KUU TEHNIKA: operatsioon "Hurricane" (3. oktoober, 70. aastapäev)

Op hurricane

Operatsioon "Hurricane" oli Suurbritannia esimene tuumakatsetus. Britid olid mures, et pahalased võivad laevaga mõnda Briti sadamasse tuumapommi tuua ja selle salaja lõhata, ning püüdsid välja selgitada, mis siis juhtuks. Niisiis paigutati fregati "Plym" trümmi plutooniumipomm, ankurdati laev 350 m kaugusele ühest pisisaarest Lääne-Austraaliast põhja poole jäävatel Montebello saartel ja õhiti 2,7 m veepinnast allpool. Merepõhja tekkis 6 m sügav ja 300 m läbimõõduga taldrikjas süvend. Nii sai Suurbritannia kolmandaks tuumariigiks USA ja NSV Liidu järel. Enne plahvatust avastas üks harrastusbioloog sealt 27 senitundmatut liiki: 20 putukat, 6 taime ja jalutu sisaliku, kusjuures sisalik elas plahvatuse üle. 1980-ndateks kahanes radioaktiivsus määrani, mis polnud enam ühepäevakülastajatele ohtlik. Tänapäeval korraldatakse sinna ekskursioone, ehkki külastajatel soovitatakse mitte saartel viibida üle tunni aja päevas ja mitte võtta metallitükke suveniirideks kaasa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Hurricane

 

KUU AJALUGU: Chicxulubi kraater (6. oktoober)

66 miljonit aastat tagasi sööstis Maa poole 10 km läbimõõduga asteroid, nii et suurem kui Džomolungma mägi. Ta tabas maad tänapäeva Yucatani poolsaare põhjarannikul. Plahvatuse keskmes tekkis tuul kiirusega 1 km/s, tsunami kõrgus oli üle 100 m ja võib-olla kuni 1½ km. 70% maailma metsadest põles maha. Õhku lendas sellises koguses tolmu, et see blokeeris päikesevalguse paljudeks aastateks, takistades fotosünteesi. Maailma temperatuur langes oluliselt. Lendus palju väävlit, mis tekitas ülemaailmseid happevihmu. Palju looma- ja taimerühmi suri välja, olen kohanud hüpoteesi, et ükski kassist suurem loomaliik ei jäänud ellu. Seda sündmust peetakse kriidiajastu ja paleogeeni piiriks, vähe sellest, ka keskaegkonna ja uusaegkonna piiriks. Kraatri ja selle tähtsuse avastasid 1970-ndate lõpus Nobeli preemia laureaat Luis Alvarez ja tema poeg Walter Alvarez, kes 1997 avaldas selle kohta raamatu "Türannosaurus Rex ja hukatuse kraater".

Yucatan chix crater

https://en.wikipedia.org/wiki/Chicxulub_crater

 

KUU ÕUDUSSEIKLUS: Sayfo (14. oktoober)

Armeenlaste genotsiidi olen sellestki rubriigist läbi lasknud, ent armeenlased pole ainsad, keda Osmanite riik maamuna pealt ära pühkida tahtis. Teine selline rahvas on assüürlased. Põhikooli ajaloo tundidest mäletate Assüüria riiki, mis hävis juba enne meie ajaarvamist, aga assüürlased püsivad rahvana tänapäevani ning neid on 2 miljonit, põhiliselt Iraagis ja Süürias. Nad räägivad uusaramea keelt. Nad elavad mägismaal, kus mõnel pool puudus faktiliselt igasugune riigivõim, seetõttu olid türklaste ponnistused assüürlaste tapmiseks vähem süstemaatilised kui armeenlaste tapmiseks. Siiski löödi maha pooled assüürlased, veerand miljonit. Seda tegi Osmanite sõjavägi koos kurdi vabatahtlikega. "Sayfo" tähendab sõna otseses mõttes mõõka, XX sajandil hakkas ülekantud mõttes tähistama ka hävitamist ja väljasuremist. Esimesena tunnistas Sayfo genotsiidiks Rootsi 2010, järgnesid Armeenia ja Holland 2015, siis teisedki riigid, kuid Eestil seisab see samm veel ees.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sayfo

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: megalograptus (17. oktoober)

1732px-Megalograptus color reconstruction

Megalograptus oli rööveluviisiga suurte meriskorpionide perekond. Sabast sõraotsteni võis pikkus küündida üle meetri. Megalograptused elasid hilises ordoviitsiumis 453–445 miljonit aastat tagasi tänapäeva USA maa-alal. Nimi tuleb sellest, et esimesi avastatud kivistisi peeti koloonialiste ürgkeelikloomade graptoliitide hulka kuuluvaiks – absoluutselt valesti pakutud, tegelikult nägid nad välja nagu meriskorpionid ikka, ainult suuremad. Sabaoga ei olnud mürgine, kuid sellegipoolest spetsialiseerunud elund. Eraldi peatükk arutleb, mis värvi nad olid. Säilinud on megalograptuse koproliite ehk kivistunud junne ja nendest on leitud megalograptuse enda osi. Nii et nad olid vist kannibalid nagu suur osa tänapäeva lõugtundlastest. Nähtavasti olid nad tippkiskjad, kui juba trilobiite ja lõuatuid kalu sõid. Luukalad polnud veel arenenud, see juhtus megalograptuste väljasuremisega samal ajal ja ma pole kindel, kas siin on seos.

https://en.wikipedia.org/wiki/Megalograptus

 

KUU ARVUTIMÄNG: "Mischief Makers" (28. oktoober)

"Mischief Makers", Jaapanis ka "Trouble Makers" on 1997. aasta Nintendo 2½D platvormmäng, mille tootis kompanii Treasure. Mängija juhib robottüdrukut Marina Liteyearsi, kes peab päästma oma looja professor Theo imperaatori käest. See on vastupidine tavalisele mängule, kus mees peab päästma neiu suurest hädast. Mäng toimub 5 maailmas ja 52 tasemel. Mõnel tasemel käib ainult madin, aga mõni sisaldab mõistatusi. Kaasaegsed kriitikud kiitsid uuenduslikkust, Marina meeldejäävat isiksust ja lõpuvõitlusi bossidega, aga laitsid lühikest kestust, lihtsust, heli ja väikest jällemängimisväärtust. Kriitika peatükki ongi kõige huvitavam lugeda. Tagantjärele on arvamus mängust paranenud, 2009 nimetati seda kõige enam alahinnatud ja tähelepanuta jäetud Nintendo mänguks. Marina Liteyears ei saanud kuulsaks tegelaseks, kelle taha tekib kümnete mängude, filmide ja koomiksitega frantsiis, ehkki ainest justkui oli.

MischiefMakers--article image

https://en.wikipedia.org/wiki/Mischief_Makers

 

ESIMENE LOEND: Marveli "Ämblikmehe" auhindade loend (14. oktoober)

"Ämblikmees" on 2018. aasta seiklusmäng, mille tootis Insomniac Games ja avaldas Sony. Põhiosas jutustab mäng Ämblikmehe algupärase loo võitlusest Härra Negatiivse vastu, kes püüab New Yorgi (Gotham City?) allmaailma üle võtta ja surmavat viirust valla päästa. Esimese 3 päevaga müüdi mängu 3,3 miljonit eksemplari ja oli sellega enim müüdud "Sony" mäng. 2022. aasta maiks oli seda müüdud 33 miljonit ja saanud enim müüdud superkangelasemänguks. Võite kokku lugeda, kui palju aasta parima mängu tiitleid sellele mängule antud on.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Marvel%27s_Spider-Man

 

TEINE LOEND: Anne Hathaway auhindade loend (24. oktoober)

Anne Hathaway on peamiselt tuntud esimese armastajana romantilistes komöödiates ja draamades, aga on mänginud edukalt mitmeski ulmefilmis. 2010. aasta filmis "Alice Imedemaal" oli ta Valge Kuninganna. Samal aastal pälvis ta "Emmy" Printsess Penelope rolli eest "Simpsonite" osas "Ükskord Springfieldis". Kõige rohkem auhindu sai ta selle eest, et mängis 2013 "Pimeduse rüütli taastulekus" Kassnaist Selina Kyle'i, tähtsaimad neist on "Saturn" ja Teismeliste valiku auhind naisnäitleja kategoorias. "Nõidades" mängis ta 2021 ülemnõida ja nimetati halvima filmi auhinna "Kuldse vaarika" kandidaadiks, kuid samuti Nickelodeoni auhinna kandidaadiks naisnäitleja kategoorias. "Tähtedevahelises" mängis ta naispeaosa Amelia Brandi ja nimetati "Saturni" kandidaadiks naisnäitleja kategoorias.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_nominations_received_by_Anne_Hathaway

 

KUU TEHNIKAPILT: Fulton Centeri laeaken (9. oktoober)

Fulton Center skylight (91420)

New Yorgi metroos on Fulton Centeri metroojaam, mis paikneb Manhattani lõunaosas Broadway kõrval. Arhitektidele tuli pähe valgustada seda loodusliku valguse abil ja nad ehitasid niisuguse 16 meetri sügavuse kaevu, mis on "vooderdatud" sadade alumiiniumist peeglitega – need juhivad päikesevalguse metroosse ja nagu näha, saavad inimesed metroos pilvi imetleda. Kaevu nimi on Sky Reflector-Net. See süsteem valmis 2014, aga üllatuslikult polnud see esimene sarnane jaam New Yorgi metroos, seda võtet kasutati ka Linnahalli (City Hall) jaamas, mis avati 1904 ja suleti 1945, aga on siiamaale säilitatud. Mingi liin sõidab sealt läbi, aga ei peatu.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fulton_Center_skylight_(91420).jpg

 

ESIMENE TEADLANE: Alexander Fleming (22. oktoober)

Alexander Fleming (1881–1955) oli šoti arst ja mikrobioloog, kes on peamiselt tuntud penitsilliini avastajana. See juhtus 1928 ja seda on nimetatud suurimaks võiduks, mis iial haiguste üle saavutatud. Selle avastuse eest pälvis Fleming 1945 Nobeli meditsiinipreemia. Peatselt leiutati sünteetilised penitsilliinid süüfilise, gangreeni, tuberkuloosi ja mõnegi teise hirmsa bakterihaiguse vastu. Kuid juba 1921 avastas Fleming lüsosüümi, antimikroobse proteiini, mis kuulub inimese kaasasündinud immuunsüsteemi hulka. Selle avastuse tähtsusest hakati täielikult aru saama alles XX sajandi lõpus. 1944 tõstis George VI ta aadliseisusse, kuid kõige alamaks, mittepärilikuks aadlikuks, poliitikutest ja sõjaväelastest arvati tulevat suuremat kasu. 1999 valis "Time" ta 100 tähtsaima XX sajandi inimese hulka, 2002 valis BBC ta 100 suurima briti hulka ja 2009 tuli ta suurima šotlase valimisel kolmandaks Robert Burnsi ja William Wallace'i järel.

Synthetic Production of Penicillin TR1468

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Synthetic_Production_of_Penicillin_TR1468.jpg

 

TEINE TEADLANE: Arthur Kornberg (26. oktoober)

Arthur Kornberg (1918–2007) oli USA biokeemik, kes pälvis 1959 Nobeli meditsiinipreemia RNA ja DNA sünteesi bioloogiliste mehhanismide avastamise eest. Tema ema suri 1939 sapipõieoperatsiooni järel tekkinud spooride põhjustatud gangreeni kätte ja see põhjustas Arthuril kogu elu kestnud huvi spooride vastu. Ta uuris, kuidas DNS rakust spooriks kokku pakitakse ja pärast spoorist rakuks lahti pakitakse. Ta abiellus Sylvy Ruth Levyga, kes aitas suuresti kaasa DNA I polümeraasi avastamisele, aga jäi ametlikult tunnustamata. Neil oli kolm poega ja vanim neist, Roger David Kornberg, sai 2006 Nobeli keemiapreemia. Keskmine poeg on biokeemia professor, kes avastas DNA II ja III polümeraasi, ning noorem on arhitekt, kes projekteerib biotehnoloogialaboreid. Arthur Kornberg avaldas surmani eelretsenseeritavates teadusajakirjades artikleid. Ta abiellus kolm korda ja kaks esimest naist elas ta üle.

Arthur Kornberg (30828410210) - restoration1

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arthur_Kornberg_(30828410210)_-_restoration1.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU KIRJANDUS: Edgar Allan Poe "Ronk ja teised poeemid" (7. oktoober, 36 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_The_Raven_and_Other_Poems

 

ESIMENE VANAFILM: "Võimatu reis" (10. oktoober, 20 minutit)

"Võimatu reis" on Georges Méliès' 1904. aasta film pikkusega 20 minutit. Kui eelmisel kuul reisis seltskond Kuu peale, siis seekord Päikesele ja nad külmuvad Päikese peal ära. Tagasi saavad muidugi nii, et kukuvad üle Päikese serva alla Maa peale. Film on inspireeritud Jules Verne'i 1882. aasta ulmenäidendist "Teekond läbi võimatuse", mida Verne'i eluajal ei avaldatud, mida peeti kadunuks ja mis taasavastati alles 1978. Verne'i näidendi peategelane on kapten Hatterase poeg, filmis mitte. Selle asemel on filmis sotsiaalne satiir: kõik rändurid kuuluvad ülemklassi ning nad külvavad kõikjal segadust ja korralagedust. Kui Verne'i näidend unustati, siis film osutus väga edukaks, osalt omas ajas eriti keeruliste filmitrikkide tõttu. Samal arvamusel – et see on üks Méliès' parimaid filme – on ka tänapäeva filmikriitikud. Näitlejad on üldiselt teadmata: peale Méliès' enda, kes peaosa mängib, on ainult 3 suudetud tuvastada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Voyage_%C3%A0_travers_l%27impossible_(1904).webm

 

TEINE VANAFILM: "Broncho Billy jõululõuna" (17. oktoober, 12 minutit)

Gilbert Anderson (sündinud Maxwell Henry Aronson, 1880–1971) väntas 1909–1919 kolmsada filmi, mille peategelane oli 148 filmis Broncho Billy, keda mängis ise. Ühtlasi leiutas ta 1909 tordiga näkku löömise, mis muutus filmides kiiresti populaarseks. 1958 sai Anderson au-"Oscari". Millegipärast oli Broncho Billy Suurbritannias ja Saksamaal populaarsem kui USA-s: sedagi ülevaadet kirjutan saksakeelse teksti põhjal ingliskeelse puudumise tõttu. Siin on üks neist vesternidest, aasta oli 1911 ja pikkus 12 minutit. Broncho Billy püüab tõlda röövida, aga selle hobused lähevad lõhkuma ja Billy lõpetab hoopis tõlla päästjana. Tõllas olev neiu kutsub Billy jõululõunale, kuid Billy ei tea, et neiu isa on šerif, kes teda taga otsib, ja neiu ei tea, et Billy on kurjategija. Tehakse jõulukinke ja Billy kingib šerifile oma püstoli. Seda on nimetatud üheks parimatest Broncho Billy filmidest, kiidetakse stsenaariumi ja operaatoritööd, samuti Billy psühholoogilist sügavust. Tiitrid on hollandi keeles, küll te juba aru saate, "kerst" on jõulud ja "kerstfeest" on jõululõuna.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Broncho_Billy%27s_Christmas_Dinner_(1911)_.webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Kurg ja lapsed" (21. oktoober, ½ minutit)

Kas te ei usu, et kurg toob lapsi? Vaadake seda pooleminutilist katkendit, mis on võetud Hollandis 1922 tehtud filmist! See on filmitud, järelikult peab see tõsi olema! Lõpus on lendav jalgratas ... Kas mitte mingi logo pole sealt pärit?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bits_%26_Pieces_-_BP235_-_Stork_and_baby_-_1922_-_EYE_FLM7646_-_OB_105334.ogv

 

NELJAS VANAFILM: Halloweeni pidu (22. oktoober, 6 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:0769_Halloween_Party_18_35_20_00_3mb.webm

 

VIIES VANAFILM: "Hüppava kala juhtum" (29. oktoober, 27 minutit)

See on Douglas Fairbanksi kõige imelikum film, Sherlock Holmesi pooletunnine paroodia 1916. aastast. Holmes tarvitas aeg-ajalt oopiumi. Selle filmi peategelane Coke Ennyday, nagu nimestki näha, süstib endale iga päev kokaiini ja pärast iga kokaiinisüsti hakkab naerma. Kabinetis on tal karp kirjaga "Kokaiin". Kui ta oopiumismugeldajad kätte saab, hakkab ta kohe nende kraami degusteerima. Coke Ennyday kannab ruudulist detektiivimütsi ja ruudulist keepi ning sõidab ruudulise autoga. Ulmega ühendab filmi asjaolu, et Coke Ennyday kasutab oma kodus sisetelevisiooni, mida ise nimetab teaduslikuks periskoobiks (TV oli veel leiutamata). Tema juurde tuleb politsei ja räägib, et avastas mehe, kes püherdab rahas, ehkki tal pole teadaolevat sissetulekut. Ja kohe film näitabki, kuidas too rahas püherdab. Coke Ennyday võtab juhtumi uurida. Päris naljakas oli, kuid ma saan aru ka Fairbanksist, kes seda filmi vihkas ja püüdis selle näitamist takistada.

The Mystery of the Leaping Fish (1916).webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Mystery_of_the_Leaping_Fish_(1916).webm

 

KUUES VANAFILM: õlgkübarate tootmine Itaalias Fiesoles (31. oktoober, 2 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manufacture_de_chapeaux_de_paille_%C3%A0_Fiesole_(1912).webm

 

Ja lõppu helifailidest. Prantslased lugesid sisse Victor Hugo "Hüljatud" ja iirlased James Joyce'i "Ulyssese".

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0705)