänud? Kas peaks mõne raamatu alla tõmbama või ostma või koguni eesti keelde tõlkima?

https://en.wikipedia.org/wiki/John_W._Campbell_Award_for_Best_New_Writer


KUU EBAKULTUURILOEND: maailmalõpuennustused (19. november)

Läbi aegade on maailma peatset lõppu ennustanud tohutu hulk inimesi, kelle hulgas on olnud paavste, muid usumehi (Martin Luther, mormoonid, Jehoova tunnistajad), kunstnikke (Sandro Botticelli), maadeavastajaid (Kolumbus), revolutsionääre (Jan Matthys, Thomas Müntzer), teadlasi (Regiomontanus, John Napier, Jacob Bernoulli), kurjategijaid (Charles Manson) ja nii edasi ja nii edasi (vandenõuteoreetik David Meade, Grigori Rasputin, Nostradamus). Maailma lõpu põhjusteks on nimetatud vägagi erinevaid sündmusi. Ükski neist ennustustest pole täide läinud. Ei tea, miks küll järgmised peaksid täituma? Aga kas mõnest saab inspiratsiooni jutu kirjutamiseks?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS


KUU SÜRREALISM: Umeda Sky (22. november)

Niisiis, mis on pildil? Jaapanis asuva Osaka prefektuuri kõrguselt 19. hoone pildistatuna alt üles. Koosneb kahest 40-korruselisest tornist, millest 2 ülemist on omavahel ühendatud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Umeda_Sky_Building,_Osaka,_November_2016_-01.jpg


KUU VANAFILM: "Tema eelajalooline minevik" (7. november)

Charlie Chaplini 22 minuti pikkuses 1914. aasta filmis "Tema eelajalooline minevik" kandub Charlie ürgaega, kus katsub pealik Madalkulmult hõimu valitsemist ja lemmiknaist üle lüüa. See oli Chaplini viimane film Keystone'i stuudios ja enamikuga kaasnäitlejatest ei näidelnud ta enam kunagi koos. Üks erandeid on pealik Madalkulmu kehastanud Mack Swain, kellega Chaplin tegi 11 aastat hiljem "Kullapalavikku". Kaks peamist kaunitari olid Helen Carruthers ja Cecile Arnold. Kummalegi oli see üks viimaseid filme. Järgmise aasta mais katsus Carruthers end tappa, jäi küll ellu, aga tema neerud said pöördumatult kahjustada ja 1925 tappis ta end juba korralikumalt, hüpates New Yorgis aknast välja. Arnold abiellus 1917 pankuriga ja suri 1931 Hongkongis grippi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:His_Prehistoric_Past_(1914).webm


KUU VANAFILM: "Musgrave'i rituaali seiklus" (28. november)

1893. aastal ilmunud Sherlock Holmesi jutu 1912. aastal Prantsusmaal tehtud 18 minuti pikkune ekraniseering on ühtlasi selle jutu esimene ekraniseering. Ingliskeelne film valmis alles 1943.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le_tr%C3%A9sor_des_Musgraves_(1912).webm
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0693)