ESIMENE TEHNIKA: grafiitreaktor X-10 (käivitus 4. novembril 1943)

X-10 oli maailma teine tuumareaktor. See asus Tennessees Oak Ridge'i Riiklikus Laboratooriumis ja kandis esialgu nime Clintoni Virn või X-10 Virn. Maailma esimene oli Fermi Virn ehk Chicago Virn-1. Nimi ei tulnud Bill Clintoni järgi, kes polnud veel sündinud, vaid kogu Oak Ridge'i pani püsti ettevõte Clintoni Inseneritööd. Missuguses arvusüsteemis kannab esimene järjenumbrit 1 ja teine numbrit 10? Teadagi. Huvitav oli lugeda, missuguseid tingimusi reaktori asukohale esitati. Elektrit see reaktor ei tootnud, hoopis plutooniumi tuumarelvade jaoks. Pärast tarvitati seda isotoopide tootmiseks, millest põhiline oli süsinik-14, aga veel mainin joodi-131, fosforit-32 ja tehneetsiumi-99. X-10 käivitus 4. novembril 1943 ja pandi lõplikult seisma 4. novembril 1963. 1965 arvati ta ajaloomälestiseks ja 2008 riiklikuks keemiaajaloo mälestiseks, seda haldab Ameerika Keemiaühing ja sinna korraldatakse ekskursioone.

https://en.wikipedia.org/wiki/X-10_Graphite_Reactor

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Maniac Mansion" (avaldati 5. novembril 1987)

See 1987. aasta arvutimäng kasutas tollal uudset meetodit, mille järgi kogu mäng oli üksnes hiirega läbitav. Varasemad mängud nõudsid käskude sisestamiseks sõrmistikku. Peategelane hiilib hullu teadlase doktor Fredi koju oma röövitud pruuti päästma, aga seal varitsevad peale doktori veel tema naine Õde Edna, nende poeg Veider Ed ning Lilla Kombits ja Roheline Kombits. Peategelasel on viis sõpra, kellest kaks tohib ta endale kaasa võtta. Igaühel on oma oskused ja Lucasfilm tahtis, et mistahes kolme tegelase kombinatsiooniga oleks mäng läbitav, aga mäng pole lineaarne ja tegelased saavad teha mitmesuguseid asju väga erinevas järjekorras. Ühest testmängijast, kes pidi välja selgitama tupikolukordi, et neid võimaluse korral välistada saaks, jäi ilmselgelt väheks, mina näiteks ei suutnud omal ajal mängu kordagi lõpetada, alati jõudsin mingisugusesse tupikusse. Arvutimängu põhjal tehti 3 hooaega kestnud samanimeline teleseriaal ja 1993 valmis järgmine mäng "Kombitsa päev".

https://en.wikipedia.org/wiki/Maniac_Mansion

manic mansion

 

KUU ÕUDUSSEIKLUS: orkaan Gordon (tegutses 8.–21. novembril 1994)

Tavaliselt on orkaani teekonnaks üsna vähese kõverusega joon. Seda orkaani luues oli vanajumal küll purjus, teekond meenutas rohkem umbsõlme. Floridasse sisenes Gordon kolm korda. Kas suudate ette kujutada, et kui Jamaikast ja Kuubast möödus Gordon ida poolt, siis Floridasse sisenes ta kõigepealt läänest? Haiitil ei olnud korralikku tormihoiatussüsteemi, mistõttu seal hukkus teadmata arv inimesi (ÜRO andmetel 1122), mujal maailmas kõigest 27. Floridas, kus hukkus 8 inimest, tekkis varalist kahju 400 miljonit dollarit, Haiiti ligi 2000 surma juures 50 miljonit dollarit. Miks Haiitis hukkunuid nii palju ja varalist kahju nii vähe oli, loete ise. Eriti raskete tagajärgedega orkaanid saadetakse pensionile ja nende nime ei anta enam kunagi uuele orkaanile, kuid selleks peab valitsus esitama vastava taotluse ja seda Haiiti ei teinud, pidades nähtavasti tekkinud kahju tühiseks. Vikipeedia päeva artikkel oli Gordoni meteoroloogiline ajalugu, aga mina lingin selle asemel artikli Gordonist enesest.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Gordon_(1994)

 

TEINE TEHNIKA: operatsioon "Grapple" (10. november)

1957. aastal saatis NSV Liit sputniku kosmosesse ja see oli läänemaailmale hirmus ehmatus. Siiani olid nad veendunud, et on teaduse arengus NSV Liidust kaugel ees, enam polnud see ilmne. Samal ja järgmisel aastal korraldas Suurbritannia Kiribatil 9 tuumaplahvatust koodnimega "Grapple", saades niiviisi kolmandaks tuumariigiks. See operatsioon parandas USA ja Suurbritannia vahelisi suhteid, mis olid Suessi kriisiga halvenenud, ning viisid ühise kaitsekokkuleppe sõlmimiseni. 2005 uuriti operatsioonis osalenud sõdurite tervist ja leiti, et võrreldes kontrollrühmaga polnud neil häda midagi. Kui veteranide organisatsioonid sellest kuulsid, hakkasid nad ükshaaval ja kambakesi Briti kaitseministeeriumi kohtusse kaebama ja valuraha nõudma. Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas häältega 5:4, et kaitseministeerium ei pea midagi maksma, ja Suurbritannia Ülemkohus otsustas 2012, et uusi kohtuasju sel teemal arutlusele ei võeta, sest juhtum on aegunud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Grapple

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: kimoliopterus (11. november)

Kimoliopterus oli pterosauruste perekond, kes elas 112–94 miljonit aastat tagasi vara- ja hiliskriidiajastul. See nimi tuleb kreekakeelsetest sõnadest tähendusega "kriit" ja "tiib". Nende tiibade siruulatus oli 3½ meetrit, noka asemel olid pikad lõuad, otsast otsani teravaid hambaid täis. Tiibadel olid sõrmed, aga mitte nagu nahkhiirel, vaid küünistamiseks ja võib-olla koguni haaramiseks sobivad. Nad olid pikkadeks lendudeks kohastunud merelinnud, kes püüdsid kala lennult nagu tänapäeva tiirud. Maal olid nad pikkade eesjäsemete ja lühikeste tagajäsemete tõttu kohmakad. Esimene liik kirjeldati 1851 ja juba samal kümnendil valmisid esimesed skulptuurid, mis küll ei vasta tänapäevasele ettekujutusele, sest skulptor arvas, et tegu on lenddraakoniga, keda Püha Jüri tappis. Muuhulgas arvas ta, et pterosaurused olid kaetud soomustega, tegelikult olid nad sulelised. Põhjalikult kirjeldatakse, kuidas ja mis tüüpi kala nad püüdsid.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cimoliopterus

Cimoliopterus

 

KUU BIOLOOGIA: jaaguar (29. november, rahvusvaheline jaaguari kaitsmise päev)

Seda artiklit tutvustan peamiselt sellepärast, et jaaguar on nunnu. Minevikus elas ta USA lõunaosast Kesk-Argentiinani, tänapäeval Põhja-Mehhikost Põhja-Argentiinani. Jaaguar kaalub 56–96 kg, kusjuures isane on emasest viiendiku kuni kümnendiku võrra suurem. Pikkus ninast sabajuureni on 112–185 cm, millele lisandub 45–75 sentimeetrit saba. Suurtest kassidest on jaaguari saba ja jalad kõige lühemad. Sööb suuri sõralisi, kapibaarasid, sipelgakarusid, aguutisid, kilpkonni ja kaimaneid. Erinevalt lõvist ja tiigrist ei murra jaaguar oma saaklooma kaela, vaid hammustab pealuu läbi. Inimesi tapab jaaguar väga harva ja seal, kus kapibaarasid on arvukalt, indiaanlased oma laste pärast ei karda. Teadlased pole üksmeelel selles, kas ta on lähedasem tiigrile või lõvile. Kõikjal, kus elab jaaguar, elab ka puuma, kuid puuma eelistab väiksemat saaki, mis annab talle inimasustusega piirkondades eelise.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar

 

KUU FILM: Resident Evil: Apocalypse

Poolteisetunnine ameerika ulmefilm 2004. aastast, 2002. aasta filmi "Resident Evil" järg, mis omakorda põhineb 1996. aasta videomängul. Ravimifirma Umbrella Corporation töötab välja viiruse, mis muudab inimesed sombideks. Pole keeruline arvata, et viirus levib kiiresti lähedalasuvasse Raccoon Citysse. Umbrella paneb linna karantiini ning algab võitlus elu ja surma peale nende vahel, kes on surnud, ja nende vahel, kes veel ei ole. Selgub, et Umbrella toodab ja kasutab sombistumise vastast antiviirust, kuid hoiab selle olemasolu salajas. Kriitika oli valdavalt negatiivne, ajakiri "Time" arvas selle 10 kõige viletsama videomänguekraniseeringu hulka ja mainekas filmikriitik Roger Ebert andis sellele ½ tärni 4 võimalikust. Ajaleht "The Oregonian" kinnitas: «See film on monumentaalselt loll, aga õnneks naljakal viisil loll.» Režissöör Paul Anderson ja peaosatäitja Milla Jovovich abiellusid 2009 omavahel. Aastaid ei lisandunud sarja midagi uut, aga koroona muutis teema aktuaalseks ning nüüd valmisid 2 uut mängu ja uus film.

https://en.wikipedia.org/wiki/Resident_Evil:_Apocalypse

 

KUU PROMINENT: Alan Bean (19. november, Kuul maandumise aastapäev)

Alan Bean oli "Apollo 12" kuumooduli piloot, kes tiirutas Kuu peal 1969. aastal ühe päeva ja 7 tundi. Seal otsustas ta endast taimeriga selfi teha, aga ei leidnud taimerit üles enne, kui oli aeg tagasi minna ja juba hilja oli – vihaga virutas ta taimeri nii kaugele kui suutis. 1973 käis ta veel missioonil "Skylab 3", mis kestis 60 päeva ja mille käigus ta viibis ligi 3 tundi avakosmoses. Ta suri 2018 "Apollo 12" liikmetest viimasena ja "Skylab 3" liikmetest esimesena. Pärast NASA-st lahkumist hakkas ta kunstnikuks ja maalis kosmost. Kuu pind on hall, aga Bean maalis seda pisut värvikamana, kuid ainult pisut, et see ikka loomutruuks jääks. Tema sõnul on ta ainus, kellel on õigus Kuud maalida, sest ainult tema teab, kas see näeb õigesti välja või ei. Muu hulgas maalis ta foto endast ja Pete Conradist Kuul sellisena, nagu pidanuks tulema õnnetu taimeriga tehtud foto. Sellel fotol on Bean kuumooduli maketi kõrval.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Alan_Bean_NASA_portrait_(S69-38859).jpg

 

ESIMENE LOEND: Jack Nicholsoni filmide loend (8. november)

Jack Nicholson mängis Roger Cormani õudusfilmides "Väike õuduste pood" (1960), "Ronk" ja "Terror" (mõlemad 1963), kahes viimases koos Boris Karloffiga, Stanley Kubricku õudusfilmis "Hiilgus" (1980), George Milleri õuduskomöödias "Eastwicki nõiad" (1987), Tim Burtoni "Batmanis" (1989), Mike Nicholsi õudusfilmis "Hunt" (1994) ja Tim Burtoni õuduskomöödias "Marss ründab" (1996, USA president). Ega ma kõigi filmide kohta viitsinudki otsida, kas on ulme või ei. Ta nimetati "Oscari" kandidaadiks rekordilised 12 korda (võitis 3). Jokkeri rolliga "Batmanis" nimetati ta BAFTA auhinna ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks. Parima ulmefilmi auhinna "Saturn" võitis ta "Eastwicki nõidadega" ning nomineeriti sellele veel "Batmani" ja "Hundiga". Järgmisel aastal saab Nicholson juba 85-aastaseks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Nicholson_filmography

 

TEINE LOEND: sauruseperekondade loend (12. november)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dinosaur_genera

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

ESIMENE SÜRREALISMIPILT: New Yorgis asuva Fultoni keskuse laeaken (10. november, avamise aastapäev)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fulton_Center_skylight_(91420).jpg

 

TEINE SÜRREALISMIPILT: purskkaev Poolas (11. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014_Szczytna,_fontanna.JPG

 

ESIMENE VANAFILM: "Reis Paramountowni" (4. november, 10 minutit)

10 minuti pikkune 1922. aasta ulmefilm elust Hollywoodis. Paramount tahtis USA-le ja miks mitte kogu maailmale näidata, et Hollywoodis on kõik võimalik, ja selles filmis ongi kõik võimalik. Saate näha tollaseid Hollywoodi staare ning hägustub piir filmikunsti ja reaalsuse vahel. Aga tegelikkuses oli Wallace Reid tollal juba morfiinisõltlane, kelle näitlejakarjäär oli läbi ja järgmisel aastal sai läbi ta elugi. Rudolph Valentino suri 1926. Kõige kauem elasid filmi tegelastest Gloria Swanson (1983), Mary Minter (1984) ja Leatrice Joy (1985). Kõik mängivad selles filmis iseend. Ühtlasi tähistati sellega Paramounti 10. sünnipäeva. Filmi edust tiivustatuna tootis Paramount järgmisel aastal kahetunnise tummkomöödia "Hollywood", milles ennast mängivaid näitlejaid oli veel palju rohkem. 1925 vastas Metro Goldwyn Mayer filmiga "Ringkäik MGM-i stuudios", mis oli eeldatavasti üsna sarnane.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Trip_to_Paramountown_(1922).webm

 

TEINE VANAFILM: "Teatrihullus" (6. november, 1½ tundi)

1925. aasta poolteisetunnine komöödia Gloria Swansoni ja Lawrence Grayga peaosades. Gray mängib söökla kokka (restoraniks ei söanda nimetada), kes armastab näitlejannasid ja kelle kabineti sein on täis nende pilte. Swanson mängib köögitüdrukut, kes armastab kokka, aga kokk nimetab teda hiirekeseks ja hoolib temast umbes sama palju kui hiirest. Swanson otsustab saada näitlejatariks, et Gray teda ükskord märkaks, ja läbib kirja teel näitlemise kursused. Šanss tekib siis, kui linna saabub jõelaev rändnäitetrupiga ja Swanson värvatakse näidendi kõrvalossa. Kokk on vaimustuses, et trupi diiva temaga kohtama tuleb. Minule see film ei meeldinud ja raske on seletada, miks. Muidugi, naiste poks mulle ei meeldi, seda enam, et kumbagi ei diskvalifitseeritud, ehkki mõlemad teineteist allapoole vööd peksid. Aga juba enne ei meeldinud. Ausalt öelda oleksin lõpu pannud sinna, kus inimene laevalt vette kukub, õnnetu lõpp. Õnnelik lõpp tundus sulepeast väljaimetuna ja sobimatuna.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stage_struck_(1925).webm

 

KUU GEOGRAAFIAVIDEO: "Pariis on lukus" (7. november, 3 minutit)

Olete Pariisis käinud? Hästi palju inimesi ... Aga kuidas näeks Pariis välja inimtühjana? Selline oli ta 8. mail 2020, kui Pariis oli lukustatud ja õues viibimine keelatud. Louvre, Eiffeli torn, triumfikaar ja teised paigad, kusjuures tänavail on hirvi rohkem kui inimesi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris_lockdown_-_Vimeo.webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Sherlock Holmes" (9. november, 2 tundi)

William Gillette (1853–1937) oli ameerika näitleja, kes peamiselt on tuntud Sherlock Holmesi kehastajana. Näidendites mängis ta Holmesi üle tuhande korra ja mõjutas märgatavalt seda, kuidas me tänapäeval Holmesi ette kujutame. Näiteks Holmesi riietus on suurel määral Gillette'i teene. Ta kasutas suurendusklaasi, viiulit ja süstalt nii, nagu Doyle oli Holmesi lugudes kirjeldanud, kuid tarvitas kõverat piipu, mitte sirget nagu Holmesi esimene illustraator Sidney Paget, sest see takistas rääkimist vähem. Gillette leiutas lause "Elementaarne, mu kallis sõber", millest hiljem sai "Elementaarne, mu kallis Watson". Leiutajana patenteeris Gillette mooduse, kuidas lava taga hobuse kappamise häält teha. Käesolev 2 tunni pikkune 1916. aasta ameerika film oli ainuke, kus Gillette Holmesi mängis, ehkki kaugeltki mitte maailma esimene film Sherlock Holmesist – varem oli neid tehtud juba 29. Siiski oli see eelmistest selgelt mõjukam ja vist ka pikem. Aastakümneid peeti seda filmi kadunuks, enne kui see 2014 taasavastati. Film põhineb näidendil, mida Gillette teatrites sadu kordi esitas.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sherlock_Holmes_(1916).webm

 

KUU MATEMAATIKAVIDEO: Imetlege Mandelbroti fraktalit! (27. november, 3 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MandelbulbRot_00000-10501_VP9_slow_lossless.webm

 

KUU ANIMAFILM: "Sprite Fright" (29. november, 1 kuu avaldamisest, 10 minutit)

Blender Foundation teeb animafilme ja põhiliselt ulmelisi, avaldades need kõik vaba litsentsi all. See siin on puhas õudusfilm. Seltskond noori läheb loodusesse kirjade järgi seeni uurima, tegelikult pidutsema ja grillima. Ja loodust hävitama. Aga loodus otsustab anda vastulöögi. Muide, loo alguses esinev Cornu aspersum kuulub vööttigulaste hulka, elab Vahemeremaades ja Eestis esineb võõrliigina. Järgnev lind on hänilane. Siis tuleb ... oi, see on juba ulmeline olevus. Tegelikult peaks seda filmi vaatama EstConi esimesel päeval, et saada õudusunenägusid.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sprite_Fright_-_Blender_Open_Movie-full_movie.webm

sprite

 

KUUS EESTI LOODUSE DROONIVIDEOT

Millegipärast valiti tervelt 6 päevaks ehk viiendikuks kõigist päeva filmidest droonivideod Eesti loodusest. Eesti hõlmab niimoodi maailmast terve viiendiku, see tekitab ju uhkust. Panen nad kõik kirja, sest eks Eesti ole ju ilus. Vaadake ära vähemalt esimene, minutipikkune sürrealismimaiguline film Kakerdaja rabast. Esimeste sekundite põhjal püüdke oletada, mida te näete ja kui suured need objektid on, vastus tuleb pärastpoole.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drone_video_of_Kakerdi_lake_and_Kakerdaja_bog_in_Estonia,_september_2021.webm

Pilved Harjumaal Vetla küla kohal, 1 minut

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drone_video_of_foggy_Vetla_village_in_Estonia.ogv

Viljandi ordulinnus, 2 minutit

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viljandi_ordulinnus_2021,_droonivideo.webm

Rannapungerja tuletorn aprillis, kui Peipsi jää on veel lõplikult sulamata, ½ minutit

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rannapungerja_tuletorn_2021.ogv

Kolu ökoviadukt Harjumaal Tallinn–Tartu maanteel, 1 minut

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drone_video_of_Kolu_wildlife_overpass_in_Estonia.webm

Metsa väljavedu Kõrvemaal Belarus-traktoriga, 4 minutit

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Logging_with_Belarus_MTZ-82-L_in_Estonia_2021.webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0580)