Ulmestaar Karmo Talts

ulmestaar talts

Töötan poole kohaga raamatukogus. Lisaks ulmele kirjutan luulet ja filosoofilisusele pretendeerivat esseistikat.

1. Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud-kuulanud-mänginud oled?

Hetkel loen Sapkowski „Haldjate verd“. Ladus ja samas tõsiseid teemasid riivav, seega ikka meeldib. Viimane suurem ulmefilmide vaatamine jäi jutuvõistluse eelsesse aega, kui vaatasin Hammeri filmistuudio dracula- ja frankensteinifilmidest enne küllastumist ära umbes pooled.

2. Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?

Üha rohkem hindan ladusa loetavuse ja sisu tasakaalu. Vähem meeldivaid või tühjemaid tekste püüan viimasel ajal lugeda diagonaalis.

3. Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale.

Simak on autor, kes suutis žanriulme piires väga omapärast kirjandust luua. Eraldi tahaks ära märkida tema romaani „Linn“, kui näidet sellest, et fantaasiaküllane raamat ei pea olema naiivselt optimistlik. Zelazny on hea fantaasialennuga autor ja samas on ta oma omanäolised nägemused pannud kirja voolavas stiilis. Mööda ei saa minna ka Strugatskitest, kes aitavad eelmist sajandit kohati paremini mõista, kui realistlik kirjandus. (Kahjuks ei saa välistada, et saabub selline tulevik, mille mõistmisel vendade loomingust abi võib olla.) Ja kuna ma järgmise küsimuse vastuses juba vanu seiklusmänge mainin - fantaasiamänguseeria „Quest for Glory“ ja üleloomulike elementidega põnevusmänguseeria „Gabriel Knight“ jõudsid loojutustamisega ja mängijale hingepugemisega tasemele, mis neist minu meelest klassikud teeb.

4. Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Mirabilia raamatusarjas krimkade kõrval ilmunud teadusliku fantastikat hakkasin lugema umbes keskkooli ajal. Samal ajal lugesin noorteajakirjast „Põhjanael“ õudusjutte, millest ma küll alles hiljem teada sain, et ka neid loetakse speculative fictioni alla kuuluvaks. Kui hakati välja andma fantaasiakirjanduse klassikat eesti keeles tutvustavaid raamatusarju, siis sai ka täiskasvanutele suunatud fantasyga tutvust tehtud. Samuti moodustasid kaheksakümnendate ja üheksakümnendate seiklusmängudest, mida ma arvutil mängisin, arvestatava osa ulmemängud.

5. On sul lemmikloomi?

Siin liigub ringi üks kass, kelle lemmikinimene mul vahel ei õnnestu olla. (Talle ei meeldi, kui talle piisavalt sageli pai ei tehta.)


Tumedad Tunnid detsembris

Palju õnne viienda sünnipäeva puhul!

Kuu algas Kaarnalauluga: 45. episoodis kõlas Manfred Kalmsteni jutt "Aekadioni pärand", mis pärineb tema värskest jutukogust.

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-45-osa/

46. osas tutvustas Priit aastaloosi auhinnaraamatuid ja luges ette Rebecca Klingeli mikroõuduka "Jõuluvana võlujõud".(Loosi võitjad hõigati maha siin.)

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tutu-aastaloos-2021-mikrooudukas/

Jõululaupäeval eetrisse läinud 47. osas seikleb meie vana tuttav eksortsist Pan Grpowski. Kõlab Indrek Hargla jutt “Mees Assini linnast”.

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-46-osa-i-hargla-mees-assisi-linnast/

Samuti jõudis jõuluõhtul toetajateni Tumedad Tunnid Ekstra kolme tõlkejutuga.

tutu detsember.jpeg


Anne Rice 1941-2021

11 detsembril suri Anne Rice, maailmakuulsa sarja Vampiirikroonikad autor. Sarja esimene romaan “Intervjuu vampiiriga” ilmus 1995 ka eesti keeles.

Lühidalt loe Postimehest, põhjalikumalt Locusest.

https://raamatud.postimees.ee/7408116/suri-kirjanik-anne-rice-intervjuu-vampiiriga-autor

https://locusmag.com/2021/12/anne-rice-1941-2021-2/


Kaarnalaulu esitlused Elvas ja Tartus

Kalmsteni uue raamatuga käivad muidugi kaasas esitlused. Väiksem esitlus toimus Elvas, kus autoriga puhus juttu Raul Sulbi. Spontaanse videoülekande sündmuspaigalt tegi Jaile:

https://www.facebook.com/jail.eee/videos/278369237674917/

Jaanuaris on tulemas ka esitlus suuremale ringile: 14.01.2022. Tartu Kirjanduse majas (Vanemuise 19). Autoriga vestleb siis Mairi Laurik.

kaarnalaul400


Õhtud Eesti ulmega: külas tõlkija Raivo Hool

10 detsembril oli Tartu kirjanduse majas külas Raivo Hool, kes on tõlkinud hiina ulmeautori Liu Cixini triloogia "Mälestusi Maa minevikust" kaks esimest romaani "Kolme keha probleem" ja "Pime mets". Mõlemad võitsid Stalkeri parima võõrkeelse ulmeromaani kategoorias (2020. ja 2021. aastal). Praegu tõlgib Raivo triloogia kolmandat osa. Ulmeõhtul anti mõlemad Stalkerid Raivole pidulikult kätte.

detsembri ulmeõhtu

Foto: Kristjan-Jaak Rätsep

D&D kommuun KVEST tähistab esimest sünnipäeva!

KVEST, nüüdseks aasta aega aktiivselt tegutsenud Eesti Dungeons & Dragonsi mängureid ühendav kommuun, tähistas novembrikuus esimest sünnipäeva. Aasta täitumisele on pühedatud ka KVESTi podcasti 26. osa: tegijad vaatavad tagasi, mis tehtud sai, mis tegemata jäi ning mida tulevikuks planeeritakse.

https://kvest.ee/podcast/kvest-podcast-episood-26-365-paevaga-umber-paikese

Reaktor ühineb õnnesoovidega ning uuel aastal loodame juba põhjalikumalt juttu vesta!

KVEST web-740x493

Pilt näpatud tegijate loal kvest.ee kodulehelt


HÕFF soovitab jõulufilme ja soovib häid pühi

hoffi pühadesoov

Pildi tegi Liisi Grünberg

Lisaks lugege, missuguseid filme vaadata, et õiged pühadejudinad peale tuleks:

https://hoff.ee/uudis/hoff-soovitab-10-joulufilmi/


Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0690)